Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Тест топъл силикон .. 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28019
Местоположение: София
Мнение Тест топъл силикон ..
Така, разбира се проведен в доста кратък интервал, утре ще залепя още мостри и ще ги оставя да отседяват, ама трбява да купя някакви съдинки.
Тествах 4 материала, MDF, Дърво, Плексиглас и Алуминий. И 4-те бяха с горе долу еднаква широчина и еднаква дължина на слепените им части.
За всички опити е правено само огъване с две ръце с опора или с едната част в менгемето и натиск в-у другата, на ендо място имаше и друго ще го пиша. Нямам с какво да дърпам, невъзможно е, също и опита за въртеливо движение в равнината на лепилото също е невъзможен, поне не без голям лост.

Силикон 3M 3792Q, обща употреба, взел съм го заради цветът не заради качествата му на лепило. Апликатор 3M Hot Melt TC. Силикона е нанасян в две иивици във ляв и десен край по дължина.

Потапяне във вода за 2 мин.
MDF се деламинира бе зникакво усилие, очаквано.
Алуминия се отлепи от вторият опит, както с еказва трбяваше да го изморя, не е много научно на приложеното усилие беше поне 40-на кг. Остатъка от силикона няма склонност да се тлепя.
Дърво - на ръка беше невъзможно да го счупя, летвата е 3/4х1 1/2 инча грубо. Хванато на менгемето се счупи на дв апъти, първият път там където имаше пробиван отвор. Захванах го по-нагоре и относо се счупи. Дърво не успях да отлепя в нито еидн от случаите.
Плексиглас, счупи се точно до шева. Доразлепих го с отверка но не без щети.

Потапяне 2 мин в IPA
MDF - позната работа, дори още по лесно, явно лепилото му се влияе от IPA
Алуминия същата работа като първият опит, доста голямо усилие. Остатъка също нямаше склонност да се тлепя.
Дърво - пак дърво, счупване.
Плексиглас, тоя беше ясно че ще се счупи по същият начин, започнах да го осуквам, накрая в менгемето и с раздвижният ключ. Счупи се шевът не си и мислеше да се разлепя. Пак имаше насилие с отвертката.

Потапяне 2 мин в Ацетон, само ал. и плексиглас
Алуминий, този се разлепи най-трудно, шините се огънаха. От снимките става ясно защо, този явно съм го натиснал най-добре и силикона беше по цялата площ. Интересно че след разлепянето силикона имаше склонност да се разлепя, явно ацетона го хапва.
Плексиглас, разлепи се със счупване, и на този му приложих осукване. След счупването като го напънах с отвертката се отлепи по лесно от тези с вода и IPA, но ацетона разтваряше и плексигласа, беше станал лепкав.

За финал напръсках две семпли дърво и една плексиглас с препарат за стъкло и с кухненски обезмаслител, утре ще пиша какъв е ефекта, ще ги понапоя още преди да тръгна.

https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Тук са снимките сега се качват, 1 Mb това ми е скороста на ъплод, мексико майка, AT&T ъплоудва поне с 5-6 :)


Пет Юни 07, 2019 6:13 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Тест топъл силикон ..
Както си ги залепил силиконът не е сварил да се накисне - пробвай на ръбче, т.е. Г образно. И спирт - за него знам, че разлепва.

А бавното идва от гуглето, чак си рестартирах рутъра - да не би да е забил.
PaleMoon залепна няколко минути на ssl.gstatic.com (водят го почти вирус), зареди непълно, наложи се втори опит и пак баавно.
Opera направо ми я отсвири за несъвместима.
Vivaldi зареди сравнително бързо, но докато отворя някоя картинка брадясах.
Въобще: древното ми лаптопче се държа като да искам да гледам 4К видео от ютубата, без малко да прегрее и изключи :)


Пет Юни 07, 2019 10:48 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28019
Местоположение: София
Мнение Re: Тест топъл силикон ..
Ами ще пробвам, спирт нямам, само изопропилов. Въпросът е че зависи как го използваш.


Пет Юни 07, 2019 3:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10621
Местоположение: София
Мнение Re: Тест топъл силикон ..
И с етилов и с изопропилов спирт резултатът е все същия - разлепя се след няколко секунди.


Пет Юни 07, 2019 11:20 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28019
Местоположение: София
Мнение Re: Тест топъл силикон ..
Ами не не се, пне по нищо не си личи. Сега ще направя друго, ще накапя сао капки , за да могат да се омокрят добре от всякъде, и ще го оставя да покисне повече, а ти почвай да пишеш реч в стил .. о велики катаецо, прости на заблуденият грешник че се усъмнив в топлият ти силикон .. и т.н. .. :D
Не съм му фен по принцип, не поради съмнения в качеството а поради съмнения в приложението му. В София в еднат афирма съм прибрал всички пистолети, не съм ги изхвърлил само защото са Бош и ми е някак жал, но тия които не бяха бош бяха церемониално натрошени. Обаче както казах има си приложения. Изобщо hot melt лепилата, тов ане включв асамо така нареченият топъл силикон, имат доста приложения, някои от тях изцяло индустриални и то в индустрии за които няма да си помислите, но там говорим за лепила които се нанасят нагрети, при нормална температура вискозитета им е твърде висок за да бъбдат нанасяни по какъвто и да е смислен начин. Топлите силикони също имат ред предимства, много често като технологични лепила. Например, имаш дървена сборка която с екове или завинтва, може да има и лепене с нормално лепило, но временното закрепване се прави с топъл силикон. Да но при много мебели се използва вече само топъл силикон, реално има цели фамилии композитни продукти които се ламинират точно с топъл силикон и имат доста висока якост. Не си представяйте сега пръчките китайски боклук, тези лепила са на гранули или чипс.
Ако не смятате че ще получите обрив, нервно разстройство и ще запазите здрав разум ето малко инфо по въпрос за продукти на 3М.:
http://multimedia.3m.com/mws/media/3571 ... ochure.pdf
https://multimedia.3m.com/mws/media/440 ... -guide.pdf
http://multimedia.3m.com/mws/media/3843 ... ugJVyyyyx-

Струва си човек да е запознат с чисто образователна цел, й-малкото както се казва, изучи врагът за да го победиш :D


Съб Юни 08, 2019 12:28 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28019
Местоположение: София
Мнение Re: Тест топъл силикон ..
Така малко продължение. Само силикон в-у съответният материал, Дърво, Ал, Пластмаса, плюс две пластмаси залепени под прав ъгъл на Т.
Всички детайли са накиснати в IPA за 20 мин.
Извадени са и не са сушени.
Дърво, силикона се разлепи сравнително лесно, не съм го гледал в детайли, рпедполагам че се дължи на умокрянето на влакната на дървото, с оглед другите два резултата.
Алуминий, отлепи се по-лесно от колкото ако не е киснат. Определено има и други фактори които влияят, доколко е добър контакта по време на нанасянето. В една част силикона остана на мястото си, не се махна, с ръка, при теглене се разтяга и къса, трбява да се махне с отвертка.
Акрил, изобщо като че ли е е повлиян. Тестовите ивици които нанесох, както и капките при опит за махане се късат в основата, вижда се на снимките. Изстъргах ги с отвертка но все така остана тънък слой залепен.
Залепено Т от акрил, също не се счупи лесно, в голяма част от шева силикона оставакъм пластмасата, т.е се къса.

Ония 3-те детайла от вчера които ги къпах с препарат за стъкло и обезмаслител, не са мръднали, и снощи ги поих, и тая сутрин, летвите се нацепиха но силикон не се отлепи, за пластмасите същата рабаота.
Очевидно изопропиловият в зависимост от материала, повърхността и нейната обработка може да доведе до разлепяне. Сега за да е всичко точно е редно да направя такива тестове и с някое епоксидно лепило, ама няма време и не ми се цапа, по-нататък. По-късно ще кача и снимки, видео


Съб Юни 08, 2019 1:47 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2642
Местоположение: София
Мнение Re: Тест топъл силикон ..
Най-странното приложение на топлия силикон, трябваше да прекарам мостови кабел 3х2.5 и 3х1.5 по един трегер, пробвах с едни къси стоманени пирони и на третия си ударих пръста, и взех пистолета и с него цвъкам и лепкам кабела и отгоре слагам малко. Ми стоя 4-5 дена и после беше измазана стената. Същия номер приложих и на тавана малка канавчица за 2х1 и силикон и лека шпакловка, много добре се получи.


Съб Юни 08, 2019 2:23 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28019
Местоположение: София
Мнение Re: Тест топъл силикон ..
е те затова съм прибрал всички пистолети, да не се изкуши някой да слага кабели, па било то и временно :) Виждал съм сотове онтиран иизцяло с тпъл силикон, изкарват години, но видя ли нещо такова направено от нашите кабела се изкъртва заедно с мазилката, и първо замазват, боядисват и след това монтират както трябва, никакви силикони. както казах има си приложения, за които е ОК, монтажът на кабели не е едно от тях :)
Аз като цяло съм и много голям противник на директното замазване на кабели, има ли кабел трябва да има тръба, хубава, лоша тръба да е.


Съб Юни 08, 2019 2:34 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10621
Местоположение: София
Мнение Re: Тест топъл силикон ..
ToHu написа:
...а ти почвай да пишеш реч в стил .. о велики катаецо, прости на заблуденият грешник че се усъмнив в топлият ти силикон .. и т.н.

О, велики китаецо. Да пребъдат пръчките ти с топъл силикон.
Да не пресъхва никога склада ти.
Силиконът ти все по-топъл да става.

Бива ли? :lol:

Като стана въпрос че тестваш с топъл силикон на 3М, се сещам че през годините съм попадал на различни като състав пълнители. Преди време бях вземал някакви с бял цвят, за дърво, и миришеха и на Ц200.
Та може това което тестваш да е нещо по-качествено. Досега един единствен път съм попадал на нещо залепено с топъл силикон, което не се трогна особено от действията ми със спирт. В останалите случаи спорът приключва за няколко секунди, в моя полза.
В Мексико нямате ли железарии в които да продават и обикновен топъл силикон, фром чина, а не на 3М?


Съб Юни 08, 2019 11:07 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28019
Местоположение: София
Мнение Re: Тест топъл силикон ..
Ааааа има, ама ние говорим за топлия силикон като технология, или конкретно за китайско пръчки.
Имам и някакъв неизвестен дори не знам защо съ го купувал, ние до момента няма къде да го използваме.
3M съм взел защото искам като избера по цвят да знам че ще идва това. Единствените продукти които купувам без много да мисля са едно хартиен тиксо с което крепят нещата докато ги върти стретч машината и някакво Обикновенно тиксо с което пакетират. Всичко друго е 3М, Локтайт или Теса. Теса доста дълго време я избягвах но се оказа не зле, купувам от тях една усилена лента, емаркираща високотемпературна лента и сега поръчах двойно лепяща и самозалепваща гума, не съм ги виждал още последните две но приложението им не е критично.
Иначе където лепя по критични неща само VHB на 3М и техни лепила, с техни обезмаслители и активатори ако са нужни.


Съб Юни 08, 2019 2:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10621
Местоположение: София
Мнение Re: Тест топъл силикон ..
ToHu написа:
Ааааа има, ама ние говорим за топлия силикон като технология, или конкретно за китайско пръчки...

Поне аз говоря за качествата на това което съм срещал в масова продажба по нашите магазини.
Радвам се че в Мексико разполагате с нещо което лепи наистина, но нямам възможност да отскачам до там когато имам нещо за залепване... :lol:


Вто Юни 11, 2019 10:49 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Тест топъл силикон ..
Локтайда са големи скъпари, Тесата е качествена марка, 3М си го знаем.
А от китайско до китайско (то май всичкото е такова) разликата е Балкан.
Неразлепващ се от спирт топъл силикон съм виждал, ама в някои дърти японски касетофони.


Вто Юни 11, 2019 12:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6019
Мнение Re: Тест топъл силикон ..
топлия силикон е доста чувствителен към повърхността, като материал, релеф и температура
например на студен детайл лепи значително по-лошо, или пък недостатъчно загрял пистолет
правил съм си експерименти на повърхности към които не лепи добре, на някои заработва след надраскване с шкурка (бакелито подобни материали) на други пък заработва след допълнително нагряване, или детайла да е горещ или размазвам малко с поялника за по-дълго време докато стопли детайла и после залепвам с пистолета
но общо взето ми е странен материал, такива неща дето се разтичат на слънце гледам да не ги ползвам навсякъде
един познат си беше забравил 1 пръчка на задното стъкло на колата, след 1 седмица намерил застинала локвичка


Вто Юни 11, 2019 3:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Тест топъл силикон ..
Под стъклата и особено на тъмни повърхности при затворени прозорци и в летните жеги температурата може спокойно да надвиши 100 гр. C.


Вто Юни 11, 2019 4:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3078
Мнение Re: Тест топъл силикон ..
Евтините не са ли нещо - подобно на полиетилен?
Има ли изобщо нешо различно?


Вто Юни 11, 2019 6:26 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 34 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни