Отговори на тема  [ 31 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
стълбищен автомат с контролер 
Автор Съобщение
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Съб Яну 10, 2009 10:51 pm
Мнения: 165
Мнение стълбищен автомат с контролер
От каде мога да си намеря схема на стълбищен автомат с плавно нарастване на напрежението при вклю. на осветлението и плавно намаляне на напрежението при загасване на осв.


Пон Сеп 17, 2012 7:42 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: стълбищен автомат с контролер
Искаш да заместиш стандартен таймер за стълбищно осветление в съществуваща ел. инсталация, или ще правиш нова ел. инсталация?

(ако погледнеш схема на стандартна ел. инсталация на стълбищно осветление в сграда ще разбереш защо те питам това)


Пон Сеп 17, 2012 4:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: стълбищен автомат с контролер
Я си сложете 5-7 Вт икономични лампи :)
Ъъъ, от евтините китайски дето палят на момента, че другите не стават за в случая.

Едит от после: икономичните не понасят диммване ама за к'в им е?!


Последна промяна bongo_x2 на Пон Сеп 17, 2012 8:55 pm, променена общо 1 път



Пон Сеп 17, 2012 8:32 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Съб Яну 10, 2009 10:51 pm
Мнения: 165
Мнение Re: стълбищен автомат с контролер
знам много добре инсталацията на ст. освтл.,та идеята ми е да направа друг ст. апарат с повече екстри,знам че се продават готови на базата на микроконтролер,но искам сам даси го изработя и монтирам, но държа да е снякой пик или атмега и да има различни възможности.


Пон Сеп 17, 2012 8:38 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: стълбищен автомат с контролер
kalinvd, идеята ти е добра, но въпроса ми беше с цел да те накарам да се замислиш за "свързването" на въпросното устройство към съществуващата ел.инсталация на сградата. (така и не отговори на въпросите ми от предишният ми пост)
Например стълбишната ел.инсталацията в нашия блок НЕ позволява това без тя сериозно да се преработи ...

Можеш ли да нарисуваш "идейно" и да прикачиш инсталацията във вашата сграда, за да не говорим празни приказки?


Пон Сеп 17, 2012 9:00 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Съб Яну 10, 2009 10:51 pm
Мнения: 165
Мнение Re: стълбищен автомат с контролер
инсталацията е стандартна,тоест единият край на всички лампи на етажите е свързан към нулата ,на другият край на ламп. се подава фаза от релето на ст.автомат.При ключовете единия край също е на нула ,другия е вързан на автомата.


Пон Сеп 17, 2012 9:15 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Ное 30, 2004 11:44 pm
Мнения: 2811
Местоположение: София
Мнение Re: стълбищен автомат с контролер
emilvtc написа:
kalinvd, идеята ти е добра, но въпроса ми беше с цел да те накарам да се замислиш за "свързването" на въпросното устройство към съществуващата ел.инсталация на сградата. (така и не отговори на въпросите ми от предишният ми пост)
Например стълбишната ел.инсталацията в нашия блок НЕ позволява това без тя сериозно да се преработи ...

Можеш ли да нарисуваш "идейно" и да прикачиш инсталацията във вашата сграда, за да не говорим празни приказки?
И защо да не позволява??? Какво и е толкова уникалното? Да не е с луминисцентни ламби? Или с енергоспестяващи?

_________________
www.bsms.bg - SMS услуги за фирмите с модерно мислене.


Пон Сеп 17, 2012 9:18 pm
Профил WWW
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Съб Яну 10, 2009 10:51 pm
Мнения: 165
Мнение Re: стълбищен автомат с контролер
идеята е при натискане на ключ (бутон) от етаж, да активира изход на микроконтролер които напрежението плавно да нараства и да управлява мощен симистор,и след 1,2,3,4,5 мин. плавно осветлението да угасне.


Пон Сеп 17, 2012 9:20 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: стълбищен автомат с контролер
И какво е уникалното в тази идея - преди няколко години купих такъв автомат, готов, с микроконтролер. Ако искаш да добавяш екстри, това става в софтуера на контролера - т.е. ако не го пишеш ти, няма как да го разширяваш. Отделно няма нужда микроконтролера да изкарва напрежение, че да се управлява симистора - самият микроконтролер може да следи нулата на мрежата и да пуска отпушващ импулс в подходящия момент.


Пон Сеп 17, 2012 9:27 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Съб Яну 10, 2009 10:51 pm
Мнения: 165
Мнение Re: стълбищен автомат с контролер
е откаде може да се намери такава схема е хекса за контролера.


Пон Сеп 17, 2012 9:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 11:15 am
Мнения: 1244
Местоположение: Phoenix AZ
Мнение Re: стълбищен автомат с контролер
kalinvd написа:
е откаде може да се намери такава схема е хекса за контролера.


Освен ако не намериш някъде по DIY нещо такова ,не вярвам някои дето го продава да публикува схема а камо ли хекс фаил на контролера.


Пон Сеп 17, 2012 9:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: стълбищен автомат с контролер
Lupus написа:
И защо да не позволява??? Какво и е толкова уникалното? Да не е с луминисцентни ламби? Или с енергоспестяващи?


С обикновени крушки е, но опроводяването по етажите не го позволява.

Тръгват 3 кабела от таблото и стигат до всеки етаж - фаза, сигнален и нула. Всички лампи по етажите са свързани паралелно между сигналния и нулата. Всички етажни бутони пак паралелно между фазата и сигналния. Така който и бутон да натиснеш пали всички лампи.
Контакта на релето (нормално отворен) на стълбищния автомат е в паралел на бутоните, а захранването му в паралел на лампите. Т.е. когато лампите не светят - консумацията е = 0.

При натискане на бутон - лампите светват, захранва се и стълбишния автомат и тох затваря контакта на релето си, който поддържа лампите светнати и след отпускането на бутона. След определено време - контакта се отваря, лампите гаснат автомата се обезточва.

Та идеята на това "димиране" освен гъзарията е и удължаване на живота на лампите. Та въпроса ми е как да се постигне това без преработка на ел. инсталацията?

Опитах се да насоча вниманието на Калин в тази посока, но човека търси хекс ... Е, като го намери и си сглоби истройството- ще стигне и до ел, инсталацията и начина на свързването на устройството към нея. Само да не се окаже, че няма как да се свърже, защото тя е неподходяща, а за преработката и ще трябва къртене :-)

При нас от фазата и нулата на стълбищното осветление се хранят домофоните и антенния усилвател на входа (сега оборудването на кабеларките)
Мисля, че нулевия проводник е шернат и за бобината на електрическата брава на входната врата...


Пон Сеп 17, 2012 10:10 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Ное 30, 2004 11:44 pm
Мнения: 2811
Местоположение: София
Мнение Re: стълбищен автомат с контролер
Объркал си се нещо!
http://www.aagroup-bg.com/shemi.php?shemi=4

_________________
www.bsms.bg - SMS услуги за фирмите с модерно мислене.


Пон Сеп 17, 2012 10:32 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: стълбищен автомат с контролер
Не съм се объркал за съжаление.

Мисля, че разбираемо съм го обяснил по-рано.
При мен когато осветлението не свети - стълбищния автомат не е захранен и схемата ми е както ви я обясних. Прилича много на трипроводната от линка които посочваш, но не съвсем.


Вто Сеп 18, 2012 9:18 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Ное 30, 2004 11:44 pm
Мнения: 2811
Местоположение: София
Мнение Re: стълбищен автомат с контролер
emilvtc написа:
Не съм се объркал за съжаление.

Мисля, че разбираемо съм го обяснил по-рано.
При мен когато осветлението не свети - стълбищния автомат не е захранен и схемата ми е както ви я обясних. Прилича много на трипроводната от линка които посочваш, но не съвсем.

Ами значи вие сте уникалните - изключението, а не правилото. Защото за класическата схема няма никакъв проблем - във веригата на крушките се слага устройство SoftStart/SoftStop, а то се управлява от стълбищния автомат.

_________________
www.bsms.bg - SMS услуги за фирмите с модерно мислене.


Вто Сеп 18, 2012 9:26 am
Профил WWW
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 31 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни