Отговори на тема  [ 20 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
DS1338Z 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: DS1338Z
След като пуска помпа, няма ли достатъчно ток че се търси икономия? Напоследък има доста други начини за получаване на баш точно време(gps, ntp), така че скъпи и прецизни часовници са си доста екзотично решение.


Вто Фев 04, 2020 9:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8888
Местоположение: Разград
Мнение Re: DS1338Z
Е то щото GPS и ntp са изключително ефтини и елегантни решения за малък, независим ембедед контролер :) При мен ситуацията е следната - сверява се компютър през ntp, той сверява часовниците на устройствата и после ги проверява колко са верни. Самите устройства нямат gps-и или етернет. После устройствата засичат времена в състезания, като се гонят и десетите на секундите - става въпрос за автомобилно състезание и има хора от състезателите дето изпадат в детайли и до стотните даже. Въпреки че обикновено времената им са различни с минути даже.


Сря Фев 05, 2020 8:57 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: DS1338Z
Никакви състезания няма тук. За домашна употреба е регулатора. Мой познат иска да си топли бойлера, като му работи парното. Аз си бях направил подобен регулатор за солара преди години. Този часовник не знам за какво му е, но аз съм му дал програматор, програма, IDE и т.н. Да си прави, каквото пожелае!

_________________
www.elkran.com


Сря Фев 05, 2020 9:16 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: DS1338Z
Cekins написа:
като се гонят и десетите на секундите

За такива "точности" и нормален кварц на микроконтролер сигурно ще стигне, при условие че еднократно се ресетнат наведнъж всичките и състезанието не е повече от час-два...
Прецизните приложения гонят точности под 1мкс на "разпределените часовници" - по спомен импулса на доста стар ublox гпс модул го гарантираха да "цепи" секундата (излиза с 1Hz) с точност под 1мкс. Самият ГПС не виждам защо да е сложно нещо - модул като всичко друго, не става въпрос да го разработваш с дискретни елементи :-) Ако си на закрито не става, разбира се, или поне не директно да го бочнеш в бойлера.
NTP не е прецизно, но затова има PTP. Предполагам имаш опит с profinet - там джитъра на часовници в контролера и дивайсите при IRT го гледам на скопа "скача" +/-10нс. Същото е при ethercat, но той там механизма е почти същия - базиран на IEEE1588.
Не съм заглеждал какво имат за през wifi - там нали гонят и локализация и ми се струва че или PTP-то, или нещо подобно може да се ползва.


Сря Фев 05, 2020 1:40 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8888
Местоположение: Разград
Мнение Re: DS1338Z
То на тия времена всичко има. Като го разработвах устройството, GPS модулите бяха екзотика и телефоните бяха с копчета. Преди няколко години като правих ревизия на хардуера запазих работещата концепция, като само направих нови платки с малко корекции и смених часовника с външен кварц, с ds3232. Исках и софтуера да не го чопля много, че всички знаят как се чете код правен преди години. А милисекундите се отчитат и изписват в резултатите - не че значат кой знае какво ама все пак офф роудърите си държат на тях :)


Сря Фев 05, 2020 3:19 pm
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 20 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни