Отговори на тема  [ 30 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Реленца... 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10604
Местоположение: София
Мнение Реленца...
Релета... За комутация на мрежово напрежение никога не са ми допадали релета в корпус като тия снимката, заради малкото отстояние на изводите на бобината и контактите.
Прикачени файлове:
relay_1.jpg
relay_1.jpg [ 55.78 KiB | Прегледано 4532 пъти ]

След случката която ще опиша, съвсем спряха да ми допадат. :lol:
Предисторията е банална. Едното от релетата комутира индуктивен товар. Контактите са нагорели, и са се опитали да се запалят. Дотук нищо интересно. Както се казва - проза.
От жегата, бобината се е разплела, теловете са щръкнали и са се допрели до теловете на контактите. Тоест, галванично разделената от захранващата мрежа част е направила връзка с галванично неразделената. Съвсем закономерно се е получило "бум", и джаджата от смяна на реле е станала за смяна на половин шепа чаркове. Добре че всичко е било занулено / заземено, та и некой сапиенс не е казал бум.
Прикачени файлове:
relay_2.jpg
relay_2.jpg [ 15.24 KiB | Прегледано 4532 пъти ]

Прикачени файлове:
relay_3.jpg
relay_3.jpg [ 23.79 KiB | Прегледано 4532 пъти ]

Прикачени файлове:
relay_4.jpg
relay_4.jpg [ 13.8 KiB | Прегледано 4532 пъти ]


Пет Авг 16, 2019 3:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2586
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Реленца...
Бях купувал едни такива, само че на 5V. Много се чудих как струваха 39стотинки. Предположих, че са сбъркали цената...
Но може би не са :roll:

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Пет Авг 16, 2019 4:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8886
Местоположение: Разград
Мнение Re: Реленца...
Това е най-популярното реле на света бря. Е в общи линии най-често такива сменявам по разни платки, ама такъв случай не съм виждал.


Пет Авг 16, 2019 5:48 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Съб Юни 24, 2006 7:25 pm
Мнения: 2276
Мнение Re: Реленца...
Два такива случаи съм имал с тези релета. Само дето комутируемото напрежение беше към 70V DC. В по-отговорните случай слагам от другия тип релета.

_________________
Две плюс две е приблизително равно на четири. Факт!


Пет Авг 16, 2019 6:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10604
Местоположение: София
Мнение Re: Реленца...
slav4o.com написа:
Бях купувал едни такива, само че на 5V. Много се чудих как струваха 39стотинки. Предположих, че са сбъркали цената...
Но може би не са :roll:

Релета като релета. Не са по-лоши от които и да било други. По автомобилите се срещат в прилични количества - с и без пластмасов корпус. Ползват се и в какви ли не други техники. Това че аз съм предубеден към тях и не съм им фен, си е по-скоро мой проблем. :D
Според мен не са подходящи за по-високоволтови джаджи или за такива при които изолацията между управлението и контактите трябва да е по-надеждна.

Cekins написа:
Това е най-популярното реле на света бря. Е в общи линии най-често такива сменявам по разни платки, ама такъв случай не съм виждал.

И аз не бях виждал или чувал за подобен проблем, та затова пуснах темата.


Пет Авг 16, 2019 8:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Реленца...
Аз не се кефя на механики, защото дори и 1 000 000 гарантирани превключвания да имат в един момент живота им свършва. Най-добре са си твърдотелните релета, ама не китайските 50А дето вътре са с 10А триак, ами такива дето си отговарят на надписите. Например с реално 5А SSR да превкючваш 1А никакви проблеми няма да имаш.

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Пет Авг 16, 2019 8:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8886
Местоположение: Разград
Мнение Re: Реленца...
В другата крайност - някой се е презастраховал с някое супер-дупер екзотично реле и като се прецака - познай - или слагаш нещо висящо на кабели или пляскаш с ръце. Ти поне си сменил малко чаркове и си пуснал джаджата а на мене ми се е налагало да правя невъзможни магии за да пусна разни устройства дето дизайнера не е мислил за тия след него. В електрожените на Lincoln Electric има едни релета дето са си съвсем стандартен Schrack с малката разлика че са на 28 волта - е такова реле не се продава в никой магазин - познай какви магии правя за да докарам да работят с 24 волтови. А преди много години в едни древни джаджи имах релета дето бяха с 3 DPDT с невероятен футпринт и странно захранващо напрежение - е там какви съм ги правил направо не е истина.

@ike - има и такива ама и цената им е стряскаща. Аз купувам едни Siemens SSR-и - правят им ги някъде в Австрия май - с 45А си храня 45А без грижи. Ама едно такова трифазно е 120 евра без радиатор. Имат и вариант с радиатор - още евра нагоре.


Пет Авг 16, 2019 8:58 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Реленца...
Като бях още пумпал, обикалях боклуджийските кофи на близката телефонна централа. Там се намираха изхвърлени доста ценности. Първият си 7 сегментен дешифратор го направих само с телефонни релета. :D


Пет Авг 16, 2019 9:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10927
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Реленца...
SunHold - a ли е сдал багажа, или другия не толкова известен?
Преди години залепих няколко такива с голямо Пелтие, няколко пъти.
Но чак такова бум... трябва си SSR


Пет Авг 16, 2019 10:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10604
Местоположение: София
Мнение Re: Реленца...
Релетата на първата снимка са невинни. Тя е само за онагледяване за какъв вид релета пиша в темата. На въгленът му е направена дисекция, а другото е доволно опушено за да не дава ясна представа какво точно е това.
А товарът е хладилен компресор. Едва ли е повече от 100 - 200W. Е, пусковият му ток вероятно е сериозен.
Най досадното е, че джаджата се е разлютила когато е била в покой - включена в контакта, но не е била пусната да бачка.
Явно е дошъл Моментът с главно "М", и е събрала достатъчна смелост за да се изяви безмерно. :lol:


Пет Авг 16, 2019 10:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10927
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Реленца...
Хладилника - инструмент на всеки анархист :)
Ами ако е било смотано копие на SunHold... Мисля, че Комет са продали милион такива - без преувеличаване,
а самите SunHold може и милиард да са продали за времето на съществуването им. Вероятно някой конструктор
си е помислил, че няма да има проблем...но никога не е късно да се омажеш.


Съб Авг 17, 2019 9:37 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10604
Местоположение: София
Мнение Re: Реленца...
Grubi написа:
Хладилника - инструмент на всеки анархист :)
Ами ако е било смотано копие на SunHold... Мисля, че Комет са продали милион такива - без преувеличаване,
а самите SunHold може и милиард да са продали за времето на съществуването им. Вероятно някой конструктор
си е помислил, че няма да има проблем...но никога не е късно да се омажеш.

Не е хладилник. Друга джаджа е...
Възможно е SunHold да са голям производител, но аз подходих консервативно и традиционно - с Омронче.


Съб Авг 17, 2019 10:23 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10927
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Реленца...
добре де, хладилния компресор :)


Съб Авг 17, 2019 12:58 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Вто Мар 05, 2019 10:06 am
Мнения: 96
Мнение Re: Реленца...
lcr написа:
Като бях още пумпал, обикалях боклуджийските кофи на близката телефонна централа. Там се намираха изхвърлени доста ценности. Първият си 7 сегментен дешифратор го направих само с телефонни релета. :D


В старите телефонни централи имаше цифров измервателен прибор наречен "Уситест". Беше изграден от стотици телефонни релета и нямаше нито един логически елемент с полупроводници. В централата, където съм работил не си спомням този уред да се е повреждал или някой да споменава за повреда в миналото...
Имаше някаква схема с транзистори, която захранваше един индикатор с газоразрядни лампи, но самият алгоритъм на измерване се изпълняваше единствено с релета РПН (реле плоско нормално).

_________________
http://www.velevel.com


Съб Авг 17, 2019 5:51 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10604
Местоположение: София
Мнение Re: Реленца...
Grubi написа:
добре де, хладилния компресор :)

Ако питаш каква е джаджата - та е изсушител за въздух. Умишлено не го споменах по-нагоре, за да не отлети темата в неясно каква посока.


Съб Авг 17, 2019 6:26 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 30 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни