Отговори на тема  [ 49 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4
Въпрос относно собствена библиотека за pic32mx 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Въпрос относно собствена библиотека за pic32mx
Всички искаме душата в рая и онова до края ;-)

Хем да следваш стандарти, хем да можеш да правиш каквото си искаш. Много е трудно това. Стандартът малко или много те вкарва в един коловоз и излизането от него е не просто трудно, ами те кара да се замислиш за чий ти е тоя коловоз, ако няма да го ползваш.

Много са малко библитечките, които позволяват различни стандарти, различни РТОС, различни компилатори и т.н. Всъщност не че са малко, ами малко са тия, които са го постигнали без да се омажат яко. Повечето са пенкелери, дето уж трябва да пасват навсякъде, но всъщност никъде не пасват добре.

Моята логика в това отношение е колкото се може по-прости и по-универсални стандарти, за да мога да си ги спазвам навсякъде. Това обяснявах на Гичо с 1394 и как едно просто интерфейсче дава само възможности. Там и да искаш да кривнеш няма как просто, защото имаш само четене/писане и нищо друго. Няма как да излезеш от тоя коловоз, даже и да искаш. За съжаление аз лично не винаги постигам толкова изчистени концепции, но това не ми пречи да ги харесвам.
Стандарти които не мога да следвам навсякъде, както да речем POSIX не се и старая да следвам. Не че е лош, ако можех да си натъманя моите концепции към него бих го направил. Но не мога и затова не се и опитвам. По същия начин и в начало бях решил да поддържам чисто С, различни компилатори и т.н. Не е лошо като идея, но на практика е тежест, която трябваше да мъкна без да ползвам. Спрях да я влача естествено. Има разплетени краища и някой (ако е много упорит) би могъл да ми преправи кода. Обаче това е абсурдно просто, то няма желаещи да го ползват as is, пък да го преработват са направо отрицателно имагинерно число. И ако ми кажеш, че трябва да се съобразявам с подобни хипотези... ми няма да го направя. А и то не се налага, защото примерно когато ползвам някоя posix библеотечка аз си я преправям. Няма нужда авторите й да са мислили за моята архитектура. Даже аз предпочитам да са спазвали posix твърдо, защото така знам какво превеждам.
Та с две думи:
- прости интерфейси
- малко на брой (интерфейси, примитиви, техники). Не сменяйте техниките само заради дребни оптимизации. Разнообразието в случая не е екстра. Трудно се поддържа, постоянно трябва да внимаваш къде какво точно си имал предвид. Трудно се портва и т.н.

Това са нещата, които съм се опитал да следвам и в драйверната си система и затова си я рекламирам. Не е съвършена определено. Може да изглежда неразбираемо като код, но като концепция и правила от това по-просто не мисля, че може да стане. По-сложно да. Имам неща които ще е добре да се добавят, но все няма време ;-)


Сря Фев 12, 2020 1:51 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Въпрос относно собствена библиотека за pic32mx
miro_atc написа:
Аналогията ти с флоу-контрола също илюстрира проблем със синхронизация, както и начин на решаване. Хубаво е обаче проблемът и решенията да се дефинират поотделно.

Да, на мен ми се струва че проблемът е как да не се сборят клиентите, а едно от решенията са кюта, семафори, активно обекти и т.н.


Сря Фев 12, 2020 4:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 26, 2005 1:01 pm
Мнения: 1952
Местоположение: Варна
Мнение Re: Въпрос относно собствена библиотека за pic32mx
miro_atc написа:
Хем да следваш стандарти, хем да можеш да правиш каквото си искаш. Много е трудно това. Стандартът малко или много те вкарва в един коловоз и излизането от него е не просто трудно, ами те кара да се замислиш за чий ти е тоя коловоз, ако няма да го ползваш.


Аз поне нямам тази дилема дали да следвам стандарти или не. Държа да се спазват спецификациите(договорените и приети) интерфейси.
Свободата да правя "каквото си искам" си я нося в малкото си джобче.
Няма как да говорим в общия случай на тази тема.
Ти явно имаш съвсем друг контекст. Аз, когато пиша, имам предвид друг - разпределена система за управление. При това достатъчно сложна и достатъчно трудоемка за да се прави от различни хора, екипи, компании. В такъв контекст няма дилема дали да следваш стандарти. Стандартите ти улесняват живота и правят така, че цялата тази сглобка не само да заработи някакси, но и да бъде надеждна, да имаш диагностика, проследяемост... и т.н.
В този ред на мисли, за интерфейсите, строим мост от две страни. Няма значение колко здрав го правим и колко красив(според нас), ако по средата двете страни не се срещнат... нямаме мост.
Не че казвам нещо ново за теб, просто уточнявам в какъв контест е това което пиша.
Зощо няма наплив от ентусиасти да работят по твоя ОС? Вероятно техния ентусиазъм гради моста в друга посока.
Или просто както пее Висоцки:

"Колея эта - только моя!
Выбирайтесь своей колеей."

Междувпрочем преди време като правих един малък и прост scheduler, ползвах подобна идея за lock на "драйвер" като при теб. Нямам спомен, но най-вероятно съм бил повлиян от твоите сорсове тогава. Но да си призная тогава вътъка ми не стигна да го оформя за употреба от някой друг. Само за вътрешна употреба. Първоначално портнато за STM32. Но приложение намери портнато за PIC16. Ако може да се каже откраднал съм абстрактното :), имплементацията - според случая и конкретната нужда.

_________________
Най-опасният враг на истината и свободата е мнозинството.


Съб Фев 15, 2020 9:54 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Въпрос относно собствена библиотека за pic32mx
Zdrav написа:
Зощо няма наплив от ентусиасти да работят по твоя ОС?


Едно нещо за да се разпространява трябва някой да се погрижи за това. В случая тоя ОС беше мой преди 15-на години, от тогава насам почти всичко е писано през работно време и с колеги и за работодателя ни. Няма да е много коректно ако почна да го продавам за пари или без пари. А и въпроса не е само че не искам, ами не съм достатъчно сериозен. Аз неща дето искам да правя ги влача с години (примерно хитрата мерачка), пък кво остана за неща дето не искам ;-)
В тоя ред на мисли от Коледа насам портвам за H7, дотук имам едва няколко хедъра направени. Ако не ускоря темпото мога да го откарам така до другата Коледа...


Съб Фев 15, 2020 4:07 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 49 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни