Отговори на тема  [ 54 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Ремонт на чугунени радиатори или алтернативи? 
Автор Съобщение
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Окт 30, 2004 10:19 pm
Мнения: 605
Мнение Ремонт на чугунени радиатори или алтернативи?
Постановката е апартамент в гр. Разград, с чугунени радиатори на 30+ години на ТЕЦ.
Радиаторите са големи с 20+ ребра.
Протича някое единично уплътнение между ребрата, следва сваляне на чугунения радиатор и замяна с нов някакъв обикновен.
Проблемът е че след три смени на нови радиатори за кратък срок се губи смисъла да се продължава по този начин, те не издържат на водата от ТЕЦ.
Вариантите, които виждам, са два: единия е ремонт на старите чугунени радиатори или някакви алуминиеви.
За алуминиевите нямам мнение за издръжливостта им на ТЕЦ.
За ремонта на чугунените се оказа сложно, в посочения град не намерих(ме) работилница или човек, които понастоящем да предлагат такива услуги.

Има ли някакви съвети за ремонта на чугуните?
Ако има колеги на ТЕЦ с подобни проблеми как сте ги решили?


Вто Мар 06, 2018 4:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Ремонт на чугунени радиатори или алтернативи?
Чугунените радиатори са добро нещо, но ремонтът им не винаги е лесен. Глидерите (ребрата) се скрепват вътрешно със стоманени нипели, които за толкова време със сигурност са се поразпаднали и работата става дебела.

Аз бих продал старите чугунени на скрап и бих си купил алуминиеви. Те имат и по-голяма разгърната площ от чугунените, така че ще трябват такива с по-малко от чугунените глидери.

Ламаринен радиатор, за мен, са пари хвърлени навятъра.


Вто Мар 06, 2018 5:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2581
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Ремонт на чугунени радиатори или алтернативи?
Тези не са ли "пернишките" ? Мислех че са отлети цели... Иначе алуминиевите също са надени. А водата по принцип не е директно от теца а от абонатната на блока. Все пак уплътненията са гумени и може да се сменят.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Вто Мар 06, 2018 8:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Ремонт на чугунени радиатори или алтернативи?
Работата отива към нови алуминиеви, но някви хубави и качествени. Тва да развиеш всичките нипели помежду глидерите и да ги навиеш наново е такава хамалогия, тия нипели са се заварили от ръжда към глидерите, пък и ще ти трябва специален ключ за тях.


Вто Мар 06, 2018 10:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юли 31, 2007 1:55 pm
Мнения: 1792
Местоположение: София
Мнение Re: Ремонт на чугунени радиатори или алтернативи?
Абе има едни митове и легенди как чугунените били яката работа. Може и да са по-добре, знам ли, не съм ги мерил.
Ама при един ремонт ги смених с алуминиеви, с достатъчно площ и улеи, и не съм забелязал да ми липсват.


Вто Мар 06, 2018 10:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Ремонт на чугунени радиатори или алтернативи?
А бе ТЕЦ-ът не поддържа ли и високо налягане? Нищо чудно радиаторчетата за локално парно да не стават.
Пък за чугунени: виж къде бат Бойко санира (и нямат ТЕЦ) и си вземи.
Другото което ми идва: няк'ви блуждаещи токове и несъвместимост на матр'ялите - за по-сигурно ги свържи с парче PVC тръба за парно.
Пък ако те интересува икономията: на стената зад радиатора се лепва специален тънък стиропор покрит с алуминиево фолио - наистина е ефикасно.


Вто Мар 06, 2018 11:11 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Ремонт на чугунени радиатори или алтернативи?
ТЕЦ-ът може да прави разни неща, въпросът е в тяхната локална станция какво се случва - поне по нашия край парата от теца не се качва по етажите, долу има топлообменници и системата си има собствен флуид, помпи, ала-бала.
А PVC тръбата (за отопление няма PVC, то и кабелите с PVC са до 70 градуса :wink: ) трябва да е или PPR или pex-al-pex, но и двете ще имат функцията на предпазен клапан (желана или не) - не държат на тепература и налягане, комбинацията от 90+ градуса ги "съсипва" за отрицателно време. Производителите имат графики ка дк се смята живота на тръбата и при 90 градуса скромно обявяват има-няма 2 години.


Сря Мар 07, 2018 7:56 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Окт 30, 2004 10:19 pm
Мнения: 605
Мнение Re: Ремонт на чугунени радиатори или алтернативи?
Защо нещата корозират по-лесно при ТЕЦ, обяснението което ми дадоха, било заради добавени химии във водата от ТЕЦ-а.

Имам къща с локално парно и чешмяна вода в системата, трета година с евтини ламаринени радиатори, няма никакви проблеми.

Така като чета мненията работата отива на алуминиеви радиатори за ТЕЦ.


Сря Мар 07, 2018 4:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Ремонт на чугунени радиатори или алтернативи?
Няма вода от ТЕЦ. От ТЕЦ - овете до абонатните станции на крайните потребители идва пара, тази пара подгрява посредством локални топлообменници вода, циркулираща в затворения кръг на радиаторите и студената вода от ВИК за миене. Така заради отнета топлината на парата, тя се превръща в течно агрегатно състояние и под тази форма се връща обратно в ТЕЦ.
Не знам дали ТЕЦ овете ползват някакви химикали, като инхибитори на ръжда и пр. които да добавят към парата, но това така или иначе не достига до радиаторите на абонатите.

Говоря за големите ТЕЦ - ове.


Сря Мар 07, 2018 5:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Ремонт на чугунени радиатори или алтернативи?
Повредите на радиаторите са зависими от количеството въздух/кислород в системата. По тази причина тръбите за парното се водят "с кислородна бариера" заради застоялата вода (да не влиза въздуха вътре), докато за водопроводите няма нужда от такива екстра (водата там не се задържа). По тази логика бих предположил че в инсталациите на блоковете влиза много въздух и оттам става корозията. А къде е тази система на соц блок, дето съкооператорите се отпускат да слагат инхибитори? То сигурно някъде и гликол ще кажете че слагат :D


Сря Мар 07, 2018 9:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Ремонт на чугунени радиатори или алтернативи?
gicho написа:
....То сигурно някъде и гликол ще кажете че слагат :D


Знам хора с планински "къщурки", които без това не могат. :)

Ама по-добро КПД от това с вода, трудно може да се постигне.


Сря Мар 07, 2018 9:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2581
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Ремонт на чугунени радиатори или алтернативи?
Ами то в тая система циркулира водата от целия вход или блок. Та кой знае и какви боклуци има. А иначе по неволя се занимавах с колата и четох много материали за антифриза. Трябва поне 30% концентрат и смяна на 2 год. за обикновения, за да няма корозия. Та да напълните цялата система с антифриз ще е мнооого скъпо. Инхибиторите едва ли могат да работят с гола вода, то ако беше така щяха да пуснат такива добавки за италианците дето си карат алфите лятото с вода :)

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Сря Мар 07, 2018 11:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Ремонт на чугунени радиатори или алтернативи?
Добавянето на някакви химикали в сградната инсталация е само добра теоретична постановка, която впредвид на честите източвания поради различни причини, е неприложима за нашата действителност :)

Що се касае до автомобилите, личното ми мнение е, че няма проблем в рамките на един "автомобилен живот" от около 20 - 30 г. системата да работи само с вода. Особено в топлите страни, където употребата на антифриз не е наложителна. С вода, охлаждащата система работи по-ефективно. Некачественият антифриз е по-агресивен от водата спрямо алуминий, например.


Чет Мар 08, 2018 11:18 am
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Ремонт на чугунени радиатори или алтернативи?
Може би трябва да се спомене, че класическият антифриз е отровен и ако бъде погълнат, и мине някакво време без да се вземат мерки, няма път назад (ънду, ctrl + Z).


Чет Мар 08, 2018 11:24 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Ремонт на чугунени радиатори или алтернативи?
В Разград почти няма инсталации с топлообменници. Навсякъде ТЕЦ-а дава водата, като има специални системи с дюзи които подават определено количество (% някакъв) топла вода в системата - сменяйки тези "дюзи" регулират максималната температура на водата в инсталацията. Водата е тъпкана с химия - не става за пиене. Има нещо от което седи като солена (не съм я вкусвал - само на допир). Много се сърдят като трябва да източат дори и малка сграда заради повреда която не е по тяхна вина (и се плаща при това - май 15 лева беше). Някой инсталации лятото ги източват (в нашите в блока е така) а други ги оставят (в тъщата примерно) - зависи от типа инсталация явно. На нашите беше "елеватор" - без помпа - инсталация която самоциркулира.

В тъщата смених един стар български алуминиев радиатор с ламаринен - вече май 4-та или 5-та година става - няма проблеми. Купих го от "Воден свят". И аз мислех да взема някой алуминиев на ребра обаче момчетата ми казаха точно какъв да взема за да не се пробие на 3-тия месец - та явно знаят за какво иде реч.


Чет Мар 08, 2018 12:21 pm
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 54 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни