Отговори на тема  [ 66 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Регулиране на вентилатор за баня 
Автор Съобщение
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Ное 06, 2016 5:49 pm
Мнения: 41
Мнение Re: Регулиране на вентилатор за баня
Специално за вентилаторите на MMotors (по-точно Jsc е подразделението за вентилатори) става с последователен кондензатор. Пробвано е многократно, като стойността е около 0,68uF. При такива стойности шумът намалява значително, като дебита почти се запазва. Това се отнася за техните вентилатори ф100, за ф120 сигурно трябва да е по-друга стойността. Иначе току-що разговарях с техния търговски представител, който ми е личен приятел и той препоръча най-напред да се провери за натрупване на прах по перката, докосване до мрежичката (ако има такава) и т.н. Мога да дам и телефон, но той сигурно ще се опит ада продаде нов :)
Иначе за кондензатора е ОК.


Пет Ное 01, 2019 7:15 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: Регулиране на вентилатор за баня
Чакай малко! Това е съвсем друга работа! Какво всъщност трябва да се постигне?!
Искате да кажете, че фентилаторът е направен калпаво и за това шуми...
Предавам се туряйте кондензатори и каквото там трябва - заклинания, гаечен ключ, тръба от парно, за да спре да шуми...

_________________
www.elkran.com


Пет Ное 01, 2019 7:16 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Юни 10, 2007 1:22 pm
Мнения: 6492
Местоположение: София
Мнение Re: Регулиране на вентилатор за баня
Преди 100-ина години (да не бяха 1000...) когато TGI беше фирма в нещо като нелегалност (или като диагноза) на тавана на Гурко (началото на 80-те) лятото ставаше непоносимо горещо, нали е баш под керемидите. За да мога да работя се сдобих с един вентилатор (мерси Краси.... един Краси ми го даде, задели го от някакъв проект) който беше много як, около фи 200 дупка, за охлаждане на разни шкафове с апаратура (ETRI май е марката).
Не му се чудих дълго, сложих му последователно един гретц с един достатъчно високоволтов транзистор в диагонала (трябва да е бил BF459, такива имах няколко по него време) и с един потенциометър врътках някак базовия ток (предполагам е имало известно удюрдисване на стойностите докато стане работата).

Регулираше се в много широк диапазон, стигаше до максимума си и т.н., вършеше работа. Как съм работил на 50+C и това ме е духало не знам но работех някак, бая мерак ме е гонел. Копчето за регулиране трябваше да ми е в обхвата, в началните минути трябваше доста да се коригира - и докато се темперира базовият преход в транзистора, и докато се темперира моята чутура в дадения ден с дадената жега (имаше няколко много горещи лета тогава), но вършеше работа.

Таванът на Гурко го закрих като фирма 88-а (забягнах на запад) но вентилаторът - монтиран на едно парче полистирол 5мм с панти за "стената" близо до капандурата та да може да се насочва - си остана там. Преди около 2 години - демек какво, 98 или 998 години по-късно - ми влезе пак в работа, взех го барабар с парчето полистирол и пантите и дойде да издухва пушека от котлона/скарата и т.н. тук в Кокаляне... Без регулатор, оня регулатор много отдавна беше изчезнал някъде, но и сега си духа пушеците навън доста успешно. Полистирола го правих наново преди месец-два, старият се счупи... беше съвсем съвсем жълт.

Та: гретц с транзистор в диагонала (поне 400 волта Vce max) върши много добра работа за асинхронни двигатели що се отнася до вентилатори.

_________________
-------------------
www.tgi-sci.com
-------------------
http://www.flickr.com/photos/didi_tgi/


Пет Ное 01, 2019 7:28 pm
Профил WWW
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Чет Яну 19, 2012 10:06 pm
Мнения: 367
Мнение Re: Регулиране на вентилатор за баня
[quote="gicho"]Благодаря - доста предположения дето и на мен ми минаха през главата, ама питам за да не се налага да сменям изгорял вентилатор. Така че моля проверени идеи :!:
Това на неомонтана изглежда най-интересно в смисъл че има някакво описание отдолу за регулиране на вентилатори.
Това с 1мкФ пробвано ли е и безопасно ли е за моторетката?

Лично аз винаги (се стремя да) се водя от принципа - "Средствата трябва да са пропорционални на Целта!" ... Та ! Ако "искаш" си сложи инвертор и за 200 лева , аз лично ти вметнах как със подръчни средства (или стотинки за кондер) да си решиш "проблема" !

И те уверявам ,че при тая постановка вентилатора ще надживее теракотата (демек ще го смениш със следващата мода плочки) !!!

ПП: две страници тема за вентилатор за двайсет лева ... ... ...

_________________
Първата жертва на войната пада ... Истината !


Пет Ное 01, 2019 7:36 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10615
Местоположение: София
Мнение Re: Регулиране на вентилатор за баня
gicho написа:
Благодаря - доста предположения дето и на мен ми минаха през главата, ама питам за да не се налага да сменям изгорял вентилатор. Така че моля проверени идеи :!:
Това на неомонтана изглежда най-интересно в смисъл че има някакво описание отдолу за регулиране на вентилатори.
Това с 1мкФ пробвано ли е и безопасно ли е за моторетката?

Да се върнем на моторетката на вентилатора. Той развива максималните си обороти когато е захранен с номинално напрежение, през бобината на статора протича номиналния ток, който създава съответното като сила магнитно поле.
При двигателите които за "различна скорост" имат няколко секции на бобината, превключване на секция променя полето в магнитопровода. Както всеки знае, при константни други условия то зависи от тока през бобината.
Тоест, добавяйки външен резистор или кондензатор, правиш същото, но с резистора има по-лошо КПД. Съответно, както спомена и Тони, с увеличаване на приплъзването на ротора, се намаляват и оборотите му.
Опитът ми с фазови бъзикни частично се припокрива с написаното по-напред. Евтините не бачкат добре с индуктивен товар. В зависимост от зависи изпускат полупериоди. Нещо което тоя тип моторетки категорично не харесват.
Отделно, заради стръмните фронтове, моторетката става по-шумна.
Бях си правил друга бъзикня - да "изпуска" всеки втори период на мрежата. Работеше, но в двигателя се появиха нискочестотни шумове и вибрации и зарязах тия джедайски идеи.
Това което е предложил TGI всъщност може да се разглежда като реостат.

На някои климатици регулират фазово вентилаторите на вътрешното тяло.

Затова, ако не търсиш регулиране на оборотите, а само да ги намалиш, меткай подходящ резистор или кондензатор и не го мисли повече.


Последна промяна itso.t на Пет Ное 01, 2019 8:58 pm, променена общо 1 път



Пет Ное 01, 2019 8:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10940
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Регулиране на вентилатор за баня
5лв. регулатор
https://www.ebay.co.uk/itm/254345160388


Пет Ное 01, 2019 8:57 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10615
Местоположение: София
Мнение Re: Регулиране на вентилатор за баня
Grubi написа:

За джаджи с които можеш да се подпалиш или от които може да те пребие тока, четейки следното:
Цитат:
Item location: Shenzhen, China

бих отговорил накратко - никогиш. Читайците да си ги монтират тия отпадъци на подходящото място!


Пет Ное 01, 2019 9:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Регулиране на вентилатор за баня
Въпросът е не дали става и дали си струва, да става и аз съм регулирал фазово но кратковремнно включени товари. сега не знам аз ли оглупях, твърде дълго се занимавах със сейфти ли, твърде много репорти ли изчетох, но каквото и да е гледам да не предизвиквам съдбата особено аз като не съм наблизо. Значи мотор в този режим със сигурност грее повече, а от друга страна се охлажда по-малко, така на бързо се сещам за два случая на сериозни пожари именно с подобен характер, и едното си беше индустриална машина. Не бих си го сложил у нас, като знам че малкото ще го пусне и няма да го спре 5 седмици, и той ще си грее, грее докато се запали, или запали нещо друго. И ако съм там едно, ама да ги оставя сами в къща с нещо такова ... аз постоянно се карам че използват техническото за склад и само разчиствам около отоплението, въпреки че само по себе си е по-безопасно и от лампа. За последните 15 години се нагледах на достатъчно пожари, и нямам желание да видя още един и то точно в моята къща.
сигурно е от това че дълго време с това се занимавах, преди и аз май го карах през просото, сега гоня мексиканците някой път и за глупости, но човек който го е виждал предполагам винаги е с едно на ум, рядко се случва, шанса е малък но случи ли се обикновено не прощава никому.


Пет Ное 01, 2019 9:46 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 9:02 am
Мнения: 325
Мнение Re: Регулиране на вентилатор за баня
itso.t написа:
Бях си правил друга бъзикня - да "изпуска" всеки втори период на мрежата. Работеше, но в двигателя се появиха нискочестотни шумове и вибрации и зарязах тия джедайски идеи.

В промишлено изделие съм срещал подобна идея за намаляване на оборотите - на картинката по-долу се вижда кои части от синусоидата се "изрязват". Всичко си работи съвсем нормално. Някъде пазя схемата но е с доста повече елементи от един димер - за конкретното приложение не знам доколко е оправдано.


Прикачени файлове:
sin.GIF
sin.GIF [ 4.82 KiB | Прегледано 3525 пъти ]
Пет Ное 01, 2019 10:16 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Регулиране на вентилатор за баня
veryoldman написа:
Специално за вентилаторите на MMotors (по-точно Jsc е подразделението за вентилатори) става с последователен кондензатор. Пробвано е многократно, като стойността е около 0,68uF. При такива стойности шумът намалява значително, като дебита почти се запазва. Това се отнася за техните вентилатори ф100, за ф120 сигурно трябва да е по-друга стойността. Иначе току-що разговарях с техния търговски представител, който ми е личен приятел и той препоръча най-напред да се провери за натрупване на прах по перката, докосване до мрежичката (ако има такава) и т.н. Мога да дам и телефон, но той сигурно ще се опит ада продаде нов :)
Иначе за кондензатора е ОК.

Фентилаторот е нов - на няма и 5 работни часа - шума си е вентилаторен, просто на твърде високи обороти. Няма вибрации. Всъщност като се познавате с човека можеш да предадеш че клапата им е кофти конструкция - като затваря се удря в насрещната пластмаса и дрънчи. Когато има разни движения на въздуха (при спрян вентилатор) това се чува отчетливо. Ядосвам се защото го предположих като го видях преди да го инсталирам, но от бързане не направих нищо.

То инвертор ясно как се прави - изправител, кондер, dc bus, мост, pwm. Има достатъчно интегрирани MOSFET IPM, има и китайски инвертори за 50 долара. Ама времето не е без пари.

Неприятното с кондензатора е че ми трябва втори вентилатор за да изследвам ефектите (температурни примерно). Иначе спадането на момента точно ограничава оборотите - товарната характеристика на перката е пропорционална на оборотите и по-ниския момент значи че няма да може да вдигне същите обороти.


Пет Ное 01, 2019 10:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10615
Местоположение: София
Мнение Re: Регулиране на вентилатор за баня
ToHu написа:
Въпросът е не дали става и дали си струва, да става и аз съм регулирал фазово но кратковремнно включени товари. сега не знам аз ли оглупях, твърде дълго се занимавах със сейфти ли, твърде много репорти ли изчетох, но каквото и да е гледам да не предизвиквам съдбата особено аз като не съм наблизо. Значи мотор в този режим със сигурност грее повече, а от друга страна се охлажда по-малко, така на бързо се сещам за два случая на сериозни пожари именно с подобен характер, и едното си беше индустриална машина.

Това би трябвало да е лесно решим проблем с термо-предпазител или термо изключвател завинтен на тенекето на вентилатора.

AA написа:
В промишлено изделие съм срещал подобна идея за намаляване на оборотите - на картинката по-долу се вижда кои части от синусоидата се "изрязват". Всичко си работи съвсем нормално. Някъде пазя схемата но е с доста повече елементи от един димер - за конкретното приложение не знам доколко е оправдано.

Гледайки картинката, може и така да е било. Ама мина време и съм позабравил детайлите. Със сигурност конкретния двигател който ползвах за пробите работеше по-зле. Пак беше някакъв вентилатор.


Пет Ное 01, 2019 11:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2642
Местоположение: София
Мнение Re: Регулиране на вентилатор за баня
Да кажа и аз на базата на опит, все пак пробвам разни неща. С кондензатор може но за малко време, така ми е на самоделния грил за пилета, мотора работи на по-ниски обороти но грее повечко и за 15-20 минути е горещ вече, с димер за лампи не става пак грее че и бръмчи. Тия мотори дето са на степени, в абсорбатори и стайни вентилатори, не са със съпротивления и кондензатори ами са с различни навивки в статора и се променят броя на полюсите и от там оборотите. Та единствено ти остава или честотен инвертор или да смениш само мотора от такъв на малък стаен със степени, е може да сложиш и някъв малък колекторен и тогава става с димер за лампи, така са всички бормашини ии прахосмукачки.


Съб Ное 02, 2019 12:44 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Регулиране на вентилатор за баня
Има един друг вариант, ограничаваш броя синусоиди, не ги режеш а изобщо не ги пускаш, пак ще бръмчи малко, и пак ще загрява, но няма да е толкова.


Съб Ное 02, 2019 2:38 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: Регулиране на вентилатор за баня
gicho написа:
Иначе спадането на момента точно ограничава оборотите - товарната характеристика на перката е пропорционална на оборотите и по-ниския момент значи че няма да може да вдигне същите обороти.

Не! Оборотите ти зависят от хлъзгането м/у полетата на ротора и статора, а то е пряко зависико от честотата! Това, което се случва, е че намаляйки вътрящия момент(съответно и магнитния поток, понеже са сдвоени), на моторът му е трудно да върти товара - има по-малка мощност! Съответно ако закаченият товар(в случая перка) е достатъчно тежък, просто нямаш достатъчна мощност, за да го движиш(да преодолееш инерционния момент и триенето във върздуха и лагерите) и за това не ускорява до максимум. И се товари и грее.

_________________
www.elkran.com


Съб Ное 02, 2019 9:18 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Регулиране на вентилатор за баня
Тъй де ама тоя сценарий дето е толкова ограничен че не тръгва не го броим, щото не ни върши работа. Говоря за това че има една стойност на товарния момент, при която мотора само преодолява статичните съпротивления - триене и т.н. При обороти=0 перката не товари динамично. Качвайки оборотите перката създава пропорционално на оборотите съпротивление, т.е. товарен момент. Ако двигателят е ограничен на момент някъде посредата (като стойност) между 0 и този при номинални обороти чисто механично би трябвало да се балансира двигателния и товарния момент на средни обороти.
Тук разбира се идва питането е ли възможно с кондензатор/резистор да се накара този тип мотор да дава половината си момент при половината си обороти (щото ограничения момент няма да му даде да завърти на макс).

Не мога да сменям типа на мотора - както казах търся решение за електроника "in-line" с захранването 220V щото е монтиран на трудно достъпно място. Ако успея да го смъкна изобщо няма да му сменям мотора а ще плясна едни по-качествен и по-бавен (макар че ще иска "дизайнерски" подход да пасне на мястото).

Едит: ако характеристиката на тоя тип мотор по някакъв начин говори за това че с кондензатора момента при 0 оборота ще е толкова малък че няма да може да преодолее статичното триене, то наистина няма да тръгне изобщо. Но това би значело че и без кондензатор няма да стане?


Съб Ное 02, 2019 9:29 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 66 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни