Отговори на тема  [ 57 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Термодвойка K-тип реагира много бавно 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Термодвойка K-тип реагира много бавно
Здравейте! Не знам дали това е нормално или не, но да попитам все пак. Имам термодвойка К-тип, подобна на тази Цък, към която съм закачил MAX6675. Работата е там, че двойката реагира много бавно. Температурата се мери правилно, но трябва видимо доста време, за да се промени стойността на термодвойката! Проблемът ми е, че не мога да хвана резки изменения. Примерно ако за 1 мин температурата се покачи с 40-50 гр - не мога да го отчета. Трябват примерно 2-3 мин, за да стане работа! Това нормално ли е за К-тип?! Не мисля, че е дефектна, защото мери правилно. Гледам, че има термодвойки с доста по-голяма(дълга) сонда. С такава дали ще е по-добре?!
Да не би армираният кабел и болтът да се намесват в работата?!
Благодаря!
ПП: термодвойката е в директен контакт с обекта, който си променя температурата. Няма пречки и т. н.

_________________
www.elkran.com


Сря Яну 15, 2020 7:26 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10611
Местоположение: София
Мнение Re: Термодвойка K-тип реагира много бавно
Само мога да гадая тая термодвойка как е изпълнена, но на други китайски отпадъци конструкцията е следната: термодвойка - въздух - метален корпус.
Съвсем логично е ако и твоята е произведена по тая китайска отпадъчна технология, да реагира бавно.
...и докато въздуха се наааааагреееее, за са стопли и термодвойката то станало коледа.


Сря Яну 15, 2020 7:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Термодвойка K-тип реагира много бавно
Ицо, ти цък-а не го ли видя? С този болт и тази оплетка си е муцка ако отчете до минута.
Термодвойката е най-супер-бързото в случая. Докато се загрее болтът минава време, а дебелата жица внася "утечка" към околната температура - също като в RC веригите.
С гола термодвойка не става ли?


Сря Яну 15, 2020 7:45 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: Термодвойка K-тип реагира много бавно
bongo_x2 написа:
Ицо, ти цък-а не го ли видя? С този болт и тази оплетка си е муцка ако отчете до минута.
Термодвойката е най-супер-бързото в случая. Докато се загрее болтът минава време, а дебелата жица внася "утечка" към околната температура - също като в RC веригите.
С гола термодвойка не става ли?

Къде да намеря "гола" термодвойка? По магазините в БГ виждам само от този тип или с по-дългата сонда - Цък
Ще качвам до към 300 градуса температурата. Предполагам трябва да е с някакви силиконови кабели и с клеми...

_________________
www.elkran.com


Сря Яну 15, 2020 8:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10935
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Термодвойка K-тип реагира много бавно
Гола термодвойка - всички евтини мултиметри имат такава. Колко ти трябват и какъв тип - ако искаш PT100, PT1000 и т.н.?


Сря Яну 15, 2020 8:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Термодвойка K-тип реагира много бавно
Все пак - опиши обекта....


Сря Яну 15, 2020 9:07 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10611
Местоположение: София
Мнение Re: Термодвойка K-тип реагира много бавно
bongo_x2 написа:
Ицо, ти цък-а не го ли видя? С този болт и тази оплетка си е муцка ако отчете до минута.
Термодвойката е най-супер-бързото в случая. Докато се загрее болтът минава време, а дебелата жица внася "утечка" към околната температура - също като в RC веригите.
С гола термодвойка не става ли?

Видях цък. За подобна конструкция говорех в предишното ми писание. Болтът е кух, и в него е монтирана стандартна термодвойка. Предполагам че от съображения за икономия на материали не е осигурен никакъв топлинен контакт между двете. Съответно има инертност.
Иначе като се разкапачи китайското изчадие, вътре трябва да се види и "голата" термодвойка.
Хубаво е да се има предвид, че "голичка" е доста беззащитна, та е редно да се прецени дали в тоя си вид ще е подходяща за конкретното приложение.


Сря Яну 15, 2020 9:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: Термодвойка K-тип реагира много бавно
Grubi написа:
Гола термодвойка - всички евтини мултиметри имат такава. Колко ти трябват и какъв тип - ако искаш PT100, PT1000 и т.н.?

То имало една сурия! Аз го търся като К-тип и за това вероятно не намирах. :)
Благодаря!
ПП: Мога да опитам да изхлузя гайката, но не знам дали няма да прецакам двойката. Просто ще я подменя и ще си реша доста проблеми :)

_________________
www.elkran.com


Сря Яну 15, 2020 9:57 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10611
Местоположение: София
Мнение Re: Термодвойка K-тип реагира много бавно
stoyanoff написа:
...ПП: Мога да опитам да изхлузя гайката, но не знам дали няма да прецакам двойката...

Ако е китайска за $3 какво ти дреме?


Сря Яну 15, 2020 10:38 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8891
Местоположение: Разград
Мнение Re: Термодвойка K-тип реагира много бавно
Гола термодвойка можеш да си направиш и сам. Отрязваш кабела, заголваш го малко, отиваш при някой заварчик с аргон и го караш да ти ги запои внимателно, с много малък ток 5-10 ампера максимум. Идеята е да стане заварка топче. Има и друг начин ама е много опасен - виждал съм баща ми да го прави - вземаш една стъклена чаша, пълниш я с вода на 2/3, слагаш сол на око (после ако не стигне слагаш още докато стане номера), вземаш един кабел с щепсел, заголваш двата края, единия край го слагаш във водата, другия край го слагаш на двете жици на термодвойката като предварително си ги поусукал да станат като топче в другия край, включваш в контакта (внимаваш да не пипнеш някъде че може и ти да станеш на термотройка) и внимателно докосваш с топчето повърхността на водата. Предупреждавам пак, че е опасно и доста яко свети и гърми. Прави се за кратко и след малко тренировки можеш да получиш идеална заварка на върха. Това по принцип го е правил за платинови термодвойки че те доста трудно се заваряват. Иначе за Ni-CrNi, Fe-Const и подобни нискотемпературни сплави на аргон става лесно и бързо.


Чет Яну 16, 2020 9:18 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10935
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Термодвойка K-тип реагира много бавно
@Cekins - браво, ей на това му викам направи си сам. Добре е даже метода да се развие и да се показва по трудово, физика и химия. Не се майтапя. Щото иначе синковците няма как да го научат това - а само купуват наготово.


Чет Яну 16, 2020 9:41 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Термодвойка K-тип реагира много бавно
Кое бе Груби, с буркана сол ли 8O или с аргона?!
Нали веднага ще тикнат учителя в затвора, че увредил здравето на децата...

Иначе аз и с оксижен съм ги кърпил, дори и на точковата заварка става, но не толкова красиво.
Трябва да се пробва с газова горелка, като за карамелизиране на захар.


Последна промяна bongo_x2 на Чет Яну 16, 2020 9:56 am, променена общо 1 път



Чет Яну 16, 2020 9:53 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10935
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Термодвойка K-тип реагира много бавно
Ами да :) Да го прави учителя, децата не им е работа да пипат. Трябва да се жертват за образованието.
В 7ми клас им показвах електролиза и как се прави водород, в 9 вече да могат да правят термодвойка самички...


Чет Яну 16, 2020 9:56 am
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10611
Местоположение: София
Мнение Re: Термодвойка K-тип реагира много бавно
Децата имат склонност да копират действията на възрастните. Затова трябва внимателно да се обмисля какво и как да им се показва. Оголени кабеляци заврени в контакта като че ли не са подходящ учебен материал...


Чет Яну 16, 2020 10:01 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10935
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Термодвойка K-тип реагира много бавно
Ей - ама не така буквално - да им покажат метода и да видят ка работи сензора, по-най безопасния начин.
Вече като пораснат да му мислят.

Иначе всичко е опасно. Спомням си, че в мазето по трудово имаше точкова заварка - беше опасна, ама работихме с нея. И със струг, и автоматичен трион и с какво ли не. До 7ми клас. После в гимназията - нищо...


Чет Яну 16, 2020 10:26 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 57 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни