Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
ултразвуково заваряване на пластмаса .... 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение ултразвуково заваряване на пластмаса ....
мисля тия дни един детайл, композитен ще е от различни видове пластмаса. Лепенето ми е ясно като цяло, възможно е има някои малки недостатъци. Та чудех се за ултразвуково заваряване, рових четох, ама и да питам ако пък някой си е блъскал главата. За тънки детайли е ясно, ама при мен случая е друг, има лицев детайл който е 3 мм и втори детайл зад него който е 10 мм. Проблема е че не мога да заварям от към тънкия защото е лице. Някой дали изобщо си е правил опити с този процес ? Влече ме това, че времето между операциите е малко. Към момента лицето е едно, и към него се закрепят 10 може би 15 детайла. Това изисква доста сложна и комплексна фикстура ако се лепи, и в зависимост от лепилото трябва да престоява между 1-20 мин. 1 мин е ОК ама 20 са много, а все още не е ясно защото има извити форми и едва ли може да се очаква 100% еднаква форма на двата детайла т.е. ще има тенденция да се разлепят ако се извади от фикстурата. Точно и тия детайли са от материал за който качествените цименти изискват повечко време, да не са 20 но ще са между 5-10 мин. Та ще ми трябват едно 10 фикстури което с оглед размера на детайла става много неудобно.
Та затова си мисля дали не мога да прилагам ултразвук, но и там проблем, точно тия детайли за които имам проблем с циментите, може би ще има проблем и с ултразвука, освен че са дебели са и различни от основният, лицето е ABS а тези са акрил.
Та така чудейки се да попитам ако случайно някой се е занимавал с това, че разпитвах ама това май не е много популярно из нашите ширини.


Чет Апр 16, 2020 11:47 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: ултразвуково заваряване на пластмаса ....
Не съм, но да се разтопят 10 без да се повредят 3 си иска факирлък.
Двойнозалепваща лента, "гумено" лепило, "спермоклей"?
Пък ако ръгнеш някое болтче...!


Чет Апр 16, 2020 12:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: ултразвуково заваряване на пластмаса ....
Е то това е тънкостта, аз затова питам, иначе за малки заварки тип копче даже имам някаква машинка, то не е тип копче ами прави няколко в зависимост от накрайника малки дупчици в задния детайл, а може и плътно кръгче, за до 2-3 мм материали един към друг работи.
Двойно залепваща лента е вариант за някои детайли, и сега използваме ще има добра адхезия. Гумено лепило не знам какво имаш в предвид, ако са някои от полиуретаните, да имаме и такова, върши много добра работа но има два недостатъка, цапа с чистенето е трудно, в случая това ще е проблем, и съхне много бавно което е най-големият проблем, с него бих могъл да закрепя някои от блокчетата с крепеж. Всякакви акрилни лепила и др. подобни могат да работят но си имат техните недостатъци.
Като цяло лепенето е ясно с какво ще стане, тъй като имаме 3 материала, ABS, PVC, Acryl най-удачни са циментите за ABS, има едно и двукомпонентни. Това не са лепила а цименти, на нашенски всичко е лепило ама не баш. При циментите принципът на залепяне е съвсем различен, лепилата създава слой между двете повърхности който чисто механично и химически се свързва с двете повърхности. Циментите са на практика разтворители които разтварят повърхностните слоеве и така двете повърхности стават една. Сега има цименти които се използват и като лепила, ама това е друг случай.
С лепенето ми е ясно и технологично и като материали, ама от него исках да избягам. От всички методи за лепене има два които до някъде са подходящи, двойно лепяща лента или фолио и hot melt glue. Лента/фолио са удобно но нанасянето им има определена специфика, обикновено изисква допълнителни фикстури и апликатори, хубавото е че те може да са географски отдалечени от мястото на финално сглобяване.
Hot melt glue, тук не говоря за чистата форма на така нареченият "топъл силикон" е добро решение но си има неговите специфики, възможно решение е и също го обмислям.


Чет Апр 16, 2020 12:20 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: ултразвуково заваряване на пластмаса ....
Под "гумено лепило" разбирам всичко, с което се работи като с обущарското: цапаш, изчакваш да изсъхне и притискаш. Чалъмът е в силата на притискане: колкото повече - повече. Има доста бързо съхнещи, пък може и да му се помогне. Влиза в изискването за минута-две.


Чет Апр 16, 2020 12:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: ултразвуково заваряване на пластмаса ....
Преди време прегледах материята по диагонал. Имам спомен, че детайлите трябва да са специално формовани за такъв вид заваряване. Единият от тях трябва да има остър ръб от който да започне процеса на заваряване.
И оборудването е специфично - генератор, излъчвател, резонатор и разни други дивотии.


Чет Апр 16, 2020 12:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: ултразвуково заваряване на пластмаса ....
Мда, за оборудването е ясно, отделни накрайници най-вероятно, което е инвестиция но едва ли е кой знае какво. Това с острия ръб също не е много плашещо, реално задните детайли ще са точно такива, част ще са рязани на рутер, друга част ги планирам лазерно но може също да са рутер. По ми е интересно може ли да заварявам така еднородни. Ако си спомняш къде си чел дай някакъв линк, че аз всичко което намерих е малко тип реклама.
Бонго, разбирам за какво говориш, аз използвам 94CA на M3, това им казват контактни лепила или някъде ги наричат също цимент. В момента го използвам за ламиниране на неръждавейка към поцинковано. Да могат да бъдат използвани, но силата на тези лепила е при големи площи, в смисъл предимствата. Аз обаче имам да лепя детайли тип лайсна и остров. Площите им не са много големи, отделно тези лепила се нанасят и на двете повърхности, и това е проблем особено за големият детайл, ще трябва да го маскирам а това е още една операция. Отделно пък на малки детайли нанасянето е трън в гъза. Те така https://drive.google.com/file/d/1l0cZF7 ... sp=sharing се нанася в момента, до де науча мексиканосите минаха 3 месеца, а в БГ още не са се научили .. то това видео е едно от тия снимано за тях ама ... та това работи, конкретно за ABS / PVC може би ще е с друго модел лепило, но проблема с маскирането си е сериозен. Тези детайли които правим сега не изискват маскиране, освен един но той се маскира във фикстурата си.


Чет Апр 16, 2020 2:51 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: ултразвуково заваряване на пластмаса ....
Както казах, четох материала по диагонал, тъй като ме интересуваше същото, но за метали, и попаднах на тоя за пластмаси случайно.
Беше нашенско писание. Може да е било това:
http://www.apronecs.bg/wp-content/uploa ... elding.pdf


Чет Апр 16, 2020 3:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: ултразвуково заваряване на пластмаса ....
Мдааа, мерси прегледах го, малко като рекламно изглежда, прочетох няколко подобни. Ще ровичкам, някога преди много време имаше някакъв човек който помня че се занимаваше в тая сфера но е било много отдавна, сигурно вече е пенсионер човека, ама не мога да си спомня нито името му, нито как сме се срещнали, може да е било през някой от познатите в ИКИ помагаха ми преди много години в един проект и може да е било нещо свързано с него, въпреки че досега не съм използвал тая технология освен за съвсем просто неща.


Чет Апр 16, 2020 3:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: ултразвуково заваряване на пластмаса ....
ползвал съм цианоакрилатно, обаче това на което попаднах е много по-здраво от обикновените, втвърдено на голямо парче не е трошливо като други цианоакрилатни, лепи здраво, има си и спрей активатор
това го продават където продават ПВЦ дограма, за лепене на лайсните, точно тази марка купих и е много по-здраво е от всичко друго което съм ползвал, незнам до партида ли е, но ми хареса, на шишето пише SG50THICK - гъсто е и много лесно се работи така, остава дори в по-големи процепи
https://fastfixsupplies.co.uk/wp-conten ... 1728-3.JPG

може да не е подходящо за навсякъде но поне частично за дреболийките може да свърши работа
недостатъка на цианоакрилатните е че докато се втвърдят изпускат някакви пари които се лепят наоколо и оставят бели петна като облаци, предполагам вентилация би помогнала но не съм се занимавал


Чет Апр 16, 2020 9:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: ултразвуково заваряване на пластмаса ....
ще го пробвам, цианоакрилни и не само използваме на 3м или локтайт, въпреки че в БГ с някои е проблем доставката.
Каня се тия дни да направя малко експерименти, ще пробвм и с това, само да си го доставя.


Чет Апр 16, 2020 10:44 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: ултразвуково заваряване на пластмаса ....
След като минахме на тема лепила, тия юнаци имат интересни продукти.
https://www.hernon.com/


Чет Апр 16, 2020 11:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: ултразвуково заваряване на пластмаса ....
тогава пробвай с каквото имаш под ръка, локтайт или 3М гарантирано имат някое подходящо, ще познаеш подходящото че втвърдено се държи повече като пластмаса, не е трошливо като стъкло, остава си леко пластично, със скалпела се дялка на тънки стружки, и да е гъсто
дебели плексигласи съм лепил, и разни пластмаси от рода на ABS при зор се чупи материала, не лепеното


Чет Апр 16, 2020 11:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: ултразвуково заваряване на пластмаса ....
те лепилата винаги са били опция, не съм се отказал от ултразвука но още събирам инфо. Реално и детйлите са още в процес на проектиране, след като понапреднах с дизайна се оказва че ще са по-малко като количество, предполагах че ще има повече острочета с крепеж но няма да се налага, ще са общо 12, първоначално си ги представях 15-тина. Сега не е голяма разлика но по-малко малки детайли по-добре. Нататък може би ще се мени и на шприцван детайл, но поне първите 200-300 ще са формовани. То и при шприцваният ще има лепене, но по-малко.
За лепенето вече дори ми се върти идея за фикстурите но ако успея да го направя с ултразвук това ще помогне после и на етап шприцвани детайли.
Имам доста добро двукомпонентно лепило на 3М но втвърдява бавничко, и много цапа, Получих тук от евоник един отговор, че за техните материали за това приложение препоръчват солвентни цементи, трябва да проверя какво се продава из европа.


Чет Апр 16, 2020 11:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: ултразвуково заваряване на пластмаса ....
двукомпонентното е бавно, за да може да се работи, не помня кое точно на 3М съм ползвал от тия спринцовки с накрайник смесител, имаше си и бонус - самозагрява се в смесителя, а на детайла е на тънко и се охлажда, детайла стягаше мнооого бавно, а смесителя доста по-бързо и се запушваше на третия детайл докато наглася работите :D не беше удобно за дреболийки
ако бързаш цианоакрилата с активатор се задържа за по малко от минута, после повече време за пълна здравина но поне е достатъчно здраво да го оставиш на страна да си почива, само внимавай да не е от трошливите като стъкло


Пет Апр 17, 2020 1:14 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: ултразвуково заваряване на пластмаса ....
Има толкова видове цианакрилатни лепила, че е меко казано неуместно да се обобщава "цианакрилатните така", "цианакрилатните онака"...

-------------

Тони, детайлите позволяват ли използване на лепила с UV активиране?


Пет Апр 17, 2020 9:33 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 21 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни