Отговори на тема  [ 30 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Електричарско питане - кабелни форми и т.н. 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10941
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Електричарско питане - кабелни форми и т.н.
Бях писал преди за едни кутии и захранвания 220V към 24VDC / 3000W

Значи едно такова захранване ще се дели на 5-6 клона (т.е. 600-500W на разклонение).
Какъв е най-добрия начин да разклоня захранването от захранващия модул към PWM модулите, а те управляват светодиодни ленти -
- за общ максимален ток 125ADC, може би и с някакъв запас, въпреки че много се съмнявам че захранването някога ще бъде натоварвано повече от 2000W / 83ADC
- да правя отделни кабелни форми, който да се закрепват на клемите / ушите на захранващия блок
- или да имам някакви разклонителни блокове, на DIN шина
- всичко се монтира на метална плоча вътре в кутията, най-верояно на DIN шина, без захранването -то ще контактува директно с метала, за по-добро ожлаждане
- някой от вас предлага ли такива дизайнерски и асемблаторски услуги (за 1-10 подобни кутии)
- кутия ще е подобна или същата https://vikiwat.com/kutia-za-tablo-st4- ... -ip66.html

Вече имам някаква идея, но питам предварително. Мога да изкопая примерен чертеж, но няма да го поствам директно.

Благодаря предварително.


Пон Яну 27, 2020 7:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28019
Местоположение: София
Мнение Re: Електричарско питане - кабелни форми и т.н.
Токът не е малък. Много зависи от захранването и конкретно изходните му клеми. Ако ще делиш на 5-6 клона, грубо по 30А на клон, т.е. кабел 6 кв. Тук вече зависи много, ако искаш да си на конектори, или трябва да отидеш на някои сравнително скъпи, или да пуснеш по няколко проводника, примерно 3х2.5 или 4х1.5. Ако си в такава конфигурация дистрибутурен блок с молекси ще свърши работа, дали ще са на платка, или ще са кабел, кабел е твой избор. Ако обаче държиш да си с малко кабели 6 кв изисква много специални букви, по-скоро отиваш на терминални клеми. Има хубави конектори за такива токове ама май са все скъпи, специфични... главоболие.


Пон Яну 27, 2020 7:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10941
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Електричарско питане - кабелни форми и т.н.
Дай някакви примери за такива конектори, разклонителни клеми и т.н. - нищо че са скъпи.
Ще гледам да ги смятам със запас, т.е. токът може да отиде до 50-60А на клон.
Наистина токовете никак не са малки.

Тествах засега при 20 градуса в стаята, и вътре температурата отива към 40 градуса (измерена върху кутията на захранването).
Самата метална кутия се загрява докъм 30 градуса.
Но ако ще е по-тплите страни (а то ще бъде, въпреки че няма да е директно на слънце), нещата ще
станат критични. Самото захранване има два вентилатора, но ми се струва че ще сложа поне още един на самата кутия.


Пон Яну 27, 2020 7:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6019
Мнение Re: Електричарско питане - кабелни форми и т.н.
а освен конекторите не е ли добра идея да има и отделни бишончета за всяко разклонение?
т.е. да не може всичките 125 ампера да литнат на някъде на където не трябва
обикновено проблема на малките разклонения е че при авария не могат да натоварят достатъчно за да изключи цялото захранване, но пък могат да се позапалят


Пон Яну 27, 2020 7:48 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пет Юни 25, 2010 2:18 pm
Мнения: 340
Местоположение: Varna
Мнение Re: Електричарско питане - кабелни форми и т.н.
Ако трябва да е на конектори нещо такова https://www.rework.network/products/huawei-direct-current-distribution-unit-dcdu-12b би трябвало да ти свърщи работа.
п.п Това го давам само за пример :)


Пон Яну 27, 2020 7:56 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28019
Местоположение: София
Мнение Re: Електричарско питане - кабелни форми и т.н.
Ето това съм го виждал по UPS-и
https://www.te.com/usa-en/product-CAT-H ... &instock=N
Те това съм го използвал но за по-малки то и, самото то държи бая
https://www.te.com/usa-en/product-647892-3.html
Това второто имаше някакви китайски аналози, не замелязах съществена разлика но както казах токът беше доста под рейта му.
Иначе съм виждал много хитро изпълнение с нещо като това https://www.te.com/usa-en/products/conn ... =pgp-story
И шини, но за твоят случай по+скоро не става. Ритал имат подобни кабеловодещи но пак са за други цели.
Аз обаче бих заложил на терминални клеми, винт/гайка... може би е малко по-трудоемко, но е надеждно.
За захранването няма да минеш без вентилатор на кутията.
Погледни му характеристиката, трябва да има номограма изходна юощност/ дебит/околна. Тия кутии са стоманени и боядисани, топлопредаването е мижаво. Ако имаш КПД около 92, това са си 160W, само от захранването.


Пон Яну 27, 2020 8:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10941
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Електричарско питане - кабелни форми и т.н.
https://www.meanwell.com/webapp/product ... d=DPU-3200

Това е захранването засега. Май с терминални клеми и кабелнu форми ще е най-добре.

Не може ли да се плюс и минус масивна шина и към нея да се закача всеки клон, като с клампа?

А иначе предпазители ще е добре да има, иначе отсега виждам неприятни апокалиптични картини.

И някой прави ли такива табла или да препоръча подходяща работилница?


Пон Яну 27, 2020 9:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28019
Местоположение: София
Мнение Re: Електричарско питане - кабелни форми и т.н.
Ами правят много ама аз не се ангажирам да ти препоръчам.
Най-добрият вариант за това захранване е две медни шини с отвори, предпазителите и те такива на болтове директно от шината. Ако иска да стане по-добре, предпазителите на изолационни клонки. Ама като ти гледам излазите на захранването, много ми мяза на ел.истлацята на RV-то, там е точно така, но тма е една шина плюсова само, и предпазителите забoлтени за тях, и кабелите за предпазителите, те такива :
https://www.tme.eu/bg/details/0498040.h ... ittelfuse/


Пон Яну 27, 2020 11:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10941
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Електричарско питане - кабелни форми и т.н.
Минуса да го пусна вътре в кутията, на металната подложка или друго имаш предвид само с една медна шина?

Такава медна шина, има ли някакви стандартни размери и изолиращи дистанции? Предполагам твърда е най-добре, гъвкава като в колите сигурно ще създава проблеми.

Имаш ли снимка на нещо с такива шини?


Пон Яну 27, 2020 11:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28019
Местоположение: София
Мнение Re: Електричарско питане - кабелни форми и т.н.
Е точно на такова май нямам. Имам в предвид да имаш две шини, и двете изолирани от корпуса, на изошационни колонки например. Към минусовата правиш директно връзка с кабели с кабелни обувки да речем М5. Към плюсовата навръзваш предпазителите и към тях кабелите, от към кабелите е добре да има изолационна колонка.
Шини има bus bar се води, има го от различни производители, трябва да разгледаш, ето нещо подобно
https://previews.123rf.com/images/andre ... and-nu.jpg


Вто Яну 28, 2020 12:17 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28019
Местоположение: София
Мнение Re: Електричарско питане - кабелни форми и т.н.
Ей тук шнайдер https://www.se.com/ww/en/product-range/ ... ry-id=6310
Сокомек имат, ритал имат


Вто Яну 28, 2020 12:20 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10941
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Електричарско питане - кабелни форми и т.н.
това е добро, мисля че ще стане така. Благодаря!


Вто Яну 28, 2020 8:26 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28019
Местоположение: София
Мнение Re: Електричарско питане - кабелни форми и т.н.
Огледай шнайдер, авв, ритал и др.големи. Точно това почти не съм използвал, мяркал съм най-различни шини но кой е бил производителят не знам. Много от тях имат и аксесоари, не е задължително да е на болт от към шината, но ако ще слагаш предпазител може би е по-удачно. Иначе има едни клампи, които се защипват, имат си и капаче та и изглежда доста добре, но там идва проблема с предпазител.
Друг вариант е да сложиш предпазители на гнезда, в Северна Америка са много популярни, има ги всякакви токове и напрежения, но в Европа май са екзотика.
Ето такова https://www.ebay.co.uk/itm/ORIGINAL-Bus ... SwFvZbmys6
А може пък и на самият кабел с нещо такова
https://www.ebay.co.uk/itm/50-AMP-MIDI- ... 1451893539

Тия цилиндрични те са удобни но контактно то с държава може би е по-високо и при ниско напрежение пада може да е проблем.
Почти всичко което съм виждал е било с болтове.


Вто Яну 28, 2020 8:53 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28019
Местоположение: София
Мнение Re: Електричарско питане - кабелни форми и т.н.
П. С. Забележи че 100% имаш до 50С след това бързо падаш до 50% при 70С. Не пише какво е вентилатор често но съдейки по габарит е 40 мм, някъде между 6-11CFM.
Според мен задължително трябва да го преоразмериш двойно, 50 С по топлите страни ще стане преди да си го включил, с още 200W докато се усетиш и ще отиде на 70.


Вто Яну 28, 2020 9:05 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10941
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Електричарско питане - кабелни форми и т.н.
Май съм надценил малко каналите, сега седнах да смятам и гледах примерното разположение.
Значи, контролните усторйства не харчат нищо - 5W на контролер, 30W общо. Запасявам се двойно - 60W (2.5А@24VDC)
Контролерите няма да имат предпазители - те само пращат данни към LED лентите.

После имам 12 клона х 10 ампера LED ленти - 120A (с включен запас от 30 процента за всеки клон). Всеки контролер ще управлява по два клона. Значи, може да сложа 6 х 20 А предпазители - по един на всеки два клона.

И тогава отделните обувки няма да са толкова страшни. Ще седна да опиша всичко, и после започвам да разпитвам как ще стане.
Междувременно ще гледам напълно да оборудвам една кутия, и да я пусна в термокамерата на 40 градуса околна температура да видим какво ще се случи. Както и да сглобя финалната мебеле / стелаж в който ще стоят тия неща.

Абе трябва си писане и смятане, и опитване - друг начин няма.
За характеристиката - да на 50 градуса е точно на ръба и си прав ще лесно ще станат 50 градуса, ако отвън е 30-40. Надявам се, че лентите няма да са натоварени на 100%, ще има някаква динамична картинка, но няма истински да осветяват през повечето време.


Вто Яну 28, 2020 9:08 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 30 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни