Отговори на тема  [ 66 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Регулиране на вентилатор за баня 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: Регулиране на вентилатор за баня
Забравяш нещо! Моторът най-вероятно не е презапасен и работи в някакви близки до максималните си възможности без да прегрява. За да е евтин. Очевидно кондензаторът оказва съвсем малко влияние и съвсем леко сваля момента и потока, за да не започне прегряването. Някакво минимално съпротивление внася...
Ако опиташ същия номер със съпротивление е много лесно да излезеш извън параметрите и след известно време да прегрее и да изгори. А щом и достъпът е труден...
Той не е скъп този финитилатор, така че щом го подкарват с кондензатор, пробвай и ти.
ПП: Аз не ти говоря, че не тръгва - той тръгва но не може да бута с необходимата сила, за да се движи с номиналната си скорост. За това опитва да вдигне тока, обаче добавеното съпротивление не позволява, и моторът работи, с каквото има..
Представи си го така - при нормални обстоятелства едка кола вдига 100 без проблем, обаче ако закачи ремарке нещата стават други. Трябва мощност/въртящ момент, а ти си навил кранчетата на газта да не харчи много..

_________________
www.elkran.com


Съб Ное 02, 2019 10:16 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Яну 24, 2006 5:34 pm
Мнения: 1696
Местоположение: Варна
Мнение Re: Регулиране на вентилатор за баня
Фазово у-е за вентилатор съм виждал да се продава/ползва във фирма за климатизация. Моя опит с шумящи / дразнещи вентилатори : бях сложил 2 бр. (1 на кенефа,1 на банята) , та ги вързах последователно захранени и се кротнаха. Години си бачкат без спиране.

_________________
За пари сичко праим,даже и работим...


Съб Ное 02, 2019 10:37 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Регулиране на вентилатор за баня
Добре де, да си дойдем на думата - истинският вариант е с честотен инвертов. Та тук ми се заформя бизнес идея - малък инвертор (под 100Вт) във форм-фактора на sonoff pow примерно. За да е модерен ще е IoT/smarthome - вифи връзка за контрол и конфигуриране. Изходът ще е ограничен по мощност - няма да има реле, но ще му се регулира напрежението и честотата.
Китайците имаха някакви прилични гейтови драйвери за полумост, може би и за пълен, от типа на IR2110.
А гледах че по-новите захранващи адаптери за телефони и лаптопи ползват GaN ключове - някакви navitas -
ST имат това: https://www.st.com/en/power-management/pwd13f60.html
китайците имат това за спестяване на микроконтролера, ама много голямо като корпус:
https://www.lz2gl.com/data/power-inverter-3kw/eg8010_datasheet_en.pdf


Съб Ное 02, 2019 11:09 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Регулиране на вентилатор за баня
stoyanoff написа:
Представи си го така - при нормални обстоятелства едка кола вдига 100 без проблем, обаче ако закачи ремарке нещата стават други. Трябва мощност/въртящ момент, а ти си навил кранчетата на газта да не харчи много..

По аналогията с колата гледай въздушното съпротивление - при 0км/ч имаш тотална нула от въздуха, с качването на скоростта силата на въздушното съпротивление се вдига квадратично. Същото е и с вентилатора - изискваният от него момент (товарният) е нулев при 0 оборота и започва да се качва квадратично. Ако намалиш момента на мотора ще спаднат оборотите до точката, в която товарния и двигателния момент се изравнят/пресичат.
Ремаркето на колата в твоя пример идва да покаже някаква тежест сигурно (ако не говорим за въздушното съпротивление), та тази тежест ще забави ускорението но няма да определи максимална скорост - ако го нямаше въздушното съпротивление щяхме да ускоряваме до безкрайност. Т.е. дали ремаркето е празно или пълно не променя максималната скорост, понеже площта му която има значение за въздушното триене си остава еднаква незвисимо дали варелите вътре са празни или с 500кг джибри.
Та понеже трябва да срещнем двигателната и товарната крива е интересно какъв тип са тоя мотори и как им изглежда двигателната, особено с кондензатор във веригата.


Съб Ное 02, 2019 11:19 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Регулиране на вентилатор за баня
pipilica написа:
...Тия мотори дето са на степени, в абсорбатори и стайни вентилатори, не са със съпротивления и кондензатори ами са с различни навивки в статора и се променят броя на полюсите и от там оборотите...

Убеден съм че грешиш относно промяната на броя полюси...

**********************

За трети път - решението се нарича резистор.
Влизаш в магазина за резистори и небрежно подхвърляш: "завийте ми един резистор за вентилатор". :D


Съб Ное 02, 2019 11:26 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Окт 30, 2004 10:19 pm
Мнения: 605
Мнение Re: Регулиране на вентилатор за баня
Лятото мислех как да намаля оборотите на вентилатор, най бързия вариант до който стигнах, вместо резистор, лампа с нажежаема жичка.

Пробвах с тези регулатори на обороти от китай, резултат нула, само некво бръмчене.


Съб Ное 02, 2019 11:30 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Регулиране на вентилатор за баня
Всъщност, електрически ЛНЖ е едно съвсем не лошо решение. Заради ниското си съпротивление в студено състояние, осигурява повечко точец на перката за да може да потегли.
Когато крушката позагрее, ограничава тока до по-ниски нива, за да укроти виещия като изгладнял вълк вентилатор... :lol:


Съб Ное 02, 2019 11:43 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: Регулиране на вентилатор за баня
gicho написа:
Ако намалиш момента на мотора ще спаднат оборотите до точката, в която товарния и двигателния момент се изравнят/пресичат.
Ремаркето на колата в твоя пример идва да покаже някаква тежест сигурно (ако не говорим за въздушното съпротивление), та тази тежест ще забави ускорението но няма да определи максимална скорост - ако го нямаше въздушното съпротивление щяхме да ускоряваме до безкрайност.

Теоретично да! На практика като вземеш да даваш газ, за да достигнеш високата скорост, ти прегрява колата!
Всичко зависи колко точно ще работи вентилатора! И дали искаш да имаш потенциално опасен електроуред у вас. Тони ти спомена вече за тези неща...
Ако искаш му направи някакво реле за време да не може да остане денонощно включен! Като го забрави някой да няма изпълнения...
ПП: Синхронните двигатели(аз имам много големи съмнения, че твоят е такъв) на теория ускоряват до безкрайност. Само ток да има... Или докато изгори на практика!

_________________
www.elkran.com


Съб Ное 02, 2019 2:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1954
Мнение Re: Регулиране на вентилатор за баня
stoyanoff написа:
...
ПП: Синхронните двигатели(аз имам много големи съмнения, че твоят е такъв) на теория ускоряват до безкрайност. Само ток да има... Или докато изгори на практика!...

От написаното става ясно, че имаш бели петна в знанията си относно функционирането на този тип електрически машини. Синхронният двигател е такъв, защото се върти със синхронна скорост. Тя от своя страна е константна(в идеалния) случай и зависи от броя полюси на машината, и честотата на захранващото напрежение. Пример: машина с един чифт полюси при 50Hz има синхронна скорост 3000об/мин.

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Съб Ное 02, 2019 4:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Регулиране на вентилатор за баня
Идеята с ограничаване на тока е едната опция - ако намеря същия вентилатор ще направя проби да видя дали колко ще прегрява. И едва тогава ще мисля да го приложа за постоянно.
Кажете сега за това pwd13f60 - нЕкой ползвал ли го е, нещо подобно на друга фирма? То да взема да сменя темата към "50 ватов U/F контролер".


Съб Ное 02, 2019 6:14 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Сря Апр 05, 2006 8:52 pm
Мнения: 877
Местоположение: Разград
Мнение Re: Регулиране на вентилатор за баня
За двайсетина вата мотор един кондензатор последователно би свършил работа.

Все пак не е лошо да се отвори тоя вентилатор да се види какъв точно е мотора.
Ако е асинхронен с кондензатор, с инвертор няма да стане, защото кондензатора е изчислен за 50 Хц. На инвертора ще му трябва достъп до изводите на двете намотки (трифазен мост)
Ако е с екранирани полюси, там има дефазиращи едновиткови намотки на част от магнитопровода, за които си мисля, че при ниска честота не биха работили добре.

Ако това моторче е мислено да се регулира, то късосъединения ротор е изпълнен с материал с по-голямо съпротивление, което увеличава пусковия момент. Тогава регулирането може да стане с последователно съпротивление или кондензатор, или напараво с пускане-спиране. Тук помага вентилаторната характеристика на товара която е експоненциална.


Съб Ное 02, 2019 7:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: Регулиране на вентилатор за баня
syscop написа:
От написаното става ясно, че имаш бели петна в знанията си относно функционирането на този тип електрически машини. Синхронният двигател е такъв, защото се върти със синхронна скорост. Тя от своя страна е константна(в идеалния) случай и зависи от броя полюси на машината, и честотата на захранващото напрежение. Пример: машина с един чифт полюси при 50Hz има синхронна скорост 3000об/мин.

Дай пак! Когато синхронната машина не бъде ограничена по ток, тя влиза в асинхронен режим! В техническия се прави специално упражнение по темата. Не съм сигурен за детайлите, но утре мога да питам силнотоковите колеги! Но съм 100% сигурен, че на синхронната машина се следи тока, да се не откине от въртене. За това като се прави честотен за синхронна, се конфигурира като източник на ток(Още не съм правил такъв, че само асинхронни имаме тук)!
Поздрави!

_________________
www.elkran.com


Съб Ное 02, 2019 7:15 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1954
Мнение Re: Регулиране на вентилатор за баня
stoyanoff написа:
... Но съм 100% сигурен, че на синхронната машина се следи тока, да се не откине от въртене...

Ако бях казал това и предишното на "другарката" по електрически машини никога нямаше да завърша техникума...
Питай да видим какво ще ти отговорят "силнотоковите"...

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Съб Ное 02, 2019 7:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: Регулиране на вентилатор за баня
Аз съм тъп! Съжалявам! Това е за постояннотоковите машини...

_________________
www.elkran.com


Съб Ное 02, 2019 8:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Регулиране на вентилатор за баня
Я по-добре кажи на кой етаж си ии колко етажа има над теб, щото тия вентилатори почти нищо не правят пък и оборотите ще му намаляш та хептен нищо да не прави.


Съб Ное 02, 2019 10:41 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 66 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни