Отговори на тема  [ 30 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Управление на мотор от климатик 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2586
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Управление на мотор от климатик
ДедоБоре написа:
itso.t написа:
Всички хладилни машини са термопомпи...

така е. но дали всички са реверсивни?

Реверсивните се наричат конверторни.

Имам климатик Хитачи и оборотите се регулират плавно. Но на охлаждане необходимата мощност е малка, което кара климатика да включва/изключва през няколко минути.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Съб Авг 31, 2019 1:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8892
Местоположение: Разград
Мнение Re: Управление на мотор от климатик
Много зависи от алгоритъма на климатика - имам пряко впечатление от жълтури ама всичките на отопление спират когато не могат повече да намалят мощността, а на охлаждане бичи на минимум независимо че температурата е значително по-ниска от зададената. Затова и цяло лято мръзна. Слагаме ги на 25 ама те си държат яко студено. Пък като ги спра и жената веднага почва да мърмори че и било топло.


Съб Авг 31, 2019 8:15 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: Управление на мотор от климатик
хъх... твоята е някакъв уникат!
обикновено мирморет, че им е студено, поне докато са под 60 кила. даже си мисля, че двузоновите климатици в колите са направени по принуда от инженер, на който му е писнало да му мърмори половинката.


Съб Авг 31, 2019 9:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10615
Местоположение: София
Мнение Re: Управление на мотор от климатик
Cekins написа:
Много зависи от алгоритъма на климатика - имам пряко впечатление от жълтури ама всичките на отопление спират когато не могат повече да намалят мощността, а на охлаждане бичи на минимум независимо че температурата е значително по-ниска от зададената. Затова и цяло лято мръзна. Слагаме ги на 25 ама те си държат яко студено. Пък като ги спра и жената веднага почва да мърмори че и било топло.

Това е съвсем отделна тема. Температурата на въздуха зависи освен от зададената, и от циркулацията му в помещението. Например, ако в режим охлаждане нагласиш струята да е максимално вертикална, в помещението ще е по-хладно отколкото ако е максимално хоризонтална.
Това съвсем общо де. Допускам че може да има криви или маломерни помещения в които това да работи по друг начин...


Нед Сеп 01, 2019 9:29 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Управление на мотор от климатик
Cekins, сменяй! Климатика ли, жената ли - ти си знаеш :)
На моите Midea им харесвам, че вътрешният вентилатор намаля, но не спира (плавно се регулира) и така поддържа много точно зададената температура. Отделно дистанционното има функция "Follow me", но не я ползвам, щото няма нужда.
Скоро на село турих една Tesla (новоизлюпено китайче) - и то така. Алгоритмите са задобряли.

itso.t писал. Ми Теслата автоматично духа студеното нагоре, а топлото надолу. А Мидеята отива където си я наместил с ръка, не знам дали има датчик или просто прави пълен цикъл.


Нед Сеп 01, 2019 9:39 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Сеп 15, 2009 9:44 am
Мнения: 1034
Мнение Re: Управление на мотор от климатик
Cekins написа:
на охлаждане бичи на минимум независимо че температурата е значително по-ниска от зададената
Това не съм го видял никъде.
И на охлаждане под минималната мощност минава на он/офф режим. Вентилаторът на вътрешното тяло циркулира въздуха в стаята непрекъснато, обаче компресорът изключва.


Нед Сеп 01, 2019 10:02 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10615
Местоположение: София
Мнение Re: Управление на мотор от климатик
bongo_x2 написа:
...Алгоритмите са задобряли...

Задобряли са ама някой друг път. Почти съм събрал материал за дисертация на тема "туземщините по климатиците". :D


Нед Сеп 01, 2019 10:14 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: Управление на мотор от климатик
ми да направим един университет и да почнем да се докторясваме. постовете във форума ще ги броим за нАучни публикации в специализирана медия. д-р Тони има 18К+ публикации, примерно.
после, като съберем необходимото количество 'хабилитирани' уЧени, ще го трансформираме в академия и нАучния състав плавно ще се трансформира в академици.
по някое време и ценораЗпис ще публикуваме, официално. доцент 10К, професор 30К, малък доктор 5К, голям доктор 25К. диплома от университет 2К.
парите и снимка в плик, документа по еконт, за сметка на получателя :roll: няма да издаваме касови белеШки, я!
може и сертификати за курсове по испански да печатаме с гугъл транслатора
това са 'добрите практики' в държавата в момента на територията.


Нед Сеп 01, 2019 10:32 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Управление на мотор от климатик
на Тасос съм ,и снощи изучавах калиграфията по климатиците,
Фужитцу спокойно е станало Фужими, с подобие в шрифта.
ТНТМ на тема климатици си е жива хуйня, ама наште в БГ усилено ни вкарват в тая простотия.
:D


Нед Сеп 01, 2019 6:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3227
Мнение Re: Управление на мотор от климатик
Засега най-доброто управление на вътрешното тяло, което съм виждал, е на Панасоник.
При отопление, ако струята е хладка, духа направо, ако се стопли повече, обръща да духа надолу.
При охлаждане, ако достигне желаната температура спира да духа изобщо и от време на време пуска вентилатора за да си опресни познанията.
И т.н.
Сега Самсунг имали нов модел, дето на охлаждане при ниски мощности затваря клапата и почва да духа през предния капак (имало няколко хиляди дупки и въздушния поток се дефузирал).


Пон Сеп 02, 2019 11:21 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Управление на мотор от климатик
Абе най-умния климатик който съм виждал е на крайслер империал, ни мерцедес ни BMW-та могат да се мерят, ама за домашен всички са май едно дърво, по важно е къде и как духа, в това отношение подпрозоречно тяло или решетки в пода са най-добре, те и плодовите са пред прозорците Обикновенно.


Вто Сеп 03, 2019 4:33 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3227
Мнение Re: Управление на мотор от климатик
Ами подпрозоречните не са панацея. Имам и такъв, прави страхотна виелица.


Вто Сеп 03, 2019 11:05 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Управление на мотор от климатик
Ами то зависи от тялото, в единият офис са такива, няма виелици, не се и чуват, и са много комфортни, телата де, то при нас не е климатик а термо помпи, но телата са все същите.
В къщи пък сме с решетки в пода, също много комфортно, единственият дискомфорт лятото, като излезеш от банята и минеш покрай едните мивки, отдолу духа хладно, но не е виелица в никакъв случай, зимата обаче е идеално. Котката обикаляше само по решетките.


Вто Сеп 03, 2019 11:46 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Съб Фев 18, 2006 10:55 pm
Мнения: 1301
Местоположение: София
Мнение Re: Управление на мотор от климатик
Интересен мотор се оказа този във външното тяло... Попаднах на сервизното на климатика съвсем случайно.... Ето го фрагмента от схемата, където е външното му управление. P_DC е напрежението след PFC-то - в моя случай при неработещо PFC - 290В - директното изправено мрежово... Късо м/у Е и К на Q902 го подкара. Оказва се, че цялата му електроника за управление си е в мотора - трябват му само 2 захранващи и един Enable. на 6 и 7 пин на конектора излизат сигнали за ОВ които ги чете софтуера за да му регулира оборотите...


Прикачени файлове:
Capture.PNG
Capture.PNG [ 35.21 KiB | Прегледано 3130 пъти ]

_________________
Някой ден и костенурките ще се научат да летят...
Пон Сеп 09, 2019 3:24 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10615
Местоположение: София
Мнение Re: Управление на мотор от климатик
Тъй де, на FP явно се подава ШИМ, а R901 и C902 се явяват филтърът му. Ако там някъде завинтиш потенциометър, би трябвало да се получи и регулиране на оборотите на моторетката.


Пон Сеп 09, 2019 3:49 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 30 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни