Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Избор на GPRS модул 
Автор Съобщение
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Пет Юли 05, 2019 2:38 pm
Мнения: 343
Мнение Re: Избор на GPRS модул
Desert Leo написа:
Прилича ми на вендинг машина...
Та така:
1. От страна на контролера ти трябва свободен UART (TX/RX) и още един или два пина (за М66 за включване на захранването и PWRKEY) и ресурси за формироне на АТ-командите и декодиране на техните отговори.
2. 2G GSM/GPRS модулите поради стандартизираната излъчвана мощност имат сходна консумация, която обаче е пикова до около 1,5...2А при захранващо напрежение горе-долу 3,20...4,5V.
3. Ако намериш свястен калкулатор на ПЦБ антени - свиркай - живо се интересувам.
4. Ако ще комутираш антени ти трябва нещо такова
Ако обясниш по-подробно какво смяташ да направиш, ще ти бъдем по-полезни. Аз лично имам идеи за още един живот и нямам време за крадене на такива... :wink:


Да за точка 1 съм наясно, по точка 2 съм предвидил локален стабилизатор само за модула. По 3 та точка нищо конкретно за момента и взех да губя надежда. Точка 4 - няма да комутирам защото там ще имам загуби. Просто ако се налага ще се вади на момента мъжки-кабел-женски и антена с магнит. Просто искам да избера GPRS с общо предназначение. Днес е тук - утре е там, няма смисъл всеки път да се почва отначало. А тези от алиекспрес съм ги отвирил тотално и търся нещо което е масово и има "поддръжка". Ще поръчам този 66 цата за да видя до къде ще я докарам. Гледах разни модули на SimTech но по родните магазини положението е трагично.


Вто Юли 09, 2019 3:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: Избор на GPRS модул
Quectel M66 или M95F
На практика са един и същ модул в различен корпус.
М95F примерно има "reset" вход така че за аварийните ситуации няма нужда да се добавя ключ в захранването както при М66


Вто Юли 09, 2019 3:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Re: Избор на GPRS модул
Гледай стабилизатора да реагира добре на импулсни тоци. Трябва да е максимално близо до модула, като между тях трябва да има непременно тантал към 220uF (може и малко повече) и някоя и друга керамика не е лошо. Използвал съм MCP1727-AdJ, но с телитски гсм модул. М66 ми се струва една идея по-капризен откъм захранване.
Ако държиш на пцб антена, не си играй с рисуване по платката, защото няма да докараш параметрите на нещо готово, например като Antenova A10393, въпреки, че и тя си иска настройка за съответната платка. Ако няма много метал наблизо и парче жица върши добра работа. Китайските антени с магнитче отдолу и особено китайски модули от алиекспрес и сие няма да си направя труда да коментирам. Ако имаш желание и възможност, намини към мен...

ilkor, добре е да си има гасене на захранването - не винаги модула работи непрекъснато, а и не винаги има ресет пин.


Вто Юли 09, 2019 3:53 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Пет Юли 05, 2019 2:38 pm
Мнения: 343
Мнение Re: Избор на GPRS модул
За стабилизатор си ползвам класическия LM2576 + допълнителен ЛЦ филтър, тантал и не само ще има обезателно. За антената съм съгласен, че ще е голяма игра но ако намеря калкулатор ще се пробвам. За желание имам :) Но съм от гр. Варна.


Вто Юли 09, 2019 7:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение Re: Избор на GPRS модул
nikolay.kolev написа:
За стабилизатор си ползвам класическия LM2576 + допълнителен ЛЦ филтър, тантал и не само ще има обезателно.....


Я пак! Я пусни схемата на чудото, че ме налегнаха едни съмнения! Ще се радвам да видя и какво има "преди" стабилизатора.


Сря Юли 10, 2019 9:03 am
Профил ICQ
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Пет Юли 05, 2019 2:38 pm
Мнения: 343
Мнение Re: Избор на GPRS модул
bateAz написа:
nikolay.kolev написа:
За стабилизатор си ползвам класическия LM2576 + допълнителен ЛЦ филтър, тантал и не само ще има обезателно.....


Я пак! Я пусни схемата на чудото, че ме налегнаха едни съмнения! Ще се радвам да видя и какво има "преди" стабилизатора.


На бързо я направих като за този модул ще е с ADJ версия и делител за съответното напрежение.


Прикачени файлове:
Untitled.png
Untitled.png [ 42.17 KiB | Прегледано 3075 пъти ]
Сря Юли 10, 2019 9:23 am
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Избор на GPRS модул
nikolay.kolev написа:
За стабилизатор си ползвам класическия LM2576 + допълнителен ЛЦ филтър...

По разни дърти сименски апликейшъни препоръчват използването на LM2596.


Сря Юли 10, 2019 9:36 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Избор на GPRS модул
в чаршафа на модула със сигурност има изисквания за RF шума в захранването, особено в предаващо състояние. понякога и се препоръчва чарк/схемно решение. хубаво е да се спазва.
LM2576 е твърде нискочестотен, за да успееш да влезеш в нормата. и твърде много ментета има на пазара, които са далеч от оригиналния NS.
ако ти се експериментира с различни чаркове, направи си изследване с тайслот емулатор и гледай внимателно какво става преди, по време на и след скока на консумацията.


Сря Юли 10, 2019 10:18 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Re: Избор на GPRS модул
Абе и с 2576 ще стане, но много дърто, бре! Захранването ще заеме по-голяма площ от гсм.


Сря Юли 10, 2019 10:25 am
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Пет Юли 05, 2019 2:38 pm
Мнения: 343
Мнение Re: Избор на GPRS модул
Това е чист прототип, да стар е чипа но е бетон. От както ги има в България ги ползвам за какво ли не и до момента не е имало никакви проблеми дори с изхвърчали електролити. Ако всичко си работи обмислям след дц2дц то да има лдо.
А за 96 - да по-добър е и хубавото е, че е съвместим. Сега чета :https://www.quectel.com/UploadImage/Downlad/Quectel_M66_Hardware_Design_V1.2.pdf


Сря Юли 10, 2019 11:34 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Re: Избор на GPRS модул
За захранването на ГСМ.
Като правило, бейсбанд процесора има вграден стабилизатор, но РФ-фронт-енда (в т.ч. усилвателя на мощност на предавателя) се храни директно от това, което му е подадено. Като добавим и жиците до импулсния стабилизатор, при евентуална сертификация може да има ядове. Телит, например препоръчват, ако се използва импулсен стабилизатор, да е на честота над 500kHz. Във всички случаи, гледай захранващото напрежение да е в горната граница, за да има достатъчен мегдан за дроп по време на бърстовете.

За ГСМ антените.
"Калкулатор" за ПЦБ антени не съм срещал и не вярвам да намериш. Тук нещата не са толкова прости.
Използва се симулатор, като накрая пак опитно се донагажда съгласуването с VNA. Ако го нямаш под ръка, усилията са излишни. Свалил съм няколко статии по темата "малки гсм антени" и ако те интересува - метни един мейл на лични. Имам и алтиумска библиотека на антена тип "меандър", която използвах преди и резултатите от лабораторните тестове. Не мина изискванията, но става... колкото и парче жица.


Сря Юли 10, 2019 2:45 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: Избор на GPRS модул
Ако внимателно се прочете документацията ще се види че не се препоръчва модулите да се изключва директно от захранването. Ако не е необходим в момента той може да се изключи със съответната команда или вход. Дори ресет входа на M95F не се препоръчва да се използва за регулярно рестартиране.
Както казах при М95 може да се ползва "ресет" входа, а при М66 да се добави ключ в захранването с единствената цел за възстановяване на модула при липса на отговор на АТ команди.
Причината мисля е ясна ... и това не касае само подобни модули а всяко устройство което периодично прави записи във флаш паметта.


Прикачени файлове:
pwrkey.png
pwrkey.png [ 33.78 KiB | Прегледано 3015 пъти ]
Сря Юли 10, 2019 3:02 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Пет Юли 05, 2019 2:38 pm
Мнения: 343
Мнение Re: Избор на GPRS модул
@Desert Leo определено ще е към 80% от максимума който е по datashit
@ilkor ще разгледам и 95. Все още имам много неща за изясняване.

p.s. Aко не успея да направя антената на ниво ще сваля размерите от 4G микротик модем който се справя доста добре на 10+ км от базова станция. Там антената е на печатната платка.


Сря Юли 10, 2019 7:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: Избор на GPRS модул
nikolay.kolev написа:
@Desert Leo определено ще е към 80% от максимума който е по datashit
@ilkor ще разгледам и 95. Все още имам много неща за изясняване.

p.s. Aко не успея да направя антената на ниво ще сваля размерите от 4G микротик модем който се справя доста добре на 10+ км от базова станция. Там антената е на печатната платка.


Това е много дискусионен въпрос! Обикновено слагам външна антена, защото при индустриални изпълнения модемът се монтира в табло! Което е от метал! И е заземено!
Относно захранването - ако няма да говориш през модема всичко е доста просто. Буквално всичко ще ти свърши работа, за да го подкараш. Трябват ти само едни 1000-2000uF, които да оберат пиковете, и си патрон. Е трябва и добре да се построи де! Да не решиш, че хептен през просото може. Ако ще говориш, вече нещата стават по-сложни и не знам дали е добра идея да вграждаш антената тогава!
Това не е GSM, който да го държиш в ръка и когато бъде монтиран няма да има какво да направиш ако си попаднал в някаква сянка. Ще трябва да го вадиш и да обикаляш с него като идиот!
Поздрави!

_________________
www.elkran.com


Чет Юли 11, 2019 8:04 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Избор на GPRS модул
Принципно е така, но има и някой особености - в шкафа условията не са благоприятни за закачане на разни дреболии. В смисъл че температура, смущения и т.н. могат да са далеч по-зле като нива вътре. Не е много сигурно че правейки устройство (модем) който да работи добре и отговаря на стандартите за монтаж вътре няма да е по-скъпо отколкото да бъде отвън.
Да не говорим че бай Илия като отвори шкафа с голямата отверка, дето си я пази от ходенето до Съветския съюз '78-ма, като нищо ще изскубне "онова странното реле" и ще го пробва на 380V...
Тъй де. можех просто да кажа че една от опциите е да изведеш антената през щуцер, другата е да изведеш мрежовия кабел и цялото да си излезе на някъде. То това е по-скоро концептуално - на таблото му се докарва жичен нет, дали отвън има свичове, вифи-та, 4G бисквитки, сателитен интернет не променя шкафа.
Всъщност не го говоря против това да се сложи външна антена - по-скоро че и плюс това.


Чет Юли 11, 2019 9:21 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 34 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни