Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Мрежи... 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10944
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Мрежи...
На едни познати се бърниках с мрежата тия дни, в момента работи относително добре... но не съм сигурен че е правилно

На върха има GSM модем Хуйвей B3108-22 с Виваком, след него WAN порта TP-LINK TL-WR542G и оттам разклонено към два други TP-LINK-a, през обикновенните портове.

Хуйвея му е сменена паролата и не искам да го ресетвам, да не направя беля. И вече всичко по веригата е с 192.168.1.1 и admin/admin, включително Хуйвея - и си мисля че това ще навлече проблеми.

Какво да правя? В момента всичко лети, но ми се иска да го направя правилно. Мисля да изключа и ви-фито на хуйвея, защото е близко до първия тп-линк да не се карат чисто безжично.


Нед Авг 04, 2019 9:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10944
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Мрежи...
Май ще оставя GSM модема на 1.1, а рутерите надолу 1.2, 1.3 и т.н., да не се карат, а и да знаят кое какво е. А имената и паролите ще си ги оправят сами.


Пон Авг 05, 2019 7:35 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1972
Мнение Re: Мрежи...
Остави само dhcp-то на първия рутер след Huawei-a включено. На останалите ги спри. Направи 2 сегмента - Huawei - 1 рутер и 1 рутер останали (ако няма нещо специфично). WiFi-то на всички с едно име и парола(виж предната забележка). По този начин, ако веещият се повреди или някой му смени dhcp range няма да има сърдити в мрежата след него - може да няма интернет, но локалната мрежа ще работи.

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Пон Авг 05, 2019 7:46 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10944
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Мрежи...
Благодаря, оставих го така защото работи. Явно някой го е конфигурирал, после някой е добавил ненужен суич, и достъпа беше отчайващ.

Паролите и IP на всеки рутер и модема са сменени, и неизвестни. Не исках да ресетвам всичко, щях да влоша положението. И нямах време за фалове.

Другата мизерия е нещастната антенка на модема, която все пак работи високо в планината, в долина, със всичките отражения и интерференции. Ще гледам да им намеря добра антена на първо време.


Пон Авг 05, 2019 5:20 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4624
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Мрежи...
Прикачени файлове:
1.jpg
1.jpg [ 60.48 KiB | Прегледано 3843 пъти ]


не можах да се сдържа... :twisted:

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Пон Авг 05, 2019 7:51 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9646
Мнение Re: Мрежи...
Grubi написа:
... оставих го така защото работи...

сина на системния администратор:
- тате, утре ще изгрее ли слънцето?
- вчера изгря ли?
- да
- не пипай нищо и утре ще изгрее пак

---

не знам защо не ползвате 10-та мрежа, а все пишете 192.168...


Пон Авг 05, 2019 7:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Мрежи...
Очевидно - заради дефолтните конфигурации на повечето сапунерки.


Пон Авг 05, 2019 8:45 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10944
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Мрежи...
Ами защото в предишната конфигурация съвсем го нямаше...и реших да действам на докторския принцип "не вреди".
Махнах каквото беше ненужно, надписах, обясних и начертах схема на цялото нещо за тия които ще дойдат след мен - според това което знам, пък и попитах. А това че съм бил там на почивка и отделих време с идеята да помогна си е мой избор. Важното е, че хлапетата бяха доволни и когато нямат тел. покритие, имат още един начин за комуникация в нищото.
Не съм го правил от студент, не ми е и трявало оттогава. Колкото - толкова.

Като заговорих за добра антена (+3/+6dB) за 3G/4G, за предпочитане с по-големи физически размери, с гъвкав или RG-174 кабел, 5метра дължина или подобна, със стандартно SMA накрая - къде може да се купи такава от склад в София?


Пон Авг 05, 2019 9:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: Мрежи...
Ами то ни така ни така ... не знам тоя хуй вей колко му работи DHCP-то, ако е голяма мрежа и се разчита само той да дава DHCP-т аи да рутира шанса да сгъва е много голям. Тъп линк като цяло е неработещо, аз не съм видял такова нещо да работи както трябва. Като цяло без значение какви са у-вата стандартният подход е един рутер, един DHCP, и от там насетне всичко са само суичове, ако има WiFi-та те са bridge, relay или proxy, последните две винаги съм ги гледал с подозрение, и не е като да не се е случвало да има проблеми с достъпа на някои сървиси, примерно бозев шеринг, а пък в зависимост от версията на бозата може и самба да не виждаш и изобщо никакъв шеринг от съответното РС, това съм го виждал най-често на 10-ки, и каквито и трикове да правиш не го вижда докато не ги вкараш в един мрежов сегмент, това точно с тия по-евтините у-ва като опитващи да работят като DHCP прокси.
Не съм фен, но практичекси най-лесното решение е да вземеш някой малко по-сериозен хардуер, линксис имат някои подходящи рутери, да му качиш някой от опенсорс пректите и от там вече да одялкаш и DHCP и рутиране, и някои малко по-читави WiFi-та, за рутиране, DHCP може и някой микротик, те имат и що годе работещи WiFi-та ...


Вто Авг 06, 2019 9:53 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10622
Местоположение: София
Мнение Re: Мрежи...
Ако има кой да го настрои - слага се подходящ Микторик, настройва се и се забравя.


Вто Авг 06, 2019 10:27 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Мрежи...
DHCP услугата не е толкова трудоемка, че да сгъва нещото заради нея. Друг е въпросът, как е конфигурирана. Често пъти голям lease time в мрежа с много клиенти неминуемо води до ядове.
TP линкът си е доста добро за парите си. Що се касае до linksys, имам една кофа умрели суичове.


Вто Авг 06, 2019 10:36 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10622
Местоположение: София
Мнение Re: Мрежи...
lcr написа:
...Що се касае до linksys, имам една кофа умрели суичове.

С подходящо количество "гръмотевици" можеш да напълниш кашон с изгорели суичове на произволен производител...


Вто Авг 06, 2019 10:53 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Мрежи...
itso.t написа:
С подходящо количество "гръмотевици" можеш да напълниш кашон с изгорели суичове на произволен производител...


И с подходящ чук, също.

Аз говоря за съвсем нормални експлоатационни условия. И по-важното - въпросните условия са идентични за оборудването, което споменавам.


Вто Авг 06, 2019 10:56 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10944
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Мрежи...
Вие май не четете...всичко работи и то задоволително за състоянието си. Мястото е доста добре защитено от мълнии, всичко е вътрешно - даже антената. Може освен през разклонителите и адаптерите да дойде нещо - но не се оплакаха от "обичайните проблеми".


Антени в София на склад - откъде?

https://www.amazon.co.uk/MIMORAD%C2%AE- ... B071HPPBDT

Ще проверя затихването.


Последна промяна Grubi на Вто Авг 06, 2019 12:03 pm, променена общо 1 път



Вто Авг 06, 2019 11:44 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1972
Мнение Re: Мрежи...
Провери какво е затихването на кабела за честотата, на която ще работи. Да не се окаже, че 5м кабел ти "компенсира" антената.

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Вто Авг 06, 2019 11:48 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни