Отговори на тема  [ 32 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Защо в бойлера ми има акумулаторче? 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Защо в бойлера ми има акумулаторче?
Да Бонго, благодаря. Аз вентилаторно прегледах хартиеното ръководството, ама то нЕмаше един вменяем език вътре, та се наложи да се ориентирам по картинките. В линка ти има и на големобритански та от кумова срама го прочетох. И излиза че акумулаторът е за две неща:
- индикация че има топла вода дори при липса на ток (т.е. прави сте че някъде хората ги закачат само на нощна)
- да продължи да работи анодната защита дори през деня (т.е. като не е захранен)
Та това ме навежда на мисълта да го натъкмя и аз така - само на нощна. В ръководството са написали следното:
Цитат:
Your water heater’s electronic generator with an impressed-current anode system
has been designed for a permanent power supply (24 hours a day), an 8 hours offpeak type, or an 8 hours off-speak type spread over two slots. Make sure that the
installation complies with one of the two power supply options. The guarantee will
not apply if the power supply time is less.

Ако разбирам правилно говорят за три вариант на хранене:
- нон-стоп
- 8 часа захранен в едно денонощие, примерно от 22 до 6 ч
- 8 часа, но на два периода, примерно 4 часа през нощта и 4 часа около обяд
Това последното с двата слота го чета че сумата трябва да е 8 часа, та може да е 4+4, или 2+6, или 1+7 - да са два слота и общо да има поне 8 часа в денонощието.
Значи остава да измисля тих контактор, тип яко реле, ама да не е солид стейт май че само ток ще прави. Вътре са боднали два шрак-а, ама те сигурно си имат две отделни вериги да си разделят тока. Отвън трябва да го мисля за 3000W. Хубавото е че и да залепне няма какво да стане толкова.


Съб Окт 12, 2019 8:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2642
Местоположение: София
Мнение Re: Защо в бойлера ми има акумулаторче?
mitko_el написа:
Ми инджинери са го мислили ... Ти кат не разбираш , сади си бодилите :)
Ей да не се обидиш де

Споко няма, знам ви тука имам опит с хумора, много се радвам че случайно попаднах тук предии доста време.
Ма все пак ми е интересно как става номера, айде няква електроника да е, да предвидиш кога ще се скапе, ми то тенеке, интересното е че и двата се пробиха на почти едно и също място, а са не са от една партида купувани са през две години или около не помня баш.

Баси и хората колко чарколя в един обикновен бойлер, винаги съм се възхищавал на хора дето успяват да усложнят толкова прости неща като бойлер, аз имах една обикновена духалка с такваз електроника в нея и като даде фира я орязах и си работи и без нея.


Нед Окт 13, 2019 1:06 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Яну 24, 2006 5:34 pm
Мнения: 1698
Местоположение: Варна
Мнение Re: Защо в бойлера ми има акумулаторче?
... то тенеке, интересното е че и двата се пробиха на почти едно и също място...
Може и да се повтарям , лафил съм с човек дет е в Ел дом . Казва , връщали са ни неръждаем , пробит в гаранция от електрокорозия. Негов съвет: Емайлиран казан , на 2г. да се сменя анода и се чисти котления камък.

_________________
За пари сичко праим,даже и работим...


Нед Окт 13, 2019 6:37 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10610
Местоположение: София
Мнение Re: Защо в бойлера ми има акумулаторче?
Не е лесно да се определи дали в даден продукт е заложено така популярното сред привържениците на заговори и конспирации "програмирано остаряване" или става въпрос за най-банално некадърно или неграмотно проектиране...


Нед Окт 13, 2019 11:47 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1969
Мнение Re: Защо в бойлера ми има акумулаторче?
Въобще не са конспирации. Може много точно да се проектира живота на едно изделие. Малък пример: двигателят на автомобил от f1 трябва да издържи една тренировка и едно състезание - нещо такова четох. Ако издържи повече, значи е преоразмерен, следователно по-тежък, по-лошо време. Ако не издържи - ясно какъв е резултата.

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Нед Окт 13, 2019 12:10 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10610
Местоположение: София
Мнение Re: Защо в бойлера ми има акумулаторче?
Автомобил от F1 и домашен бойлер са много различни изделия. И като технология и като бюджет, та ако щеш и като кадри които ги разработват...


Нед Окт 13, 2019 12:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Сеп 15, 2009 9:44 am
Мнения: 1034
Мнение Re: Защо в бойлера ми има акумулаторче?
mitko_el написа:
лафил съм с човек дет е в Ел дом . Казва , връщали са ни неръждаем , пробит в гаранция от електрокорозия.

На мен един техен неръждаем с 10-годишна гаранция на водосъдържателя протече на 7-мата година. Неръждавейката не беше помръднала, протекла беше заварката на горния капак. Новия го взех пак от тях, пак неръждаем, ама вече ги даваха с 5 години гаранция. Обаче направи повече от предишния и е още жив.


Нед Окт 13, 2019 4:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: Защо в бойлера ми има акумулаторче?
Мда.. Елдом.. Ето моя в какво състояние се оказа буквално някой друг месец след инсталацията си (сега е на около 4г).


Нед Окт 13, 2019 5:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Защо в бойлера ми има акумулаторче?
Аз съм на принципа да купя малко по-скъпото от най-евтиното и засега съм си добре. А к'ви врътки със скъпото съм виждал 8-O


Нед Окт 13, 2019 8:10 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Защо в бойлера ми има акумулаторче?
Като избирах тоя се колебаех между него и татрамат и клонях по- към татрата заради по-добрата изолация (според документите - 1.35Квт/ч на денонощие срещу 1.5 на атлантика). Беше и малко по-скъп, ама викам заслужава си заради изолацията и т.н. Като се зачетох по форумите някакъв човечец се оплакваше че с едно загряване такъв татрамат му изкарвал 10-20л топла вода и пускал студена. Диагнозата ясна - разрушена изходяща тръба и смуче от дъното. Зачетох се щото на 600-700лв бойлер не очаквам да сложат пластмасова тръба. Ама се оказа така - човекът ремонтирал и намерил точно такъв проблем. В тоя момент четейки атлантика ми се наби на очи "неръжданема изходяща тръба" и след 20-тина секунди беше поръчан... Та не съм му дочел спецификациите, и съвсем не съм предполагал че е мислен за други географски ширини.
Като изключим "френския" характер изглежда добре направена машинка - изолацията е сериозна, електрониката вярно е доста сложна, ама поне компонентите са от сой - трафа немски, релетата австрийски - надявам се да си изкара поне гаранцията. Чудя се дали са го мислили акумулаторите да изкарат 8г - не виждам някъде да говорят за "6месеца на батерията..."


Нед Окт 13, 2019 8:54 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Съб Окт 30, 2004 4:18 am
Мнения: 632
Мнение Re: Защо в бойлера ми има акумулаторче?
Дано... Че със сервизи само в София, Пловдив и Варна...

_________________
Не мога да знам всичко,а и не искам.Тогава би било прекалено лесно и скучно!


Пон Окт 14, 2019 8:42 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Защо в бойлера ми има акумулаторче?
Да, не знам как ще е ако се опре до сервиз. Принципно като купувам такива екзотики си приемам риска - често си заръчвам от европата и не се и замислям. Ако се случи ще го мисля - в крайна сметка стига да има откъде да си доставя частите не вярвам да има проблем.


Пон Окт 14, 2019 8:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Защо в бойлера ми има акумулаторче?
А бе щом е френско и хубави свирки ще прави :)
Между другото Тесито на село ме нерви - мнооо бърже изстива. У градо съм на Елдом и нямам оплаквания вече шеста година.


Пон Окт 14, 2019 8:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Защо в бойлера ми има акумулаторче?
Предишният беше на матев, преди него (10-тина години) беше друг БГ модел - с всички съм наблюдавал ефекта че като е загрял бойлера ламаринения кожух е топъл на пипане. Този си е стайна температура и не можеш да го усетиш дали е топъл или студен вътре. Отстрани има няколко пластмасови тапи близо до периферията - приличат ми на отвори за пълнене на пяната за изолацията. Самата пяна е (все още) бяла на цвят, и е мека - сигурно е вариант на полиуретанова, ама е различна от нашенските.
Хитро е направена и конструкцията за защита от вода - самия капак е на панти и мека пластмаса, в края има изтъняване/заостряне което пружинира и уплътнява към бойлера. Формата на кожуха има откапващ ръб. Дъното, където е електриката и ляга пластмасовия капак, е 2см нагоре спрямо откапващия ръб.
Неприятно е че са го калибрирали да вдига до 65 градуса и без поялник няма как да се сложи на 70 или 75. Може да се свали надолу до 49 градуса - но това ако го ползват малки деца или много възрастни хора - да не се изгорят.
С тия 65 градуса е еквивалентно да му е по-малък обема - примерно ще дава толкова смесена вода колкото 120л на 80 градуса. Ама това е положението, харесвам си го.


Вто Окт 15, 2019 7:02 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Защо в бойлера ми има акумулаторче?
По въпроса за температурата - аз сложих термостатичен смесителен вентил. Бойлерът се нагрява до 70° на ток или до 90° от котела. В тръбите съм настроил да е към 50.

_________________
Хайде де!


Вто Окт 15, 2019 7:18 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 32 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни