Отговори на тема  [ 33 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Проблемна Philips LED лампа или пък не.. 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Проблемна Philips LED лампа или пък не..
Здравейте. Тези дни ми направи впечатление, че един от модерните ми ключове за осветление (ливоло), започна да създава проблеми. При светване забавяше светването с няколко секунди или изобщо не светваше лампата. Днес пък започна самата лампа да примигва. Тествах с друга лампа и нямаше проблем. Старта тествах директно и се оказа проблемна. Та, направих ѝ една дисекция, да има за протокола какво има във филипска лед лампа. След като я разгледах подробно, забелязах, че освен заминалият светодиод, на всички останали се виждаха пукнатини. Лампата е работила в кухнята за около 1г и като цяло е още в гаранция, стига да ѝ пазех касовия бон. Предвид, че я рекламират като по-дълготрайна и факта, че си замина, доста преди гаранцията, ме навежда на мисълта, че има някакъв друг проблем. Единственото което ми идва на акъла е, че са се скапали заради ключовете, които се захранват през самите лампи. Та, е ли възможно те да са източникът на проблема?

https://photos.app.goo.gl/GS9sJXqHitF1UxHs5


Нед Май 03, 2020 12:38 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Съб Окт 30, 2004 4:18 am
Мнения: 632
Мнение Re: Проблемна Philips LED лампа или пък не..
Не знам кое е по-качественото на тази лампа? Стандартна китайщина с залепена съответната лепенка. А защо е изгоряла- лошо охлаждане, лошо захранване или ниско качество ледове.

_________________
Не мога да знам всичко,а и не искам.Тогава би било прекалено лесно и скучно!


Нед Май 03, 2020 1:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: Проблемна Philips LED лампа или пък не..
Ами най-малкото, че излиза от името на доста по реномирана фирма от колкото Bai Hui например. Свети добре и има консистентна цветова температура из между различните бройки. Предвид, че струва няколко пъти над стандартното китайче, силно се съмнявам, че ще са толкова кофти, че дори да не си изкарват гаранцията.. та нали ще ги заболи главата от рекламации. Като изключим тази бройка, която я използвам през елекотронен ключ, останалите са през механични и нямат проблем. Затова пак питам, възможно ли е, ектронния ключ, който се захранва през лампата (последователно на лампата е свързан, няма допълнителен проводник за захранване) да е причината за изгарянето ѝ?


Нед Май 03, 2020 1:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Проблемна Philips LED лампа или пък не..
Ако въпросната лампа е била непригодна за регулатор (non-dimmable) може да е фирясала заради него.
Та добре е, това да се изясни преди всичко.

Аз лично, съм впечатлен от качеството на Филипс. Имам около 30 закупени от Практикер. Всичките са с мощност около 12 - 13 W, не ползвам димери и за около 5 г нямам нито една изгоряла.


Нед Май 03, 2020 2:16 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6014
Мнение Re: Проблемна Philips LED лампа или пък не..
ако ключа не е димиращ, не мисля че е заради ключа, по-вероятни са други причини, като монтаж на лампата лампион, плафон или нещо друго което да затруднява охлаждането, или пък просто дефектна партида светодиоди


Нед Май 03, 2020 2:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: Проблемна Philips LED лампа или пък не..
Ключа е без димер. Взех 2 ключа, понеже харесвам халогенки, но твърде често ми горяха и реших да заместя механичните ключове с електронни с цел да им удължа живота. Не спряха да горят напълно, но да кажем се разреди значително тяхното изгаряне. Единствено в кухненската част реших да сложа ЛЕД. Лампата е такава - https://www.ikea.bg/products/lighting/c ... a/10390701. Фасунката е пластмасова. И да - на лампата пише, че не е димируема, но аз не я и димирам.


Нед Май 03, 2020 2:44 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Проблемна Philips LED лампа или пък не..
От това, че си започнал да ползваш електронни ключове с цел да удължиш живота на ЛНЖ разбирам, че ключовете правят плавен старт.
Ако това е така, по същество, те също са димери и могат да убият недимируема лампа.


Нед Май 03, 2020 2:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: Проблемна Philips LED лампа или пък не..
Визуално не си личи да e с плавен старт. Ето и какво е отвътре - https://photos.app.goo.gl/Ssusqj9BtURFbUph9


Нед Май 03, 2020 4:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Проблемна Philips LED лампа или пък не..
От едната страна има нещо като контролер, от другата - реле?
Много интересна конфигурация...това с релето ме замисля много...индуктивност, пикове...
ако не беше пуснал снимките - щях да кажа , че не може ключът да убие светодиодите....

Светодиодните лампи искат хайтек ключ...нещо , което пропуска само няколко микроампера в угасено състояние( в такава "едно/дву" проводна конфигурация) .

Ако кажем,че има контролер -захранването му трябва да е активно само в диапазона 0-7В , което е скъпо - наноамперови ценери,компаратори , управляеми високоволтови джаджи.


Възможно решение е - във фасунката - паралелно на лампата - кондензатор, който по променив ток 50хц да е с малък импеднс, спрямо ключа.


Нед Май 03, 2020 7:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Проблемна Philips LED лампа или пък не..
В спецификацията на въпросния ключ е написано:

If your lamp is lower than 15W (most LED lamps), a Lighting Adapter is necessary.

Демек - това за което говори Стефан.


Нед Май 03, 2020 7:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: Проблемна Philips LED лампа или пък не..
Може би не съм дочел и аз като съм слагал ЛЕД-а, но така или иначе 1 година работи без никакви забележки - няма премигвания нито при вклчване, нито при изключване. Имам приятел, който се наложи да слага кондензатор към ЛЕДовете си, но при него просто си личеше, че нещо не е ОК още в началото.
Относно този ключ - и на мен ми беше чудно, че има реле, въпреки, че рекламата му е, че нямало искрене при него и подобни неща, каквито имало в механичните ключове. Като му правих снимките доста се зачудих какво точно са правили и как работи, но явно любопитство ми не е било достатъчно за нещо повече.
btw, попаднах и на български сайт на марката и там посочената минимална мощност е 5W.


Нед Май 03, 2020 8:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10614
Местоположение: София
Мнение Re: Проблемна Philips LED лампа или пък не..
lcr написа:
В спецификацията на въпросния ключ е написано:

If your lamp is lower than 15W (most LED lamps), a Lighting Adapter is necessary.

Демек - това за което говори Стефан.

Някой беше докладвал че е решил проблема с резистор във фасунгата.


Нед Май 03, 2020 8:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Проблемна Philips LED лампа или пък не..
Релето вероятно затваря след като мине преходния процес при включването на товара. Така хем няма искрене, хем няма греене при по-високи мощности. Изключването става в обратната последователност.


Нед Май 03, 2020 8:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Проблемна Philips LED лампа или пък не..
Темата е интересна ...технически....
Какво са съчинявали в Китай и Филипс ...- утре на пазара ще е е друга схема.
В зората на ЛЕДлампите имаше патенти за ЛЕДдрайвери, които могат да се димират. Май така и не влязоха на пазара...поне тука. Нямам идея каква схемотехника ползват ЛЕД лампите с надпис "dimmable".
Чисто битово - смени нещо.


Нед Май 03, 2020 9:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10614
Местоположение: София
Мнение Re: Проблемна Philips LED лампа или пък не..
stefan63 написа:
...В зората на ЛЕДлампите имаше патенти за ЛЕДдрайвери, които могат да се димират. Май така и не влязоха на пазара...поне тука. Нямам идея каква схемотехника ползват ЛЕД лампите с надпис "dimmable".
Чисто битово - смени нещо.

Такива драйвери има отдавна. Доскоро не знаех че има и такива крушки, ама се оказа, че и тая топла вода е открита...
Всички светодиодни джаджи за осветление с траично димиране които са ми попадали в полезрението работят много добре.


Нед Май 03, 2020 9:07 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 33 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 10 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни