Отговори на тема  [ 30 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Избор на пералня - общи въпроси 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Избор на пералня - общи въпроси
Трябва да купя пералня и имам няколко принципни въпроса относно избора и.

Като начало трябва да се ориентирам 5,6 или 7 килогранова ли да е по отношение на прането.

За съжаление липсва основна информация в човешки вид относно техническите параметри на стоките по магазините (спомнете си темата за климатиците която обсъждахме във форума преди месец) и не знам как и на база на какво да избера (освен по цвета например :-) ).

Интересува ме ако се спра на 7килограмова пералня - консумацията на вода дали ще зависи от това колко килограма пране се пере (дали тегли прането и ако да - как е направено) и съответно какво е регулирането на водата в нея (на твърдо(и) ниво(а) или пропорционално). Разбира се всичко това зависи от конкретния модел на машината, но не намирам подобно инфо за това в нет-а.

Ценовия клас който ме интересува е до 450 - 500 лв. На марки НЕ робувам, щото марките отдавна не са това, което бяха, а и не мисля да давам пари "за име".
(то май каквото и да купя - едва ли ще ме изкара много повече от гаранционния срок или 4-5 години, така че не мисля да си "угаждам" с много скъпи модели)

Имам едно БЕКО от 7 години, на което преди 3 месеца му смених ел.клапана на входната вода (струваше 7лв) и до момента съм нямал никакви други проблеми с нея. Ако имаше същия модел - бих купил веднага без да се замислям, но както се сещате - модела отдавна не е в продажба ...

Чудя се и друго - дали да се спра на 5, 6, 7 или 8 килограмова пералня?
В момента моята е 6кг и с нея се пере 2 - 3 пъти седмично (двучленно семейство).
Сега обаче семейството ще стане 4 членно (живот и здраве), та предполагам ще се пере повече. Бебешките дрехи предполагам ще се перат отделно и идея си нямам колко са и колко ще се използва пералнята.

Ако имате опит, идея или виждане по въпроса - моля споделете.

п.п.
От това което чета из разни не-технически форуми - пералнята май няма да е Уърлпул ... Все пак тук всички сме с "техническо професионално изкривяване", така че вашите мнения ще са по-важни за мен :-)


Чет Сеп 27, 2012 10:46 am
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Нед Апр 26, 2009 1:24 pm
Мнения: 398
Мнение Re: Избор на пералня - общи въпроси
А бе идея си нямам от пералня но ще си мисля че ако пуснеш темата в форума на бгмама ще получиш правилните оговори


Чет Сеп 27, 2012 10:59 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ
Аватар

Регистриран на: Чет Апр 05, 2007 12:39 pm
Мнения: 16
Местоположение: PLOVDIV
Мнение Re: Избор на пералня - общи въпроси
Само Уирпоол 6-то чувство не-много проблемна пералня.


Чет Сеп 27, 2012 12:45 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ
Аватар

Регистриран на: Чет Юли 07, 2005 6:49 pm
Мнения: 38
Местоположение: София
Мнение Re: Избор на пералня - общи въпроси
Цитат:
консумацията на вода дали ще зависи от това колко килограма пране се пере (дали тегли прането и ако да - как е направено) и съответно какво е регулирането на водата в нея (на твърдо(и) ниво(а) или пропорционално)


Тегленето на килограмите е за по-скъпите машини. Там има датчици на амортисьорите и в началото следи колко дрехи се слагат, а по време на центрофуга следи дали е балансирано прането. Регулирането на водата е с ниворегулатори (механични или електронни), като напоследък виждам че слагат електронни, дори и на по- евтините модели. Иначе за водата повечето перат с 50-70 л, по-добре пълни с номиналния й капацитет, защото с по-малко не могат да се изперат дрехите, а и на центрофуга тресе.

Според мен е по-важно дали дадена марка има поддръжка (техници и части), иначе каквато и да е ако се наложи да се доставя рез.част и се чака седмици почват да се берат съответно ядове.


Чет Сеп 27, 2012 12:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Избор на пералня - общи въпроси
Идея си нямам, аз ползвам АЕГ и съм доволен, но не е в ценовия диапазон за който говориш. Иначе се оказа сравнително здрава, вече я ползвам 4 години и не помня дали е имала сериозен проблем, сменяха ремък ама на нея или на сушилнята нямам спомен. Иначе работи здраво, особенно първите 3 години, поне по два пъти на ден, всеки ден.


Чет Сеп 27, 2012 2:20 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Избор на пералня - общи въпроси
Мда - аз преди по-малко от месец минах по този път. Моя ценови диапазон беше до към 650 ама с оскъпяването при изплащане. Е за 650 чисто има добри машинки, ама им слагат поне 100-тачка лихви, пък на мен не ми се искаше отведнъж да наливам едни кинти. Та по въпроса - теленето не е на по-скъпите а на най-скъпите. Не слушай какво ти приказват продавачите - те гледат да си разтикват стоката и ще ти кажат каквото искаш да чуеш. Водата се мери с най-обикновен пресостат-скачен съд. Обикновенно имат две нива и така се решава проблема с по-малкото пране - има програми които просто пускат водата до първия датчик (половин пране му викат още). 7 килограма е препоръчителния капацитет. Реално единственото за което може да се позлва е да се перат одеала - ама един път ще се наложи и женати ще осмърди света че не мое го пусне на 4 килограмовата. Ние до преди бяхме с 4,5 кг. Самсунг слим - е няма толкова тясна пералня - 40 см. е влиза в малка дупка и не пречи. Ама пусто одеала не можела да пере ;)
Конструкцията - честно казано всичките са хабсолютно еднакви - имат една пластмасова черупка(казана), един мотор(колекторен), барабана естествено, водна помпа, магнит вентили (които са 15 лв. на всеки магазин за резервни части), електрониката (обикновенно няква голяма тъпня), малко кабели и тръболяци, пластмаси, 4 пружини(спирални), 2 амортисьора и ....... 30 кг. бетон. Разликите им най вероятно са някакви производствени и козметични. Ние взехме Candy - 500 кинти на изплащане (барабар с изплащането) - беше няква промоция в технополис. Ми жената доволна - тихо работи - доколкото е възможно за таква пералня. Не изглежда мноо фешън управлението ама то и квото и да е - пералня.

Резервни части - за всичко до 700 - 800 лв. най-трудно се намират амортисьори - обикновенно те са специфичен чарк заради точно определена дължина и присъединияване към корпуса. Мотор за да изгори - не знам какво трябва да стане. Най-често се прецакват дренажните помпи - само че те са всичко на всичко 10-тина вида за почти цялото разнообразие перални (че и дори за 10 години назад) и най-скъпата е къде 60-70 лв. После иде ред на вентилите - те пък с лопата да ги ринеш. Семеринги - задължително са нестандартни и задължително ги има - повервай ми - на самсунга само докато кажа и ми извади семеринга 32,75х14х8 - е те такова нещо не бях виждал. Лагери - стандартни. А, забравих нагревателя - нищо особенно - даже и да е няква супер екзотика (като форма) има поне 10 фабрички дето за ден-два ще ти спретнат нагревател по заявка.

Реално смяна на лагери отнема около 2 часа ако си мераклия и си подготвен. И на всичко отгоре нужните инструменти са 5-6.

Та това са нещата дето рано или късно задължително се прецакват.

Остана "компютъра" - няма нужда да обяснявам че там е божа работа. Може Беко да отнесе 30 години и AEG да се скапе на първата година.

И най-накрая - за съжаление с тоя бюджет няма да можеш да се класираш за пералня горно пълнене - обаче повервай ми - това е пералнята - няма значение марката - просто самия принцип на окачване ги прави много по-стабилни и доста по-нечупливи. Освен това и обема който заемат е по-малък от еквивалента с преден капак.


Чет Сеп 27, 2012 2:26 pm
Профил ICQ
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 9:54 am
Мнения: 864
Мнение Re: Избор на пералня - общи въпроси
Значи и аз минах от тук, а на марки трябва да се робува - има защо, ще обясня :)

До скоро бях с Самсунг - 4.5кг малка, но много лека, и няколко години не спря да тича по плочките... като им гледам фотоапаратите и кво ли не, освен телевизор друго на самсунг не бих си купил.

Като цяло каквото и да си купиш до 1000лв е все едно.

Истинската марка е Миеле - новите перални почват от 2-3к лв. Естествено това ти е хипер над бюджета, но има едно но - една фирма внася втора ръка перални от западна европа, рефрешва ги и ги пуска за 300-600 лв в зависимост от модела и състоянието. Един познат вече 8ма година търкаля едно такова Миеле втора ръка. Аз пролетта си купих, с горно отваряне за 400, за сега нямам проблеми. Та така де, вероятно не случайно нови струват от 3к лв нагоре.


Чет Сеп 27, 2012 5:23 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Пон Апр 16, 2012 8:05 pm
Мнения: 182
Мнение Re: Избор на пералня - общи въпроси
Мисля, че е добре ако е с предно зареждане казана да е от ламарина, вместо пластмасов. Понеже в този случай барабана е хванат само от едната страна и лагерния възел упражнява доста сериозни и променливи усилия в задната стена на казана. А пластмасите колкото и да ми ги хвалят са далече от стоманата по качества. Особено пък тия в ширпотребата.


Чет Сеп 27, 2012 5:44 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Избор на пералня - общи въпроси
Миеле друг път, хладилниците4 им ги правят либхер в пловдив, пералните кой знае кой, освен това цените в БГ са доста извратени сравнено с САЩ, но аз миеле не бих си купил. Виж АЕГ е друга работа, цената е някъде около 2, не помня вече, пералня и сушилня ми излязоха към 4.5, но както казах са здрави, и тежки, доста тежки.


Чет Сеп 27, 2012 8:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Избор на пералня - общи въпроси
Уайрпул за "бяла" техника!
Не че имам нещо от тази марка ама съм виждал доста - много качествено за парите си.
Това не значи бан на другите марки.


Чет Сеп 27, 2012 8:24 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Пет Юли 01, 2005 9:46 pm
Мнения: 229
Местоположение: Гложене/София
Мнение Re: Избор на пералня - общи въпроси
В този ценови диапазон, най-добре се ориентирай към нещо втора ръка, твърде вероятно е да те изкара повече от нова за същите пари. Втора ръка за около 300 до 400лв. може да се вземе страхотно AEG.
Иначе мойте впечатления са едно AEG, което изкара 20 години и е прано в него всичко, което може да се набута/натъпка с крак, но накрая му се разпадна корпуса. Сега имаме две AEG-та втора ръка, но са на по около година работа откакто сме ги взели и не сме имали грижи с тях.


Чет Сеп 27, 2012 8:27 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Избор на пералня - общи въпроси
Цитат:
Уайрпул за "бяла" техника!

Бонго, в БГ имах пералня от тая марка и то за повече пари от тук дискутирания бюджет. След 3-4 месеца ползване и се счупи пластмасовия казан около барабана няма да познаеш от какво - нали слагат едни телове в сутиените на жените, та един такъв тел да вземе да излезне от сутиена на жената и барабана да го забие в казана та се беше откъртило едно парче около педя и стана наводнение. От един нищо и никакъв тел, дето държи някакви цици :D . Все си мисля, че в тоя ценови диапазон всичко е пунта мара и мижи да те лъжем и верно че може втората употреба по-горен клас да излезне по-свястна :) .
Иначе мога да препоръчам страшни перални, ама ги няма в БГ-то, затова ще си мълча :) .


Пет Сеп 28, 2012 12:09 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Избор на пералня - общи въпроси
Я кажи какво си харесал, не всички сме в БГ :)


Пет Сеп 28, 2012 2:20 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Избор на пералня - общи въпроси
Ние лично ползваме пералня и сушилня Самсунг и сме много доволни, ама по принцип американските Kenmore - http://www.kenmore.com също нямат грешка. Даже имам един приятел, който се занимава с ремонт на бяла техника и той поне казва, че кенмор-а се разваляли най-малко. Иначе в нас самсунга им скъсваме шортите, щото пере в събота и неделя по цял ден и до сега не съм забелязъл да има някакви грижи. Ама тука говорим за пералня и сушилня, дето са по над 1200-1300$ всяка. Даже последните самсунзи, дето ги гледах оня ден в Lowe's бяха по около 1500$ всяко и имаха по един 8" тъчскрийн, свързват се към wi-fi-то и можеш да си ги командваш от смартфона - каква е идеята, така и не разбрах, ама изглеждаха култово :D :
http://www.lowes.com/pd_396410-149-WF45 ... Ntt=washer


Пет Сеп 28, 2012 2:49 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Сеп 15, 2009 9:44 am
Мнения: 1034
Мнение Re: Избор на пералня - общи въпроси
Dimitar написа:
След 3-4 месеца ползване и се счупи пластмасовия казан около барабана няма да познаеш от какво - нали слагат едни телове в сутиените на жените, та един такъв тел да вземе да излезне от сутиена на жената и барабана да го забие в казана та се беше откъртило едно парче около педя и стана наводнение. От един нищо и никакъв тел, дето държи някакви цици :D

Няма да познаеш, щото не переш и не ремонтираш перални :)
Сега проверих, като напиша "банели" в гугъла, на втория ред от падащото меню ми подсказва "банели в пералнята" :D


Пет Сеп 28, 2012 6:49 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 30 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни