Отговори на тема  [ 48 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Управление на 1KW мотор изпълнено изцяло на PCB. 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 8:19 pm
Мнения: 4410
Местоположение: Stara Zagora
Мнение Управление на 1KW мотор изпълнено изцяло на PCB.
Обмислям едно електронно управление на 1KW хидрофор.
Но ми се иска да го събера изцяло на PCB за да е технологично за сглобяване.
И опирам до управление на мотора.
За такива мощности винаги съм ползвал контактор.
Има разни мощни релета за PCB монтаж, и с подходяща схемичка за гасене на дъгата вероятно ще работят, но дали ще е надеждно. Нямам опит.
Някакво заводско управление на толкова мощен мотор срещали ли сте изпълнено на PCB?
Приемам съвети всякакви :)


Съб Юни 08, 2019 9:31 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: Управление на 1KW мотор изпълнено изцяло на PCB.
на моя хидрофор от поне 25+ години седи тривиален триак в ТО-220 корпус с малко радиаторче. в началото го управлявах направо от пресостата, но гърмеше на няколко години и му сложиш каскадно още един малък триак и от тогава няма грижи.

моя мотор не е чак киловат, но е там някъде 600 или 800 (двустъпална помпа с ежектор).
неприятното е големия пусков ток - като се включи помпата и лампите премигват.

неща, които съм си мислил да направя, и които вероятно никога няма да направя:
- махане на стартовия кондензатор и замяна с двуфазно управление.
- като ефект на горното - плавен старт по плавна рампа.
- интелигентно нагласяне на включ/изключ интервалите, като се усеща, че черпиш вода за по-дълъг период. много е неприятно да се къпеш и да ти пада налягането на пулсации. тамън се насапунисаш и падне дебита и/или се смени температурата. 'интелекта' се състои в това, като се усети такова потребление да не се спира помпата, поне за някакво нормално време за къпане.
- някаква защита от спукана тръба. това противоречи на горното, но ако се случи необичайно голямо време на непрекъсната консумация, да спира помпата съвсем. така, хем няма да нулираш източника на вода, хем няма да наводниш цялата къща, хем няма да си изгориш помпата. случвало ми се е и е доста неприятно. не е чернобил, но се доближава до него.

аз съм си харесал нещо от CIPOS серията, примерно IM231 за малки двигатели, IM818 за по-сериозни прасета.
но съм на етапа 'четене на чаршафи'


Съб Юни 08, 2019 10:18 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Управление на 1KW мотор изпълнено изцяло на PCB.
Това, че споменаваш контактор, означава ли, че управлението ще е двупозиционно?
Ако да, то SSR или нещо на същия принцип би свършило работа. Вероятно ще трябва да се предвиди радиатор.


Съб Юни 08, 2019 10:23 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 8:19 pm
Мнения: 4410
Местоположение: Stara Zagora
Мнение Re: Управление на 1KW мотор изпълнено изцяло на PCB.
Дедо тия модули какво ще правиш с тях?

А SSR доста греят. При този 1KW трябва да са 5-6W в най добрия случай. И това е вариант който смятам да обмисля.


Съб Юни 08, 2019 10:38 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10610
Местоположение: София
Мнение Re: Управление на 1KW мотор изпълнено изцяло на PCB.
Последните години се появиха SSR, за прав и крив ток, с мосфети. Греят осезаемо по-малко. Все още са скъпи екзотики де...
Във форума имаше тема по въпроса.


Съб Юни 08, 2019 10:53 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 8:19 pm
Мнения: 4410
Местоположение: Stara Zagora
Мнение Re: Управление на 1KW мотор изпълнено изцяло на PCB.
Гледах разни препоръки за SSR за 1.1KW мотор. Дават че трябва да е за 40A.

Всъщност като се сметне с косинус фи работния ток на мотора при пълна мощност е над 8 ампера.
Разгледах характеристики на SSR-а. Оказва се мога да разчитам на около 1.6V. Което скача към 12W. И вече съвсем не ми харесва че таблото в което ще стои е херметично и пластмасово.

SSR с MOSFET за голям ток и за мрежово напрежение няма предлагане.


Съб Юни 08, 2019 11:55 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4979
Местоположение: София
Мнение Re: Управление на 1KW мотор изпълнено изцяло на PCB.
Никола, защо не помислиш за комбинация между сисмистор и контакти на реле в паралел. Симистора се пали при преминаване на мрежовото напрежение през нулата, с малко закъснение се включва релето, а симистора се изключва. Изключването е в обратен ред - подава се управляващия ток на симистора, изключва се релето и накрая и симистора. Четох за това преди години в някакво списание.


Съб Юни 08, 2019 12:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4616
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Управление на 1KW мотор изпълнено изцяло на PCB.
Аз преди няколко години правих един контролер за мотори в подводници. 1200 волта, 15 ампера животно. Спомням си че крайните mosfet в моста бяха в ТО-247 с общ радиатор два по два и бяха ок. Общия радиатор е важен защото топлоотделянето се разпределя по-равномерно тъй като във всеки даден момент само два от четирите са отпушени.
Не си спомням модела, мисля че спецификациите им бяха някъде към 80 ампера, и бяха Silicon Carbide.
Там мисълта ми е търси SiC транзистори.

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Съб Юни 08, 2019 1:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: Управление на 1KW мотор изпълнено изцяло на PCB.
ники,
идеята е двуфазно инверторче с две намотки.
като за пералня, телфер и подобни. хем имаш рампа старт/стоп, хем регулираш обороти и всички хубавинки.
третия транзистор е за спирачка, ако я има. има модели чипове с непълно трето рамо, точно за спирачка.

ама както споменах, това най-вероятно ще си остане хартиен проект.


Съб Юни 08, 2019 1:14 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Управление на 1KW мотор изпълнено изцяло на PCB.
Аз бих реализирал описаното от Desert Leo. Това ще доведе до максимум ефект с минимум средства.


Съб Юни 08, 2019 1:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: Управление на 1KW мотор изпълнено изцяло на PCB.
Не си уточнил дали говорим за 3 фазен или за монофазен мотор. Мен ако питаш мощността не е голяма, но не е и малка. Ако искаш да го реализираш на платка аз бих препоръчал да направиш инвертор. Виждал съм такива изпълнения включително и на много големи фирми - честотното е на платка и директно сложено в таблото за управление. Прост скаларен контрол ще ти свърши работа.
Другият сигурен подход е хубав контактор!
Това, което ме притеснява при предложените подходи, е, че може да има яко загряване. Може да ти трябват няколко опита да докараш нещата - да подбереш правилните елементи и конструкция. Това, което съм изпитвал като трудности при употреба на триаци и т.н. , е, че в индустриална среда или когато има мотори при спиране(или пуск ако минава през него), енергията, която се връща към мрежата, много често гори поставените предпазители ако не си подбрал многократно по-мощен превключващ елемент респективно предпазител.
Поздрави!
ПП: Не знам как си решил да реализираш защитата - с външна моторна защита или ще я вграждаш+предпазител?!
ППП: Имай в предвид, че моторът вдига 5 до 7 пъти номиналния си ток при пуск ако няма инвертор! А ако има претоварване може да задържи този голям ток!

_________________
www.elkran.com


Съб Юни 08, 2019 1:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 8:19 pm
Мнения: 4410
Местоположение: Stara Zagora
Мнение Re: Управление на 1KW мотор изпълнено изцяло на PCB.
Монофазен е.
Най ми харесва вариант само реле някакво. Без усложнения и т.н.
За пробата даже съм включвал и си работи. Питах дали някой няма наблюдения за такъв вариант най вече.


Съб Юни 08, 2019 6:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 27, 2012 8:27 pm
Мнения: 2008
Мнение Re: Управление на 1KW мотор изпълнено изцяло на PCB.
Не е проблем релето, всички климатици така работят. Един киловат мотор нищо не е, проблема е пусковият ток но на помпата не е такъв товара съответно и пусковият ток няма да е толкова голям както при климатиците който е от порядъка на 30А за мили секунди.(примерно) Аз до сега разбрах че търсиш екзотика за това не се обадих, SSR няма никакъв смисъл да се слага нито като цена нито като обем.

https://shop.sbubg.com/releta/23279-rele-za-boyler-i-akum-pechka-izgrev-220v-30a-jqx-105f-4.html

https://bazar.bg/obiava-11296566/rele-za-klimatitsi-model-sanyou-sfk-112dm


Съб Юни 08, 2019 7:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27994
Местоположение: София
Мнение Re: Управление на 1KW мотор изпълнено изцяло на PCB.
Ами и да и не, между климатик и хидрофор има никак не малка разлика в характеристиката на товара. При хидрофор имаш центробежна помпа и флуид с много малка свивемост, пусковите токове може да са значителни. Аз бих го направил или със симистор или с триак, но в днешно време им много симистори които държт на тоци, ако не триак а мотор в раменете на грец. С 1 kW мотор не мисля че ще имаш какъвто и да е проблем. Сега SSR е най-добре, но ще е по-скъпо. Пусковият на 1 kW наистина е 40 А, при товар може и д е повечко, хубавото обаче че си монфазен, няма много повече от това да отиде, при трифазнити токове на блокирла ротор са нещо обичайно за водни помпи, то не че при монофазния е друго, просто пусковият е доста голям спрямо номиналния и е близък до тока на спрял ротор. Ето нещо такова например : https://www.mouser.mx/datasheet/2/240/C ... 546263.pdf
Tozi e 12 мОм ili 0.8 V, да речем при 5 А ще разсейва 4 W което за тоя корпус са нищо, много лесно ще ги отведеш, ще се получи хубава компактна платка.
Този е с работен ток 70 А, пиковия му е 350 А за 10 ms. Може и някой с по-нисък работен, около 40 А, там има и по-глям избор, ето този примерно, горе долу на половин цена : https://www.mouser.mx/datasheet/2/389/t ... 527978.pdf
Цената на този вече е съизмерима с тази на читаво реле.


Съб Юни 08, 2019 8:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 8:19 pm
Мнения: 4410
Местоположение: Stara Zagora
Мнение Re: Управление на 1KW мотор изпълнено изцяло на PCB.
Най накрая намерих реле което да си пише че става като за целта.
https://www.tme.eu/bg/details/r40n30218 ... 1-85-1012/
Фирмата е сериозна, очаквам да няма изненади.
С едно токово трафче ще направя и защитата.
Ще трябва да помисля и платката и за опроводяването че тоците са големички.

Ще помисля и вариант със симистор но ми се вижда засега по безболезнено ще да е с реле.


Съб Юни 08, 2019 9:56 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 48 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни