Отговори на тема  [ 11 мнения ] 
Симулатор на GSM клетка 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Симулатор на GSM клетка
Здравейте! Написах си мой PPP TCPIP стек на база CycloneTCP(благодарности на TheWizard), за моите модеми. Директното приложение на въпросния стек не е удачно, поради особеностите на моята система. Обаче има някои функции, които ми е трудно да тествам. Бях си направил няколко пакета с данни, които подавах към стека и така го настоих. Въпреки това при реалния тест се оказа, че съм изтървал някакви дребни неща - дребни обаче стека на реботи.. Та имам само 2 сим карти - едната на Вивасом, другата на лаЕНО телеком(с APN). А комбинациите са адски много. Въпросът ми е има ли вариант да използвам някакъв готов стек, който да работи примерно на някакъв комп и да играе ролята на сървър(клетка), към който да се закачам с моя модем и да си валидирам всичко, което ме вълнува - най-вече CHAP и PAP auth?! Примерно да го свържа към някаква проста платка транслатор(или прост преходник най-добре) от LAN/USB/COM към RS485 и да го подавам на модем?! Предпочитам да е на комп, примерно с visual studio да си го кодя, че е доста по-удобно. В краен случай може и да е на някакъв контролер. То гледам, че въпросния стек се поддържа за някакви. Та ако знаене тещо елементрано и удачно за комп, ще съм благодарен!
Благодаря!

_________________
www.elkran.com


Съб Апр 11, 2020 8:01 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: Симулатор на GSM клетка
аз ли не съм пил достатъчно кафе, ти ли не се изразяваш достатъчно ясно, но не разбрах точно как си представяш въпросния 'симулатор'.
може ли да нахвърляш една картинка, за яснота.

въпросния симулатор трябва ли да включва радио-транспорт?


Съб Апр 11, 2020 8:26 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: Симулатор на GSM клетка
Не! Идеята е следната - стека си работи на контролера, но мога да подавам данните, от каквото си искам място. Стандартно се използва GSM модем в PPP мод, но мога да подавам същите данни и през някой интерфейс. Примерно RS485, UART, RS232. Та пускам си въпросния симулатор на компа или на друг контролер, който се представя за клетка(действа като клетка). Компа и моя модем са свързани с кабел примерно. Настойвам си клетката(симулатора) да изисква автентификация чрез CHAP примерно и гледам дали моя код на платката се държи адекватно и успява да се регистрира.
Няма нужда от радиотранспорт. Просто една програма, която да прави това, което стандартно би правила една клетка - да изпраща и отговаря на модема(нода).

_________________
www.elkran.com


Съб Апр 11, 2020 8:34 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: Симулатор на GSM клетка
клетката няма нищо общо с РРР... тя е само радио-транспорт TE <-> BSS/BSC. нататък транспорта вече е по пакетен канал - жижа, оптика, в общия случай името е 'трънк'. РРР сървъра е чак в 'централата' на (мобилния) оператор.

в горния смисъл РРР сървър, към който се закачаш по комуникационен канал (сериен или пакетен), е в голяма степен стандартен и няма някакви хипер особености, в смисъла на GSM пренос. така че, най-елементарното нещо, което можеш да направиш, е да си пуснеш една малинка, виртуална или каквото ти е под ръка, със стандартен лайнукс, инсталираш му РРР сървър и го настройваш да 'сервира' на необходимия ти канал - ТСР, 232, 485, IrDA или каквото ти трябва. пускаш му логовете на необходимото ТИ ниво и гледаш какво се случва, когато твоята имплементация се опитва да се закачи. като сложност... би трябвало до обяд да можеш да го пуснеш, ако си в час.


Съб Апр 11, 2020 8:49 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4715
Мнение Re: Симулатор на GSM клетка
офтопик: каква ти е "бизнес" логиката за PPP и външен стек, сведен до сокет най-вероятно?

_________________
main[-1u]={1};


Съб Апр 11, 2020 8:50 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: Симулатор на GSM клетка
ДедоБоре написа:
клетката няма нищо общо с РРР... тя е само радио-транспорт TE <-> BSS/BSC. нататък транспорта вече е по пакетен канал - жижа, оптика, в общия случай името е 'трънк'. РРР сървъра е чак в 'централата' на (мобилния) оператор.

Това ясно! Тъпо съм се изразил...

ДедоБоре написа:
инсталираш му РРР сървър и го настройваш да 'сервира' на необходимия ти канал - ТСР, 232, 485, IrDA

Не съм много запознат с програмите за распбери. Виртуалната машина я видях, обаче някакъв PPP сървър да предложиш? PPPoE върши ли работа като изходен формат? Да няма разлики нещо във формата? Защото гледам, че такова чудо има...

TheWizard написа:
офтопик: каква ти е "бизнес" логиката за PPP и външен стек, сведен до сокет най-вероятно?

Не ти разбирам въпроса точно, но ако ме питаш защо преработвам стека - защото ми трябва да мога лесно да отварям множество портове през един и същи модул. Отделно има супер много различни опции(извращения е правилната дума тук), които нашите клиенти искат. А с готовите стекове е неудачно да се реализират...
ПП: Оказа се, че има 100 варианта на сим карта с APN и всеки е башка луд...

_________________
www.elkran.com


Съб Апр 11, 2020 9:18 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4715
Мнение Re: Симулатор на GSM клетка
контрол, диагностика?
трябва ли да си усложняваш MCU-то излишно... мисълта ми е да ги разделиш на 2 части: MCU като slave контролер и GSM мастер ... на принцина машинен контролер - HMI
пример Quectel EC2x е Linux LTE модул в който можеш да си напишеш демоните като Linux POSIX апликации a МЦУ-то да си върши своята машинно-управленска рабта

_________________
main[-1u]={1};


Съб Апр 11, 2020 9:33 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: Симулатор на GSM клетка
пускаш си виртуалка.
инсталираш лайнукс
четеш PPP server howto

дали е виртуалка или малинка - няма разлика. и за малинката и за виртуалка има готови имиджи, нямам идея колко вършат работа в контекста на РРР.
аз лично работя (само) с FreeBSD. съответното РРР HOWTO. PPP за FreeBSD концептуално се различава от това за лайнукс.

ПС: на виртуалката делегираш съответния СОМ порт да е транслиран към виртуалката, а не към хоста
Прикачени файлове:
VirtualBox Shared serial port.PNG
VirtualBox Shared serial port.PNG [ 25.9 KiB | Прегледано 4253 пъти ]


Съб Апр 11, 2020 9:50 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4406
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Симулатор на GSM клетка
На нен ли ми се струва или за човек, който обяснява че е пренаписал тцп/ип стек , задаваш доста въпроси които не са на нивото на човек, който може да пренапле тцп/ип стек :?: :)

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Съб Апр 11, 2020 11:02 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: Симулатор на GSM клетка
TheWizard написа:
контрол, диагностика?
трябва ли да си усложняваш MCU-то излишно... мисълта ми е да ги разделиш на 2 части: MCU като slave контролер и GSM мастер ... на принцина машинен контролер - HMI
пример Quectel EC2x е Linux LTE модул в който можеш да си напишеш демоните като Linux POSIX апликации a МЦУ-то да си върши своята машинно-управленска рабта

Не съм запознат! Трябва да проуча въпроса!

10х, Дедо! Ще прегледам нещата!

MYXATA написа:
На нен ли ми се струва или за човек, който обяснява че е пренаписал тцп/ип стек , задаваш доста въпроси които не са на нивото на човек, който може да пренапле тцп/ип стек

Ами... Аз не съм пренаписал TCP/IP стек. То всъщност имам писан такъв, но липсват много неща, защото се закача за ППП. В случая реално пренаписах инициализиращата процедура на ППП-то, като следвах стъпките от горепосочения стек. Голяма част от нещата са пренаписани, но и голяма част са взети директно. Просто ми е много по-лесно, когато имам пълен контрол над стека. И проблемът ми е да си изтествам всичко, за да съм сигурен, че всичко работи...

_________________
www.elkran.com


Съб Апр 11, 2020 12:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: Симулатор на GSM клетка
Друг миризлив въпрос! Понеже си направих стендче за тестване на модемчетата, искам да покрия максимален брой грешки. Как мога да тествам дали пина за флоу контрол на модема(модула) е правилно свързан? Да го задействам някакси?! От страната на контролера става лесно....
Благодаря!

_________________
www.elkran.com


Пон Апр 13, 2020 9:22 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 11 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни