Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Тест топъл силикон .. 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Тест топъл силикон ..
Ицо, в БГ 3М продават същите силикон, ако ти трябва могат да ти дадат семпли, да си го пробваш и да избереш.
Дали са полиетилени не знам, по-скоро не са. Има доста различни, бях постнал по-горе линк към 3М, може да видиш че имат 20-на различни модела, всеки с неговото си специфично приложение.
За разтичане на слънце зависи от самият модел. Има силикони които са нискотемпературни, те се топят при около 125 градуса.
Абе както за всяко друго нещо, за всеки влак си има пътници. Всеки процес си е специфичен и си има неговите си приложения.


Вто Юни 11, 2019 6:38 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Тест топъл силикон ..
Сега погледнах линковете, наистина впечатляващо....тук , по български , си говорим за "топъл силикон", ама диагонално в 3М линковете не видях думата "силикон", има "resin" - което май е "смола".

Не знам кой е измислил "топъл силикон", някой търговец предполагам.
Тони, като си идваш - донеси 10 пръчки от най добрия, да теглим чоп и да пробваме нещо истинско :D .


Вто Юни 11, 2019 7:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Тест топъл силикон ..
Няма най-добър, зависи за какво ти трябва. 3М България са в бизнес парка в Млкадост, имат няколко дистрибутора, не всички продават и силикона, но има. Имати в наличности. Общо взето четеш има ли го твоето приложение, избираш си 1-2-3 вземаш, тестваш и ако работи си ти, ако ен търсиш друг вариант. Важна и темпертурата на апликатора.


Вто Юни 11, 2019 7:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Тест топъл силикон ..
Пошегувах се...

3M, Tesa.....преди време се интересувах от по-специални материали....дистрибуцията тук беше мамма миа.

http://www.interglue.eu/wp-content/uplo ... esives.pdf

Тук има нещо различно от "топъл силикон", ама продават само наедро...


Вто Юни 11, 2019 7:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Тест топъл силикон ..
Тия не съм ги пробвал, както казах аз не съм фен точно на този продукт, но има случаи в които е удобен, и в тези случаи търся утвърдени марки. В случая има да се пълнят технологични фуги. Питат ме ама защо има фуги, ами защото имаш сглобка от 3 фрезовани плексигласа, като два от тях се монтират в-у рамка от шийт метал, кято пък се монтира в-у друго нещо за което производителя дава +/- 500 um в габарита, колкото и точно да се фрезова, огъва поне 1 мм фуга си трябва, и понеже 1 се дели някак нечетно на по 0.5 съм оставил по 2 мм толеранс, или по 1 мм фуга, щото се и пъли по-лесно и надеждно. Дори им хрумва идеята да съм пускал по-дълги детайли пък те да си ги намествали ...


Сря Юни 12, 2019 12:54 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Тест топъл силикон ..
Ако е за пълнене на фуги не е ли по-удобно с уплътнители/фугопълнители някакви, дето примерно тука ги знаем като акрилни, полиуретанови? Предполагам за индустриално приложение си има пневматични или акумулаторни "пистолети". Там поне лесно с пластмасовата шпакла се "изтегля" после отгоре и стои "като купешко". Ама мехиканосите може и с пластмасов пищов от супермаркета да ги накажеш :)
Полиуретановите са голяма работа, но са по-трудни за работа - по-гъсти и тежки за изкарване и не толкова лесно се изтеглят/шпакловат. Но пък си е баш сериозно залепване, силно гъвкаво.


Сря Юни 12, 2019 6:51 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Тест топъл силикон ..
Не е въпрос за изкарване, шприцове всякакви, проблема е технологичното време и до обработката, както и цвета. Първо пробвах с тези на 3М, едно цветът не е този, да речем това като светне не се вижда. Второ обаче технологичното време много дълго. Бързо стягат но в това им състояние не са за обработка тъй като са все още меки и се мажат. Като пък стегнат стават много твърди и обработката е по трудна. Ако случайно отиде настрани почистването е невъзможно. Силикон има едно голямо предимство, то не е само едно, изстинал цветът е много сходе, мек е и лесно се оформя добре заточен острие, като при това се отделя лесно отповърхността на детайлите. Това което правим е хартиена лента около фугата, нанасяне на силикон, след няколко мин обрязване. Лесно и бързо. Уретаните имат много дълъг технологичен цикъл. Акрилни те лепила са с по кратък, но са трудни за обработка. Абе най добре профилите да се застъпват, тогава фугата не е проблем, но технологично към момента е невъзможно.


Сря Юни 12, 2019 5:56 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Тест топъл силикон ..
Със сигурност ги познаваш по-добре от мен, просто ми направи впечатление че говориш за фуги - ако има прави ръбове от двете страни с акрилен уплътнител няма да има лепене на тиксо (маскиране), само нанасяне и едно изтегляне с пластмасата отгоре - получава се перфектно гладка повърхост, ако ръбовете на детайлите са гладки и равни шпаклата изчиства тотално повърхността и само остава да се пази от пипане и нараняване.
Но то като се стигне до ръчна операция все е компромис.


Сря Юни 12, 2019 8:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Тест топъл силикон ..
Ами както казах това беше първото което ми хрумна и си купих на 3M три различни апликатори и всичко, аз за такива неща пари не пестя, сигурно платих 2000 лв, те така стоят. По горе казах какво ме притесняваше, има и още нещо, почти всички апликатори ебават мамата на смесителя, т.е. освен ако нямам 10-20 в серия, на всеки детайл с по 4 фуги отива по един смесител и това кеото е във смесителя, а то е доста повече от това останало във фугите. Имаше няколко апликатора, не на 3М, цената започва от 20к евра, които не знам как мисксират, но поне разхода на лепило е малко, имат някакво много малко смесителче. Ако се бях премирил с другото можеше и да мисля, защото тия смесители стават и за уретани, което е друга паница в която гледам :)
Проблема е че със силикона шанса за непоправимо омазване е минимален, докато с акрилният пълнител си го има. Реално за около 30 хил мога да пусна матрица, която ще реши купища проблеми. Може би съвсем скоро ще стигна и до там, но за 3 месеца сменяме 3 дизайна и докато не стигна до нещо финално е безмислено.
Иначе решението е едно, застъпване на двата детайла и тогава нека да си има фуга,когато не е празна проблем няма никакъв.
С фрезоване обаче не мога да го докарам. Първо че в БГ няма много места на които се хващат да фрезоват сложни акрилни детайли и то спазвайки точност. Там където фрезовам нямат 5 осна машина и не искат да си купуват. Подобно стъпало ще изисква 5 осна машина. От друга страна детайла е извит, така че дъгата се реже по листа, и за дебелината на детайла остава дебелината на акрила. Акрила обаче е с големи толеранси, за да постигна стъпало и смислено застъпване ми трбявта още поне 5 мм, това занчи да мина от акрил 16 на 20, дори не е ясно дали ще стигне защто толеранса е процент от дебелината. Да ама минаването на акрил 20 е свързано както с доста повече машинно време, така и с доста по-скъп материал. Пластмасите започват да стават съизмерими по цена с монитора около който се монтират. Та затова ще почаакм да финализираме размерите, и ще пусна сет матрици които дори мисля да са универсални за всички размери, да видим дали ще ми се получи.


Чет Юни 13, 2019 3:21 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Тест топъл силикон ..
Що не ги 3D притираш, вместо да даваш пари за матрици?
В някоя китайска ферма с х10 добри принтера, сигурно ще свършат работата за нула време.
После може и да ги финишират както ти искаш?
Вече има достатъчно качествени принтери...


Пон Юни 17, 2019 4:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Тест топъл силикон ..
уууу това ще е страшна сума където и да е по света. Ние консумираме по средно по 200-400 такива комплекта на месец, 20-400 защото не всички комплекти влизат във всички продукти. Аз в момента със фрезоване е дърво, един комплект ми излиза има няма 200 лв, това са си 80к на месец. матрицата за това нещо ще ми струва около 60к-100к $, и тогава детайлите ще ми излязат не повече от 20$ комплекта. За два -три месеца матрицата се избива. Не сме правили за сега защото все още сме в началото на производството, големите детайли които са ми и най-проблени в момента излиза 3-та ревизия, ще изчакам да видя дали ще е финална и тогава е минаваме на матрици, или ще започна да си ги фрезовам сам, второто не е толкова изгодно но редуцира цената с 3/4. Тук вече е въпрос на сметки. Тия машини ще мога да ги използвам и за друго, и вече може да ми излезе сметката. Не ми е най-големият проблем в момента и е на заден план.


Пон Юни 17, 2019 5:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Тест топъл силикон ..
Айде малко резултат от след 4 години, на първо място самият силикон си е ОК, така както беше като съм го купувал, мек и гъвкав. Проверих и няколко лепени детайла от онова време, не забелязвам да има проблеми нито със самия силикон, т.е. да си е сменил цвета,нито с адхезията, та очевидно много зависи какъв е силикона, при каква температура се нанася, и как са подготвени повърхностите.


Съб Сеп 30, 2023 6:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Тест топъл силикон ..
и сега си доволен? ти за толкова години там - испанския вече научи ли го?


Пон Окт 02, 2023 8:59 am
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Тест топъл силикон ..
Че всеки знае как е това на испански - ел силиконе.


Пон Окт 02, 2023 10:32 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Тест топъл силикон ..
Grubi написа:
и сега си доволен? ти за толкова години там - испанския вече научи ли го?

казано на чист Български, Тц ...:) бях почнал да понаучавам, ама покрай ковида доста време не бях тука и дори някои числа съм ги забравил ..


Пон Окт 02, 2023 2:57 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 34 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни