Отговори на тема  [ 29 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Уред за настройка и проверка на антени 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10891
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Уред за настройка и проверка на антени
Никола,
добре огледай дали ти трябва да правиш печатна антена,
или можеш да купиш готова (като платка, пружина, като геометричен елемент
или като компонент за запояване). Каква ти е планираната изходна мощност, ако ще е предавател?

Остави си 0 ома резистор, преди антената - като го отпоиш - разлката се вижда веднага в консумирания ток. Ако антената я няма никаква, при свързване ще е без разлика или с минимална разлика. Ако антената е добра - разликата може да стигне 50mA и повече, т.е. в момента в който свържеш съгасувана антена, консумацията ще падне веднага. Разбира се - трябва да имаш тестово предаване, което да е постоянно, а не секунда или по-малко.

Остави си и място / разклонение за втора антена, както и за съоветните филтри.


Пон Мар 23, 2020 2:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Уред за настройка и проверка на антени
Nikola Kirov написа:
Не му разбирам, просто някакви насоки от някой дето е наясно.

Toва си е наполовина черна магия и наполовина усет. Например ако прочетеш статията в уикипедия за операции на мозъка това не означава че вече си станал добър мозъчен хирург. RF е много дълбока "заешка дупка" и на дъното на която има цяла нова вселена.
Най-добре е да ползваш готови модули с готови или PCB антени.
Най-добре е да не ползваш никакви кабели/фидери за RF сигналите ами предавателя да е при антената.
Когато ще правиш портотип не прави само една антена ами сложи 20 различни и тествай.
http://www.ti.com/lit/an/swra161b/swra161b.pdf
http://www.ti.com/lit/ml/swru483/swru483.pdf
Хубавото е че в ебей има доста евтини играчки https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R ... _filtering
които няма да ти свършат работа, но са евтини и ще ти дадът на идея като се изръсиш с $10 000 - $20 000 да знаеш какво точно ти трябва и какво точно търсиш.
Имай в предвид че в реални условия антените се влияят от всичко(стени, височини, влажност, ръце, глави ...) дори и от активността на Слънцето.
Единственият сигурен начин е просто много екперименти - слагаш предавателя на най-малка мощност и тестваш с различни антени кое ще ти даде най-добър резултат.
Внимавай да не се довериш на резултатите от уредите.
Един уред може да ти покаже една антена че е идеална 50 ома с прерфектно съгласуване, обаче е възможно енергията от антената да не отива в ефира ами да има утечка и тези 50 ома да са от омично съпротивление, а не от излъчването в ефира.
Или може самата антена да излъчва на 100% обаче да има кошух или платка и те да поемат излъчената енергия.
Също така е възможно да имаш антена с 50 ома импенанс която излъчва на на 100% в ефира обаче да пада от антена която излъчва само 20% от мощността, обаче еквивалентана апературата на втората антена е 10 пъти по-голяма и това означава че приема 10 пъти по-добре спрямо първата и в режим трансивър антената която излъчва 20% от мощността се оказва 2 пъти по-добра от тази която излъчва на 100%.
Отделно имаш и насочването ... общо взето в космоса и в земята няма смисъл да излъчваш за това се се гледа излъчването да е насочено в дадена посока или в дадена равнина.
След това имаш antenna diversity тоест може да имаш перфектната антена обаче заради отражение в стена или в земята точно в тази точка от интерференция приемника да получава 0 сигнал, а ако има 2 кофти антени обиковенно когато едната е "на сянка" съседната е на "слънце" и получава двойно по-силен сигнал.
След diversity имаш MIMO и Massive MIMO...
И това са общи приказки, само повърхостта на нещата ... както казах дупката е много дълбока. И съм сигурен че сега имаш много повече въпроси от преди да попиташ ;)

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Съб Мар 28, 2020 8:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Уред за настройка и проверка на антени
На познат наскоро му се наложи да навлезе в материята. По негови думи, масовите евтини антени в общия случай не ставали. Били с големи толеранси, не отговаряли на заявените параметри. Тия които ставали, били скъпи. Накрая се принуди да си ги произвежда сам.
Пак по неговите думи, ако антената е в кутия, в близост до стена, последната трябвало да се вземе предвид при настройката.


Съб Мар 28, 2020 8:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 8:19 pm
Мнения: 4410
Местоположение: Stara Zagora
Мнение Re: Уред за настройка и проверка на антени
Леко зачетох тази материя. Започва да ми се вижда че водата е прекалено дълбока за универсален боец като мен.
И да навлезна ще е тежка борба, а вече годините напредват и трябва да си подбирам битките :)


Съб Мар 28, 2020 8:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: Уред за настройка и проверка на антени
а защо си решил да се наказваш така? цена ли се гони или нещо друго та да не става готов модул?


Нед Мар 29, 2020 1:17 am
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 20, 2013 4:18 pm
Мнения: 296
Местоположение: България
Мнение Re: Уред за настройка и проверка на антени
@Никола: на мен също ми предстои RF проект и искам да попрочета малко, за да не съм съвсем бос. Преди години в университета препоръчваха ей тази книга, сега пак я отворих да си припомня за какво ставаше въпрос. Мисля, че теорията е приятно обяснена. Ако имаш някакви добри линкове към литература по темата, споделяй.


Пон Мар 30, 2020 9:25 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Уред за настройка и проверка на антени
Ако говорим само за антена няма нещо което толкова да объркаш най-лошият вариант е да убиеш стъпало, ама това става при високи мощности и много несъгласувана антена. В най-лошият случай обхвата няма да е това което искаш. Аз така и не разбрах дали става въпрос за печатна, за чип или за "истинска" антена. При нормалните антени нещата са доста конкретни, има много литература по въпроса, много примерни дизайни които работят. Като по-млад и запален съм правил какви ли не, не съм имал съществени проблеми, насочени съм правил до 433, ягита основно, то си е повече железарска работа, същото важи и за всякакъв вид диполи. За печатни е малко по друго.


Пон Мар 30, 2020 11:33 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 8:19 pm
Мнения: 4410
Местоположение: Stara Zagora
Мнение Re: Уред за настройка и проверка на антени
Имам запитване дали мога да поема цялостната разработка на устройствата заедно с RF частта. Ама тия и сертификация на изделията си искат да правят и всичко да им е на професонално ниво.
Правил съм им две изделия преди и са доволни. А нещата поне за начало са с PCB антени с допълнителен конектор за външна. Не става ей така в движение да се усвоява нова професия. И аз съм правил това онова с RF ама е на посредствено ниво. С много експерименти е натамънено и не е сертифицирано. Казал съм им да си търсят RF спец, а ако искат аз да ги свържа с такъв.


Пон Мар 30, 2020 11:51 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Уред за настройка и проверка на антени
Това с RF частта е по-страшното, не самата антена, е предполагам на база готово радио, но пак си има специфика. Принципно си прав, в един момент може да не си струва усилията и риска, не толкова заради антената, там не мсля че ще ти се опре нещо, но за цялото RF а и сертификацията след това. С толкова много радиа на пазара само да уцелиш/избереш хубавото предполага опит.


Пон Мар 30, 2020 1:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4974
Местоположение: София
Мнение Re: Уред за настройка и проверка на антени
Никола, имаш ли яснота за радиото, което ще се използва?


Пон Мар 30, 2020 1:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: Уред за настройка и проверка на антени
много зависи дали става въпрос за много и различни проекти, или само за 1-2
ако ще сменяш професията да се закопаваш, ама за 1-2 проекта или пробваш нещо с копи-пейст от готов продукт/дизайн и каквото излезе или изобщо няма смисъл, даже да натовариш клиента с по-високи цени да ти покрие техниката като инвестиция пак изгубеното време ще е много
магия някаква е за мен дето си иска магьосник, за хоби да се чоплиш става, ама за бизнес...


Пон Мар 30, 2020 2:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 8:19 pm
Мнения: 4410
Местоположение: Stara Zagora
Мнение Re: Уред за настройка и проверка на антени
Цяла серия проекти са от 433Mhz до 2.4G но аз поне вдигам ръце. И не се ползват готови модули на първо четене поне. Ако решат че ще правят екип друга работа.
Иначе с един универсален войн се работи лесно. Казват какво искат, правя, плащат и всички са доволни. Ама универсалните войни не стават за всякакви битки :)
Аз имам и съмнение че няма да тръгнат нещата изобщо при тези момчета, щото изглежда че новата криза ще замрази всичко поне за известно време.


Пон Мар 30, 2020 4:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Уред за настройка и проверка на антени
Ако няма да се използва готово радио бягай на далеч, това не е работа от днес за утре, не е и изобщо за хора с малко опит щото дръвчетата са много, аз съм настъпвал само покрай любителски и полулюбителски изпълнения, не бих си и помислил да правя нещо професионално, е ако е нещо до 100-140 Мхз по може, ама нагоре еле пък 2.4 .... там с тоците сме на различно мнение.


Пон Мар 30, 2020 4:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4974
Местоположение: София
Мнение Re: Уред за настройка и проверка на антени
Никола, питай твоите момчета (възложителите) дали са наясно какви измервания са необходими за сертификацията и какви пари са необходими за тези измервания. Ако не могат да отговорат, бягай от тях. Иначе, задачката не е чак толкова сложна, но си иска паре.


Вто Мар 31, 2020 10:43 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 29 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни