Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
CD-ROM устройство за четене на надрани дискове ? 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: CD-ROM устройство за четене на надрани дискове ?
Ми наръскай го със спрей тип "никел" :)

Чак сега стана ясна постановката - на прав път си, теоритично би могло да се прочете от някой по-непукистки драйв.

На другото село имам няк'ви древни РОМове, сваляни са работещи от компа, остава да се докопам до тях...


Вто Апр 14, 2020 12:57 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2581
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: CD-ROM устройство за четене на надрани дискове ?
Това със възстановяването на огледалния горен слой би работило, ако дискът е матричен. При него има вдлъбнатинки.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Сря Апр 15, 2020 12:34 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 19, 2008 6:26 pm
Мнения: 607
Мнение Re: CD-ROM устройство за четене на надрани дискове ?
Сигурен съм че Можеше да се възстановяват Музикалните CD-та (.CDA). Иматха една система на " Reed–Solomon error correction ".
По спомени имаше нещо на фреймове и можеха да се възстановяват цели липсващи блокове данни. Но за дата CD-та не знам да има възможност да се възстановяват липсващи данни, ако не са специоално записани по някаква система, за възстановяване.

_________________
Вниманиене съмвишист....ИЙ.


Съб Апр 18, 2020 10:29 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: CD-ROM устройство за четене на надрани дискове ?
RM написа:
Сигурен съм че Можеше да се възстановяват Музикалните CD-та (.CDA). Иматха една система на " Reed–Solomon error correction ".
По спомени имаше нещо на фреймове и можеха да се възстановяват цели липсващи блокове данни. Но за дата CD-та не знам да има възможност да се възстановяват липсващи данни, ако не са специоално записани по някаква система, за възстановяване.


Музикалните СД-та имат корекция на грешките (допълнителна излишна информация), но тя е по-слаба от тази предвидена при дисковете за данни.
Просто при музикалните замяната на няколко липсващи байта с нещо "измислено" от системата за четене не е фатално. Точно така работи тая система, когато грешките станат повече от колкото е възможно да се възстановят.
При СД-тата за данни са предвидени повече излишъци и системата за корекции не допуска прочитането на грешни данни (или се чете правилно или не). Въпреки че някой беше споменал за модел четящо СД, което си чете всичко... заедно с грешките :D

Цитат:
Това със възстановяването на огледалния горен слой би работило, ако дискът е матричен. При него има вдлъбнатинки.

+1
При записваемите вероятно се е отлюпил и фоточувствителния слой, където са данните.


Вто Апр 28, 2020 12:22 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 19 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни