Отговори на тема  [ 48 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Управление на 1KW мотор изпълнено изцяло на PCB. 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Управление на 1KW мотор изпълнено изцяло на PCB.
Въй с какво се занимаш, моя хидрофор е 850W и 8 години изкара с един обикновен контактор, някъв Български 16 амперов, два контакта в паралел, стотици пъти на ден, две семейства сме в къщата. Преди две години изгоря бобината и сложих някво реле 20 амперово Омрон на 24 волта с малко трафче, и до сега още цъка без проблем, питах в някоя тема да му сложа снубер на контактите, е още си няма. Да, пусковия ток е доста, помпата ми е на фазата на осветлението и примигва при тръгване, но пък така си контролирам помпата. Освен къщата помпата захранва три чешми на двора и три оранжерии. Ти ме замисли ще взема да туря брояч на релето, имам механичен някъв, ще е интересно.


Нед Юни 09, 2019 1:11 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: Управление на 1KW мотор изпълнено изцяло на PCB.
Няколко неща:
Първо: погледни релетата на Schrack!
Второ: прекарай, както фазата, така и нулата, през релето - малко да облекчиш контактите при превключване.
Трето: какво се случва при залепнал контакт на релето?
Обикновено се поставя главен контактор, който да действа като допълнителна защита - ако не изключи релето спираш тока от там. Но явно искаш да избегнеш този момент. Не знам дали е приемливо помпата да продължи да гъчи след подаване на команда за изключване. Да не направи някое езеро увас?! Защо не сложиш някоя защита с управляем вход преди системата?! Ако не спре да тече ток след спиране на релето, гасиш от там!
Поздрави!
ПП: След като има желание човека, защо да не го реализира?!
ППП: Не съм сигурен дали може да се направи рентабилен краен продукт! Просто обикновената реализация включва моторна защита + контактор и предполагам някакъв нивомер(не съм се занимавал хидрофори) и всичко е изпълнено по учебник...

_________________
www.elkran.com


Нед Юни 09, 2019 7:16 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Управление на 1KW мотор изпълнено изцяло на PCB.
Моторната защита според мен е задължителна. Дали ще стане езеро зависи от помпата. По хидрофорите слагат Обикновенно такива които могат да вдигнат до 10 бар, и ако е я изключи може да имаш проблем с тръболяка и кранове те, не е ясно ще у стискат ли. Самият хидрофор няма да гръмне но може да се скъса мембраната. Хубаво е да имаш клапан свръх налягане.


Нед Юни 09, 2019 10:42 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Управление на 1KW мотор изпълнено изцяло на PCB.
тръбите, особено ако са метални, може и да издържат.
ама разни бързи връзки тип 'тоалетно казанче' или бойлер ще нацъфтят.

много зависи и от какво се дърпа водата. ако е кладенец, обема може да е значителен, пък и температурата е доста по-ниска. това може и да помогне за охлаждането на помпата според зависи.
но ако е буферен съд, то е с поне 10-15С по-топъл и шанса да прегрееш помпата се увеличава.

трябва да се мисли в контекста на цялата система, не на парче.

ники,
при мен релетата издържаха по година някъде.
а хубаво сейфти реле си е циииифра.


Нед Юни 09, 2019 10:50 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Управление на 1KW мотор изпълнено изцяло на PCB.
То ако е кладенец има и други неща за мислене, добре е помпата да се пуска плавно, това намалява седиментните. Специално за кладенеца съм слагал инвертор. Ако е кладенец не е лошо да се следи и ниво, предполага се е правена сметка колко може да се черпи, ама всичко става. А за тръбите с тия моди ПВЦ и ПП не е ясно, ако някой си е оставил ръцето може да се получи езерце. От кладенец специално може да има и друг проблем. Нашата беше на 70 м, и самата помпа дава 16 бара, когато нитово е ниско трудно вдига повече от 10 бар на повърхността, но когато вали нивото в кладенеца доста се вдига, спокойно докарва едни 12-13 бара, което не е по силите на повечето смесители.


Нед Юни 09, 2019 4:45 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Управление на 1KW мотор изпълнено изцяло на PCB.
...има редуцир-вентили и за вода...


Нед Юни 09, 2019 9:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Управление на 1KW мотор изпълнено изцяло на PCB.
Има но в статичен режим много малко от тях работят и то ако водата не е много варовита. Ако е кладенец по-удачно то в предпазен вентили с достатъчен размер който да връща водата в кладенеца, но ако е много варовита с времето и той се прецака. Задължително след рвдуцила трябва да има такъв, иначе с времето налягането достига входното.
Има хнн не се сещам марката, немски някакви бяха по спомен, не са диафрагмени, но се прецакват от седиментни.


Нед Юни 09, 2019 9:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Управление на 1KW мотор изпълнено изцяло на PCB.
Мии виждал съм промишлена масовка, ама до 500Вт: всичкото през оптотриак към симистор. Първите 2 сек. е на половина, после на фул. Радиаторът е смешен.
Отделно съм виждал и по-големи смешки, ама работят десетилетия.
Кви 40 ампера?


Нед Юни 09, 2019 10:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Управление на 1KW мотор изпълнено изцяло на PCB.
Ами на 1 кв синхронен монофазен това му е стартовият ток, за колко дълго зависи от товара. Ако приемем че помпата е изправна за кратко, разбирай под секунда, ако има товар или ротора е блокирал може за много дълго. Хидрофорите помпи като цяло включват често, и ситуации на блокирал ротор са рядкост, но помпи които се включват по рядко, примерно резервирани или аварийни, много често се случва да имат блокирал ротор, особенно често в сплит кейс компановката. Тогава може да тръгне чак като мине в триъгълник, а може и тогава да не тръгне.


Пон Юни 10, 2019 12:05 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Управление на 1KW мотор изпълнено изцяло на PCB.
Не разбрах за у вас ли ще е или ще го продаваш, то няма и голямо значение де. Но ще е добре да предвидиш защита от работа на сухо, ако по някаква причина помпата изтърве водата и работи много време така се скапва салника, или както му е името на водното уплътнение. На едната ми помпа бях направил такова с пресостат от проточен бойлер, работеше без наблюдение та за това. Ако няма консумация пък релето или това което пуска мотора даде фира не е голям проблем, помпата работи в много облекчен режим, но постепенно вдига температурата на водата при турбината и ако е пластмасова мое да се скапе нещо, ако даде фира пресостата също се получава подобно нещо.


Пон Юни 10, 2019 12:39 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 27, 2012 8:27 pm
Мнения: 2008
Мнение Re: Управление на 1KW мотор изпълнено изцяло на PCB.
помпата изтърве водата и работи много време така се скапва салника, или както му е името на водното уплътнение.

Фибър

Най просто е ако няма налягане (до определено време) няма да работи и помпата. Проблема е на симисторите че ако думне ще си бачка помпата до припадък, смятам че релето е по надеждно а защо не и сейфти реле (против циклене, липса на налягане, голям ток, продължителност във времето на работа, малко сприклер автоматика (тука ТоНи ме захапа) :D ) Наистина за надеждна работа е хубаво да се помисли за в бъдеще, така и така се прави поне да бачка както си трябва.


Пон Юни 10, 2019 1:51 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 8:19 pm
Мнения: 4410
Местоположение: Stara Zagora
Мнение Re: Управление на 1KW мотор изпълнено изцяло на PCB.
Управлението на хидрофора е част от по голяма система за цялостно управление на автомивка.
Управлява и сондажната помпа, омекотяването на водата и хидрофора. Включва датчици за ниво в резервоара, датчици за налягане, датчици за температура и дебитомер. Има си интернет свързаност, така че предупреждава и сервизните техници прикачени към обекта и собственика в случай на авария.
Отделно продава авариен сигнал към контролерите на отделните постове като има проблем с водата за да се изключат.

Боря се това да стане платка която се монтира в таблото и да няма допълнително работа по опроводяване освен един главен предпазител. Че опроводяването на табло си е трудоемък процес.


Пон Юни 10, 2019 7:19 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Управление на 1KW мотор изпълнено изцяло на PCB.
Предполага хидрофора има отделна помпа от тази за евентуалния кладенец, и в тоя случай вдигаш повечко налягане, не е типичната домашна инсталация. С хубаво реле ще стане ама трябва да е наистина хуваво, но като имаш табло най-добре контактор, чиста работа, за това са правени, и хич не карай високото до платката.


Пон Юни 10, 2019 10:10 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 8:19 pm
Мнения: 4410
Местоположение: Stara Zagora
Мнение Re: Управление на 1KW мотор изпълнено изцяло на PCB.
Да, кладенеца си е отделна помпа. Там си е отделна инсталация. Различните обекти имат различна организация на подаването на водата. Затова и не е в това табло.
Но всички имат хидрофор а той е есенциален за работата на самите автомивки. Затова и му правя управление с електроника и маса диагностика.

А високото така или иначе си е на платката. Има още някакви силови вериги за управление на разни неща по обекта. С годините съм им свикнал да ги проектирам устойчиви на смущения такива електроники. А и тази платка е силова с малък процесор закачен по модбъс към същинското управление. И да се ресетне случайно нещо, всичко се реинициализира и работата си продължава нормално.
Точно такава концепция за момента си работи и при управлението на самите автомивки. Не съм имал засечен ресет на силова платка досега.


Вто Юни 11, 2019 1:39 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Управление на 1KW мотор изпълнено изцяло на PCB.
Не е проблем в ресета, не си от вчера та да имаш такива проблеми. По-скоро ми изглежда по-добре и моторна защита и контактори на шина в таблото. Можеш да сложиш баш контактори за целите и да го забравиш.


Вто Юни 11, 2019 6:24 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 48 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни