Отговори на тема  [ 170 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 12  Следваща
Съвет за електрожен 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Яну 24, 2006 5:34 pm
Мнения: 1698
Местоположение: Варна
Мнение Re: Съвет за електрожен
...гледал съм ги тея ракетни печки. Аз целя нещо съвсем различно ...[/quote]
Това става ли за работа?
https://www.youtube.com/watch?v=RZIG8TILAHs

_________________
За пари сичко праим,даже и работим...


Пет Фев 15, 2019 2:41 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Дек 19, 2005 11:21 am
Мнения: 1029
Мнение Re: Съвет за електрожен
Моят е 200А, но позволява 100% натоварване при 140А или там някъде беше. Някои китайци ги пишат примерно 200А, но 20% ПВ, тоест трябва да правиш постоянно почивки, което става досадно.

Аз все си мисля да сложа едни ампер клещи да видя колко реални са тези показания на тока. Ако се сетя този уикенд може да направя един тест.


Пет Фев 15, 2019 2:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3546
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Съвет за електрожен
mitko_el написа:
...гледал съм ги тея ракетни печки. Аз целя нещо съвсем различно ...

Това става ли за работа?
https://www.youtube.com/watch?v=RZIG8TILAHs[/quote]
Не, пелетна горелка правя. залагам на точно дозиране на въздуха и висока температура на изгаряне на "кокса"

_________________
Хайде де!


Пет Фев 15, 2019 3:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2642
Местоположение: София
Мнение Re: Съвет за електрожен
dan написа:
@Йофчо
гледал съм ги тея ракетни печки. Аз целя нещо съвсем различно - пълно управление на горивния процес. Съвсем скоро ще мога да споделя конкретни резултати.

@пипилица (Абе как се чете ника ти :) )
Аз съм такъв тип, че от една страна обичам всичко да ми е изпипано, а от друга обичам да изцеждам ресурсите до (разумния) максимум. И ако мога да сложа IPE-80, защо да слагам HEA-120 :)

Ти с какво си покрил оранжериите. Поликарбонат?

Да така се чете ника ми.
Да с поликарбонат 10мм двукамерен е всичко, и съм много доволен от него. Ако ми дойдеш на гости ще ти разправям много за карбоната. Въй. двойно Т профил явно ще е бая навес, едната оранжерия е 8 метра широка с двускатен покрив и съм направил ферми от 40х20х1.5 4.30 е дълга с товар от над 120 кила в средата не мърда изобщо.
Пък и товар от 150кг/квадрат от сняг е ужасно много сняг, сигурно ще е над 50 сантима мокър.


Пет Фев 15, 2019 6:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3546
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Съвет за електрожен
Двойното Т е за пода. Искам да е малко над земята, подпряно на бетонни "колонки".

Идеята ми е да затворя навеса за дървата с поликарбонат от западната страна, та следобед да напича слънцето и да изсъхнат добре.
Мисля и за една малка оранжерия примерно 2х3 метра, но това може да почака догодина.

_________________
Хайде де!


Пет Фев 15, 2019 6:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2642
Местоположение: София
Мнение Re: Съвет за електрожен
И по каква причина искаш задигнат под, много пари много средства


Пет Фев 15, 2019 8:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8902
Местоположение: Разград
Мнение Re: Съвет за електрожен
Има много интересни машини по търговете. Шефа купи 2 TIG и 2 MIG всичките с охлаждане. TIG-овете по 300А, MIG - 500А. За съжаление е малко рискова операция. В момента сме 50/50 - единия TIG за втори път му свалям платката за смяна на кондензатори - първо едни филтрови хартиени а сега за електролит и покрай него още малко чарколяци. Другия бачка. MIG-овете единия още не можем да го видим да работи - няма ръкохватка. Другия един път го видях как работи без грам пръски, обаче заварчика 1 час си игра докато го настрои и никой не го иска щото има твърде много копчета за въртене и цъкане.


Пет Фев 15, 2019 8:23 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Съвет за електрожен
Хъх, и аз съм "настройвал": на половината копчета лепнах хартиено тиксо отгоре :)


Пет Фев 15, 2019 9:38 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: Съвет за електрожен
Настройката иска слух :D, добрия апарат се познава от 50м за тел говорим, електрожена няма много за настройка освен ако не е някой мултипроцес източник, ама те са умни обикновено.
За снега, хич не е много това, още повече това е оранжерия, покрива се топли, това уплътняване снегът.


Пет Фев 15, 2019 11:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2642
Местоположение: София
Мнение Re: Съвет за електрожен
Поликарбоната не задържа сняг хлъзга се, но проблем са стрехите там замръзва и трябва да се натрупа повечко и тогава пада. Снега не е много проблем, вятъра е по опасен особено ако е на тласъци, прави една вибрация в конструкцията.


Пет Фев 15, 2019 11:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Съвет за електрожен
За това говорех като зачекнахте сметките - 150кг/м2 е разчетна норма за по-снеговитите региони на България, мисля в немско конкретна провинция преди време след една изненадващо снежна зима вдигнали нормите на 200кг/м2, т.е. и това е възможно. Те и карбонатите и покривните панели ги специфицират какви разстояния да има между подпорите за разпределен товар от еди колко си кг/м2.
Както и това че точков 100кг товар някъде го издържало - не е показател както ще стане при няколко тона на 20м2 покрив. От друга страна щом си правил ферми от
Цитат:
40х20х1.5
значи си се информирал за правилната посока. Имаш ли снимка да го видим как изглежда, интересни са ми подобни практически решения.
Самият наклон на покрива си влиза в сметката и стръмните такива са по-устойчиви. Разбира се ако си сигурен че няма да се задържи снега можеш да намалиш. Но предполагам ще е достатъчно ако се съберат няколко фактора като например спираш отоплението една зима щото си решил да сменяш бизнеса, отиваш на почивка, идва един вихър да заледи примерно покрива, съвпада с правилната последователност от валеж, уплътняване, пак валеж до 150-те кг. Като резулат имаш натрошен поликарбонат за няколко хиляди лева примерно, връщаш се от почивката с избистрен акъл да се хванеш пак и виждаш погрома...
Особено ако трябва да го правиш за друг човек - тогава има риска да те съди, да те бие или ... нещо друго.
А двойното Т си е идеално - в момента в който доближиш до тия якости то си е най-ефективното като килограми желязо за метър.
Интересна наука, но ми е късно да сменям занаята - само любителски се интересувам.

Едит: за вятъра - металните конструкции на сгради се правят с т.нар. "противоветрови връзки" - по-просто казано това са диагонали вътре в правоъгълниците които ги стабилизират срещу "огъване" (сили които се опитват натискайки отстрани да направят от правоъгълника ромб - т.е. точно вятър.
Тия диагонали са много интересни - имаш опцията да направиш само единия и той да е масивен, т.е. да е оразмерен така че да издържа силите в двете посоки на вятъра, т.е. да работи добре на свиване и удължаване. Това изисква дебел диагонал защото при свиването имаш възможност за "изкълчване" (да го кажем) ако не ти е сериозен профила. Хитрината е че ако сложиш двата диагонала то не е необходимо да издържат и двете посоки - достатъчно е на опъване (удължаване) да са достатъчно здрави - при едната посока на вятъра работи единият (който диагонал иска да се удължи), докато другия си почива. И обратно. Това позволява вместо огромен профил по единия диагонал да използваш примерно шини или дори стоманени въжета в двата диагонала. И тогава идва още една екстра - лесно се фиксира с винтове примерно, които ще работят на срязване.
Сега, тези противоветрови по нормите се правят за по-височки констукции, примерно 10м. Но при по-ниските, особено когато няма "стени" в смисъла на панели и тухли, а е пластмаса или найлон, ефектите си остават.
Аз също ще правя подобна оранжерия скоро, но неприятното е да се съчетаят тия диагонали (наречени "паянти" е старите книги) с изискването да има голям светъл отвор вътре за лесно преминаване.
Та ако имаш референции за направата на подобни конструкции ще ми е полезно да почерпя опит.
Всъщност това е другият начин да избегнеш сметките - да вземеш "система" която някоя фирма е сметнала и оптимизирала за определени приложения - както например на кнауф профилните конструкции. Те са се погрижили да изведат важните точки - на колко см да са окачвачите, какви да са профилите, как да се закрепват, колко да са тежки плоскостите (примерно има разлика между тежестта на кв.м на армстронг и гипскартон).
За металните сгради има също готови елементи - там са определени как се свързва елементите, какви фундаменти и как се анкерират и по този начин не ти се налага да смятат. Това обаче изисква твоят проект да съвпада с предназначението на системата - ако фирмата предлага ферми за 10м сграда, а ти искаш барака 2м висока не можеш да я ползваш.


Съб Фев 16, 2019 10:00 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4197
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Съвет за електрожен
Рек, може ли да прехвърлиш дискусията за металните конструкции/орънжерии в нова тема, че е интересна и ще е по добре за търсене след време да не се меси със съвети за електрожени ;)

(и да изтриеш това мнение)

_________________
Мразя да мразя ...


Съб Фев 16, 2019 11:52 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: Съвет за електрожен
Оранжерии не съм правил, но конструкции доста. Ако нямаш масивни стени, диагоналите са задължителни, това е единственият вариант да втвърди- конструкцията. Като цяло рамката сама по себе си е мека конструкция, за да се втвърди трябват диагонали, и не само, зависи от натоварването. Най-общо,ама много общо с рамката имаш два проблема, първият склонност към загуба на перпендикулярност, т.е.от правоъгълник се получава ромбоид. Вторият проблем е изкълчване и провисване, при наворавране колоните които носят товара подлежат на изкълчване, за да се минимизира този ефект и да се използва максимално ефективно сечението трябва най-грубо казано да я спънеш колконата. И първото и второто се решават елегантно с диагонални обтяжки или твърди диагонали. От една страна те не позволяват изкривяването до ромб, от друга спъват колоните.


Съб Фев 16, 2019 1:10 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3546
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Съвет за електрожен
ToHu написа:
...при наворавране колоните ....

Какво си искал да напишеш, натоварване ли?

И какво означава за спънеш колоната?

_________________
Хайде де!


Съб Фев 16, 2019 4:38 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: Съвет за електрожен
Да натоварване, айпада нещо ме нерви. Спъва е не е техническия термин, но много често се използва в строителството, да не и позволиш да се движи. Когато колоната е натоварена тя поема натиск, ако този натиск е точно в центъра и тя е идеално твърда, проблем няма, но натиска не е никога в перпендикулярен и в центъра, и колоната не е идеално права и твърда. Ако колоната се наклони леко, което става при нейното движение силата се разлага на два компонента, и единият създава и момент. Реално винаги го има, но колкото повече се отклонява от вертикалната, толкова по голям става момента. Това води до деформации и структурни повреди в петата, както и до огъване ба самата колона. Диагонала не Позволява такова движение. Отделно може да има и вторични диагонали които да в твърдят конструкцията допълнително.
Ина много литература и методики за изчисляване на ферми, лесно четими са и са полезни. Има и солид, който за тоя случай дава доста точни симулации.


Съб Фев 16, 2019 5:39 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 170 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 12  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни