Отговори на тема  [ 15 мнения ] 
Защитни ESD диоди в паралел 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10935
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Защитни ESD диоди в паралел
Излиза ми ситуация в която имам платка,
на чиито RS485 изходи има навързани защитни ESD диоди,
но в конкретния случай паралелно на тези
изходи, има включна допълнителна/сателитна платка с
"входове" на която също има същите зашитни диоди (отдалчена на 40см).
Т.е. кутията/усторйството има преден - входен и заден "изходен" панел.

Диодите са от този тип
https://www.digikey.com/catalog/en/part ... ries/31074

Ясно е, че в такава конфигурация, ще държат на по-голям ток, както е и ясно,
че няма два еднакви диода и единия ще изпуши преди другия. Т.е. да имам диоди само на основната платка (които се монтират по принцип, защото има и вариант без сателитна платка) или и на двете?

Въпроса е дали това може да навреди по някакъв начин на RS485 комуникацията или да има други неприяртни ефекти?


Съб Дек 29, 2018 2:16 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1219
Мнение Re: Защитни ESD диоди в паралел
това е варистор, не е диод

пп странно, означен е като TVS диод на документацията.
иначе на въпроса ти - не би трябвало да се отрази на комуникацията, капацитетът е 10 пико фарада, което сигурно е много под капацитета на линията, по която осъществяваш връзката.


Съб Дек 29, 2018 2:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4406
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Защитни ESD диоди в паралел
grubi,
наскоро ручах едни жъбето точно по този въпрос - един TVS diode имаше твърде голям капацитет за 10Мбит линия, та правих една гимастика....
та вих колко ти е допустимият капацитет за скоростта на данни дето премяташ по линията...

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Нед Дек 30, 2018 5:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10935
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Защитни ESD диоди в паралел
не повече от 1-2 мегабита, даже и това е много


Нед Дек 30, 2018 7:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10611
Местоположение: София
Мнение Re: Защитни ESD диоди в паралел
MYXATA написа:
grubi,
наскоро ручах едни жъбето точно по този въпрос - един TVS diode имаше твърде голям капацитет за 10Мбит линия, та правих една гимастика....
та вих колко ти е допустимият капацитет за скоростта на данни дето премяташ по линията...

Затова в специализираните чипове за защита, преди TVS има диоди...


Нед Дек 30, 2018 8:15 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: Защитни ESD диоди в паралел
Има стандарт за максимален капацитет на линията. Ако са само твои у-ва може да вземеш на твой те драйвери, но новите носят доста но това не е гаранция. Това също ще намали максималната дължина на линията.


Пон Дек 31, 2018 10:03 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1219
Мнение Re: Защитни ESD диоди в паралел
Малко извън темата - искам да попитам тези, които са имали проблеми с комуникации по диференциални линии - Rs485, RS422, etc: използвате ли slew rate control трансмитери и шунтови резистори в началото и в края на мрежата?


Пон Дек 31, 2018 11:29 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: Защитни ESD диоди в паралел
Какво разбираш под шунтови, ако говориш за терминиращи те са задължителни почти винаги освен ако не си на ниска скорост и къс кабел. Ако говориш за резистори в изхода на драйверите, не ми се е налагало, може би при някои драйвери в зависимост от индуктивност и капацитет на линията да се налага. А USB съм имал проблеми с такива.
П. С. Аз за 485 не съм използвал драйвер с променлива скорост на нарастване, там само с резистор ама дали се налага..


Последна промяна ToHu на Пон Дек 31, 2018 11:38 am, променена общо 1 път



Пон Дек 31, 2018 11:35 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1219
Мнение Re: Защитни ESD диоди в паралел
ToHu написа:
Какво разбираш под шунтови, ако говориш за терминиращи те са задължителни почти винаги освен ако не си на ниска скорост и къс кабел. Ако говориш за резистори в изхода на драйверите, не ми се е налагало, може би при някои драйвери в зависимост от индуктивност и капацитет на линията да се налага. А USB съм имал проблеми с такива.

Да, терминиращите - 120 ома. Не е задължително при ниски скорости - под 2 мегабита но тия двете решения винаги ми решават проблемите - slew rate control е за комуникации до 2 мегабита и намалява в пъти смущенията и "звъненето" на линията.


Пон Дек 31, 2018 11:37 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: Защитни ESD диоди в паралел
Ами без тях линията няма да е съгласувана в повечето случаи, което при къс кабел и ниска скорост може да не се усети, но при високи скорости започва да влияе доста. То ако е 485 зависи и къде ще го сложиш, много често топологията е като рисунка на пикасо.
За фронта нямал съм проблеми със звънне поне не съм го виждал, но над 512kbp 485 май не съм пускал.


Вто Яну 01, 2019 1:51 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 8:19 pm
Мнения: 4410
Местоположение: Stara Zagora
Мнение Re: Защитни ESD диоди в паралел
Не е само звъненето. Устойчивостта към смущения се подобрява много ако линията е правилно терминирана. Имам едни системи по Modbus на 19200 и от едната страна има 5.5KW инвертор без филтър. Не е някакво съвсем дърво даже. Сименс е. Ако не е терминирането постоянно прави грешки при комуникацията, с терминирането никога нямам грешни пакети. А дължината на линията е има няма 30 метра.


Вто Яну 01, 2019 6:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: Защитни ESD диоди в паралел
Не само терминаторите(120ohms), но и пул ъп/даун резисторите, защото контролират устойчивостта на линията. Смята се, но не мога в момента да изнамеря подходящ документ! Не помня точно как беше, но 100% оказва влияние, защото е възможно при грешно подбрани стойности там, дори от двата края да има 120 ома с много малък толеранс, да не може да се осъществи комуникация. Дори и при линий от няколко десетки см...

_________________
www.elkran.com


Сря Яну 02, 2019 1:32 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1219
Мнение Re: Защитни ESD диоди в паралел
Те тия pull up/down са да задържат устойчиво логическо ниво при отсъствие на управление


Сря Яну 02, 2019 1:40 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: Защитни ESD диоди в паралел
Pull up/down нямат нищо общо с надеждност на комуникацията, бай уй е писал за какво са. Единственият проблем може да е по-нисък фрейм рейт заради фалшиви пакети. Отделно има трансивъри които са фейл сейф по при цип. Тия резистори са дърво при изолирани драйвери/приемници. Ако имаш подобен проблем по-скоро си ревизирай протокола, имаме системи в заводи с хиляди м кабел без пул ъп/даун.


Сря Яну 02, 2019 4:50 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Пет Юли 05, 2019 2:38 pm
Мнения: 347
Мнение Re: Защитни ESD диоди в паралел
Темата е старичка, по отношение на високия капацитет който е в прехода на TVS-а може да се реши с мостов изправител който е желателно да бъде с "бързи" диоди.


Пет Юли 05, 2019 2:41 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 15 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни