Отговори на тема  [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Maple Systems HMI 
Автор Съобщение
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 20, 2013 4:18 pm
Мнения: 296
Местоположение: България
Мнение Maple Systems HMI
Тук имам една система със ей такова HMI:
Изображение

Искам да направя някои модификации по софтуера, а нямам никаква документация. Въпросът ми е някой работил ли е с подобно нещо и какъв софтуер се използва?


Пон Мар 23, 2020 4:20 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8888
Местоположение: Разград
Мнение Re: Maple Systems HMI
Тц :) Maple Systems вероятно е фирмата дето е правила машината. Марката на ХМИ-то е Weintek. Не съм ползвал такова досега. Аз от китайските HMI-та работя с Kinco. Техния софтуер има възможност да свали фърмуеъра ако е разрешено това в проекта когато е правен.

Потърси из нетя софтуер за уентек-а би трябвало да има - едни от разпространените са. Обикновено са и безплатни.


Вто Мар 24, 2020 12:30 pm
Профил ICQ
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пон Мар 30, 2009 9:27 pm
Мнения: 44
Мнение Re: Maple Systems HMI
Пробвай това https://www.weintek.com/globalw/Download/Download.aspx, но виж точно за кой модел панел то трябва. Веротно трябва да ползваш ЕB500 за серията панели МТ500.


Вто Мар 24, 2020 8:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 24, 2005 10:41 pm
Мнения: 1027
Местоположение: Pz
Мнение Re: Maple Systems HMI
Отзад трябва да пише кой модел е точно! Например: MT6071iP
Иначе Ivo4o ти е дал точния линк.
Ако искаш да го прочетеш, най-вероятно няма да успееш, защото се задават парола и порт за download/upload. Не ми се вярва да са ги оставили по defаult.


Сря Мар 25, 2020 9:36 am
Профил ICQ
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 20, 2013 4:18 pm
Мнения: 296
Местоположение: България
Мнение Re: Maple Systems HMI
Моделът е HMI5070TH. Ще пробвам да го прочета, но надали ще стане.

Историята е такава: HMI-то е свързано към контролер, от който искам да чета инфо и да го пращам към база данни. Контролерът има RS232 интерфейс и всички променливи, заедно с входове и изходи, са достъпни:

Изображение

Контролерът е закачен към няколко сензора, чиито стойности се четат лесно. Проблемът е, че тези сензори се калибрират (добавя им се някаква стойност) във контролера, и аз не знам как да се добера до тази стойност. Идеалната ситуация за мен ще е да знам имената на променливите и да си ги тегля през RS232, затова ми трябва да видя HMI-то как ги извиква.

Има и други начини да свърша това, което ми трябва, но това ми се струва най-лесен и maintenance-free. В този ред на мисли, има ли начин да закача PC-то за суича и да "преслушам" трафика между HMI-то и контролера?


Сря Мар 25, 2020 4:31 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Сря Май 11, 2011 8:18 am
Мнения: 293
Мнение Re: Maple Systems HMI
На първо четене - клонингите на Saleаe logic analyzer, софтуречето им поддържаше RS232 декодиране. Може да видиш скорости, битове данни и четност, мисля.
Другия вариант - компутер с 2 компорта, като го закачаш по средата на RS232 комуникацията и с това приемаш и препредаваш по веригата. Надявам се да не ползват странни вдигания и сваляния на RTS/CTS и DTR/DSR.


Чет Мар 26, 2020 12:29 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 20, 2013 4:18 pm
Мнения: 296
Местоположение: България
Мнение Re: Maple Systems HMI
По-скоро ми трябва Ethernet hub, защото искам да преслушам трафика между HMI-то и контролера.

Или PC с две мрежови карти, но с хъб ще е по-лесно. Обаче тези неща са трудни за намиране в днешно време.


Чет Мар 26, 2020 1:31 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пет Юни 25, 2010 2:18 pm
Мнения: 339
Местоположение: Varna
Мнение Re: Maple Systems HMI
Може да се използва управляем switch.
Един пример https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Switch_Chip_Features#Port_Mirroring
И рутер ще свърши работа за логване на трафика.


Чет Мар 26, 2020 2:17 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 20, 2013 4:18 pm
Мнения: 296
Местоположение: България
Мнение Re: Maple Systems HMI
Нещо като това ще свърши ли работа: https://linitx.com/product/mikrotik-routerboard-260gsp-network-switch-css106-1g-4p-1s-(uk-psu)/15458


Чет Мар 26, 2020 4:39 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пет Юни 25, 2010 2:18 pm
Мнения: 339
Местоположение: Varna
Мнение Re: Maple Systems HMI
Да.
https://wiki.mikrotik.com/wiki/SwOS/CSS106


Чет Мар 26, 2020 5:08 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 20, 2013 4:18 pm
Мнения: 296
Местоположение: България
Мнение Re: Maple Systems HMI
Друг вариант: стартирам убунту от флашка на лаптопа, променям мак адреса на мрежовата карта, за да съвпадне с мак адреса на контролера, и го включвам в суича. Всички пакети, идващи от HMI-то, ще бъдат изпратени и на моя лаптоп, и ако имам малко късмет, Wireshark ще покаже кои команди се изпращат към контролера.

Дали ще стане?


Съб Мар 28, 2020 3:59 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пет Юни 25, 2010 2:18 pm
Мнения: 339
Местоположение: Varna
Мнение Re: Maple Systems HMI
Не!
Може да пробвате това https://howdoesinternetwork.com/2011/mac-address-flooding с подходящия тоол. Мисля че в кали линукс имаше няколко.
Може и да сработи, според зависи от суйча :)
Може да се бриджнат и два порта на лаптопа - вградения и един външен на USB или вградения и WIFI-то, ако има wifi в тази мрежа и да прекарате трафика през лаптопа.


Съб Мар 28, 2020 4:19 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 20, 2013 4:18 pm
Мнения: 296
Местоположение: България
Мнение Re: Maple Systems HMI
Благодаря за идеята за mac flooding, изглежда интересно и ще пробвам дали ще стане. Суичът е https://advdownload.advantech.com/produ ... _DS(052719)20200106155516.pdf - не изглежда от умните, и се използва само за връзка между HMI и контролера.

Защо клонирането на адреса няма да проработи? Аз взех идеята от тази тема: https://serverfault.com/questions/46217 ... n-possible


Съб Мар 28, 2020 4:42 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пет Юни 25, 2010 2:18 pm
Мнения: 339
Местоположение: Varna
Мнение Re: Maple Systems HMI
В цитираната тема е обяснено "защо няма да се получи" :)


Съб Мар 28, 2020 5:57 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8888
Местоположение: Разград
Мнение Re: Maple Systems HMI
Обикновено HMI-то е мастер - дали ще е по MB/PB TCP или 232/485/422. Така че без HMI, плц-то няма да говори нищо. Ако пък в PLC-то нямаш комуникация програмирана по 232, и там няма как да очакваш какъвто и да е отговор. Реално в случая по-скоро ти трябва фърмуеъра на ПЛЦ-то. Не си казал какво е плц-то. Ако се ползва нативен протокол, предполагам че с друго HMI можеш да си извикаш съответните променливи ако им знаеш адресите. Поне със сименските S7-1200 става. PLC-то не знае че има нещо вързано на него и при заявка по профибъс си извършва съответната комуникация, но трябва да е разрешена такъв тип комуникация. За не сименс HMI трябва да е разрешена.


Пет Апр 03, 2020 9:28 am
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни