Отговори на тема  [ 54 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Ремонт на чугунени радиатори или алтернативи? 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Ремонт на чугунени радиатори или алтернативи?
Grubi написа:
@fred -четеш ли - не знам защо термопомпа се асоциира с външен сондаж или външни тръби, това си е изцяло вътрешен бойлер, вижте схемата в документа. Може да има външно котле на дърва, но този модел няма.

Не-домислието отоплява повечето фамилии наоколо (селски район)...няма газ, няма нафта, няма въглища. Печките на дърва се палят, но не са задължителни. Климатиците също са изключение.


Нали сам каза, че помпи (топлина) от водата от водопровода.


Пет Мар 09, 2018 11:17 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Ремонт на чугунени радиатори или алтернативи?
fred написа:
Така че заровиш ли тръбите в нещо което на практика цяла година е константно на десетина градуса ясен ви е ефекта.

Става сметката, ако ги заровиш достатъчно дълбоко и разпределени на достатъчна голяма площ. Което общо-взето значи на поне 2 метра дълбочина, и поне 200кв.м площ да покриват за една къща. При мен за да стигна 2м значи да оголя скалата отдолу. Инвестицията също трябва да се има предвид - тръбите не са скъпи - 100м беше около 50лв за 20мм полиетиленова (черна), при горните размери ще се врътнат поне 500-600м. Това за да няма голям пад на налягане трябва да се раздели на поне 5-6 контура, т.е. още малко за колектори, общо 300-400лв. Копането и зариването ще е още 200-300 ако мястото не е много ръбато. Помпа, кранове, дреболии - още 300 примерно. Т.е. оптимистично това са 1000лв - така съм ги смятал приблизително и затова се триумя дали това лято да не ги закопая тия пари.
В нашия край нас точката на замръзване мисля че беше между 60 и 70см, т.е. там е 0 градуса зимата и това ако не "консумираш" топлина - така че 2м надолу са си абсолютния минимум за копането. Както казах, при мен е скала отдолу, но се предполага че там пъм топлопроводимостта надолу е по-добра и мога да си позволя да спра като "ударя на камък". При мен е склон и се надявам да има някакви води отдолу и да подпомагат за топлопроводимостта.


Пет Мар 09, 2018 11:35 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10944
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Ремонт на чугунени радиатори или алтернативи?
не съм се изразил правилно - взима водата от водопровода,
загряването си е само локално и електрическо


Пет Мар 09, 2018 11:39 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 11:55 pm
Мнения: 1692
Мнение Re: Ремонт на чугунени радиатори или алтернативи?
Grubi написа:
@fred -четеш ли

Писали сме едновременно. Но действително решението без сондаж а с хоризонтални топлообменници е по-доброто. Отделно, че за най-перспективно се смятат сгради категоризирани като "топлинно неутрални", още в конструкцията предвидена термоизолации, топлообменници във фундамента и т.н.

_________________
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.


Пет Мар 09, 2018 11:47 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Ремонт на чугунени радиатори или алтернативи?
Grubi написа:
не съм се изразил правилно - взима водата от водопровода,
загряването си е само локално и електрическо


Въпросът е откъде помпи топлината. Явно от външния въздух, ако може да се прави аналогия с тази:
https://www.nibe.eu/Products/Exhaust-ai ... nibe-f730/

Много такива помпи имат и ел. нагревател, за в случай че ти трябва по-скоростно подгряване.


Пет Мар 09, 2018 11:50 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 11:55 pm
Мнения: 1692
Мнение Re: Ремонт на чугунени радиатори или алтернативи?
gicho написа:
fred написа:
Така че заровиш ли тръбите в нещо което на практика цяла година е константно на десетина градуса ясен ви е ефекта.

Става сметката, ако ги заровиш достатъчно дълбоко и разпределени на достатъчна голяма площ. Което общо-взето значи на поне 2 метра дълбочина, и поне 200кв.м площ да покриват за една къща.

Приблизително толкова, от това което съм чел и гледал по-скоро 2м е максималната дълбочина, може и със ~1м. Наблягат на площ не на дълбочина. Ако е скала естествено отпада като решение. Правех проучването за един колега който се беше засилил да прави топлообменници със сондажи, ценово а и термично те са по-неефективни .

Основната идея я описах, поставя се топлинната помпа в по-добри условия отколкото когато е на въздух. Е, естествено удоволствието се плаща и си заслужава за цяла къща не за апартамент. Впрочем не трябва да се забравят и бойлерите на покрива, братовчед ми има такъв. Ако е на село сондажа за вода за поливане е задължителен, и водата от него може да се използва в топлообменник.

_________________
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.


Последна промяна fred на Пет Мар 09, 2018 12:02 pm, променена общо 2 пъти



Пет Мар 09, 2018 11:52 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10622
Местоположение: София
Мнение Re: Ремонт на чугунени радиатори или алтернативи?
Доколкото разбрах, Митко има предвид термопомпен бойлер. Има ги дори и по нашите земи, че дали нямаше и нашенско производство.


Пет Мар 09, 2018 11:58 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10944
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Ремонт на чугунени радиатори или алтернативи?
Имаше, един колега правеше подобни в индустриалната част на МЕИ, незнам дали са още живи.
Нека да бъде термопомпен бойлер :D


Пет Мар 09, 2018 12:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Ремонт на чугунени радиатори или алтернативи?
Има всякакви на пазара. Човек трябва добре да си направи сметката, защото информацията често пъти е силно подвеждаща. Примерно - посочва се номинална мощност на помпата, но това е мощността да речем при температура на въздуха > 25 гр. Какво става обаче при 0 гр, рядко се казва. Може да се окаже, че за да ти се сгреят 80 л вода за да се изкъпеш, са необходими 24 часа. Иначе е ефективно, ама кел файда, като не ти върши работа?


Пет Мар 09, 2018 12:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Ремонт на чугунени радиатори или алтернативи?
gicho написа:
..... В нашия край нас точката на замръзване мисля че беше между 60 и 70см.....

Едва ли, това не е Сибир. По-миналата зима в най-студеното съм отварял шахти за водомер и то не особено добре изолирани - скрежът беше до макс 30см. Пък и да копам ми се е налагало. Дори едно време, като имаше истински зими, си спомням как дядо ми копаше в градината около една права лопата за заровените кореноплодни, в хранилище, де.
А на село в мазата никога нищо не е измръзвало, пък тя е с външна хоризонтална врата и калпаво запушено прозорче.
Все пак по нашенско са пословични североизточните виелици, същите които преди някоя седмица отсрамиха меката зима.

ПС:А к'ви зими имаше едно време... това сега зима ли е?! Спомням си в казармата (пак Североизтока) как една нощ оставихме чешмите да текат за да не замръзнат и на сутринта намерихме красиви глетчери и най-малко 20см лед по пода. Прекарахме маркуч директно от бойлера и дори се къпехме боси по леда, седмици наред. А още по-едно време - снегът над покрива :roll:


Пет Мар 09, 2018 1:39 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 476
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Ремонт на чугунени радиатори или алтернативи?
Cekins написа:
Не е въпроса дали е евтино а каква е разликата с други енергоизточници. На бай мангау му е най ефтино с дръвца насечени незаконно в съседната гора. На други пък с отработено моторно масло, на трети със стари гуми... Все им е топло. Ама после на софиянци им бил мръсен въздуха...

Имах предивид, че у нас като като се напише, че нещо е изгодно веднага му вдигат цената. Т.е. ще поскъпне тока. "Ааа, ма ха- удоволствия ще си създавате с тока, а?!? Я цената нагоре!"


Пет Мар 09, 2018 3:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Ремонт на чугунени радиатори или алтернативи?
Зависи от района, но започва от около 50см и стига до 70см. Ще потърся точен источник.

Edit: ето данни за Варна, евала на човека:
http://bgtimes.com/weather/SoilMeasurement.htm
Та там гледам на 90см стига до 4 градуса, и тая зима не беше от сериозните. Така че 2м май са си нужни - според някакви източници от белия свят се говори за 3м даже.


Пет Мар 09, 2018 3:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8902
Местоположение: Разград
Мнение Re: Ремонт на чугунени радиатори или алтернативи?
Един път случих по Дискавъри как правят в щатите - 20 метрови сондажи през 2 метра шахматно под цялата къща. Някъде ф400-500, пуснаха обсадни тръби, вкараха топлообменниците с тръболяка и отгоре го заляха с някъв слаб бетон. Отгоре изпляскаха плочата на къщата и т.н. Ама над 20 дупки бяха - е айде това после да не е ефективно. Само че тука само сондата ще ти излезе колкото целия строеж - по 100 лв. на метър...


Пет Мар 09, 2018 4:18 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Ремонт на чугунени радиатори или алтернативи?
То и на тях не им е било евтино :) , но са си направили сметката. Ако ще се дупчи толкова по--добре да е на дълбоко и да се ползва по-високата температура. Ама в моя случай в скалата ще ми излезе златно такова дълбоко копаене.


Пет Мар 09, 2018 5:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 11:55 pm
Мнения: 1692
Мнение Re: Ремонт на чугунени радиатори или алтернативи?
gicho написа:
То и на тях не им е било евтино :) , но са си направили сметката. Ако ще се дупчи толкова по--добре да е на дълбоко и да се ползва по-високата температура.

Не е чак толкова висока, геотермичният градиент е 1 градус на 33 метра, често доста по-малко.

_________________
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.


Пет Мар 09, 2018 5:38 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 54 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни