Отговори на тема  [ 29 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Уред за настройка и проверка на антени 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 8:19 pm
Мнения: 4410
Местоположение: Stara Zagora
Мнение Уред за настройка и проверка на антени
Скоро ще имам задача да понавлезна дебрите на RF. Винаги старателно съм избягвал да се забърквам с такова нещо, но изглежда че му е дошло времето. Възникна ми едно въпросче по темата.
Антените с такова чудо ли се настройват/проверяват :) - https://www.batronix.com/shop/spectrum- ... 2E-TG.html

Искам да придобия представа каква инвестиция в техника ще ми трябва на първо време.


Съб Мар 21, 2020 7:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Уред за настройка и проверка на антени
Ники, спектрален анализатор прави това, което името му показва - показва ти спектъра на сигнала. Аз лично не мога да се сетя как това ще ти помогне в настройка на антена. Аз даже незнам ти какво точно влагаш в "настройка на антена". С тоя уред примерно може да се види дали предавателя ти излъчва на правилната честота и дали случайно някой от хармониците не по-висок от основната честота, също е много полезен за тестване на устройства за EMI\EMC - такива ти ми работи.


Съб Мар 21, 2020 8:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1954
Мнение Re: Уред за настройка и проверка на антени
Антени за какви честоти? В някои случаи може да се разминеш с обикновен индикатор за КСВ.

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Съб Мар 21, 2020 8:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10891
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Уред за настройка и проверка на антени
viewtopic.php?f=4&t=16941

Някой от тия уреди, иначе добър VNA e точния инструмент. В идеалния случай, ако искаш да
мериш и настройваш ефективност на антена, ти трябва безехова стая или камера, и калибрирана антена.


Съб Мар 21, 2020 8:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 8:19 pm
Мнения: 4410
Местоположение: Stara Zagora
Мнение Re: Уред за настройка и проверка на антени
Ами това нали има и генератор в него. Не му разбирам, просто някакви насоки от някой дето е наясно. Гледам че продават някакви евтинджоси дето пише че са точно генератор плюс детектор с които можело да се настройват антени.

Обхвата 868Mhz и евентуално 2.4G.


Съб Мар 21, 2020 8:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10891
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Уред за настройка и проверка на антени
https://en.wikipedia.org/wiki/Scattering_parameters
https://www.tek.com/blog/antenna-matchi ... k-analyzer
http://ww1.microchip.com/downloads/en/A ... T16802.pdf

Антената се разглежда като черна кутия, и се мерят загуби, отражения и т.н. при различни честоти.
Вече ефективност, диаграма на насоченост и т.н. - ще ти трябват анехоична стая, калибрована антена и т.н.
Т.е. надали ще стигаш дотам...

Също така настройките се правят ако ще държиш предавателя с ръка, или ще работи близко до метални повърхности и т.н. и т.н.
Аз също не съм го правил наистина, по-скоро съм си играл.


Съб Мар 21, 2020 9:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2580
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Уред за настройка и проверка на антени
Nikola Kirov написа:
Гледам че продават някакви евтинджоси дето пише че са точно генератор плюс детектор с които можело да се настройват антени.

Това е вобулускоп - вобел генератор + детектор и осцилоскоп. Служи за сваляне на Амплитудно Честотната Характеристика. Какво точно настройват на антената не зная.
Най-просто казано трионообразен сигнал управлява честотата на генератора и той бързо обхожда някакъв честотен отрязък. Някъде го пишат свип-генератор (sweep oscillator) . После се детектира силата на сигнала.

По принцип може и с един прост детектор на излъчваният сигнал да се настройва антена по максимално излъчване. Особено ако имаш една заводска "настроена" Иначе КСВ метър както писаха.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Съб Мар 21, 2020 11:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Уред за настройка и проверка на антени
КСВ метърът показва само, дали антената е съгласувана, и евентуално, каква мощност излъчва, което не е никак малко. Визирам предавална антена.


Нед Мар 22, 2020 10:21 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Уред за настройка и проверка на антени
ако ще е с някой по-модерен чип,повечето от тях си мерят КСВ, или да речем ти дават информация за съгласувнето, но един КСВ метър никога не е излишен, а са и евтини.
Спектрален може да ти трябва за да проветиш дали не излъчваш нещо което не трябва да излъчваш.


Нед Мар 22, 2020 10:48 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10891
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Уред за настройка и проверка на антени
Какво може да и се настройва на антената...
- характеристичен импеданс
- КСВ
- ефективност
- диаграма на насоченост

Ако имате антена на платка, се променят разни съгласуващи филтри, ако антената ви е жична, може да я удължавате, намалявате и пробвате различни пристранствени конфигурации

Както и за двете - къде и как точно да "захраните" антената


Нед Мар 22, 2020 11:43 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 8:19 pm
Мнения: 4410
Местоположение: Stara Zagora
Мнение Re: Уред за настройка и проверка на антени
Значи явно вобел гнератора не може да се ползва като KCB. Значи е полезно да го имам но да си правя сметката и за KCB.


Нед Мар 22, 2020 2:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Уред за настройка и проверка на антени
КСВ според мен е задължително, въпреки че ако е за печатни антени или чип антени конвенционалните КСВ няма да са ти полезни.


Нед Мар 22, 2020 2:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 8:19 pm
Мнения: 4410
Местоположение: Stara Zagora
Мнение Re: Уред за настройка и проверка на антени
Ще чета явно :)


Нед Мар 22, 2020 11:15 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Уред за настройка и проверка на антени
Аз стигнах до извода че за печатни многобандови антени можеш само да констатираш проблема. За да го решиш ти трябва софтуер за проектиране/симулация на такива. Щото, една проба е равно на нова платка. Съгласуващите компоненти помагат, но в малка степен (за много бандовите) и ако станат повече от 3, не си заслужава според мен.
Естествено, това си е само мой извод неподкрепен от никой друг.


Пон Мар 23, 2020 1:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Уред за настройка и проверка на антени
Абе то според мен за почти всичко RF трябват симулации. Ако слагаш чип антена да речем може да минеш с препоръки, апп нотове евентуално на алтиума симулатора ако става за нещо, не за друго да симулираш линията ако е е по-дълга, но то за тая цел има много външни софтуери. Но ако ще правиш печатни антени за нещо различно от RFID без симулация според мен си е въпрос на късмет и проба и грешка. Да всичко това се смята но е добре да се симулира. Навремето така със сметки и проба и грешка едно дистанционно на 433 му правих сигурно 10 пъти платка, не че и първата не ставаше, ама не ми харесваше обхвата, тогава бях млад и глупав и исках всичко да е на мах, години по късно правих друго използвах симулатор някакъв, вече дори не помня как се казваше, първата платка беше горе долу като 7-та първия път, нещата изглеждаха добре, сигурно можеше и по-добре но така го и оставих, радиото не мрънкаше че не е съгласувано, обхвата беше приемлив насочеността също, не съм я мерил естествено метрологично с проби на едно поле, все още работят даже май ги произвеждат още. Според мен тънкия момент е какво точно гониш, защото като започнеш да ставаш много критичен и с повече изисквания нещата започват да се усложняват експоненциално.


Пон Мар 23, 2020 1:34 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 29 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни