Отговори на тема  [ 31 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
TI F28034 първи стъпки 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: TI F28034 първи стъпки
Аз написах по-горе за импорта и какво представлява уоркспейса, ама кой да чете :)


Чет Фев 20, 2020 2:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: TI F28034 първи стъпки
Еклипса е много гъвкав във всякакви отношения, но при настройките са допуснали огромен гаф за съжаление... Няма надежден начин, по който да се отделят определени настройки, без това да е обвързано с конкретната инсталация. Съдържанието и структурата на файловете с настройки зависи от инсталираните плъгини, зависи от локални пътища и т.н.
За някои неща има трикове, примерно да се работи с променливи вместо с константи, които зависят от конкретния компютър. Но даже и с трикове просто няма гаранция. Това е голям проблем, особено ако повече хора работите в общ проект, на практика е невъзможно да имате еднакви настройки.
Някои от еклипс базираните среди си изкарват настройки, които са свързани с даден проект в отделен файл, така че може да се синхронизира. Но това за мен не е решение, а по-скоро кръпка. Най-чистото според мен е просто да не се разчита на Еклипс за настройки, т.е. да си се ползва само като редактор, който всеки може да си настройва както си иска. Един може да иска да работи на зелен фон, друг на бял, черен и т.н. Но това са неща, които не бъркат проекта. Има неща, които са свързани с проекта. Примерно индексирането, т.е. ако посочиш с мишката върху дадено нещо да ти покажа правилната дефиниция или декларация. Да ти оцветява правилно мембъри и т.н. Често за да работят тия неща като хората се налага да се пипнат настройките... Автоматичното индексиране не винаги се ориентира правилно. Примерно може в сорса да има 5 дефиниции с едно и също име и Еклипса няма как да знае коя е правилната, ако няма идея какво точно и как точно се компилира.
Та за такива неща се налага понякога да се барат настройките. Но ако имаш няколко проекта с близка организация, за да не се налага да настройваш всеки поотделно е по-удачно да се променят настрйките на workspace-a или "предпочитанията". Демек уоркспейса си е важен и по принцип е хубаво наистина той да е общата директория и в него като поддиректории да са си проектите. Не че не става и да са пръснати, но по-добре да не са ;-)


Пет Фев 21, 2020 10:30 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: TI F28034 първи стъпки
Митко, ти хубаво написа, ама обяснявай ги тези неща като за талибани. Не съм пипал еклипс от ТУ. А там май 1 път общо го използвах.
Мога ли да попитам защо, когато ресетна с бутона "Reset" регистрите на контролера остават незасегнати? А когато дам CPU reset ми излиза грешка - Break at address "0x3ff8a6" with no debug information available, or outside of program code?
Благодаря!

_________________
www.elkran.com


Пет Фев 21, 2020 11:33 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: TI F28034 първи стъпки
Тоя проблем с ресета най-вероятно няма общо с еклипса, а със самия чип и/или дебъгер и тук няма как да ти помогна щото никога не съм пипал тоя чип.
Относно обяснението - аз не знам как по за талибан да го обясня спрямо както вече го обясних :D .


Пет Фев 21, 2020 2:16 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: TI F28034 първи стъпки
Това не е кой знае какъв проблем. Обаче нещо не мога да подкарам външния осцилатор. Изглежда това чудо има 2 варианта за външен осцилатор и май май този в примерите не е моя. Аз съм сложил 10MHz кварц м/у Х1/Х2 и 2х15pF капс. Трябва ли да слагам 1Mohm в паралел и някакво съпротивление преди входа? Като погледна там има осцилации. Поне да съм сигурен, че хардуерно съм наред. Да не би да трябваше да избера другия вариант?
А то по принцип при TI кое е за предпочитане външен или вътрешен осцилатор? До колкото знам външен е по-прецизен. Вътрешният е пак 10MHz.
Благодаря!

_________________
www.elkran.com


Пет Фев 21, 2020 4:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 8:19 pm
Мнения: 4410
Местоположение: Stara Zagora
Мнение Re: TI F28034 първи стъпки
Подкарай го на вътрешен да видиш че си подкарал процесора. Като опреш до точността на клока ще минеш на външния.


Пет Фев 21, 2020 5:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: TI F28034 първи стъпки
Вътрешния работи без проблеми! За това мъча външния!

_________________
www.elkran.com


Пет Фев 21, 2020 5:40 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 8:19 pm
Мнения: 4410
Местоположение: Stara Zagora
Мнение Re: TI F28034 първи стъпки
Тръгва и без резистор в паралел. Може да погледнеш какво пишат TI по въпроса. Ако пишат че трябва, слагай задължително за финалното изделие поне.
Щом имаш осцилации значи тръгва.


Пет Фев 21, 2020 5:56 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: TI F28034 първи стъпки
До тук добре! Мисля, че се ориентирах!
Обаче имам един тъп въпрос! Ако случайно се наложи да се прави малко у-во има ли вариант този голям JTAG конектор да бъде заменен с нещо по-компактно? Примерно при пикльовците трябват само 5 пина, докато тук си е кютме с 20 пина... Вярно не се използват всичките и може да се преправи. Трябва да си купя някакъв програматор специално за продъкшън ли? С по-малък конектор?
Тук има ли някакъв вариант ако имам ID на продукта да се върти автоматично?

_________________
www.elkran.com


Вто Фев 25, 2020 12:14 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Апр 13, 2018 3:00 pm
Мнения: 1313
Местоположение: София
Мнение Re: TI F28034 първи стъпки
За производството си правиш си преходник от големия към някакъв малък съединител.
Преходникът може да е платка или кабел, зависи от обстоятелствата.


Вто Фев 25, 2020 12:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: TI F28034 първи стъпки
За производство имаш много опции и JTAG не е задължителен. Тоя чип може да бут-ва по SPI, I2C, CAN, UART и да му наливаш софтуера оттам. Един от удобните начини за производство е като му закачиш (през pogo пинове или конектор) външен SPI флаш, в който се намира фирмуера - т.е. тексасеца е SPI мастър а чипа е SPI слейв. Всъщност в тоя чип трябва да има две зони - драйвер за програмиране (изпълним код), който като тръгне чипа се зарежда в РАМ и изпълнява - в тоя драйвер си програмирал примерно процедурата, която взима данни от втората зона в SPI флаша и програмира във вътрешния флаш. Това го има документирано и на примери.
Има няколко екстри в тоя подход:
- в истинския фирмуер, с който е напълнен вътрешния флаш и доставен на клиента, няма кода за писане по флаша (викат му Flash API) - така избягваш риска при ошашкване на ядрото да скочи някъде и да почне да маже
- можеш да си наслагаш произволен код в бутващия SPI флаш (който е на твоето тествово оборудване, не е на платката) - така например можеш да си напишеш тестове или калибрационни алгоритми, които не е нужно да доставяш в реалния фирмуер при клиента
- съвсем спокойно можеш в тоя кода да изключиш JTAG интерфейса с идеята някой да не се мъчи да ти краде кода
Има и тулове за флашене от PC - примерно по CAN, ако само този интерфейс примерно ти е изведен.


Вто Фев 25, 2020 2:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: TI F28034 първи стъпки
Един чисто практичен въпрос! Обикновено аз си слагам регистрите в някаква дефиниция, с която работя в целия код, за да бъде лесна подмяната. Пример:
Код:
#define LCD_RST_MUX GpioCtrlRegs.GPAMUX1.bit.GPIO9
#define LCD_RST_DIR GpioCtrlRegs.GPADIR.bit.GPIO9
#define LCD_RST_SET GpioDataRegs.GPASET.bit.GPIO9
#define LCD_RST_RES GpioDataRegs.GPACLEAR.bit.GPIO9

#define LCD_RST_Init() {LCD_RST_MUX=0;LCD_RST_DIR=1;LCD_RST_SET=1;}

Обаче в случая нямам autocomplite(подсказки) и се работи малко неудобно. Трябва първо да си го напиша като редовен код и после да го копирам, за да не пропусна нещо. Това как се прави тук? Аз прегледах примерите, който TI са дали и там винаги работят директно с регистъра -
Код:
void LCD_RST(void)
{
GpioDataRegs.GPASET.bit.GPIO9=1;
}

Обаче ако направя това при нужда след това трябва да обикалям функция по фукнция и да сменям, каквото трябва. Да не говорим, че мога да пропусна някъде и да започне купонЯ...
Как го правите това?

_________________
www.elkran.com


Сря Фев 26, 2020 9:12 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4671
Мнение Re: TI F28034 първи стъпки
проца ако няма атомични бит операции избягвай GpioDataRegs.GPASET.bit.GPIO9
маски са препоръчителни, особено за ISR

_________________
main[-1u]={1};


Сря Фев 26, 2020 10:39 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: TI F28034 първи стъпки
Човек, тук не намирам такива маски! Даже дефиниция на такива маски няма... Във всички примери се работи така, както съм показал в примера горе... Аз по принцип мога да дефинирам някаква маска и да задавам стойността на регистъра като някаква функция спрямо маската ама дали хваща декиш и има ли разлика спрямо обикновеното сетване не мога да кажа...

_________________
www.elkran.com


Сря Фев 26, 2020 12:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: TI F28034 първи стъпки
Какво значи няма маски, gpaset ти е регистъра, and, aor, xor...


Сря Фев 26, 2020 1:57 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 31 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни