Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
IoT кутийки и интерфейси 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10935
Местоположение: Гьотеборг
Мнение IoT кутийки и интерфейси
Бях писал преди, че използвам EZE IoT контролер, който общо взето работи навсякъде по света, с 3G модем и международен SIM или Етернет кабел към него

https://ezesys.com/products/controllers/
https://ezesys.com/#
https://ezesys.com/products/service-options/

Днес виждам и тези
http://www.iotgatewaydevice.com/sale-10 ... nnels.html

Незнам какви са разликите в цените, както и интерфейса и съпорт/обслужване. Доволен съм от първите, но имам сериозен проблем когато искам да добавя нов датчик - просто са доста тромави като отговори.

Въпросът е - използвате ли подобни алтернативи, които да работят и да се имат възможност за добавяне на нови ЦИФРОВИ сензори относително лесно (в смисъл с UART, I2C, SPI, RS485, Modbus, и други), както и на индикатори / виджети или както там се казва във web интерфейса. Аналоговите входове и цифровите входове/изходи on/off са ясни.

Друг полезен момент е наличието на GPS, както и локален RTC. EZEто го има, доколкото се сещам.


Сря Ное 27, 2019 1:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: IoT кутийки и интерфейси
Незнам за другите неща, но не е зле да се ориентираш към нещо по-ново щото 3г-то следващата година почват да го спират.


Сря Ное 27, 2019 2:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10935
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: IoT кутийки и интерфейси
Всички така разправят, но още нищо не са спрели - дори има нови радарни сензори с 2G, и работят вече чудесно една година под земята - нещо почти невъзможно за 3G/4G.
EZE са американци, и те ми говорят за МКII - ама още не могат да ми дадат оферта.
Така, че се придържам към работещи неща засега. Това три години не е мръднало, тук и в Южна Америка.

Не се заяждам - и аз искам ново, по-бързо и ако може по-евтино - но няма. Затова и питам за алтернативи.
Ти беше споменал нещо отдавна - незнам докъде сте?


Сря Ное 27, 2019 2:25 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: IoT кутийки и интерфейси
LTE NB със сигурност бие всичко останало като покритие. За жалост не е разпространено все още масово. По документи MCL = 164 dB
Дори ако сравниш линк бюджета на нормалното LTE Cat.1 с GPRS, при еднакви условия LTE-то би трябвало да е по-добре. MCL 163 срещу 161 dB.
Вероятно сравняваш LTE на 1800 MHz GPRS който обикновено е на 900. Отделно че забелязвам че в много страни LTE мрежите са с много лошо покритие. Миналата седмица бях в Париж и на места бях с GPRS данни в центъра на града.

Долните таблици не са пределно точни защото показват само посока Downlink но дават представа като за сравнение.

Едит: Имал съм документ показващ и двете посоки ...
Нов едит: трябва да се игнорират минусите пред числата - който е правил тази таблица е за ... Параметърът MCL е винаги положителен


Прикачени файлове:
LB_GSM.png
LB_GSM.png [ 10.57 KiB | Прегледано 2917 пъти ]
LB_LTE_NB.png
LB_LTE_NB.png [ 23.3 KiB | Прегледано 2921 пъти ]
LTE_Link_Budget_Comparison.jpg
LTE_Link_Budget_Comparison.jpg [ 67.05 KiB | Прегледано 2922 пъти ]


Последна промяна ilkor на Сря Ное 27, 2019 3:21 pm, променена общо 4 пъти

Сря Ное 27, 2019 3:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10935
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: IoT кутийки и интерфейси
Нека да не влизаме в тия спорове за покритията.
Просто ми трябва готов продукт който да работи в града / или относително близко. Аналог на EZE или нещо по-добро.
Не съм имал проблем с EZE-то и ми е достатъчно.

LoRa / NB-IoT / Zigbee / Zigfox не ми вършат работа защото обикновенно пращам много повече данни
отколкото "бавните" сензори.

A относно покрития и следващи генерации, ето ви го "топъл-топъл" рапорта на Ериксон, но както казах - да не подхващаме тая тема или поне не тук - че поня някой да види и да отговори ако е виждал аналог на EZE-то
https://www.ericsson.com/4acd7e/assets/ ... r-2019.pdf


Сря Ное 27, 2019 3:14 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: IoT кутийки и интерфейси
Нашия IoT рутер в момента го копат едни тайванци. Като стане ще ти кажа, ама кога ще е това никой не знае. Вече две години адвокатите бавят всичко щото договорите не били изпипани. Префполагам че докато ги изпипат и вече ще има 7G и нашия 4G рутер няма да може да работи никъде. Иначе тук вече спряха модемите на всички коли с 3г и съвсем скоро и телефоните няма да могат да правят фол бак под 4г.


Чет Ное 28, 2019 2:16 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10935
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: IoT кутийки и интерфейси
Интересно, тук не съм чул някой да се оплаква за спрян сървис, дори за старите телефони. Но и това ще стане - сигурен съм.
Както и да е - аз поръчах още едно EZE за малко повече от 1100 долара, ще ми върши работа за следващите 1-2 години.
Нямаше време да се заигравам с нови неща и този път.


Чет Ное 28, 2019 9:41 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 7 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни