Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
SPI на далечно разтояние 
Автор Съобщение
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Сря Юни 05, 2019 2:03 pm
Мнения: 36
Мнение SPI на далечно разтояние
Ха да видим някой пробвал ли се е да управлява нещо на SPI и до каква дължина е достигал,
моя опит беше успешен на 10м но по 2 FTP-а като едно се ползваше за единия от сигналите (MOSI или MISO) не помня вече, иначе бях чел за накакъв руснах който се хвалеше на 25м че го бил ползвал .......


Пет Юни 07, 2019 11:02 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4406
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: SPI на далечно разтояние
spi
https://www.analog.com/media/en/technic ... TC4332.pdf


nxp имат чип за i2c
P82B96TD

и с и2ц и с спи съм правил и с двата чипа, работи прекрасно, даже им турнах оптични трансивери та си ги удължих с оптично влакно сместо с медна жица...

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Пет Юни 07, 2019 11:32 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Сря Юни 05, 2019 2:03 pm
Мнения: 36
Мнение Re: SPI на далечно разтояние
погледнах го чипа, но там пише 10м, пробвал ли си по медна жица на по-голямо разтояние директно от чипа, без rs485 или друго подобно? (целта ми е да не оскъпявам много проекта - алармена система)


Пет Юни 07, 2019 12:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4406
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: SPI на далечно разтояние
nedoskiv написа:
погледнах го чипа, но там пише 10м, пробвал ли си по медна жица на по-голямо разтояние директно от чипа, без rs485 или друго подобно? (целта ми е да не оскъпявам много проекта - алармена система)

не съм го пробал на жица, защото ми трябваше на оптика за едно ЕМЦ мерене...
Но каквото направих беше и2ц от единия чип през два P82B96TD за да имам клок данни в едната посока , данни в другата в другата посока, един ресет сигнал. демек от 2 жици на 4 жици(или оптовлакна).и деявта беше да не търкалушкам двупосочен сигнал ами да си имам установена посока за данните.
предполагам , ако намалиш скоростта значително ще покриеш растоянието което ти трябва.

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Пет Юни 07, 2019 12:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение Re: SPI на далечно разтояние
SPI не е направен за такива извращения. Но ако действително има ентусиасти, възможно е да се пусне и по-далече. Преди много години бях пускал на 100 - 200 метра през две улици, ама не TTL нива. Праи се с някаква усукана двойка за всеки сигнал, съгласувано по импеданс, в приемната страна задължително НЧФ + тригер на Шмид. И задължително защита против електромагнитни смущения с достатъчно яки трансили. Аз нямах защита, щото толкова ми беше акъла тогава. Скоростта се ограничава от два фактора: нискочестотните филтри в приемните страни на бъса ( без филтъра няма да работи устойчиво ) и от времето за разпространение на сигнала от мастъра до края на жиците. Последното има значение, само ако мастърът ще прави и четене. За 100 метра май няма да може на повече от 100-150 kbps.


Пет Юни 07, 2019 2:05 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27994
Местоположение: София
Мнение Re: SPI на далечно разтояние
Е то като пуснеш осукана двойка вече не е SPI :) Не съм мерил колко, но да пускали сме. Имахме навремето едни светодиодни табла, контролерите им бяха на поне 4-5 м от тях, на таблата имаше само експандери, клокваше се по няколко SPI канала от контролера, не помня да сме имали съществени проблеми, сигналите вървяха по лентов кабел, сигнал-маса, сигнал маса . като във филма за лебедов, роднина - полицай ..


Пет Юни 07, 2019 7:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение Re: SPI на далечно разтояние
E, експандери за управление на светодиоди е блага работа. Там и да се получи грешка, нищо фатално няма да се случи. Най-много да премъца или да светне за момент някой сегмвнт, няма и да се забележи. Тежкото идва, ако ти се налага да правиш някакъв дейта акуизишън или не дай Боже - управление на нещо тежко и мощно.


Вто Юни 18, 2019 3:21 pm
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 7 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни