Отговори на тема  [ 66 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Регулиране на вентилатор за баня 
Автор Съобщение
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10615
Местоположение: София
Мнение Re: Регулиране на вентилатор за баня
gicho написа:
...То да взема да сменя темата към "50 ватов U/F контролер".

Бях попадал на моторолски апликейшън ноут за регулиране на монофазен асинхронен двигател. Ама беше нещо относително сложно, и имаше разни пинизи и особености.
Да го търся ли?


Нед Ное 03, 2019 12:20 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Регулиране на вентилатор за баня
Те няма нужда да правят много, да за карат въздуха до тръбата. От там нататък разликата в налягания та и теченията горе са движеща сила.


Нед Ное 03, 2019 12:38 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Регулиране на вентилатор за баня
al_at написа:
http://hobby.neomontana-bg.com/kit1502.htm

В този форум най-много се спори за реотани и вентилатори :)
С фазово управление съм виждал киловатови финтилатори в кухните, карат си без проблем с години. Регулаторът не се различаваше много от неомонтанския. Аз обаче бих сложил читав за ЛНЖ щото имат хубав дросел...


Нед Ное 03, 2019 9:14 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Регулиране на вентилатор за баня
pipilica написа:
Я по-добре кажи на кой етаж си ии колко етажа има над теб, щото тия вентилатори почти нищо не правят пък и оборотите ще му намаляш та хептен нищо да не прави.

8-ми, последнен - и без вентилатор има прилично движение нагоре - както казах клапата на mmotors-а трака през няколко секунди. Ако е закачен на автоматичния си режим ("работи докато влажността е над 70% + още 5 минути") върти около 2 часа и спира. Осезателно по-бързо изчезва конденза от огледалото например спрямо преди (без вентилатор). Искам да го ползвам но не мисля че ми трябва цялата мощност - не че е фатално да е и така, ама нъл сме индженери...


Нед Ное 03, 2019 11:04 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Регулиране на вентилатор за баня
itso.t написа:
Бях попадал на моторолски апликейшън ноут за регулиране на монофазен асинхронен двигател. Ама беше нещо относително сложно, и имаше разни пинизи и особености.
Да го търся ли?

Варианти много - преди време имаха тяхно специализирано чипче (всъщност HC08 контролер с ROM май) за такива приложения. Самият контролер не е проблем - едно че има готови китайщини (EG8010 май се вика с u/f контрол - ползват ги за "pure sine wave inverter module" на алито), друго че е лесната част.
По-скоро някаква хитрина като тая на st да се спести от камара чаркове и опроводяване, а и да си поиграе човек с нещо интересно. Някакъв руснак (май) има дизайн с тоя чип и stm32F410:
https://sudonull.com/posts/12695-PWD13F60-STM32F4-1-kW-inverter-in-your-pocket
Тук е оригиналът с коментари:
https://habr.com/ru/post/410523/
Мисля си в посока "универсален умен инвертор" в смисъл използваем за дребни консуматори. Обмислям възможните приложения - примерно абсорбаторите, някой климатици може би (вътрешните перки?) и тем подобни. Акцентът да е върху по-малко физически (по-малка мощност) и "умнота", разбирай вифи.
Друга възможност е да прави pure sine от мръсен вход - такова имам правено преди 15-тина години с пикче ( :oops: ) ама беше единична бройка. То е същото ама с фиксирана честота.


Нед Ное 03, 2019 11:28 am
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10615
Местоположение: София
Мнение Re: Регулиране на вентилатор за баня
Това е писанието:
Прикачени файлове:


Нед Ное 03, 2019 1:54 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Чет Мар 19, 2009 7:33 pm
Мнения: 779
Мнение Re: Регулиране на вентилатор за баня
gicho написа:
Мисля си в посока "универсален умен инвертор" в смисъл използваем за дребни консуматори. Обмислям възможните ....

Подкрепям идеята ти да се скалъпи нещо непретенциозно за общо ползване.
На мен не ми достига "багажа" , но вие можете да сътворите нещо :)
/ пък аз ще го ползавам на готово :D /


Нед Ное 03, 2019 2:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Регулиране на вентилатор за баня
Като начало ще е полезно да се обмислят възможните приложения - за да се прецени ще има ли полза от файдата. Нещо конкретно ли имаш предвид?


Нед Ное 03, 2019 5:10 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: Регулиране на вентилатор за баня
Не мисля... Това е домашен уред/джаджа минаваща по-скоро към раздел играчки. Много трудно ще се иска висока цена, понеже повечето хора ще нахакат нещо във веригата и ако изгори изгори. То уреда по-скъп от вентилатора... Като се добави и че на обикновените хора някой трябва да им го монтира(сиреч още пари) работата става по-скоро не.

_________________
www.elkran.com


Нед Ное 03, 2019 7:24 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Чет Мар 19, 2009 7:33 pm
Мнения: 779
Мнение Re: Регулиране на вентилатор за баня
gicho написа:
Като начало ще е полезно да се обмислят възможните приложения - за да се прецени ще има ли полза от файдата. Нещо конкретно ли имаш предвид?


Конкретно, не.
по скоро нещо за домашно ползване тип , сглоби си го сам :)


Нед Ное 03, 2019 8:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2642
Местоположение: София
Мнение Re: Регулиране на вентилатор за баня
Да щом няма много комин над теб може да да го намалиш малко. Пробвай елементарно с лист хартия при работещ вентилатор запуши половината решетка отпред, трябва да намалее дебита и от там и шума. Ако ти хареса идеята после може да замениш хартията с лист полистирол примерно на двойно лепящо тиксо. Тоя вентилатор на отделен ключ ли е или е на лампата вързан, както ги слагат обикновено.


Пон Ное 04, 2019 12:48 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Ное 06, 2016 5:49 pm
Мнения: 41
Мнение Re: Регулиране на вентилатор за баня
Цитат:
Ако е закачен на автоматичния си режим ("работи докато влажността е над 70% + още 5 минути") върти около 2 часа и спира.


Това означава, че не е "гол" вентилатор, а със съответното управление. При това положение обикновено се захранва с три проводника - "фаза" от ключа за пускане и спиране, постоянно включена "фаза" за управлението и автоматичния режим и обща "нула". Това според мен изключва решение "in-line", т.е. всичко изговорено (кондензатор, димер) се отнася само за вентилатора, а не за цялото управление.
На ЛС ще ти изпратя телефона на търговския представител на ММоторс.

Иначе да споделя малко опит (знам, че "чуждият опит не служи за нищо").
1. Тези вентилаторчета са 9W или 12W, прекалено малко, за да се слага някакво сложно управление. Само с последователен кондензатор е пробвано и работи без проблеми. На времето (преди 30 години) такъв вентилатор на ММоторс (тогава все още Елпром - Етрополе) слагахме на захранващия блок на Правец 16 и още тогава му слагахме последователен кондензатор за намаляване на шума. Между впрочем тези моторчета имат само една намотка и нямат друг кондензатор - ако някой може, нека обясни, аз поне не знам как работят.
2. Във всички случаи говорим за малко намаляване на оборотите, респ, дебита и в крайна сметка на шума. В този смисъл не се обсъжда въпроса за "нулеви" обороти, за преграване и т.н.
3. При малко по-големи вентилатори стандартен димер върши работа. Във фабриката имаме няколко топловъздушни апарата - радиаторна пита, вързана към парното и вентилатор, който я обдухва и вкарва топъл въздух в помещението. Поради някаква грешка в оразмеряването, тези вентилатори (110W) духат силно и много бързо преохлаждат питата, след което започва да духа студено. С "купешки" димер за ЛНЖ се регулират в приемливи граници, като това работи вече 5 години по цяла зима.
4. За произвеждани Въздушни Хокеи използваме центробежен вентилатор тип "охлюв" с мощност 180W. За него използвам наш димер по стандартна схема за фазово управление и също няма проблем. Особеното в случая е, че той работи сравнително кратко време.
5. Честотен регулатор е ОК, но това се отнася за истински трифазни електромотори. Аз лично ползвам на Omron (Sitel) и най-малките струват над 250 лв.


Пон Ное 04, 2019 1:27 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10615
Местоположение: София
Мнение Re: Регулиране на вентилатор за баня
veryoldman написа:
...Между впрочем тези моторчета имат само една намотка и нямат друг кондензатор - ако някой може, нека обясни, аз поне не знам как работят...

https://en.wikipedia.org/wiki/Shaded-pole_motor


Пон Ное 04, 2019 1:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Сеп 15, 2009 9:44 am
Мнения: 1034
Мнение Re: Регулиране на вентилатор за баня
ToHu написа:
Те няма нужда да правят много, да за карат въздуха до тръбата. От там нататък разликата в налягания та и теченията горе са движеща сила.
Зависи, в някои случаи си трябва мощност. Лятно време въздухът в сградата е по-суден от въздуха навън, естествената тяга си обръща посоката към помещението и вентилаторът трябва да го бори това. Отделно, във висока сграда с повечко работещи вентилатори към същата тръба, налягането вътре в нея се вдига и твоят трябва да работи срещу това и да изкара въздуха ако не до покрива, то поне до банята на съседа :)


Вто Ное 05, 2019 11:03 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Регулиране на вентилатор за баня
itso.t написа:
veryoldman написа:
...Между впрочем тези моторчета имат само една намотка и нямат друг кондензатор - ако някой може, нека обясни, аз поне не знам как работят...

https://en.wikipedia.org/wiki/Shaded-pole_motor

Този линк е по-добър В действителност полето е силно елиптично, което се отразява върху кпд, но за малки мощности става.

_________________
Хайде де!


Вто Ное 05, 2019 12:45 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 66 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни