Отговори на тема  [ 205 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Следваща
NTC за лампа на кола 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2586
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: NTC за лампа на кола
Домашните лампи мигат със 100Hz :)
gicho написа:
Не ми се рови сега но си има точна норма на лумени или кандели, абе точно описана формата и силата на лъча. Стига димирането да спазва тая норма не виждам проблем. Може би ъгъла на дългите да е по-тесен от нормирания за DRL, ама не знам дали и късите са в норма.

Да на теория е така, но на практика разните ТНТМ изпълнения едва ли отговарят на всички параметри. Говорим за всякаква модификация. Смяна на типа крушки, използване на дълги или мигачи като дневни както и окичване със светодиодни ленти.
Иначе аз не съм бил заслепяван от димирани дълги през деня, виждал съм как светят, но от ледове, ксенони и нерегулирани къси вечер - редовно съм заслепяван.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Вто Ное 19, 2019 11:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10614
Местоположение: София
Мнение Re: NTC за лампа на кола
gicho написа:
Единствената причина да не съм закачил дългите димирани е че са на моята кола (както и май на повечето други) дългите са по- в центъра на колата (вътрешни).
Според изследванията и регламентите DRL трябва да са максимално изнесени в габарита на колата, т.е. там където на нас простосмъртните са ни габаритите (що ли им се вика габарити....). И това си е съвсем резонно понеже разстоянието между източниците директно е отчетено като забелязване от по-далеч...

Това хубаво. А какво против имаш да използваш късите светлини? Какво затруднение би ти създало това?
Ако е за разход на енергия, по автомобилните мащаби, няколко ампера повече или по-малко е все тая. Все едно си усилил радиото или си пуснал вентилацията на купето степен по-нагоре. Реално няма да доведат до видима икономия на гориво.


Сря Ное 20, 2019 12:09 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2642
Местоположение: София
Мнение Re: NTC за лампа на кола
Я малко в страни от темата, ма все пак е свързано с използването на къси светлини като дневни, да питам. КПД на тия крушки е около 5% значи при нормални къси 60 вата на крушка двата фара отделят по около 100-110 вата топлина, за една кола не е много нали, а за милион коли май става доста излишно отделена топлина. Та същото е и с горивото за една кола е пренебрежимо малко но за милион коли става доста излишно гориво което замърсява въздуха. С риск да ме насолите и аз съм с намалени дълги, не са фабрично така взех колата.


Сря Ное 20, 2019 12:33 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8891
Местоположение: Разград
Мнение Re: NTC за лампа на кола
5% ефективност на ЛНЖ само в мечтите ти :) Около 1-2% са.
Честотата на цъкане на DRL-а е малко странна и причината да е такава е радиото на колата. След много експерименти съм намерил честота на която най-малко смущава радиото и най-слабо се чува от тонколоните на колата. Друго ако не - това е много дразнещо - да имаш някакво пищене в радиото или още по-зле да не хваща станциите. И странното е че не е висока а по-скоро в долните средни чуваеми честоти. Както казах вече всичко е компромис - може да се вдигне в ултразвуковия диапазон ама тогава трябва и транзисторите да цъкат бързо и съответно ще създават сериозни смущения, които вече не е ясно на кого и какво в колата ще пречат. Като се намалява скоростта на включване на транзисторите пък при висока честота ще се опекат. За да не пекат честотата влиза във високите чуваеми и много яко почва да се чува през радиото. И така надолу-надолу и накрая стигнах до нещо дето е под 1kHz.


Сря Ное 20, 2019 9:11 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: NTC за лампа на кола
С 33,33 kHz нямам никакви смущения на радиото.


Сря Ное 20, 2019 10:28 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: NTC за лампа на кола
Теоритично надзвуковата честота се филтрира по-лесно...


Сря Ное 20, 2019 10:46 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: NTC за лампа на кола
Тя основната честота не е проблем. Проблемът са хармониците, а пък те са толкова повече, колкото по-стръмни са фронтовете на импулсите. За идеален правоъгълник - безкрайно много.


Сря Ное 20, 2019 10:52 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: NTC за лампа на кола
Щом се чува - проблем е :) Нали това е работата на филтрите - да заглаждат фронтовете, съответно да режат високите, а при по-високи честоти стойностите/размерите са по-малки. Има и подробност като смесване на честоти...
Мисълта ми е, че всичко в колата би трябвало да има защита от радиосмущения, а когато не са "радио" става кофти.


Последна промяна bongo_x2 на Сря Ное 20, 2019 11:02 am, променена общо 1 път



Сря Ное 20, 2019 11:00 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: NTC за лампа на кола
itso.t написа:
Това хубаво. А какво против имаш да използваш късите светлини? Какво затруднение би ти създало това?
Ако е за разход на енергия, по автомобилните мащаби, няколко ампера повече или по-малко е все тая. Все едно си усилил радиото или си пуснал вентилацията на купето степен по-нагоре. Реално няма да доведат до видима икономия на гориво.

Основният аргумент е да не си "хабя" крушките на късите заради DRL изискванията - сравнително рядко ми се налага да ползвам дълги, щото не пътувам много в тъмните часове, а и при това натоварване на пътищата доде ги пусна и някой се появи отсреща. И тия крушки ще си изгният там без да са дали ресурса си.
Но в крайна сметка работата по преправяне/инсталиране е еднаква за дълги и къси - ако все пак се навия да го правя ще се замисля сериозно да е на късите.
Последните ми идеи бяха да сложа лява и дясна крушка последователно - две релета са и са в някой джоб на зимното ми яке, ама иска рязане на кабели за да се получи при мен. Както казах нямам постоянен нито +, нито маса. Двете релета трябват да за дадат връзките на изключени фарове, т.е. да закарат контакт до едната, да вържат от първата към втората, и оттатък маса, а като се включат бобините им (към габарит линията) да обърнат контактите и да възстановят оригиналната схема. За да стане това "възстановяване" трябва да нарежа инсталацията на няколко места.


Сря Ное 20, 2019 11:02 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10614
Местоположение: София
Мнение Re: NTC за лампа на кола
lcr написа:
С 33,33 kHz нямам никакви смущения на радиото.

Въх, ти си излетял в космоса бре. :lol:
Преди мнооого лета си бях правил такава пошибалка. Тя не страдаше от бюджетни ограничения и затова не беше направена с най-евтините мосфети които продават в али-дядо, а беше с хай-сайд ключове.
По спомен бачкаше на 100 или 120Hz. Тъй като съм строг и не съм дал свобода тоците да си правят каквото си искат, нищо не пищи, бръмчи, жужи, ръмжи или да има други подобни невъзпитани прояви.

gicho написа:
Основният аргумент е да не си "хабя" крушките на късите...

Вече е трудно да се отсее кой пише сериозно в тая тема и кой си прави бъзик... :D

Tisho написа:
Казано по друг начин, поне вече знам кого да псувам, като се разминавам с идиоти, на които им светят дългите вместо дневни светлини в очите ми. :axe:


Хубавото е, че вече Тишо разполага с достатъчно информация какви са причините. Дори може да "поздравява" поименно... :mrgreen:


Сря Ное 20, 2019 11:18 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: NTC за лампа на кола
Що се чудиш, Ицо?

Тук основахме партията "цигани под прикритие" и е нормално да се множим :D


Сря Ное 20, 2019 11:26 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10614
Местоположение: София
Мнение Re: NTC за лампа на кола
lcr написа:
Що се чудиш, Ицо?

Тук основахме партията "цигани под прикритие" и е нормално да се множим :D

Малко се изненадах колко почитатели има това движение. Явно работата е сериозна. Щом тая дейност ви носи наслада, множете се! :D

Апропо, до офиса има магазин "всичко по левче". Ако не забравя, ще мина през него за да проверя дали продават крушки за фарове? :mrgreen:
Хаш колко ползвате за да знам какъв вид да търся?


Последна промяна itso.t на Сря Ное 20, 2019 11:51 am, променена общо 1 път



Сря Ное 20, 2019 11:36 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: NTC за лампа на кола
Принципно ползвам H7 но това не е важно. Важно е да са тънкана. Ще ги напасвам с циганско-шлосерски похвати. :D


Сря Ное 20, 2019 11:40 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: NTC за лампа на кола
Cekins, ако със щтракане на нажежаеми крушки смущаваш радиото много "як" DRL си направил и на каква честота щтрака ти е най-малкия проблем. Бил я подбрал така че най-малко да се чува в тонколоните и да заглушава радиото - тва е баси и вица.


Сря Ное 20, 2019 2:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: NTC за лампа на кола
itso.t написа:
Малко се изненадах колко почитатели има това движение. Явно работата е сериозна. Щом тая дейност ви носи наслада, множете се! :D

Апропо, до офиса има магазин "всичко по левче". Ако не забравя, ще мина през него за да проверя дали продават крушки за фарове? :mrgreen:
Хаш колко ползвате за да знам какъв вид да търся?

И моите H7, предишния комплект беше 15 паунда, сегашния бях го пуснал че е от технополиса - мисля към 20 кинта. Ако ще ми подаряваш такива (а не тия от левчето) става - или просто ми пускаш по 20 кинта по еконта срещу писмена декларация от мен че няма да слагам ДРЛ ни на дълги, ни на къси.
Ако ще даваш от евтинки ще ги взема и няма да слагам DRL - само ще искам и абонамент да ми ги сменяш през няколко месеца. Не е сложно, 2-3 минути с миенето на ръцете, малко по-неприятно е ако е в някой дъжд или на -15. Което ми връща спомените как мъкнах един 'кумулатор през половината град на ръка, в поледица, щото ме домързя да го сменя есента...


Сря Ное 20, 2019 2:39 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 205 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни