Отговори на тема  [ 27 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Цифрова схемотехника (помощ) 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Цифрова схемотехника (помощ)
От тази схема разбирам, че нещата са мъгляви. Раздели задачата на 2 части:

1 - Формиране на ниво при дадена осветеност:

Ползвай компаратор. На единия му вход обуслови референтно напрежение от резистивен делител на напрежение. На другия вход подай напрежението от втори делител в който ще участва фоточувствителния елемент. Променяйки референтното напрежение, ще променяш прага на сработване.

2 - Изграждане на моновибратора:

Ползвай таймер 555, свързан като такъв (схеми ще намериш). Моновибраторът ще се пуска при преход от 1 към 0 на пин 2.

Вържи изхода на компаратора към входа на таймера през диференцираща група (кондензатор + резистор) за да може моновибраторът ти да се пуска само при желаната промяна в изхода на компаратора.


Пет Май 22, 2020 2:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27994
Местоположение: София
Мнение Re: Цифрова схемотехника (помощ)
Ами далечко си.
Фоторезистора трябва да е на един от входовете на Компаратора, и на двата входа имаш делители, единият задава праговото ниво, вторият в който е фоторезистора е сигнала. За да получиш хистерезис от изхода на копаратора връщаш сигнала през съпротивление към референтният вход, по този начин създаваш хистерезиса. Да речем че делителя е с два резистора по 10 ком , в този случай то е ти е 1/2 от захранването. Когато подадеш сигнала от изхода обратно към делителя освен токът който идва от горният резистор в делителя ще имаш ток протичащ през ОВ от/към изхода на компаратора, което ще променя съответно напрежението на делителя, така получаваш хистерезис, т.е. ако преминава в 1-ца при 2.5 V, ще се върне отново в 0 при 2.6V.
Това е по отношение на обработката на сигнала от фото резистора и генериране на управляващ импулс.
За регулиране времето на импулса трябва да променяш RC веригата, или в случая резистора. Не е лошо да разгледаш 555 на схемно ниво, не точно схемно но опростено схемно, за да си представиш как работи.

п.с. Дедо 723 има много чудни приложения, ама дали е ОК за курсова задачка, иначе е доста многофункционален чип.

п.с.2 виждам че чертаеш схемата с пейнт или друг графичен редактор, може да пробваш оналайн инструментите на някой от производителите в които може и а симулираш, иначе ето това също може би ще ти е ОК : https://www.digikey.bg/schemeit/project/


Пет Май 22, 2020 3:00 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: Цифрова схемотехника (помощ)
щом 723 го има в комета, значи е ОК :P
пък и наблягаме на обучаващия елемент - схемотехника

аз бих отишъл още по-надълбоко - с транзистори, но това може да изкара от обувките И даскала.

---

тоя schemit малко странни неща показва:
Прикачени файлове:
schemit-723.PNG
schemit-723.PNG [ 51.12 KiB | Прегледано 2654 пъти ]


Пет Май 22, 2020 3:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27994
Местоположение: София
Мнение Re: Цифрова схемотехника (помощ)
Ииии не съм го пробвал в интерес на истината това на digi, а ако напишеш PIC12 сигурно ще излезе нещо 64 битово :)
Ами има разни онлайн тулове гледам, не съм изпробвал никой от тях, на AD и TI но там са май само за специфични чипове. Те тук излиза нещо : https://www.electronics-lab.com/top-ten ... imulators/

Днес и аз съм на тема курсови проекти, на щерката и дали някакви глупости, горе долу тип два крокодила летели, колко е часът ... но за сметка на това имаше линкове към интервюта с някакви корпоративни диреци въпреки че няма нищо общо с въпросите и естествено не са пропуснали да споменат и обонго ... демократи малоумни.

п.с. за входаната част ето пищовче, че с обяснения май само няма да стане, това ако е с компаратор. .. грешка това е линка : https://www.electroschematics.com/wp-co ... =606%2C382


Пет Май 22, 2020 3:26 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Чет Май 21, 2020 12:33 pm
Мнения: 5
Мнение Re: Цифрова схемотехника (помощ)
Като цяло идеята за предната част на схемата я взех от този клип: https://www.youtube.com/watch?v=y0Q0ERSP24A
Мислех, че ще бъде нещо подобно, защото и при мен се изисква потенциометър и компаратор.


Пет Май 22, 2020 3:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Цифрова схемотехника (помощ)
Във видеото е добре обяснено действието на компаратора. Ползвай входа с потенциометъра за референтен а на другия вход намястото на единия от двата резистора постави фоточувствителния елемент.
В предвид на следващото свързване на изхода на компаратора към входа на таймера, подбери мястото на фоточувствителния елемент така, че на изхода да имаш високо ниво, когато желаната осветеност не е налична и ниско, когато е достигната или по-висока.

Най-лесно е да ти нарисуваме схемата, но не е това целта, ако правилно съм разбрал. Ако се затрудняваш, питай.


Пет Май 22, 2020 3:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: Цифрова схемотехника (помощ)
В първия пост където е и заданието никъде се споменава че трябва да има настройка на нивото на за задействане. Има условие за плавна настройка на изходното време 100ms - 10s.
По надолу дори е написано - "осветено-лог.1, неосветено-лог.0" такака че един елементарен фототранзистор ще свърши работа.
Най добре питащия да публикува повече от текста на заданието че сега само се гадае.


Пет Май 22, 2020 3:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Цифрова схемотехника (помощ)
ilkor написа:
...такака че един елементарен фототранзистор ще свърши работа....


С уговорката, че осветеността не се променя относително бавно.


Пет Май 22, 2020 4:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: Цифрова схемотехника (помощ)
lcr написа:
ilkor написа:
...такака че един елементарен фототранзистор ще свърши работа....


С уговорката, че осветеността не се променя относително бавно.

Може и без - подаден на входа за ресет сигналът ще се отработи цифрово. Аз поне в заданието не видях по-специални условия за тригериране освен светло/тъмно.

Препоръчвайки да се правят делители и компаратор е добре да се спомене че трябва да има и някаква отрицателна обратна връзка...


Пет Май 22, 2020 5:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Цифрова схемотехника (помощ)
Тони вече обясни за обратната връзка и хистерезиса. Аз мисля, че и до там ще стигнем, но е по-важно първо да изясним по-фундаменталните постановки за да не откажем питащата от материята :)


Пет Май 22, 2020 5:31 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27994
Местоположение: София
Мнение Re: Цифрова схемотехника (помощ)
Ами аз дадох едно линкче което решава входната част, дори е доста голяма подсказка. Илко ти разсъждаваш повече като инженер а не като учител, то някой предложи да се сложи един пик, но според мен и със и без фото транзистор учителя ще иска "усилване" и формиране на импулс, защото най-вероятно целта е питащият да научи нещо.
Иначе идеята на Дедо за 723 е много хубава, навремето доста го използвах по най-нестандартни начини, но това пък е малко тип как да си зашием чорапите с шишче, според мен друго се цели с това задание. Казвам го от опит, като много млад се занимавах и с курсови и дипломни работи, ако при дипломните по-нестандартни подходи минаваха при курсовите винаги са създавали проблеми. С един доцент без малко да се сбием, трябваше да се реализира някаква логика, паралелен вход паралелен изход, нещо такова, не помня всички детайли, бучнах един епром и 3 чарка, той върнал девойката и тя си търси паричките, не можело така, той искал да се синтезира логическа схема, карти на карно, ала бала ... накрая кандиса и каза че ако види още веднъж мой шаблон нямало да приема курсовите работи, трябваше да започна да ги правя различно :)


Пет Май 22, 2020 7:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10609
Местоположение: София
Мнение Re: Цифрова схемотехника (помощ)
ilkor написа:
...Препоръчвайки да се правят делители и компаратор е добре да се спомене че трябва да има и някаква отрицателна обратна връзка...

Положителна обратна връзка де...


Пет Май 22, 2020 7:43 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 27 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 10 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни