Отговори на тема  [ 14 мнения ] 
Profibus-DP 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Profibus-DP
Някой случайно да има описание на протокола (Profibus-DP). Вече трети ден ровя из нетя и нищо. Как може да е толкова апокрифен?

Искам да си направя едни слейв устройства дето да мога да си ги закачам към Profibus мастер. За GSD файла с триста зора изнамерих описание ама за протокола има само откъслечна информация. За сега успях да разгадая някой от пакетите от към мастера, ама никъде не мога да намеря какво се случва от към слейва.

В момента имам наличен само един дивайс и той може да е само мастер за съжаление - виждам го какво праща, обаче само на етап сканиране на мрежата. От там на сетне - мъгла...


Пет Фев 07, 2020 2:24 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Profibus-DP
Мдааа така е, ще поровя, не знам дали има пълна спецификация но към един bms имаше документ със спецификация на профибъс.


Пет Фев 07, 2020 2:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Profibus-DP
Тоя мастер поддържа и modbus ама до 19200 и ми идва леко бавен. То може и етернет, ама пък не ми се слага етернет заради 20 байта еднопосочна комуникация.


Пет Фев 07, 2020 2:52 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Profibus-DP
Не ти се слага етернет, ама ти е пише профибъс? Странно решение, но ти си знаеш.
Real-time ли ще е нещото, или по-спокойно ще го дава?


Пет Фев 07, 2020 5:41 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пон Мар 30, 2009 9:27 pm
Мнения: 44
Мнение Re: Profibus-DP
Това провери ли го?

https://www.avrfreaks.net/projects/prof ... pe=project


Пет Фев 07, 2020 7:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Profibus-DP
Profibus по rs485. Мастера е HMI siemens tp700 comfort има два етернет порта и двата ми трябват за друго. Единия е за връзка с PLC което е на далече на другия порт е друго етернет устройство. Това е нещо като дистанционно в кутия и на него има куп потенциометри и ключета, които трябва да стигнат до PLC-то. Варианта е с 60 жилен кабел или вкарвам всички контроли в един пик, чета с HMI-то и пращам в плц-то. Това го имам направено с китайско хми и модбъс ама поддържа 115к на rs232. Сименс ня 19200 по модбъс с целия пейлоуд са под 10 пакета с данните в секунда. Имам причина да сменя хми-то и имам въпросния тп700 който успях да сася от боклука. Това е единия проект. Другия е друго устройство на което вече.ще правя и друга функционалност. А и да сложа етернет пак може да стигна до профинет, за което информацията е точно толкова налична колкото и за профибъс.


Пет Фев 07, 2020 9:23 pm
Профил ICQ
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл
Аватар

Регистриран на: Съб Юни 03, 2017 12:21 pm
Мнения: 163
Мнение Re: Profibus-DP
Преди време попаднах на това:

Software Profibus DP-Slave in C

Остана на етап "компилиран и за друг път".


Пет Фев 07, 2020 11:43 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Profibus-DP
Нещо не схващам "ограничението" че има "само" два етернета - няма нужда да напомням че на всеки от тях може да сложиш по една безкрайност други устройства, т.е. общо две безкрайности? Айде, едното ти е по-специализирано, но другото? Не е ли нормален етернет, примерно с поддръжка на tcp/udp? В сименса, предполагам, можеш да си програмираш протокол през етернет/тцп/удп (ако нямаш готови - примерно modbus/tcp)? Не съм го правил на S7, но примерно под codesys е точно никакъв проблем.
Да споменавам ли бонусите, които идват, особено значими за индустриална среда - галванично отделяне, лесно (готови кутийки) за хранене по мрежовия кабел, лесно удължаване, лесно връзване към PC - примерно за тестове, или за отдалечено командване. Подобно на платките за "етернет и/о" на денкови или китайските подобия.
Ако на единия ползваш profinet пак нямаш проблем да сложиш още устройства, освен ако си на IRT - там става по-дебело.
Предполагам "зор-а" е тоя етернет че го нямаш от страна на пикчето? Хващаш произволен нормален контролер, или в краен случай пик с етернет, и стреляш - има толкова опции - ардуинота, esp32 (има жичен етернет), wiznet има прекрасни чипчета за "присаждане" към готови продукти.
Не знам колко "под радара" си, но не е хубаво да се закачаш точно със сименс на тяхна територия - нямат много жал че си дребен производител и си решил да пуснеш нещо ей така, с цел научване. А ако искаш да си редовен плащанията са такива, че ще ти трябва сериозен пазар за да ги оправдаеш.
За силно дребни бройки разумното (легално) решение е да ползваш специализиран чип, който прави профибъс частта, или дори модул с такъв чип. Но цените сигурно няма да ти харесат (пак). Ние ползваме първото (чип), и при това бройките устройства не са малко. Но дори и при хиляди на година не си и помисляме да го правим от нулата. Хардуерът не е кой знае какво, но софтуера е доста - бездънна яма. От няколко години сме затаковали профибъса и работим само профинет (от сименските, иначе и доста други от конкурентите). Много е сладък момента с новите версии на протокола (спецификацията) - пускат нова версия, година след излизането и не те допускат до сертифициране ако не си имплементирал новите неща. Ако си сертифицирал отдавна и не променяш устройството/софтуера можеш да продаваш много години, но то е ясно че ще искаш да пипнеш нещо - и айде, минавай на най-новите версии заради някоя дреболия. Или загубваш клиентите, които искат нещо дребно и очакват да е лесно - в смисъл че има доста други производители, които ще ти заемат пазара, ако не се развиваш.
Тъй де, не ти давам наклон, просто мисля на глас в една от възможните посоки - ти си решаваш накъде да поемеш.


Съб Фев 08, 2020 4:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4393
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Profibus-DP
Нещо не схванах половината аргументи и половината факти...
Това че имаш етхернет порт как те спира да имаш профибъс :?:
Етхернета ти е само физическият пренос.
Точна на S PS Drives 2019 правихме едно демо за наште етхернет интерфейсни чипове, както и за новият стандарт 10Base- T1L и точно фатката беше да не обидим ни сименс ното рокуел та имахме през стандартен етхернет суич и ethernet/IP към половината инструменти и към другата половина profibus. Та отт

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Последна промяна MYXATA на Съб Фев 08, 2020 6:21 pm, променена общо 1 път



Съб Фев 08, 2020 6:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Profibus-DP
Профибъс дето върви през етернет спира да се нарича профибъс и почват да му викат профинет.
Мисля че колегата иска да се възползва от другата дупка на панела/контролера си, която за профибъс - и там физиката не е етернет, а 485 някакво.
Та ако приемем че fieldbus порта му е по етернет физика, то и аз твърдя че може да пусне през него произволен tcp или udp протокол - защото профинет (за разлика от серкос и етеркат) върви отгоре над tcp/ip стека и в общия случай прозрачно минават други протоколи и си живуркат съвместно. Стига разбира се да не се опитват да ползват едни и същи портове като самия профинет, или да има IRT сегмент.


Съб Фев 08, 2020 6:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Profibus-DP
Да нещо от сорта - искам да ползвам физическата дупка без да слагам още суичове в кутията - става въпрос за преносима кутия - нещо като дистанционно. Единия етернет порт си е за връзка с плц-то а на другия е забодена една IP-камера. За етернет трябва да сложа някакъв суич (с прилежащо му захранване) а една малка платчица с пикчето е буквално незначителен обем и тежест. Две интегрални схеми са. На физическия 485 порт може да изкара и модбъс ама както казах макс на 19200 - и ми идва леко бавно. Всичко това на този етап ми е изцяло за вътрешна употреба. Нямам проблеми със modbus-tcp да го направя ама пак опирам до етернет. Признавам си че не съм правил до сега етернет и колкото и да имам желание да се занимавам, нямам време за това. И на всичко отгоре като тръгна да правя някакви що-годе индустриални устройства няма да е зле да ги правя с вграден 3-портов суич, което допълнително ме вкарва във филми. По принцип съм човекът оркестър във фирмата - занимавам се с всичко което има ел. в името си - от осветление, инсталации, ремотни на инструменти, електрожени, проектиране на автоматики за машините дето правим, физическото им изпълнение, програмиране (включително ако има пневматика и хидравлика) и в механичния дизайн участвам щото иначе няма къде да си сложа кабелите. И като почна и устройства да проектирам и да правя става фън. Сега и едно приложение на PC ще трябва да правя. Абе голем кеф - затова търся пътя на най-малкото съпротивление. Най-накрая ще взема някой готова джаджа от сорта на X-Port и ще приключи драмата. Няма проблем да се подкара Modbus-tcp заедно с profibus-а - това съм го правил вече. @gicho - каква толкова страшна цена имат тия чипове? Ако не е някаква абсурдна, едва ли ще е проблем - още повече ако спестява време :)


Съб Фев 08, 2020 7:03 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Profibus-DP
Работата ясна. Няма да стане както си го мислех. Минавам на протокол дето поне има някакво описание -modbus. За дистанционното сякаш и 19200 ще стигне криво ляво, пък другото нещо ще имам възможност и за по бърз порт. А дали ще мине на етернет после няма значение - пак ще си говорят по модбъс и няма да се вкарвам във филми.


Нед Фев 09, 2020 2:32 pm
Профил ICQ
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пон Яну 23, 2006 9:47 am
Мнения: 56
Местоположение: Varna
Мнение Re: Profibus-DP
siemens tp700 comfort подържа и Profibus MPI - значително по-упростен протокол за комуникация в сравнеие с Profibus DP


Вто Мар 03, 2020 9:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Profibus-DP
Пак не ме топли, щото и за него няма информация. За нататък ако изнамеря някакво инфо може и да се хвана да правя нещо, ама засега минах на Modbus RTU. Някак си успях да вляза на 19200 скорост да може на 100ms да успява да прави ъпдейт, макар че входни регистри не ще да чете на куп в един пакет въпреки че са последователни. Трябваше да преместя данните в холд регистри че да ги вика като пакет. Иначе ги вика един по един и на 19.2 не стига времето да прочете всичко за 100мс. И другото което ми се струва много тъпо е че ползва физически интерфейс, който позволява 12 мегабита, обаче на модбъс само до 19.2к... Тъпа работа.


Сря Мар 04, 2020 10:19 am
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 14 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни