Отговори на тема  [ 58 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Li Power pack мисли 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Li Power pack мисли
Идея си нямам какви са реалните капацитети на клетките, а батериите ги зареждат докато покажат 100% стейт ъф чардж и после ги разреждат до 0%.
Дедо, разликата между една военна и невоенна батерия е в механичната конструкция само - клетките са едни и същи. Аз споменах за военните защото засега само с такива работим. Имам няколко нови проекта с цивилни, ама още не са ни пратили батерии да ги тестваме.


Сря Авг 28, 2019 1:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10944
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Li Power pack мисли
Приятно четене, от шведите :)
https://www.diva-portal.org/smash/get/d ... TEXT01.pdf


Сря Авг 28, 2019 3:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9646
Мнение Re: Li Power pack мисли
вятър и мъгла...
предполагам, че са взели някакви кинти, или някой е заработил нАучна степен, макар че за последното е тъничко. не вярвам да е било само заради обяда по време на конференцията.
от друга страна - ако е имало такива дискусии при пускането на бензиновите двигатели, още щяхме да яздим коне. или камили/елени, в някои региони.


Сря Авг 28, 2019 4:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28024
Местоположение: София
Мнение Re: Li Power pack мисли
Митко, при теб предполагам стигат завършени модули, балансиране и вс.останало предполагам е вътре поне на ниво завършен елемент, или не ? Това от любопитство как е направено. Милитърите батерии и те ли са като на теслите от много малки елементи, или се използват елементи с по-голям капацитет ?
Дедо няма лошо в прогреса, ама за някои цели се чудиш дали търсиш копче за балтона, или шиеш балтон по копчето. Работил съм с малки, ама то не е релативно изобщо към въпроса тук, тогава точно някакъв чип на краварите използвах, но то беше един елемент само 3.2 В .


Сря Авг 28, 2019 7:15 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Li Power pack мисли
Идват завършени и всички батерии, които съм виждал до сега са само отсерино свързани клетки с голям капацитет и после паралелно свързваш самите батерии. Вътре само една трета от обема е батерия - останалото електроники (балансиране, BMS, яки мосфет ключове за зареждане/разреждане), изолации и нагреватели за подгряване когато температурата падне под минус 20 градуса Целзии. Снощи бях сложил една от 10-те батерии в температурната камера на -15Ц и тая сутрин я включих паралелно на една, дето е седяла на стайна температура. Тая в камерата беше на 94% SOC а тая от вън на 101% и като ги вързах заедно тая в камерата взе да зарежда тая отвън. Как стана тоя номер не знам. После пуснах алтернатора и тая в камерата искаше само 27 ампера заряд и алтернатора ограничава тока. Оная от вън на стайна температура искаше 420 ампера ама заради лимита на първата стигна само до към 150. След 10 минути тая в камерата се беше загряла до +8Ц и лимита и се беше качил до към 180 ампера и после вече много бързо стигна стайна температура въпреки че камерата работеше през цялото време на -15Ц. Въобще беше голям фън днес с тия тестове и накрая изпушихме алтернматора щото един от тестовете беше при 6000 оборота и всички десет батерии закачени и дърпащи максималния ток от алтернатора да ги откачим всички на веднъж и алтернатора да остане без никакъв товар и батерии и съответно спайка беше толкова як, че окъси няколко ценерови диода в долната част на изправителя на алтернатора и от там статорите се окъсиха към маса и напълнихме лабораторията с пушек за нула време, добре че беше последния тест та шведите останаха супер доволни и имаше малко фоерверки и фън накрая :D . Сега декември трябва да ходя при тях (как избраха баш декември да ме забият в средата на нищото в Швеция не знам - все едно тук в Чикаго не е достатъчно студено тогава :D ) да тестваме цялата постановка вече в танка и в движение - там вече ще е якия фън и фоерверки :D .


Чет Авг 29, 2019 12:00 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28024
Местоположение: София
Мнение Re: Li Power pack мисли
Ами значи остава сега и танка да запалиш :)
Интересно това със студената батерия, предполагам при ниска температура реакцията протича доста по-бавно, и затова не дърпа достатъчно ток, а друго по-интересно, показва 94% SOC, а колко ток може да дръпнеш, дава ли колкото при 0 или при стайна, или и този който дърпаш е доста ограничен ?


Чет Авг 29, 2019 3:58 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Li Power pack мисли
Не съм правил такива експерименти още, щото моята работа е да ги зареждам, не да ги разреждам :D . Знам обаче че до към минус 20 градуса не би трябвало да имат грижи, а за по-ниски затова слагат нагревателите, за да може да и вдигнат температурата над минус 20. Нагревателите дърпат около 10 ампера. В дейта шитовете има температурна зависимост само за тока на заряд, като прилича на бел крива с максимум при стайна температура и нула ампера при -25 и +60.


Чет Авг 29, 2019 4:13 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28024
Местоположение: София
Мнение Re: Li Power pack мисли
Абе интересни са батериите, аз ендо време така една година па може и повече да е било, си играх да разучавам оловни, изчетох всичко което моах да намеря, имах един стелаж само с акумулатори да се тества заряд разряд при различни условия, е нямах климо камера за всички, ама за период от една година минаха през всичко, от -10 до +40, под -10 не успях да го докарам, и то в най-студените дни, пусках климатика да хлади ама той замръзваше, та не беше от голяма полза. Да се чуди човек защо съм хвърлил толкова усилия, да правим перфектният DC UPS .. то накрая и нищо не излезе, в смисъл направихме системата и така и не се произведе серийно, ама на на 20 години явно ентусиазмът е бил в повече.


Чет Авг 29, 2019 5:16 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4979
Местоположение: София
Мнение Re: Li Power pack мисли
Митьо, как смятате SOC?


Чет Авг 29, 2019 8:27 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9646
Мнение Re: Li Power pack мисли
да, запареляване на последователни елементи може би е по-надеждно от сериализиране на паралелни елементи. затова е електрониката е повече от половината обем.
от друга страна, в теслата има масирано запареляване, една 'тухла' е нещо от рода на 6s72p, после тухлите се сериализират още веднъж да достигнат по-практично напрежение. поне тези, базирани на 18650.
от филмчета в тубата се вижда, че бракувани 'тухли' имат по няколко изгорели предпазителя, да кажем до десетина на тухла, което е доста прилично малък процент, но е индикация, че случката все пак се случва. и обикновено са групирани в съседство. което може да е причинено от дефект в самия елемент, или от механично увреждане по време на експлоатация. анализ могат да направят само от тесла, ако си събират старите батерии и ги обработват статистически. но надали ще го споделят.


Чет Авг 29, 2019 8:48 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8902
Местоположение: Разград
Мнение Re: Li Power pack мисли
Та да се върнем на темата, че и на мене за първи път ми се налага да правя джаджа с Ли-йон - поне при мене е доста по просто - всичко ще ми е на 3.3в. и попаднах в комет на чипче на LTC (LTC3455) което си е цялостно решение за зареждане и захранване с два вградени DC/DC. Мисля да сложа два паралелни 18650 по 3-4 Ah че джаджата ще е дистанцинно управление с WiFi и разни други консуматори и трябва да изкара минимум 1 работен ден нон стоп включено. Само няма температурна зашита и ще трябва да направя такава в MCU-то.
Ако някой има впечатление от тоя чип, че аз досега такива неща не съм пипал, може да сподели.


Чет Авг 29, 2019 10:31 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10944
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Li Power pack мисли
ммм това е интересно, не бях се заглеждал
а дали има орязан вариант на това LTC3455 само с USB, standalone, и само с 3.3V изход?
по-малко и по-евтино


Чет Авг 29, 2019 11:27 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Li Power pack мисли
Desert Leo написа:
Митьо, как смятате SOC?

Не го смятаме ние, поне не за тия точно батерии, но това е едно от най-трудните неща при батериите и обикновено има доста голяма грешка и е много трудно да се провери. SOH също, а SOC е свързано с него. А цялото нещо пък е много навързано с вътрешното съпротивление и опън съркит напрежението, което лично на нас ни трябва най-много но грешките стигат понякога до 30% и затова трябва да мислим една камара хитрини за да ги зареждаме без да стават сакътлъци.
За малките елементи, дето Дедо говори тук е по-лесно - слагаш тия готовите чипове и забравяш.


Чет Авг 29, 2019 1:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4979
Местоположение: София
Мнение Re: Li Power pack мисли
Dimitar написа:
Desert Leo написа:
Митьо, как смятате SOC?

Не го смятаме ние, поне не за тия точно батерии, но това е едно от най-трудните неща при батериите и обикновено има доста голяма грешка и е много трудно да се провери. SOH също, а SOC е свързано с него. А цялото нещо пък е много навързано с вътрешното съпротивление и опън съркит напрежението, което лично на нас ни трябва най-много но грешките стигат понякога до 30% и затова трябва да мислим една камара хитрини за да ги зареждаме без да стават сакътлъци.
За малките елементи, дето Дедо говори тук е по-лесно - слагаш тия готовите чипове и забравяш.

За малки елементи става въпрос. Помислих, че има някакъв метод за смятане. Какви са тези готови чипове?


Чет Авг 29, 2019 2:16 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8902
Местоположение: Разград
Мнение Re: Li Power pack мисли
Честно казано мислех да си спестя тая гимнастика като просто сложа един power bank, обаче ще трябва да се разкача докато се зарежда (евентуално) и няма да имам информация в контролера за нивото на заряд. Цената въобще не ме бърка - ще направя един дивайс само. Просто е специфично устройство за конкретна машина която си направихме за собствена употреба. DC/DC-тата са малко мижави но не са фиксирани - в даташита е малко объркващо но реално са програмируеми с резисторен делител в обратната връзка. Другия проблем е че са малко слабички. По-мощния преко сили ще ми захрани джаджите. Даже се чудя дали WiFi-то да не го закача към втория и да го включвам отделно.Има даден вариант с външен транзистор за по-голяма мощност. А факта че е с два входа перфектно ме устройва - мисля да сложа някакъв USB-UART и чипа менажира тока на USB - с други думи ако джаджата се включи в USB зарежда с колкото може докато в същото време захранва и всичко накачено и на дц-тата и на Vmax изхода си и ако консумацията премине 500ма почва да храни и от батерията. Отделно ще го включвам в нормален адаптер 1-2А за нормален заряд. Не виждам какво те притеснява размера - 4х4 мм даже ми е дребосъчесто на мене, че аз ще му правя платката по начина "домашен прототип".


Чет Авг 29, 2019 2:52 pm
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 58 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: juzisound и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни