Отговори на тема  [ 44 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3
uln2003A - не ми стига акъла :D 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: uln2003A - не ми стига акъла :D
Бонго, по едно време имаше надежда за теб, ама нещо пак си се качил на черешата :D


Нед Юни 16, 2019 12:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: uln2003A - не ми стига акъла :D
itso.t написа:
bongo_x2 написа:
Всеизвестен факт: за качеството на някоя машинария се пита сервизния техник, не проектанта.

Гърците биха коментирали горното с "глупостакис на търкалякис". :lol:

Сервизният техник има ограничен и изкривен поглед върху малка част от дадения тип техника.

В случая говорим за нещо абсолютно генерално: диод в интеграла <- това беше майтап. Мии 7 години го играех единствения читав електрончик на острова, освен това сервизен техник на определен вид машини - да не съм видял толкова тъпа закономерност ли?
Вие колко платки сте ремонтирали?

Да допълня: платките в машините правеха едно и също според типа на машината, напр.: миячка за чинии, фурна, ледогенератор, кафе машина и т.н. Разликата беше в производителя и годината/елементната база. Статистиката: нито едно повредено ULNx в DIP корпус, но почти всяка повреда (освен опушеното и трафчето) се дължеше на ULNx в SMD корпус и то само канал свързан към индуктивност. Отрязвах пистите и замествах канала с външен резистор, транзистор и диод - втори път не се е повреждало.


Последна промяна bongo_x2 на Нед Юни 16, 2019 5:24 pm, променена общо 1 път



Нед Юни 16, 2019 4:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2580
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: uln2003A - не ми стига акъла :D
Ами ако са от различни производители SMD и DIL корпусите, защо не...

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Нед Юни 16, 2019 4:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: uln2003A - не ми стига акъла :D
Аз от микроелектроника не разбирам много, но определено има разлика между uln-ка смд и стандартна. Когато го забелязах нямах достатъчно акъл да задълбоча в темата. Разбира се, не мога да си спомня дали бяха от един и същ производител.

_________________
Хайде де!


Нед Юни 16, 2019 7:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: uln2003A - не ми стига акъла :D
Ами добре...

Прикачени файлове:
ULN.jpg
ULN.jpg [ 23.35 KiB | Прегледано 2773 пъти ]


Нед Юни 16, 2019 8:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: uln2003A - не ми стига акъла :D
Нали не мислиш, че не съм погледнал документацията.
Години по-късно ми се случи да попадна на два "идентични" инвертора, на единия обаче добавено още едно буферно изходно стъпало. Сам се сещаш, че в документацията нямаше и дума за това.

_________________
Хайде де!


Нед Юни 16, 2019 8:14 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: uln2003A - не ми стига акъла :D
Ицо, а ти знаеш ли как се запоява стандартен, обикновено 0,25Вт резистор, на пътечка като за SMD чип и то близо до прекъснатото? И то с к'в бъде поялник? И на всичко отгоре да бъде по-надеждно от оригинала? Как да не го помня цял живот?! :)
Майната им на даташитовете!

Че в тази връзка: тъкмо запоявах такава SMD-лепенка и идва един грък:
- Брато, мнооооо те моля, към теб ме насочиха, а къде ли не ходих: ей-това ефтинджос пръстенче има за жена ми и мен огромна стойност. Ти баща, ти майка, поправи го!
Дава ми "халка" и няк'ва фигурка разделени. Определено от преди ерата на снаксовете. Гледам аз: във формичка изляли разтопен калай и ръгнали "халка" от калайдисана жица. Но понеже икономисвали калая след време жицата се извадила. Ха сега кажете как се напластява калай върху калай без да повредиш нещо толкова ценно, отвътре да не убива на пръста, а жицата да е яко запоена...
Ако не броим минутната подготовка процедурата ми отне секунди. Човекот само краката ми не разцелува, а аз му викам:
- Пръстенчето е лесно, виж ся к'в уй трябва да запоя на този косъм.
- Ти всичко можеш, брато!
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

ПС: Пък навремето почнах със запояване на свръхтруднонамираеми германиеви полупроводници чрез кривочовков 150Вт поялник, колофон и чист калай - селският калайджия ми беше дал една пръчка, убеден че ми прави добро :rolleyes:
Калаят наистина беше чист - след години остатъците от първите ми "изделия" ги хвана "калаена чума"!!!

ЕДИТ Покрай разпъването на локуми пак забравих: добре, силицият може да е същият, а другото?


Последна промяна bongo_x2 на Нед Юни 16, 2019 9:55 pm, променена общо 1 път



Нед Юни 16, 2019 8:44 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2580
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: uln2003A - не ми стига акъла :D
Ицо и аз това имах предвид, един производител едва ли прави различни кристали за SMD и DIP :)
Бонго, по принцип вътре са дарлингтони, но щом и с един транзистор усилват, защо не.
Е то SMD има резистори 1206 0805 но има и 2512 :)
Поялника за улуците моя е 250W :)
А тоя за стари телевизори само 100W. Със същият нагревател имаше в техникума ваничка за калайдисване.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Нед Юни 16, 2019 9:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: uln2003A - не ми стига акъла :D
dan написа:
...Години по-късно ми се случи да попадна на два "идентични" инвертора, на единия обаче добавено още едно буферно изходно стъпало. Сам се сещаш, че в документацията нямаше и дума за това.

Традиционно схемите на структурата да ИС са само за ориентир, а не точно какво има закачено на някой пин.
Пак традиционно, и това е споменато в документацията де...

bongo_x2 написа:
Ицо, а ти знаеш ли как се запоява стандартен, обикновено 0,25Вт резистор, на пътечка като за SMD чип и то близо до прекъснатото? И то с к'в бъде поялник? И на всичко отгоре да бъде по-надеждно от оригинала? Как да не го помня цял живот?!

Заповядай в удобно за двама ни време, с избран от теб поялник, резистор и платка, за да разбереш.
Обещавам че след като се справя, ще те "обръсна" подобаващо за услугата, за да запомниш и тая случка... :lol:


Нед Юни 16, 2019 9:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 27, 2012 8:27 pm
Мнения: 2008
Мнение Re: uln2003A - не ми стига акъла :D
:D
Добре звучи, бръснари с арсенал от поялници ;)
На времето като дребосък започнах с поялника на баща ми (80W), където не се справях навивах медна тел на човката за да направя отговорна "заварка" ;) Че ме подгони и носталгията как редях май габъри им викаха или кламери не знам как се казва но си правех на велпапе бредборд и клвях с поялника по него като монтажна платка. На по късен етап развих технологията с асфалтов лак и ецвах с царска вода.
Малко се отплеснах но всеки има силни и слаби страни, нужно е да сме се доказали пред себе си за да не се съмнява клиента в нас, да не се съмняваме във възможностите си за да кажем че поне сме направили всичко възможно.
Определено всички сме счупили много преди да започнем да правим и поправяме!


Пон Юни 17, 2019 12:46 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: uln2003A - не ми стига акъла :D
itso.t написа:
...
Традиционно схемите на структурата да ИС са само за ориентир, а не точно какво има закачено на някой пин.
Пак традиционно, и това е споменато в документацията де...
...

Как се правиш, че не разбираш за какво говоря. Никъде не съм твърдял, че показаната схема е същата като тази в чипчето, а че под един и същ парт номер се продава чип с различна карантия.

_________________
Хайде де!


Пон Юни 17, 2019 6:18 am
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 472
Местоположение: Бургас
Мнение Re: uln2003A - не ми стига акъла :D
nedoskiv написа:
може ли да драснеш малка схема ако не е проблем


Примерно ето това е схемата на свързване, препоръчана от производител. Може да ползваш изход на 2003 като захранване на зумера, но R7 и D4 трябва да присъстват.

ПП: Превода на страницата е малоумен.


Прикачени файлове:
zummer.png
zummer.png [ 5.27 KiB | Прегледано 2693 пъти ]
Пон Юни 17, 2019 9:03 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: uln2003A - не ми стига акъла :D
dan написа:
Как се правиш, че не разбираш за какво говоря. Никъде не съм твърдял, че показаната схема е същата като тази в чипчето, а че под един и същ парт номер се продава чип с различна карантия.

Разбрах те и първия път. Задълбахме в глупости...


Пон Юни 17, 2019 11:02 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Сря Юни 05, 2019 2:03 pm
Мнения: 36
Мнение Re: uln2003A - не ми стига акъла :D
ig_ivanov написа:
nedoskiv написа:
може ли да драснеш малка схема ако не е проблем


Примерно ето това е схемата на свързване, препоръчана от производител. Може да ползваш изход на 2003 като захранване на зумера, но R7 и D4 трябва да присъстват.

ПП: Превода на страницата е малоумен.



Благодаря, ще го тествам скоро като метна новата платка.


Пон Юни 17, 2019 4:03 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 44 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни