Отговори на тема  [ 352 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 24  Следваща
Печатни платки - примери и приложения 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Печатни платки - примери и приложения
Незнам дали е добра идея, но днес гледах поредната платка в Linkedin,
която една от фирмите в Китай (с която съм работил), е проектирала
и вероятно произвела.

Целта на поста е да слагаме снимки и пишем коментари относно различни
платки, елементна база, спецификациите, проектирането и изпълнението им.

Както разбира се и конкретното приложение, цена, време за изпълнение и т.н.
ако не е тайна или ако не създава проблеми на постващия или някой друг.

Ако снимките ще изядат много място, може да слагаме само линкове.


Прикачени файлове:
Industrial_control.jpeg
Industrial_control.jpeg [ 354.07 KiB | Прегледано 7650 пъти ]
Чет Авг 13, 2015 10:49 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Печатни платки - примери и приложения
И да започна с тази платка - защо монтажните отвори, които са метализирани,
са свързани с кондензатор или ферит към маса, като изключим един? Или са ги оставили немонтирани за експеримента?
Не е ли по-добре да са директно свързани или пак зависи от конкретния случай.


Чет Авг 13, 2015 10:57 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Печатни платки - примери и приложения
При монтаж в метална кутия, може да се получи ground loop. Има вероятност да има общо и с ESD...


Чет Авг 13, 2015 11:19 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4579
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Печатни платки - примери и приложения
Доколкото аз знам монтажните отвори се правят метализирани поради елементарната причина наречена здравина. Ако не са метализирани, при достатъчно силни вибрации главата на винта може да прояде материала на платката и да изпусне.
Аз моите също винаги ги правя метализирани.

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Чет Авг 13, 2015 1:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Печатни платки - примери и приложения
Всичките ни продукти минават тестове на зверски вибрации (понякога до 240 часа до 50-60G). Никога не съм метализирал монтажен отвор и никога не съм имал проблеми с това. Кондезатор и ферит или нискоомер резисдтор към шаси се слага както споменаха по-горе за граунд луп и за emc/esd. Даже си го има в някои спецификации като тази за шиелда на CAN бъса - там се слага 0.47uF + 1 ом към шаси във всеки възел от мрежата и само в един възел от цялата мрежа шиелда е вързан директно на маса.


Чет Авг 13, 2015 1:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Печатни платки - примери и приложения
за механичната част изобщо не се бях сетил - но всъщност метализацията може да бъде един вид шайба, в зависимост от закрепването.

На това за метализирани монтажни отвори и как се разделя масата на конекторите (USB, Ethernet и т.н.),
тук има един много интересен коментар за мен
http://electronics.stackexchange.com/qu ... tal-ground

Не съм виждал от доста време някой да реализира "разрядници" по платките - едно време имах колега който много държеше
за ги има във всяка платка.


Чет Авг 13, 2015 1:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4579
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Печатни платки - примери и приложения
Dimitar написа:
Всичките ни продукти минават тестове на зверски вибрации (понякога до 240 часа до 50-60G). Никога не съм метализирал монтажен отвор и никога не съм имал проблеми с това. Кондезатор и ферит или нискоомер резисдтор към шаси се слага както споменаха по-горе за граунд луп и за emc/esd. Даже си го има в някои спецификации като тази за шиелда на CAN бъса - там се слага 0.47uF + 1 ом към шаси във всеки възел от мрежата и само в един възел от цялата мрежа шиелда е вързан директно на маса.


Ground loop с несвързана дупка сигурно ще направиш, ама ще е някой друг път :) Може направо да оставиш кондензатора да виси за по-лесно.
Вашите платки може да минават вибрациите, обаче аз съм виждал една от даталогър на камион, дето точно това й се беше случило след катастрофа, и отделно всички по-едри смт части бяха насипни в шепа. Тук за термична издържливост и топлообмен въобще дори не споменавам.

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Чет Авг 13, 2015 2:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Печатни платки - примери и приложения
като говорим за заземяване към кутията сега видях нещо интересно в Digikey
http://www.digikey.com/en/product-highl ... g-contacts


Чет Авг 13, 2015 3:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Печатни платки - примери и приложения
Grubi написа:
...Не съм виждал от доста време някой да реализира "разрядници" по платките - едно време имах колега който много държеше за ги има във всяка платка.

Слагат се и разрядници бре. Аз поне гледам да не пропускам, ако няма други ограничения за използването им...
Друг е въпросът че си имат и недостатъци. Поне тия които са без въздушна междина. След някакъв брой разряди, повърхността се метализира и при определени условия става проводяща.


Чет Авг 13, 2015 3:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Печатни платки - примери и приложения
За метализация ннам, ама ш*баните платки мноо лесно се овъгляват. Сума ти години работата ми на електрончик е била главно да стържа въглена и да прекарвам мостчета. То беше главно от влага, де, пък и лайна от хлебарки чат-пат.


Чет Авг 13, 2015 10:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 11:15 am
Мнения: 1244
Местоположение: Phoenix AZ
Мнение Re: Печатни платки - примери и приложения
Grubi написа:


Не съм виждал от доста време някой да реализира "разрядници" по платките - едно време имах колега който много държеше
за ги има във всяка платка.


Аз съм слагал във модернизиран вид- например маха се солдер пеист лака и то с еполучава нещо като разрядник.

1мм отстояние на пин кум гола маса на 12 В му няма нищо ама като го стрлнеш с 15 кВ полвината енергия на гърмотевицата минава към масата .
Та в зависимост от приложението тия неща си ги има и днешно време.
Дори в моита индустрия винаги има разни дискусии на темата - ползването на пътечка на платката за бушон .... на някои места става - на някои не - пак зависи от приложението.


Пет Авг 14, 2015 12:17 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Печатни платки - примери и приложения
добре, много ще се радвам ако заковем темата и слагаме по някоя снимка, гербер или каквото има, даже и участък/ регион интересен да е от платката и да коментираме относно предимства и недостатъци


Пет Авг 14, 2015 1:21 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Печатни платки - примери и приложения
Н'бабане Гт'муан'га написа:
Ground loop с несвързана дупка сигурно ще направиш, ама ще е някой друг път :) Може направо да оставиш кондензатора да виси за по-лесно.

Н'бабане - къде ме видя да казвам, че правя ground loop с несвързана дупка :D ? Първо говорих за не плейтнатите монтажни отвори и после казах за какво се ползва кондензатора и резистора/ферита. Никога не съм казвал, че се свързват или пък че аз ги свързвам към неметализирана дупка. Даже аз специално ги свързвам с жица директно за шасито (за някой закрепващ болт на някой от конекторите и най-често на този за CAN бъса).
Цитат:
Вашите платки може да минават вибрациите, обаче аз съм виждал една от даталогър на камион, дето точно това й се беше случило след катастрофа, и отделно всички по-едри смт части бяха насипни в шепа. Тук за термична издържливост и топлообмен въобще дори не споменавам.

Нашите платки не само че минават вибрациите, но и вибрации придружени с термично циклене от -50Ц до +130Ц като един цикъл трае между един и два часа и не само това, но има и зададен специален рейт за нарастване и спадане на температурата. Камерата може да стигне рейтове от +-40Ц на минута. Така че ти си представяй какво става с платката и болтовете. В някои устройства платките са правоъгълни и имат закрепващи отвори само в 3 от ъглите и като почне да се цикли температурно свободния ъгъл дето не е закрепен почва да се усуква до +-2мм защото падинг материала започва да се свива и разширява. Поради тая причина платките ги правим по-дебели (92 вместо 63 милса), но въпреки това понякога това усукване довежда до отлепване на SMD компоненти от платката - обикновено 0805 кондензатори и ферит бийтс. Никога не е имало грижи със закрепващите винтове и отворите в платката :).
Плюс това катастрофите са инциденти и в зависимост от инцидента, при който кой знае какви G-та могат да се достигнат може понякога платката да се прецака, ама това не е нормален режим на работа, така че не можеш да го даваш за пример в случая :D .


Пет Авг 14, 2015 2:33 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Печатни платки - примери и приложения
На вас и матриала на платката ви е друг, така, че е безпредметно да спорите.

Относно връзването на платката към кутията по отношение на ESD и EMI - това си е цяла наука (по-скоро магия) и ако някой ви каже, че има проста рецепта от точни правила... ви лъже. Питайте Дедо :)

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Пет Авг 14, 2015 6:18 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Печатни платки - примери и приложения
Без да омазвам темата - да я наречем "Черна магия" тогава? :D


Пет Авг 14, 2015 10:29 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 352 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 24  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни