Отговори на тема  [ 38 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Кутия поликарбонат Fibox към бетон 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10944
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Кутия поликарбонат Fibox към бетон
Точно така е както каза Тони, но нещо не схванах как ще използвам клампите от линковете.

Според мен тия кутии трябва да са напулно асемблирани с планки, Г-образни скоби или подобни, плюс захранващ и сигнален кабел - предварително.

Контрактора на място трябва само да фиксира скобите, и да свърже кабелите в разпределителна кутия. Така беше в Канада по стълбовете.

Почнат ли да отварят кутии там и да натягат щуцери и т.н. - ще настане бедствие и вой до небесата. Но явно ще пиша инструкция.

Нашите си кутии си имат вградена кухина, върху която е завинтена планка с две "закачалки", като за картина. Плюс гнездо за външен М8, плюс вградена ос за осигуряване с метално въженце. И възможносите там са безкрайно.

Стандартната кутия е доста по "обрана" откъм такива закрепващи опции.


Нед Май 19, 2019 8:22 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: Кутия поликарбонат Fibox към бетон
Без да знам каква конкретно е целта и приложението не мога да ти предложа кой знае колко идеи, но ако не искаш да се бута в кутията трябва да извадиш някакви кабели. Първо гледай да имат ul, в много случаи имаш изискване за минимално сечение не на база ток а механична здравина. В САЩ обаче не е Ок силов кабел просто така да излиза от щуцер и да отива някъде да прави връзка, трябва да е защитен или в твърда метална тръба или в гъвкава. Ако обаче инсталатор ще слага тръбата то ще трябва пак да отваря кутията. Вариант е да имаш към кутията втора кутия за връзка.
https://www.homedepot.com/p/1-2-in-Type ... /100188980
Ето такива кутии се използват много често в нея може да направиш и връзка, както служи и за изтегляне на проводника по завоите.
Ако успееш да сложиш само такъв щуцер на кутията си ок, те ще си сложат тръби и вс останало, въпроса е че тия щуцери, тръбните де, не осигуряват херметичност.
Не съм запознат с всички регулации, особено ако ще се инсталира по мостове, там има много специфични за приложението изисквания. Най-добре провери с инсталатор изисква ли се силови кабел да са в метална тръба /conduit/ ако да допуска ли се да има малка част без и т.н. Може да сложиш на твоята кутия хубав щуцер и отсреща да има кутия като от снимката с друг щуцер и от нея вече да тръгва тръбата.
За клампите, те не са за самата кутия, с тях трябва да се закрепи нещо към което да се закрепи кутията, С профил най-често /unistrut channel/ и към него вече твоята кутия, това би трябвало да е работа на инсталатор. Ако обаче нещото е леко няма смисъл от такива клампи, монтажна лента е достатъчна, наричат я различно, perforated mounting strip, perforated instalation strip, punched strip, plumbing instalation strip.... Това е много универсален начин за леки товари, стига да не трябва да имаш твърда връзка. Под твърда връзка визирам такава която предава всички вибрации, не знам какво е у-то ако отчита вибрации или нещо подобно с лента не е ок, то и с проста паланка не е ок, тогава трябва да имаш паланка с мин. дебелина.


Последна промяна ToHu на Нед Май 19, 2019 3:56 pm, променена общо 1 път



Нед Май 19, 2019 3:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: Кутия поликарбонат Fibox към бетон
Иии чак сам не си разчитам, андроид по добре да не прави спел чек май...


Нед Май 19, 2019 3:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Кутия поликарбонат Fibox към бетон
Ъмчи отдели цял половин час и го изключи мааму! Аз откога те ям :)
Ама то горното е слънце!


Нед Май 19, 2019 4:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: Кутия поликарбонат Fibox към бетон
Щото го редактирах..


Нед Май 19, 2019 4:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10944
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Кутия поликарбонат Fibox към бетон
Ами щуцера е М16х1.5,
всичко що е до 10мм ще влезе (защитен кабел или кабел с тръба).

Кутията е UL, щуцерите са UL, вентила на кутията е UL.
Ясно е, че ще има разпределителни кутии (junction box), иначе 200 кабела по незнам колко метра...

А бе дебела е тя, ще видим къде ще и излезе края


Нед Май 19, 2019 4:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: Кутия поликарбонат Fibox към бетон
Аз друго имах в предвид, по принцип е много рядко да видиш в САЩ особено публични инсталации, където имаш кабел който излиза от щуцер и отива някъде, без значение къде и как. Обикновено там всичко е от до в тръба, и то не каква да е тръба, а метална поцинкована, мноо рядко ще видиш пластмасова особено за силови инсталации, въпреки че NEC го позволява ако са така разположение че не биха могли да бъдат случайно повредени, примерно нещо да ги удари и да счупи тръбата. Гъвкави връзки се използват но много рядко, дори в секюрити системите където имаш кабели НН отново почти навсякъде всичко се изпълнява в метални тръби.
От тук може да изникне следният проблем, ти имаш кабел със щуцер, но той просто така не може да излезе от твоята кутия, може да с еизисква цялото трасе да е метална тръба. В този случай не ти остава нищо освен да монтираш един щуцер, но не става какъв да е щуцер. обикновен щуцер какъвто там се използва масово, ще се сложи лесно, но той е за тръбата, и по никакъв начин не осигурява кабела. Ще трябва или да измислиш начин да уплътниш кабела херметично или да се примириш с това че няма да има херметичност, това вече зависи от какво има вътре и какви са условията.
Друг вариант е да монтираш специален щуцер, погледни тук : http://www.cooperindustries.com/content ... -flyer.pdf
Има и на copper и на pepperl-fuchs и на много други, въроса е да осигурява и кабела и тръбата, и при това да не отиваш към Ex класовете за да не е много скъп. Има такива щуцери и за гофрирани метални тръби. Порблема е че много от тях са правени за дебели кабели, и няма да уплътнят на кабел 8-10 мм. Тръбата едва ли ще е по-малка от 1/2, там най-често се работи с 1/2 и 3/4.
Всичко това може сериозно да повлияе на това което е вътре, ако имаш голям щуцер първо може д ане може да излезе от всеки излаз на кутията, второ вътре заема някакво място.
Та затова ми се струва че си го хванал малко отзад напред. Аз първо бих проверил какви са изискванията за инсталация, самият избор на пластмасова кутия .. там тия кутии не са много популярни, използват се рядко за нещо в което има ВН, на повечето места използват метални, но да речем това не е толкова критично, обаче щуцерите и монтажа са. Оставиш ли американците да ти монтират щуцери, бъди сигурен че няма да имаш херметичност. Не очаквай това да се монтира от професори, ще с емонтира от обикновенни инсталатори, те изобщо няма да мислят за влага и такива неща, там са свикнали това да е измислено още като е правено у-вото, и ако трябва да сложат тръбен щуцер ще го сложат, но не разчитай да избират такъв който ще уплътнява и кабела, ако е трябвало да има нещо специфично то трябва да е било в окомплектовката със съответната инструкция. Там монтажника може да ти изрецитира съответният код но не може да сметнем предпазител, камо л ида очакваш нещо по задълбочено, те са точно занаятчии, могат едно и го правят много добре.


Нед Май 19, 2019 6:51 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10944
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Кутия поликарбонат Fibox към бетон
Да, така разбрах и аз. Лошото е че ние доставяме комуникационни кутии, а не им правим проекта за инсталация.
Но май натам ще отиде цялата работа... По канадско имаха гъвкав кабел 10мм (най-тънкия за екстремно ниски температури, който електирчаря могъл да намери). Но може ти там беше лесно защото кабела влиза в разклонителна кутия и оттам в стълба.

Кутиите са UL с етикет, и NEMA също. Хубавото, че щуцерите са от долната страна и ще ги инструктирам да правят "drip" сгъвка, но ... винаги има място да се изложат.


Нед Май 19, 2019 9:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: Кутия поликарбонат Fibox към бетон
Аз не говоря за директно влизане на вода, това няма да се случи дори и с най+обикновен и тръбни щуцери които са с фиксира винт, това което имам в предвид е влажен въздух. Ако има тръба с коляно може да стане по зле, от конденза ще се пълни коляното.
Това че кутията е нема/ul не значи много, важно е приложението, може ли да е навън, може ли в нея да има ВН, може ли да се използва в публични обекти, предполагам всичко това си го проучил. Американците са малко крайни в някое отношение, някъде някой взел камък, строши кутия, бръкнал вътре извадил кабелите и ги захапал, съответно вече кутиите трябва да са метални, и пакт пруф и т.н. В САЩ има и още нещо Authority Having Jurisdiction, и какво пише в стандарта няма никакво значение, ако съответния инспектор реши че не може да се инсталира така няма сила която да го промени, може би ако имаш съдебно постановление..... И това е ниво каунти, щат... не случайно не е много лесно да си строител на национално ниво, трябва да отговаряш на какви ли не, понякога безсмислени изисквания.


Пон Май 20, 2019 12:13 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10944
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Кутия поликарбонат Fibox към бетон
ами каквото искаха, съм им го изпратил. направих им 4 прототипа. ако не могат да се оправят, ще трябва да им ходя на гости....


Пон Май 20, 2019 12:17 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: Кутия поликарбонат Fibox към бетон
Хубавото е че по принцип са кооперативни, органите говоря, ако някъде се появи проблем винаги може да се реши. Сега не знам престараване ли е, презастраховането или изисква е, аз в САЩ не се занимавам с инсталации, но имам доста познати фирми които го правят и това което написах ми е направило впечатление. Покрай нашето производство съм чел стандартите касаещи офис и производствени помещения, и от там е това за материала на тръбата, но те имат норма за почти всяко специфично приложение така че някой там на място трябва да си напише домашното.


Пон Май 20, 2019 12:26 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10944
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Кутия поликарбонат Fibox към бетон
кутиите ги направиха и замнаха, но сега има интересен проблем.
Явно понякога не внимават и падат на пода... при което допълнително залепените-бондирани с ултразвук основи/крачета просто се отлепват / деламинарат при удара. което разбира се може да прецака цялата пратка, да не говорим за температурни промени. Отлепването е абсолютно чисто, без счупвания и напуквания - което го прави още по-лош проблем.

но да имате едно наум - няма проблем да ви добавят крачета, но те не са бондирнаи със същата здравина като екструдираните, независимо че платката не тежи кой знае колко


Пет Авг 30, 2019 2:51 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: Кутия поликарбонат Fibox към бетон
Ами не би трябвало да е така, ако е ултразвукова заварката трябва да е с по-голяма здравина от крачето, звучи ми като лепенки. Има и друго, казваш поликарбонат, ако цялата е такова това си е малко гаден материал, по-добре беше да си сложиш монтажна плоча и на нея колонки, а нея към стандартните отвори с месингови втулки.


Пет Авг 30, 2019 3:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10944
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Кутия поликарбонат Fibox към бетон
Точно така, но засега са само 3 кутии от 250. Аз пробвах и при едната се получи същото при падане от 50 см и от 1 метър (кутията е около 1кг с всичко, платката май беше 250г)

При другата нищо не се случи - дори при падането от 1метър. Няма лепенки - ултразвуково е, но може да не са преценили мощността. А и поликарбоната... може и от това да е. При ABS може би щеше да е по-здраво.


Пет Авг 30, 2019 3:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: Кутия поликарбонат Fibox към бетон
Аз не говоря за лепенки, може да е лепило, но поликарбоната си е гаден.


Пет Авг 30, 2019 4:57 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 38 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни