Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
pH метри 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10944
Местоположение: Гьотеборг
Мнение pH метри
Пак е време за игра с разни водни сонди. Такива или подобни, някой виждал ли е с аналогови изходи (0-5V, 4-20mA) и т.н.
Индустриалните сонди са ужасно скъпи, а за моите опити тези ще свършат работа, но надали имат аналогов интерфейс,
или може вероятно ще ги отворя и ще се закача преди контролера...

https://www.ebay.co.uk/itm/163722228637
https://www.ebay.co.uk/itm/392216460830


Нед Апр 05, 2020 7:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8902
Местоположение: Разград
Мнение Re: pH метри
Аз работя по усилвател за пх сонда, ама при мене ще е в доста по контролирана среда. Сонди от китай за по 15-тина долара. Не е чак толкова сложно да се направи. Малко по джиджени ОУ и готово.


Нед Апр 05, 2020 10:18 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4410
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: pH метри
Cekins написа:
Аз работя по усилвател за пх сонда, ама при мене ще е в доста по контролирана среда. Сонди от китай за по 15-тина долара. Не е чак толкова сложно да се направи. Малко по джиджени ОУ и готово.

e,
то да направиш фронтенда за Пх сонда само звучи лесно :)
Аналог имa разни чипета AD5940/41, и такива с този фронтенд и кортексМ3 вътре.
също така има и measureware
https://www.analog.com/en/measureware/p ... 1bcpz.html
което е малко спорна идея да имаш чипе на което да му казваш какво мерене искаш и то да ти го прави.... ама го има продават го...

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Пон Апр 06, 2020 12:04 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8902
Местоположение: Разград
Мнение Re: pH метри
Е ще видя за какво иде реч. Не изглежда да е чак такава голяма драма. Виж за DO сонда за какво става дума. И такова имам да правя ама се отказах да и правя фронтенд. Ще купим готов за конкретната сонда от производителя на сондата.


Пон Апр 06, 2020 6:34 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10944
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: pH метри
Ей ти пример за, китовете на тия китайчета обикновенно работят
https://www.dfrobot.com/product-1628.html


Пон Апр 06, 2020 7:29 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8902
Местоположение: Разград
Мнение Re: pH метри
За моята сонда това няма да върши работа. С поларографна сонда мисля да работя. Трябва и поляризиращо напрежение и мерене на наноампери + температурна корекция. Намерихме една неупотребявана сонда OxyFerm на Hamilton за 100-тина долара. Трансмитерите им се куплират директно за сондата и са с някъв техен си куплунг. Не че не мога да се пробвам да го направя ама според мен не си струва.


Пон Апр 06, 2020 7:55 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28019
Местоположение: София
Мнение Re: pH метри
С наноамперите може да имаш малък проблем, особенно в индустриална среда.


Пон Апр 06, 2020 8:19 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8902
Местоположение: Разград
Мнение Re: pH метри
Е то няма да е точно индустриална - по скоро лабораторна. Ама и аз нямам намерение да го правя засега. Може да опитам за прототипа. За крайното изделие за сега е решено да е с оригинален трансмитер. Оптичните DO са по интересни ама и там е една цифромания.

40-80nA e тока който протича при химичната реакция в сондата, не е невъзможно - просто е трудно. Те и за това сондата се бодва директно в трансмитера - куплунзите са с големи позлатени пинове. Има си вграден термометър в сондата и трансмитера си прави корекцията и после 4-20. Даже четох в листовките че трансмитера им е галванично изолиран. Аз ще го докарам криво ляво да работи, ама идея си нямам как да я калибрирам - нямам никакви поне груби характеристики - само знам че не е много линейна. Даже и на термометъра параметрите не са написани никъде. Да не говорим че и атмосферното налягане има значение.


Пон Апр 06, 2020 11:24 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28019
Местоположение: София
Мнение Re: pH метри
А въобще не е невъзможно, а и 40-80 са си ОК. Преди много години, когато съм бил и по-глупавичък правих нещо подобно, мерихме фотодиодче като го и охлаждахме за да му падне токът на тъмно, даже на скоро ми се моткаха някакви MAT-ове останали от тогава.


Пон Апр 06, 2020 11:36 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4410
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: pH метри
пак да ви кажа да си направиш инструментален/лабораторен трансимпедансен усилвател (каквото е точно това да мериш ток) особено за наноампери не е като да налепиш един оу и три ресистора , колкото и да е примамливо решението. :)
за аудрино проект , койтода покажеш някаква линия което се мени като изстискаш лимон в чаша вода и да мигне едон светодиод два пъти сигурно е лесно...

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Пон Апр 06, 2020 12:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8902
Местоположение: Разград
Мнение Re: pH метри
Е давай като е трудно да не се опитваме :) За pH сондата се мерят до 500 - 1000 миливолта. С единственото уточнение че източника обикновено е стотици мегаоми :) За DO-то вече е друга бира. Там сондата и се пуска 0.6 - 0.7 волта и след два часа вече може да мериш тока :)

За pH съм измъдрил някаква мерилка - като я скова ще докладвам. Ще пробвам с едни ОУ-та на TI с 60pA input bias/offset


Пон Апр 06, 2020 3:26 pm
Профил ICQ
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Съб Мар 30, 2013 11:17 pm
Мнения: 269
Местоположение: София
Мнение Re: pH метри
Ако ви намеря документация на фирма която ги е мислила тези неща преди 30-40 години и успешно ги е направила и продавала ще ви помогне ли? Почти съм сигурен че са ползвали транзистори и може би някой не чак толкова екзотичен ОУ (не и 709 или 741 :) ). Проблема е как да ги споделя, по разбираеми причини. На тестера с който се проверяваше pH метъра се променяше изходното съпротивление като се почваше от 10MOhm и не трябваше да мръдне показанието до 10 или до 100 GOhm! Всичко се закача с обща маса и кутията на тестера е изцяло 2-но екранирана. Още една подробност - електрода трябва да се калибрира през няколко часа в еталнни разтвори ако искате да вярвате на измерването. И както вече писаха меренето на темепратурата е задължително, оказва доста голямо значение!


Пон Апр 06, 2020 9:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28019
Местоположение: София
Мнение Re: pH метри
това което съм правил и 100%работи е с фабрично подбрани в един корпус, мат на аналог, оу-то не помня вече кое беше но пак тяхно. обаче добре е да се уточни, мери се ток или напрежение. защото ако е напрежение от високоомен източник товае ставнително по-лесно от ток в диапазон нА.


Пон Апр 06, 2020 11:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8902
Местоположение: Разград
Мнение Re: pH метри
За pH - напрежение, с уточнението че източника е мегаомен. За тия които сме купили дават <250МОм. Тая мотика досега не съм я настъпвал, ама поне си търся по здрава каска. DO има три типа - двата са галванични, като единия се биас-ва с -0.6 до -0.7 волта и след някакво време което е от половин час до 7-8 часа, вече може да се мери тока който е в зоната 40-80 нА. Другия тип галванична генерира някакво напрежение, обаче тя е още по кьорава за работа от първата. Третия тип е оптична - светят със син светодиод върху някаква мембрана и мерят отразена червена светлина - това много грубо обяснение но такава е идеята - самата мембрана по някакъв начин променя дължината на вълната на отразената светлина в зависимост от съдържанието на кислород. И трите типа имат плюсове и минуси. За това което правим най-често се ползва този тип който и аз ще ползвам.


Вто Апр 07, 2020 7:23 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10944
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: pH метри
@PhilipZ - ами дай да я разгледаме, тая документация - може да има интересни неща.
Някъде ми се мотае една книжка - потенциометрични датчици или нещо такова.


Последна промяна Grubi на Вто Апр 07, 2020 10:21 am, променена общо 1 път



Вто Апр 07, 2020 8:48 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: emilvtc и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни