Отговори на тема  [ 68 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5
Електрокоагулатор Coagol 150 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Апр 13, 2018 3:00 pm
Мнения: 1313
Местоположение: София
Мнение Re: Електрокоагулатор Coagol 150
Преди доста години реших подобен случай с опто-триак с включване в нулата /zero crossing opto-triac/.
Бях намерил мощен 600V 5A опто-триак в TO220-5 корпус с включване в нулата, но сега не мога да го открия.
Тогава включвах доста мощен двигател и смущенията при включване и изключване доста намаляха.
Може да се използва комбинация от маломощен оптотриак плюс мощен нормален триак.
Като приложение - нещо подобно:
https://www.vishay.com/docs/83627/il410.pdf
В Комет има доста такива /тези, на които пише със синхронизация/:
https://store.comet.bg/Catalogue/OPT/Op ... IifQ%3D%3D
Но не знам дали си струва упражнението. Може да се направи "интелигентен" разклонител/контакт със включване в нулата и устройството
да се включва само чрез него /бутонът на устройството непрекъснато включен/.


Чет Май 21, 2020 2:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Електрокоагулатор Coagol 150
Някои държат, мааим! Едно време като поправях разни техники се изприщвах като видя "прасе" за кондензатор -що отвертки изпарих...


Чет Май 21, 2020 10:46 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Пон Авг 20, 2018 11:27 am
Мнения: 103
Местоположение: София
Мнение Re: Електрокоагулатор Coagol 150
Не стоят кондензаторите заредени 12 чАса, аз дори ги разреждам, но фактите са такива - било ли е включено скоро - бушоните не горят.
При кондензаторите обаче има и по-бавни процеси, не знам, не мога да го обясня научно, но след часове сякаш се съвсем разреждат и пусковият ток е голям.
Аз съм забелязвал и при зарядно за лаптоп, че когато отдавна не е включвано и при първоначалното включване често има пукане и искри.
Дори преди години си спомням, че имах проблем да обясня на една жена, че това е нормално и да не се плаши. Някак не можеше да приеме за нормално, че при включването в контакта излизат искри и пука.

Да сложа халогенна лампа може, но мисля, че термистор NTC ще свърши същата работа, а е много по-компактно и добро според мен решение. За постоянно да оставя халогенна лампа в уреда не ми харесва като идея.
Поръчах вчера през Комет от Фарнел, защото не намерих никъде налични такива inrush current limiting NTC. Но не съм сигурен колко ома ще са подходящи, не намерих методика за изчисление. Нали трябва хем да ограничи пусковия ток, хем след това в работен режим съпротивлението му да е малко, и да се поддържа от малкият работен ток, който е от порядъка на 100 милиампера. Затова поръчах няколко - 33 ома, 10 ома, 4.7 ома. Надявам се от тези все едно да се окаже подходящо. Те имат и характеристика максимален ток, което обаче не е ясно дали става въпрос за работен ток в установен режим или за пусков ток за кратко време. Ще е по метода проба-грешка, което пък ще отнеме време за изчакване между пусканията.

П.С. Междувременно сте писали - al_at - не разбирам смисъла от включване в нулата. Пусковият ток пак ще е голям. Каква ти е идеята с тези триаци?


Пет Май 22, 2020 10:39 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Вто Мар 05, 2019 10:06 am
Мнения: 96
Мнение Re: Електрокоагулатор Coagol 150
Получих лично съобщение, очевидно по грешка, което би трябвало да е за movx2000.
Ето част от него:

Цитат:
Трансформаторът е с вит, срязан и шлайфан магнитопровод на "Соколово".
Смятан е за висока индукция при 220 V +10% (1,2T). Подмагнитващият ток е голям и при 230 волта и нагоре (до 246 волта) трафът влиза в насищане и има ударен подмагнитващ ток.


Според мен проблемът е комплексен и е възможно да се дължи отчасти на трафа, но и на заряда на високоволтовия електролит. На електролитните кондензатори наистина им трябва доста време за пълно разредане. Ако разредим на късо един електролитен кондензатор и после веднага започнем да измерваме напрежението му, ще видим че то започва да нараства малко. Това го имаше описано някъде...

Тъй като консумациата на устройството не е голяма, предполагам че проблемът може да се реши с обикновени резистори.

Включването в нулата може да се окаже дори вредно заради трансформаторите. Имаше в литературата писано нещо за това...

_________________
http://www.velevel.com


Пет Май 22, 2020 11:48 am
Профил WWW
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Пон Авг 20, 2018 11:27 am
Мнения: 103
Местоположение: София
Мнение Re: Електрокоагулатор Coagol 150
Мерси за информацията за трансформатора, но да си призная не ми звучи логично. А и уредът е работил до преди няколко месеца. Напрежението не се е увеличило от 220 на 230V тази или миналата година, нали? Значи как така е работило при тези условия без проблеми и сега изведнъж? Може и аз да греша и вие да сте прави за трафа.

Все пак, както казах ще направя няколко експеримента - ще захраня с латер с по-ниско напрежение и другото - ще отделя трансформатора с отделен бушон. Нещо, което отдавна трябваше да направя.


Нед Май 24, 2020 3:31 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Електрокоагулатор Coagol 150
movx2000 написа:
Мерси за информацията за трансформатора, но да си призная не ми звучи логично. А и уредът е работил до преди няколко месеца. Напрежението не се е увеличило от 220 на 230V тази или миналата година, нали? Значи как така е работило при тези условия без проблеми и сега изведнъж?

Хубаво е да се види какво друго е променено междувременно. Например, уредът е бил включен към китайски разклонител със сечение на проводниците 0.000000015мм, както обичат да ги правят. Разклонителят се е повредил и с заменен с друг, с нормално сечение на проводниците.

Разклонителят е бил понагорял, повредил се... и по горната схема.

Бил е включен в горния разклонител, след това е включен директно към друг контакт.

Имало е проблем с тоците, и бай Жичкаджия най-накрая е попритегнал винтовете в ел. таблото.

И т.н.


Нед Май 24, 2020 4:49 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Вто Мар 05, 2019 10:06 am
Мнения: 96
Мнение Re: Електрокоагулатор Coagol 150
Аз не твърдя, че единствено трафа е виновен за ситуацията. Зарядният ток на високоволтовия електролит във всички случаи е полезно да се ограничи. В такива стари устройства е възможно да има изменение в параметрите на много елементи поради стареене. Дори сега ми хрумна, че и състоянието на мрежовия ключ може да има известно значение...

Сега видях горния пост и съм много съгласен с него. В определени случаи натрупването на такива малки поблеми по мрежата може да повлияе доста. Пресен пример: един собственик на цех наскоро си сменил сам контактор за 380 волта с такъв за 220. Поради недостатъци в опроводяването в цеха напрежението е ниско и бобината на контактора беше издържала повече от седмица. В един от първите по- топли дни духът на контактора под формата на дим отпътувал към небето...

_________________
http://www.velevel.com


Нед Май 24, 2020 5:01 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Електрокоагулатор Coagol 150
Късметлия - уцелил е контактор за 220 волта - че сега има едни дето не им дреме кво подаваш - от 24DC до 380AC :)


Пон Май 25, 2020 6:29 am
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 68 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни