Отговори на тема  [ 352 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24  Следваща
Печатни платки - примери и приложения 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 22, 2004 10:24 pm
Мнения: 1923
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Печатни платки - примери и приложения
Aspect Ratio : 17.2 : 1

Това как се метализира? :D С платкажийниците с които работя сме обсъждали, едвам го докарват до 12:1.

Като изключим онова извръщение 22 слоя за захранване(намотките на трафа бяха нарисувани на тези 22 слоя, ферита се нанизва на платката), най много съм стигал до 18 слоя, 8 от които имаха контролиран импеданс.


Съб Апр 10, 2021 3:26 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Печатни платки - примери и приложения
Аз повече от 8 не съм пипал. Всичко нагоре ми изглежда извънземно.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Съб Апр 10, 2021 5:56 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10939
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Печатни платки - примери и приложения
и още една, не толкова многослойна :) но не виждам много детайли за нея изписани


Прикачени файлове:
Коментар на файл: iMXM8mini
iMXM8mini.jpg
iMXM8mini.jpg [ 162.47 KiB | Прегледано 1421 пъти ]
Съб Апр 10, 2021 9:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 22, 2004 10:24 pm
Мнения: 1923
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Печатни платки - примери и приложения
8 слоя 1мм дебелина на платката.
Прикачени файлове:
PSOC_DDR3.jpg
PSOC_DDR3.jpg [ 475.85 KiB | Прегледано 1416 пъти ]

Възложителя настояваше за 10 слойна, ама сметките за импеданса на бързите интерфейси показаха, че трябва да опроводявам с 0.075мм и бързичко му мина ентусиазма(като видя разликите в цената) и кандиса на 8.
За тези които ще търсят кусури, това първата версия на платката, преди да са оправени някой неща като няколкото acid-trap например.


Съб Апр 10, 2021 10:35 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Печатни платки - примери и приложения
Като видиш гъсениците и ти е ясно, че на такова нещо може да търси кусури само някой, който е работил по него.

Аз кат пълен лаик в къдренето да питам - защо на някой къдрици ъглите са прави, а на други заоблени. Търсен ефект ли е това, къдрилника сам ги е сметнал така или?

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Нед Апр 11, 2021 8:28 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 22, 2004 10:24 pm
Мнения: 1923
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Печатни платки - примери и приложения
Цецо написа:
Като видиш гъсениците и ти е ясно, че на такова нещо може да търси кусури само някой, който е работил по него.

Аз кат пълен лаик в къдренето да питам - защо на някой къдрици ъглите са прави, а на други заоблени. Търсен ефект ли е това, къдрилника сам ги е сметнал така или?


Първите версии на въпросния туул в Алтиум имаха навика да работят по различен начин с всяко стартиране на софтуера, както и при промяна на размерите на къдриците да им променя формата.
Всъщност това е едно от нещата, което беше оправено преди да се поръча платката.
Всички станаха заоблени.


Нед Апр 11, 2021 9:23 am
Профил ICQ
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:48 pm
Мнения: 670
Мнение Re: Печатни платки - примери и приложения
Grubi написа:
и още една, не толкова многослойна :) но не виждам много детайли за нея изписани

Като гледам разстоянията между SoC и паметта, къдрици там въобще не са нужни според мен.


Нед Апр 11, 2021 4:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10939
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Печатни платки - примери и приложения
Нали? Ама тия къдрици излизат във фактурата после :) По-добре с тях, защото иначе шефовете се взимат насериозно в правенето на икономии.


Нед Апр 11, 2021 6:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: Печатни платки - примери и приложения
Аз да питам.... защо на камерата ми с DDR4, къдрици между чипа и паметта няма изобщо? Има ли някакви стандартни особености при DDR4, които автоматрично компенсират къдриците? Знам че има "обучение" на паметта при стартиране, ама не знам подробности. Малко по-задълбочено съм чел за DDR3 преди време, но за DDR4 не съм, пък някой беше споменал че е по-блага откъм опроводяване.


Последна промяна sparkybg на Нед Апр 11, 2021 6:41 pm, променена общо 1 път



Нед Апр 11, 2021 6:40 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10939
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Печатни платки - примери и приложения
Питайте Дедо, аз още не съм стигнал до къдриците - може и да се пенсионирам без да стигна дотам.


Нед Апр 11, 2021 6:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Печатни платки - примери и приложения
Като абсолютен лаик бих се изцепил, че накъдреното не е съвсем същото като правото със същата дължина, пък на окомер излиза, че софта това прави. Ъъъ, с правоъгълното дължината се спазва по-лесно, но заобленото е по-правилно - да не им излизат цицини на електроните :)
То като гледах горните платки видях доста страннотии, но по-добре с тях отколкото без. Все пак няма пълно щастие, особено когато милиметър се смята за голямо разстояние.


Нед Апр 11, 2021 9:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: Печатни платки - примери и приложения
Не е до цицините. Ефективната ширина на пистите по кюшетата е 1.414 пъти по-голяма от номинала, от там и импеданса, от там и отражения и други сложнотии... ...доколкото съм чел. Но май имаше повече от едно мнение по въпроса. Факта е че върху дънна платка на рутер, или компютър, че даже и по-прости дивайси, квадратни къдрици не помня да съм забелязвал. Или изоббщо няма, или са заоблени.


Пон Апр 12, 2021 12:10 am
Профил ICQ
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 05, 2010 10:51 am
Мнения: 280
Местоположение: Русе
Мнение Re: Печатни платки - примери и приложения
Не ми харесаха къдротиите ни в едната, ни в другата платка :) .
Прикачени файлове:
Capture5.PNG
Capture5.PNG [ 47.12 KiB | Прегледано 1259 пъти ]

Къдрици с такъв размах не бива да има според мен.
Или такива неща...
Прикачени файлове:
Capture6.PNG
Capture6.PNG [ 368.45 KiB | Прегледано 1258 пъти ]

Освен това, въобще не е задължително да се ползва само "Length Tuning" инструмента, понякога на ръка става много по-добре, особенно когато трябва къдрицата да се разположи на трудно място или да стане по особен, но красив начин.
sparkybg написа:
Аз да питам.... защо на камерата ми с DDR4, къдрици между чипа и паметта няма изобщо? Има ли някакви стандартни особености при DDR4, които автоматрично компенсират къдриците? Знам че има "обучение" на паметта при стартиране, ама не знам подробности....

На DDR3 има "тунинг" на импеданса на портовете, с цел адаптиране към вече произведената платка, която много вероятно се е получила с малко или повече различен импеданс на линиите, спрямо сметнатия на теория. Това за дължината на линиите няма как, а на DDR4 не зная, и на мен ми е интересно и ще е мн. добре някой да "снесе" информация на готово :D .


Пон Апр 12, 2021 8:23 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Печатни платки - примери и приложения
Правенето на платки си е краста ... Реално в 99% от случаите и "така ще работи". Ама като го погледна и ми хващат нервите. Аз поне съм така, някой път с дни доизпипвам неща, които съм наясно, че няма да повлият на функционалноста, ама не мога да ги оставя "така"...

Не коментирам конкретната платка, както казах - къдриците не са ми сила.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Пон Апр 12, 2021 8:43 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: Печатни платки - примери и приложения
milmar написа:
...Това за дължината на линиите няма как...


Има. Почти всяко FPGA (ако не съвсем всяко) го има, но в по-груба форма (или поне двете, дето лично съм човъркал).

ПП: Ето малко по върпоса:
https://www.asset-intertech.com/wp-cont ... q-7000.pdf


Въпроса ми е по-скоро има ли някакви стандартни стойности за разликите в дължините (знам че има препоръки за рутирането, различни за клоците, различни за адресите, различни за данните), но има ли някакви специфични за DDR3 и DDR4 лимити, или строго си зависи от конкретния чип, към който са вързани до къде може да "изравнява" линиите. Питам, защото от много скромния ми опит с къдриците, понякога е истинско предизвикателство да побереш нещо върху наличните слоеве и място върху платката, а ако въпросния чип, ползващ паметта, е в състояние да компенсира до определени граници, това ужасно много би улеснило нещата.

Не че съм тръгнал утре да рутя DDR4, обаче платката без къдрици на въпросната камера ме хвърли силно в размисъл - двата чипа са на не повече от 10мм един от друг и няма кьорава къдрица, освен съвсем леки по клоковете. Съответно рутинга е адски компактен и платката изглежда направо смешно.


Пон Апр 12, 2021 10:33 am
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 352 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни