Отговори на тема  [ 53 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Захранен през USB микроконтролер и измервания с Осцилоскоп 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Захранен през USB микроконтролер и измервания с Осцилос
не ми се навлиза в теорията на причините, поради които може да възникне разлика в потенциалите на две устройства, 'включени в контакта'.

от практическа гледна точка най-простото е да премериш има ли някакво напрежение между 'крокодила' на скопа и 'земята' на компа. DC и/или AC.
ако има, обърни единия щепсел. ако пак има, по-добре не ползвай тази комбинация от устройства.
също така, много хора подценяват вероятността два съседни контакта да са на различни фази, да са заземени по различна схема (2 или 3 проводна инсталация) и подобни. този вид неопределеност се елиминира, като се ползва общ разклонител. ама да истински. 95% от разклонителите на пазара струват като истински, а вътре е пълен боклук. и аз ограничат лесното разпознаване на боключавия разклонител, производители не ги правят разглобяеми. така че, бягайте от такива екземпляри.

аз лично си ги правя сам. произволно количество контакти за DIN-шина, съответните тоководящи медни шини, предпазител и защита. малко грубичко се получава, но е 100% сигурно.
да, един контакт струва колкото мърляв разклонител, но ... всеки си решава сам.


Пон Юли 08, 2019 9:23 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Захранен през USB микроконтролер и измервания с Осцилос
В тоя ред на мисли - има разклонители без кабел. Така се продават. Разглобяваш си ги и си слагаш колкото си искаш дълъг кабел.
Там връзването е "сигурно" според възможностите на свързващия. Не че е голяма философия.


Пон Юли 08, 2019 12:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Юли 24, 2005 9:28 am
Мнения: 2657
Мнение Re: Захранен през USB микроконтролер и измервания с Осцилос
обичайно е да има някаква капацитивна връзка между нисковолтовата част и мрежата, но токовете които могат да преминат не са големи и като цяло не е проблем. обаче съм попадал на "заземени" разклонители при които шокото е свързано към едната линия, с идеята "абе кой ше го завърти, винаги се включва с кабела надолу" и ми изгърмя едни платки


Пон Юли 08, 2019 1:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Захранен през USB микроконтролер и измервания с Осцилос
zaphod написа:
...обаче съм попадал на "заземени" разклонители при които шокото е свързано към едната линия, с идеята "абе кой ше го завърти, винаги се включва с кабела надолу" и ми изгърмя едни платки

Дори и китайците не си позволяват тоя лукс. Това ще да е било нещо самоделно.


Пон Юли 08, 2019 2:40 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Юли 24, 2005 9:28 am
Мнения: 2657
Мнение Re: Захранен през USB микроконтролер и измервания с Осцилос
аха, в един сервиз като бачках преди 20 години


Пон Юли 08, 2019 2:54 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Вто Май 07, 2019 8:16 pm
Мнения: 275
Мнение Re: Захранен през USB микроконтролер и измервания с Осцилос
Следователно - правя си сам един качествен разклонител в който включвам ПЦ-то и осцилоскопа. Замервам м/у GND на ПЦ и GND на Скоп за потенциални разлики.
Включвам първо щипката на сондата към Gnd на MCU-то захранено през USB и едва след това пипам с активната част на сондата по работните пинове.
П.С.- захранването на ПЦ-то е СиаСоник, поне теоретичесКАтА би следвало да не прави някакви мизерии. Тествах с омметъра м/у GND на ПЦ-щепсела и GND на USB-то - странно но не дава да има директна връзка :-k


Пон Юли 08, 2019 3:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Захранен през USB микроконтролер и измервания с Осцилос
Колко ома мериш между шукото и корпуса на ПЦто?


Пон Юли 08, 2019 4:37 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Вто Май 07, 2019 8:16 pm
Мнения: 275
Мнение Re: Захранен през USB микроконтролер и измервания с Осцилос
Между шукото и корпуса на ПЦ-то / шилда на УСБ кабела - около 6 ohm, обаче на развойна платка включена в УСБ - нищо не успявам да измеря м/у нейния GND (взет от УСБ-кабела) и GND на шукото. Сега като се замисля, може и кабела ми да е дефектен, но странното е че захранва платката.


Пон Юли 08, 2019 5:45 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Захранен през USB микроконтролер и измервания с Осцилос
2 от жиците на УСБ са +5 и GND. Та би трябвало да мериш нещо .Освен ако не са управляеми...аз поне не съм чувал за управляема маса на УСБ, ама знам ли..
Шилдът може да са го вързали на развойната платка, може и да не са.


Пон Юли 08, 2019 6:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Захранен през USB микроконтролер и измервания с Осцилос
земята (третия пин по средата на захранващия кабел) още с влизането си в кутията на захранването (трябва да) е завинтен към корпуса на захранването.
захранването се завинтва с 4 интчета (инчови винтчета) към корпуса на кутията. не е идеалната връзка, но все пак става.
между вторичната земя на захранването и първичната земя (трябва да) има Y-кондензатор няколко нановфарада, примерно 1.5nF или 2.2nF. галванична връзка не би трябвало да има.
не винаги дупките за закрепване на дънната платка към кутията са вързани към GND. в годините масовката варираше, та малко е неясно какъв е твоя случай.
така че може и да няма галванична връзка между GND и заземяването.

хвани някой свободен куплунг, примерно за флопи или хард. пъхни едната сонда на омметъра срещу черния кабел и виж накъде какви съпротивления ще имаш.
би трябвало да е около нулата към земята оттатък USB кабела - единия от пиновете, а не корпуса на куплунга.

тогава мериш за потенциална разлика между крокодила на скопа и тази земя. ако няма потенциал - нямаш грижи.

по принцип, дори и да има потенциал, той трябва да е с много малък ток и след като забодеш крокодила да не стане нищо.
просто понякога ще те удря лекичко, за освежаване към кафето. затова е по-добре да изясниш на какво се дължи и да го елиминираш.
възможно е и да получаваш странични ефекти в самия комп, ако разкачаш и закачаш USB кабела, докато имаш закачен скоп към твоята платка.

сондата на скопа е най-вероятно да я запалиш ако потенциала се дължи на утечка, която може да осигури необходимия ток.
въпреки че земята минава по оплетката на кабела, това не е обикновен коаксиален кабел и след подобна светкавица сондата вече не е същата.

всичко написано до тук е малко параноично, но все пак се случва в реалния живот. за да не ти се случи, отдели 5 минути за да се увериш, че всичко ти е наред и след това се мери безгрижно твоята си платка през USB-то.


Пон Юли 08, 2019 7:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Фев 13, 2013 2:35 pm
Мнения: 1748
Мнение Re: Захранен през USB микроконтролер и измервания с Осцилос
и аз се сетих, че съм попадал на компютри, от които при докосване удря ток. Май веднъж имаше утечки през У кондензаторите и като ги разпоихме се оправи. Но това си е дефектен комп.


Пон Юли 08, 2019 7:33 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Захранен през USB микроконтролер и измервания с Осцилос
stefan63 написа:
2 от жиците на УСБ са +5 и GND. Та би трябвало да мериш нещо .Освен ако не са управляеми...аз поне не съм чувал за управляема маса на УСБ, ама знам ли....

Зависи кой е произвел развойната платка. Беше ми попадала някаква, разбира се от цина. Като изключиш повера от ключа за повер он/офф, прекъсваше захранването и масата. А екрана на ЮСБ конектора не беше свързан никъде.
Тоест, при повер офф, всичко без чифта за данни висва...


Пон Юли 08, 2019 11:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 22, 2004 10:24 pm
Мнения: 1923
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Захранен през USB микроконтролер и измервания с Осцилос
USB е достатъчно крив интерфейс, на който Shield и GND са свързани в почти всички дънни платки за PCта.
Ако компютъра има добро заземяване и осцилоскопа също, като ги включиш в един и същ контакт GND на осцилоскопа и компа се свързват през там.

Включи ги в разклонителя, премери първо с волтмер, дали има потенциал между двете GND, ако няма с омметър премери колко е съпротивлението ако е под 10 ома не би трябвало да имаш проблеми.


Вто Юли 09, 2019 7:25 pm
Профил ICQ
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Пет Юли 05, 2019 2:38 pm
Мнения: 343
Мнение Re: Захранен през USB микроконтролер и измервания с Осцилос
Галванично разделяне възможно ли е ?


Вто Юли 09, 2019 7:41 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Пет Фев 14, 2014 3:45 pm
Мнения: 420
Местоположение: Монтана
Мнение Re: Захранен през USB микроконтролер и измервания с Осцилос
nikolay.kolev написа:
Галванично разделяне възможно ли е ?


Разбира се.

Най-простичкия вариант е с разделителен трансформатор 220-220, през който да включиш поне единия от уредите. В по-старите радио-телевизионни сервизи имаха такива, и то доста мощни. Дори да не ти трябва всеки ден - е полезна придобивка.

_________________
Не карай по-бързо от своя ангел-пазител!


Вто Юли 09, 2019 7:52 pm
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 53 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни