Отговори на тема  [ 57 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Термодвойка K-тип реагира много бавно 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Апр 13, 2018 3:00 pm
Мнения: 1313
Местоположение: София
Мнение Re: Термодвойка K-тип реагира много бавно
Баща ми също правеше термодвойки, но с един мощен траф, не помня колко волта.
Единият електрод бяха двата усукани в края проводника на термодвойката, другият електрод беше метален съд с графитен прах.
Потапяше върха на термодвойката в графита и се получаваше топче в края на термодвойката от заварката.


Чет Яну 16, 2020 10:27 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10891
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Термодвойка K-тип реагира много бавно
Ето :) има начин. Има изолационни трафове и т.н. Хубав експеримент и метод, и урок.


Чет Яну 16, 2020 10:31 am
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Термодвойка K-тип реагира много бавно
Grubi написа:
...Иначе всичко е опасно. Спомням си, че в мазето по трудово имаше точкова заварка - беше опасна, ама работихме с нея. И със струг, и автоматичен трион и с какво ли не. До 7ми клас. После в гимназията - нищо...

Точковата заварка е относително безопасна. Ниско напрежение, и много ток. Е, може да се опариш, да си щипнеш пръста или някоя пръска да ти издупчи гащите, ама някаква част от изброените можеш да добиеш и до печката и тигана.

Струва ми се че бъркаш кое кога се е случило. В кое училище сте бачкали на струг и механична ножовка до 7-и клас?


Чет Яну 16, 2020 11:02 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10891
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Термодвойка K-тип реагира много бавно
ЕСПУ П.Р.Славейков, Толбухин
Може даже и преди 7ми да е било. Имаше кабинет с робковци, 2-3 механични работилници, компютърна лаборатория, кръжоци и стрелбище, плюс ГО. За дървообработване ходихме в съседно училище - там имше и по-опасни инструменти. Не се бъркам - бях само до 7ми клас в това училище, после в Природо-математическа - там нямаше никакви такива екстри.

И няма как да забравя автоматичния трион / ножовка, струга и разни други неща - просто няма как, направило ми е впечатление.
Точковата заварка беше сериозно нещо, като натиснеш педала и се чуваше във всички кабинети, дори и със затоворени врати... както и ламбите примигваха.

Спомням си че имаше и шиене, и готвене - правихме си манджи, тя бяха в друго училище също. Практиката беше в Обувния завод, но можеше да ходиш и в ЗЕНА, МАЯК или военно-ремонтния или къде работи някой от родителите ти.

Правихме елементарни неща, но все пак ни оставяха сами след инструктажа.
Не забравяй че по-това време, 1985-1990 Добрич не беше това, което е сега - беше голям град, със сериозна индустрия - нямаше проблем да се намерят инструменти и материали всякакви.


Последна промяна Grubi на Чет Яну 16, 2020 11:23 am, променена общо 3 пъти



Чет Яну 16, 2020 11:09 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Термодвойка K-тип реагира много бавно
В нашето ЕСПУ за ножовка и точкова не помня, може и да е имало, имахме струг за дърво със сигурност и сме работили на него, 5 или 6 клас, в 7-ми не помня, след това отидох в Механото и вече си играехме с такива за метал. Реално тоя кабинет си стоеше от времето когато бях първи клас, тогава си беше основно училище.


Чет Яну 16, 2020 11:18 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Термодвойка K-тип реагира много бавно
В Разград имахме и все още имаме така наречения МУЦ. Там бяха всички (без земеделието, което беше на друго място) занятия по трудово на всички училища, че даже и механото май идваха по предмети дето нямат оборудване при тях. Та там си имаше и точкова заварка и готварска печка и дърводелски машини и шевни машини. Дърводелната даже си беше пълнофункционална - с все машина вътре. Щерката сега е 6-ти клас и ходят пак там.

А номера с термодвойките, баща ми го е правил от немай къде - началник КИП на цех в който има над 300 точки с термодвойки тип R, с непрекъсваеми процеси - вечер като се скапе някоя и няма склададжия да извади - сипва водата и солта и заварява. Неговите бяха по над 1 метър а тип R, жицата до главата си е самата термодвойка - демек платина. Всичко беше на отчет - повредените се връщат и се прибират в склад, новите се изписват с разрешения и т.н. Като фалираха завода, първото нещо което продадоха беше няколко килограма платина.


Чет Яну 16, 2020 11:44 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10891
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Термодвойка K-тип реагира много бавно
O, МУЦ и т.н. си бяха отделно - там минаваше 12 клас, който аз не закачих. Но тия "работилнички" бяха разпределни по основни училища и ЕСПУ-та. Понеже бяха близко, целите класове ходиха за 15 мин от едното до другото училище, но имахе обикновенно по половин ден за практични занимания.

Иначе имаше и разни опитни полета за агро-истории. Само да искаш да учиш и да работиш - нямаше кой да те спре, или да ти прави проблем че искаш да стоиш по-дълго, че имаш някаква ненормална или дори опасна идея. Събота, неделя, вечер, нощ...


Чет Яну 16, 2020 11:57 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Термодвойка K-тип реагира много бавно
Пък в наш'та Природоматематическа (тогава беше с друго име) в работилница от няколко стаи имаше стругове и к'ви ли не салтанати. Дори произвеждаха по-елементарни детайли (като панти) и докарваха някой лев за училището. Беше много популярна сред съучениците от селата щото и на тях даваха по някой лев, т.е. да не чакат само на родителите.
Аз тогава бях затънал до уши в електрониката, химията ми беше хоби, така че съм стъпвал там само в задължителните часове.

Когато ми се наложи за пръв път да сменя лагер на ел-двигател се оказа, че знам повечето чалъми. Години по-късно се сетих защо: като хлапе дядо ми ме вземаше със себе си когато ходи на мелницата в ТКЗС-то, а в съседство беше работилницата и аз киснех там докато чакахме на опашка. Ако имах таблет в ръцете си к'во ли щеше да ми остане?!

ПС2: днес трябва да ми пристигнат термометърчета тип "химикалка" за -50...300 градуса с термодвойка, ще дам отзиви. Преди време имах работа с такива, ама до 150 градуса и със ситен терморезистор. Дразнеха ме и с малко термопаста и смяна на жиците и изолацията им съкратих времето на отчитане над 10 пъти.

ПС3: Някой знае ли к'во ръгат в медицинските електронни термометри? Щото за медицински обикновено не стават, поне датчика да ползвам.


Чет Яну 16, 2020 12:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Термодвойка K-тип реагира много бавно
Аз в основното училище малко съм рбаотил на машини, правихме някакви свещници от листов материал, някакви ... хмм дори не мога да се сетя какво е било сега го уприличавам на дървен свещник ама друго май беше, учиха ни как да ги струговаме, шиехме калъвчета като тия в казармата в кото са ти нещата за бойната готовност, дори аз като влизах в казарма май си изпозлвах мойто си, учеха ни да готвим, някакви дървении правихме ама вече не помня. В механото вече беше друго, там и стругове , и фрези а понеже бяхме ГАПС две години откарахме на CNC и един струг с КПУ, там здраво се правеха капачки за лагерни възли, но доста безинтересно занимание, фрезата беше къде по интересна. На училищната фреза си правих първата матрица, е не стана на 100% но бая от работата се свърши, след това един познат в зиеното помогна да се довърши и ми даде направляващите съчмени втулки.


Чет Яну 16, 2020 1:14 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10891
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Термодвойка K-тип реагира много бавно
Bongo - от обикновенна термодвойка до това
https://www.koaglobal.com/product/library/ptr
https://www.maximintegrated.com/en/prod ... 30205.html

Как иначе ще стигнат такива цени на тия термометърчета, та и ще са долу горе точни?


Чет Яну 16, 2020 1:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Яну 24, 2006 5:34 pm
Мнения: 1696
Местоположение: Варна
Мнение Re: Термодвойка K-тип реагира много бавно
al_at написа:
...Единият електрод бяха двата усукани в края проводника на термодвойката, другият електрод беше метален съд с графитен прах.
Потапяше върха на термодвойката в графита и се получаваше топче в края на термодвойката от заварката.

Правил съм с електрожен(на мин. ток и бързичко) и графитна четка от мотор.

_________________
За пари сичко праим,даже и работим...


Чет Яну 16, 2020 4:59 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение Re: Термодвойка K-тип реагира много бавно
Със силиконова паста не става ли? Да се цвръцне вътре в магическата конструкция.


Пет Яну 17, 2020 2:51 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Термометъра-писалка до 300 градуса
Деба мааим китайска деба!!! Термодвойка - йок! Вътре същото като варЯнта до 150 градуса: терморезистор в стъклен аксиален корпус, изводите дебели и неотрязани, свързващите жици и те дебелички, термопаста - да, бе, да знайш либе ле! Последното не е на 100% задължително щото единият извод опира в корпуса. Тръбичката обаче е медна никелирана, пък корпусът май полистиролен. Добре поне, че изолиращата тръбичка май е тефлонова - не я стопих със запалката.

Добре, че купих 2бр.: единият ще го разкулача за бързо отчитане, а другият не съвсем.

Иначе мерят изненадващо точно за китайски боклук. Помнят и min/max което е мнооо полезно ако ще го вреш някъде си. <-- Да, ама не ги забравя докато не извадиш батерията, деба мааим китайска!


Пет Яну 17, 2020 3:06 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Термодвойка K-тип реагира много бавно
bateAz написа:
Със силиконова паста не става ли? Да се цвръцне вътре в магическата конструкция.

За ставане, става, но не заменя хубавия механичен контакт на сензора към корпуса.


Пет Яну 17, 2020 5:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Термодвойка K-тип реагира много бавно
Бонго - с кво го засече че е верен? Аз имам къде да ми засекат някой друг термометър с друг който е с резолюция 4-ти знак и точност 3-ти и ходи всеки месец на калибрация. Само дето не ми дават да го пипам.


Пет Яну 17, 2020 9:24 pm
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 57 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни