Отговори на тема  [ 68 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Електрокоагулатор Coagol 150 
Автор Съобщение
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Пон Авг 20, 2018 11:27 am
Мнения: 103
Местоположение: София
Мнение Re: Електрокоагулатор Coagol 150
Здравейте отново,

Този коагулатор го бях оставил да отлежи по една или друга причина и ето че отново се захванах с него.
Най-напред изпълних всички препоръки, които ми дадохте и смених всички диоди от трите греца, смених и един кондензатор 100 nF син, за който казахте, че може да е проблемен. Смених и още два електролита, които бях пропуснал. Всичко направих най-старателно, включвам и "ПУК" изгоряха и двата бушона по 0.5А яко, чак побеляха.

И заради това изпукване се замислих - този звук се чува при включване на импулсно захранване, т.е. при зареждане на електролитен кондензатор след грец, директно галванично свързан към мрежата както се казва.
Оказа се, че аз през цялото време съм се заблуждавал, че всичко е през трафове. Да, има ги двата трафа, но грецовете са 3 на брой, при това трафовете са с по една единична вторична намотка. Премерих и хоп - единият грец галванично свързан директно към 230-те волта...
За мен това е учудващо, бях убеден, че понеже това е медицинско изделие, което директно има допир до човек, не би следвало вътре да има нещо, което е галванично свързано с мрежата, и заради това се баламосвах през цялото време.

Добре, значи стигам до извода, че през трафовете не може да е големия пусков ток. Трябва да е там, където има директно грец и електролити галванично свързани към мрежата. Логично е да има голям пусков ток, да пука и да горят бушоните. Но в такъв случай възниква логичният въпрос - как това чудо е работило с години при такава конфигурация и никакви бушони не са горели? И поради каква причина сега горят? По време на работа консумацията е малко над 100 милиампера, т.е. в такъв режим бушоните са си перфектно оразмерени.

Значи след първоначалното изпукване, смених бушоните и след това уредчето си заработи нормално. Т.е. проблемът се проявява само като голям пусков ток след като дълго време коагулаторът не е бил захранен, респективно кондензаторите са напълно разредени.
Затова при импулсните захранвания се слагат бушони за по-голям ток. Но тук са 0.5A. Разбира се, лесно мога да забия бушони 3-4 амперови и вероятно всичко ще работи безгрижно, но не ми се иска някак си. Не е редно. Мислех и за поставянето на някакъв резистор, който да ограничи тока.

Но не ми дава мира мисълта как това чудо е работило с бушони 0.5A и нищо не е горяло?


Сря Май 20, 2020 12:09 am
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1968
Мнение Re: Електрокоагулатор Coagol 150
Ако преди това предпазителите са били бавнодействащи, а ти си сложил бързодействащи.

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Сря Май 20, 2020 7:39 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10607
Местоположение: София
Мнение Re: Електрокоагулатор Coagol 150
Предпазителите не са само бързи и бавни...

Прикачени файлове:
fuses.jpg
fuses.jpg [ 135.06 KiB | Прегледано 3152 пъти ]


Сря Май 20, 2020 7:44 am
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Пон Авг 20, 2018 11:27 am
Мнения: 103
Местоположение: София
Мнение Re: Електрокоагулатор Coagol 150
Да, това ми е ясно, че трябва да са бавнодействащи.
Но оригиналните бушони, заложени в устройството нямаха такава маркировка, а бяха от онези старите стъклени бушончета, каквито ги имаше по соц. времената когато за бързи бушони малко хора бяха чували, а и да бяха чували, просто нямаше на пазара. Предполагам се сещате за кои бушончета говоря, с много груба изработка.

Та сега съм сложил просто бавни но с нисък breaking capacity. Но все пак идеята за свръхбавни е добра.

Всъщност благодаря за идеите. Ще пробвам.

P.S. В Комет намирам само T - т.е. бавни, а свръхбавни TT не знам откъде, може би с поръчка отнякъде. Виждам в Комет има такива с High breaking capacity керамични, ще опитам с тях, макар оригиналните да бяха стъклени, прозрачни.


Сря Май 20, 2020 7:56 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Вто Мар 05, 2019 10:06 am
Мнения: 96
Мнение Re: Електрокоагулатор Coagol 150
Преди 2004 година напрежението на мрежата е било 220 V, а сега е 230V. От това в някои случаи зарядният ток на високоволтовия електролит е по-голям. Предполагам, че някакъв нискоомен резистор, последователно на изхода на греца или направо на общото захранване, ще оправи нещата. Добре е да е жичен и мощен. Борил съм се с такъв проблем и имам наблюдение, че слойните резистори прекъсват въпреки кратковременното първоначално зареждане на кондензатора. Според мен спокойно могат да се ползват предпазители за 0,63А буква Т.

_________________
http://www.velevel.com


Сря Май 20, 2020 2:52 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Електрокоагулатор Coagol 150
Или малко повече чаркалак: як жичен резистор който се окъсява от реленце, на което захранването идва през кондензатор.
Това за протокола, де, имам чувството, че един 100 Ома резистор ще е достатъчен.


Сря Май 20, 2020 2:57 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Пон Авг 20, 2018 11:27 am
Мнения: 103
Местоположение: София
Мнение Re: Електрокоагулатор Coagol 150
Значи мислих си го и това с поставянето на мощен жичен резистор. Да, може и с реленце да окъсява с някакво закъснение, но си е вече творчество, а това чудо е работило до преди 2 месеца, т.е. и на сегашното напрежение. Та чак едни 10 волта да правят такива поразии не ми се вярва. То си е в рамките на стандартните 220 плюс минус 10%.

Днес се обадих и във фирмата, която го е произвела. Човекът, с когото говорих беше любезен и общо взето предложи същите неща - кондензаторите, диодите в грецовете. Единственото различно беше, че допусна проблем и с един от трафовете - нещо, което аз много трудно ще повярвам. Здрав траф, работещ да има силен пусков ток при включване след 24 часа покой ми се струва меко казано невероятно. Това си е кондензаторна история. Досега не съм срещал проблем с траф, който не изглежда изгорял и не се нагрява прекомерно.

Сега взех едни керамични бушони които са уж high capacity Time-delay да видим с тях как ще е, но много ме съмнява, защото този показател няма общо с тока на сработване и скоростта на сработване.
В краен случай и реленце ще слагам.

0.63А бушони пробвах. Пробвах и 0.8А. Ефектът е същият.


Сря Май 20, 2020 5:30 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Вто Мар 05, 2019 10:06 am
Мнения: 96
Мнение Re: Електрокоагулатор Coagol 150
Защо не пробваш да захраниш всеки от трафовете и високоволтовия грец през отделно съпротивление.
Това или ще оправи нещата или може да се разбере към коя верига е проблема.
Резисторите примерно между 10 и 22 ома, 2 вата или повече...


Прикачени файлове:
IMG_2249.JPG
IMG_2249.JPG [ 53.83 KiB | Прегледано 3093 пъти ]

_________________
http://www.velevel.com
Сря Май 20, 2020 6:10 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Електрокоагулатор Coagol 150
"Високоволтовият" грец какви кондензатори зарежда?


Сря Май 20, 2020 6:37 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Пон Авг 20, 2018 11:27 am
Мнения: 103
Местоположение: София
Мнение Re: Електрокоагулатор Coagol 150
Отговарям и на двамата - първо за резисторите - по-скоро ще разделя веригите с отделни бушони за да съм 100% сигурен от къде точно идва големият пусков ток.

На въпроса за "високоволтовия" грец - кондензаторите са два в паралел по 47uF/400V.


Сря Май 20, 2020 9:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10607
Местоположение: София
Мнение Re: Електрокоагулатор Coagol 150
movx2000 написа:
...На въпроса за "високоволтовия" грец - кондензаторите са два в паралел по 47uF/400V.

И са свързани без токоограничаващ резистор?


Сря Май 20, 2020 9:48 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Пон Авг 20, 2018 11:27 am
Мнения: 103
Местоположение: София
Мнение Re: Електрокоагулатор Coagol 150
Очевидно без никакъв резистор.
Мисля да пробвам да сложа NTC за ограничаване на пусковия ток.


Чет Май 21, 2020 7:37 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10607
Местоположение: София
Мнение Re: Електрокоагулатор Coagol 150
Решението с NTC има и недостатък. Ако устройството е работило и термисторът е топъл, при бърз рестарт на захранването - токът спря / токът дойде, NTC не е много ефективен за ограничаване на тока...


Чет Май 21, 2020 9:09 am
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Пон Авг 20, 2018 11:27 am
Мнения: 103
Местоположение: София
Мнение Re: Електрокоагулатор Coagol 150
Така е, но в случая няма да е проблем, тъй като веднъж работило, устройството не гори бушоните в рамките на няколко чАса поне.
Големият пусков ток се случва след като уредът е бил минимум 12 чАса изключен.


Чет Май 21, 2020 9:17 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8888
Местоположение: Разград
Мнение Re: Електрокоагулатор Coagol 150
И тия кондензатори да седят заредени 12 часа? Малко не ми се вярва. На едно от изделията ми ползвам импулсно и заради ограничения в бюджета на 220-те волта преди греца има само един резистор. Само че Fusible. 10u ми е кондензатора и 56 ома резистора - пиковия ток е 3-4 ампера дори и с такова съпротивление. В даташита му тази мощност я няма дадена в графиката му ама издържа заряда на кондензатора без да има пук.

Твоя случай е възможно много лесно да се реши между другото - пробвай да сложиш последователно на захранването една 100-тина вата халогенна лампа. Може и да стане - при големия ток ще светне и после ще угасне. Халогенните лампи имат много ниско съпротивление когато са студени 2-3 ома макс и се вдига доста като загрее (светне). Ако не започне да мига или да свети слабо лампата значи си ок. Ако почне да мига или свети- пробвай с малко по-мощна.


Чет Май 21, 2020 1:22 pm
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 68 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни