Отговори на тема  [ 28 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Проблем с хладилен влагоуловител 
Автор Съобщение
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 07, 2010 7:47 pm
Мнения: 239
Местоположение: София
Мнение Проблем с хладилен влагоуловител
Здравейте,

влагоуловителя стои само на Defrost. Почиситих го, проверих датчика за температура, изглежда здрав. Съпротивлението спада с повишаване на температурата, някъде от около 40кОhm при ~10 градуса и пада до към 20кOhm като го понагрея. Платката е решила, че трянва да стой на Defrost и това е. Не успях да намеря сензор, който да прилича на влагомер, може би врътката е с някаква механика за това. Има един варистор (жълтия с дупките), да си призная нямам идея каква му е функцията. Шунтирах релето, което пуска компресора, тръгна и работи. Студения радиатор хвана скреж яко, но не топеше и не се сцездаше нищо в контейнера. Явно радиатора за топлата част не стопля. Гледах примерни принципни схеми на работа, видях че има соленоид, който пуска горещата част на компресора през студения радиатор, но соленоид не успях да намеря в чудото. Търся помощ с дебъгването на контролера, какво да меря и за какво да се оглеждам, че да кара да си мисли че трябва да се размразява. Не съм изключил температурния сензор още, но при положение, че си променя съпротивлението, не знам как да го хвана дали е здрав.

Изображение

Изображение


Вто Фев 04, 2020 10:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10376
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Проблем с хладилен влагоуловител
morpheous87 написа:
Студения радиатор хвана скреж яко


Не съм спец, имам само наблюдения как работят... Значи температура се мери само заради смятането на влажността. За съжаление поне на моделите, върху които имам наблядение температурата не се взема предвид. Казвам за съжаление, тъй като поне можеха да се изключват и да не мъчат компресора. Но уви точно това правят. Дефрост също няма. Пак за съжаление, това би позволило работа при температури близки до 0С. Уви, няма...

Та с две думи виж си датчика за влажност. Само от него зависи пускането на компресора, ако види че влажността е достигната остават на включен вентилатор, което предполагам бъркаш с дефрост.

А пък за скрежа - ако е равномерен е ОК. Ако само долу е скреж, а горе топъл не е добре ;-)


Вто Фев 04, 2020 10:51 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6020
Мнение Re: Проблем с хладилен влагоуловител
а дали трябва да е 40к тоя сензор?
най често ползваните сензори са 10к при 20 градуса


Вто Фев 04, 2020 11:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2642
Местоположение: София
Мнение Re: Проблем с хладилен влагоуловител
Тва нещо марка и модел има ли. Всичко друго ли провери, например в норма ли е захранващото на контролера, гледам има някви водни датчици, има някъв humidity switch. Тоя температурен датчик къде е монтиран и какво мери.


Вто Фев 04, 2020 11:46 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 07, 2010 7:47 pm
Мнения: 239
Местоположение: София
Мнение Re: Проблем с хладилен влагоуловител
И аз още имам съмнения в термистора. Ще потърся друг и ще пробвам. Монтиран е на питата, на която кондензира водата. При теста с компресора, питата хвана скреж равномерно и много. Та мисля си, че има проблем в топлия радиатор, който трябва да топи конденза и да се стича в контейнера. Имаше визически счупен 100nF кондерче паралелно на термистора, който замених. Захранването на платката е с някакъв делител предполагам, греца се вижда ясно, ще премеря на някой електролит колко волта е захранването.
Ключа за пълен резервоар работи, а humidity switch-a мисля че е врътката на панела, която уж е за регулиране на търсената влажност. Трябва там да поразгледам по-подробно, но мисля че е механика. Като въртя врътката, в един момент се чува че щрака и меря че дава верига. Марката е Аристон, модела ще видя довечера.


Прикачени файлове:
4649820E-0233-49FB-8679-227D971A2B41.jpeg
4649820E-0233-49FB-8679-227D971A2B41.jpeg [ 470.3 KiB | Прегледано 5019 пъти ]
Сря Фев 05, 2020 6:53 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10622
Местоположение: София
Мнение Re: Проблем с хладилен влагоуловител
Изпарителя не би трябвало да замръзва. Замръзне ли, процесът по "гепене на влага" приключва. Затова джаджата поддържа температурата му да е над точката на замръзване. Тъй като тия техники не са инверторни, това обикновено е реализирано като се променят оборотите на вентилатора.
Причина джаджата да става на буца лед може да е и липсата на достатъчно фреон.


Сря Фев 05, 2020 11:54 am
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 07, 2010 7:47 pm
Мнения: 239
Местоположение: София
Мнение Re: Проблем с хладилен влагоуловител
itso.t написа:
Изпарителя не би трябвало да замръзва. Замръзне ли, процесът по "гепене на влага" приключва. Затова джаджата поддържа температурата му да е над точката на замръзване. Тъй като тия техники не са инверторни, това обикновено е реализирано като се променят оборотите на вентилатора.
Причина джаджата да става на буца лед може да е и липсата на достатъчно фреон.


Това ми напомня, че когато работи компресора, се чуват звуци в тръбите и радиатора. Не знам при пълно количество фреон, дали трябва да се чува. Но сега издава шум като че тече леко нещо. Но пък ако имаше пробив надали щеше да има въобще фреон, и нямаше да хваща никакъв скреж ?


Сря Фев 05, 2020 11:59 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10622
Местоположение: София
Мнение Re: Проблем с хладилен влагоуловител
morpheous87 написа:
...Но пък ако имаше пробив надали щеше да има въобще фреон, и нямаше да хваща никакъв скреж ?

Фреонът е много гаден тип...
Наскоро се занимавах с единия домашен климатик. Знаех че изпуска фреон, ама не ми се занимаваше по студовете с него. На последното пълнене изпусна фреона за 2 седмици. Заех се сериозно с въпроса. Имаше пробойна на кондензатора / изпарителя.
Когато е надут на 8 бара, през гигантската дупка се отделя по 1 малко мехурче на половин час. Надут на 30 бара е мехур след мехур - като непрекъсната "струя"...


Сря Фев 05, 2020 12:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Проблем с хладилен влагоуловител
Това, че се чува, не е добре (не помня защо), но е дреболия - нищо опасно. А липсата на фреон обикновено топли, не замразява.
Пробвал ли си да го размразиш със сешоара, изключен де?

Сензорът наистина ми прилича на стандартните 10кОма при 20 градуса. Освен това тези джаджи обикновено се повреждат от проникване на влага. Последното най-лесно се установява по галваничния ефект: ако дава миливолти на изводите или различно съпротивление в двете посоки мерено с обикновен мултицет.
Щото ако дефростът е зацепил прекалено късно системата вече не може да се справи.


Сря Фев 05, 2020 12:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10376
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Проблем с хладилен влагоуловител
itso.t написа:
Тъй като тия техники не са инверторни, това обикновено е реализирано като се променят оборотите на вентилатора.
Причина джаджата да става на буца лед може да е и липсата на достатъчно фреон.


Според мен регулирането си е чист PWM. Пуска малко студ, спира. Финтилатора си духа нон-стоп. Евентуално температурата може и да я ползват за да нагласят PWM-a, ама или не го правят изобщо или го правят мноо зле. Пак казвам говоря само от наблюдения, не съм ремонтирал... но ако температурата се следеше наистина нямаше чистак нов уред да прави глупости.
И не им се налага, защото повечето са предвидени за работа при стайна температура и точка на оросяване 12С. Когато си купувах за вкъщи тия които поддържаха ниска работна температура бяха на баснословни цени, затова и аз се спрях на "най-доброто" и на което пише, че под 5С не бива да се ползва... Не че не ползвам, точно около тая температура го ползвам, ама си го следя и нагласям.
Та за обледяването - наистина при нормални условия не трябва да се стига до такова. Една от причините може да е фреона, аз затова питах дали целия се обледява. При проблем с фреона обикновено обледяването е само близко до изпарителя и се появява много бързо. Примерно имам един хладилник, който за под 10 секунди вече е побелял. И абсорбатор имаме в офиса там отнема повече но пак е относително бързо и пак само долния край, не е целия. В случая като гледам снимките доста добре е хванал целия и най-вероятно фреона си е ОК, но компресора не е изключил, което е странно защото трябва да е по време само. И ако датчика за влага е ок, значи управлението нито включва, нито изключва... лошо!


Сря Фев 05, 2020 12:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Проблем с хладилен влагоуловител
Вържи един потенциометър (50 или 100К) вместо температурния сензор и го връткай да видиш, при каква стойност ще изключи компресорът и дали изобщо ще изключи. Така лесно ще разбереш дали проблемът е в сензора.


Сря Фев 05, 2020 1:26 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Чет Яну 19, 2012 10:06 pm
Мнения: 367
Мнение Re: Проблем с хладилен влагоуловител
Ако чуваш тихо "бълбукане" е изфирясал част от фреона и малко обратно на здравата логика се получава точно това - ЗАМРЪЗВА ЗДРАВО ИЗПАРИТЕЛЯ !

Имаш пропуск - неприятна процедура - тръбите обикновенно са адски тънки и ... отива в коша !!!

_________________
Първата жертва на войната пада ... Истината !


Сря Фев 05, 2020 2:40 pm
Профил WWW
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 07, 2010 7:47 pm
Мнения: 239
Местоположение: София
Мнение Re: Проблем с хладилен влагоуловител
petko_sz написа:
Ако чуваш тихо "бълбукане" е изфирясал част от фреона и малко обратно на здравата логика се получава точно това - ЗАМРЪЗВА ЗДРАВО ИЗПАРИТЕЛЯ !

Имаш пропуск - неприятна процедура - тръбите обикновенно са адски тънки и ... отива в коша !!!


Звука е по-скоро ка леко свистене. Ще отделя още час два уикенда с това и не тръгне ли, отива за части :) Идеята с потенциометъра си заслужава да се пробва.


Сря Фев 05, 2020 4:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3231
Мнение Re: Проблем с хладилен влагоуловител
Можеш да си направиш хладилник за кола :D.

Само че 200 вата май ще са множко.


Сря Фев 05, 2020 4:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10622
Местоположение: София
Мнение Re: Проблем с хладилен влагоуловител
miro_atc написа:
Според мен регулирането си е чист PWM. Пуска малко студ, спира. Финтилатора си духа нон-стоп. Евентуално температурата може и да я ползват за да нагласят PWM-a, ама или не го правят изобщо или го правят мноо зле. Пак казвам говоря само от наблюдения, не съм ремонтирал... но ако температурата се следеше наистина нямаше чистак нов уред да прави глупости...

И е така както казваш, и не е. Аз също споделям наблюдения. Вярно, върху по-висок клас влагоуловител. Беше някакво Мицубиши. По спомен, работещ и при доста ниски температури.
Допускам че всеки производител има идеи как може да бъде оптимизиран процеса за "гепене на влага". Или незнаейки какво иска, какво е успял да изкопира. :lol:
Та, на тоя влагоуловител който е в полезрението ми, компресорът се включва когато влагата се повиши над зададената граница. Когато хване каквото е решил че трябва да хваща, компресорът спира. Гласи си дебита на въздуха с промяна на оборотите на вентилатора, вероятно според околната температура, а може би и според това колко влажно е в помещението. Тоест - какъв конденз цели да направи, и от там колко влага да си хване. Промяната на оборотите не е много голяма, и би могла да остане незабелязана.

И още една дреболия - хладилните компресори не харесват чести цилки ON - OFF - ON. Затова в доста хладилни устройства има таймер който не позволява компресорът да се включва по-често от определен интервал. Обикновено в TFM на компресора е споменат препоръчителния брой цикли за час, за да не се вкисне и да започне да стачкува...


Пет Фев 07, 2020 2:48 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 28 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни