Отговори на тема  [ 31 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
FTDI емулация върху контролер. 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение FTDI емулация върху контролер.
Някой подкравал ли е стабилно емулация на FTDI върху микроконтролер? Идеята е, че ми трябва dual CDC връзка към PC-то. В момента ползвам имплементация на STM, работи си добре, ама драйвера не е подписан и под Win10 не може да се подкара (поне не и нормално).

В 10-ката най-накрая се смилиха и вкараха CDC-то като подръжка през вграден драйвер, така драмата с подписите отпадна. Ама за двупортов режим няма как да мине номера, а ми трябва за дебъг отделен канал. И общо взето единствения подписан драйвер за двупортов CDC, за който се сещам е тоя на FTDI. Правната страна не е от значение, няма да се ползва при крайни клиенти, за вътрешна употреба е.

Рових в нета и единственото на което се натъкнах беше това:

https://www.microchip.com/forums/tm.aspx?m=261649

Човека и код е дал, имплементирах го върху STМ32, уж обработвам всички Vendor рекуести, ама енумерацията не минаваха като хората под 7ца, а под 10ка съвсем. Нещо повече, на 7цата даже успявам да докарам компютъра до син екран при енумерация, отдавна не ми се беше случвало.... :)

Вероятно ще трябва да купя един кит с FT2232 и да пусна някакъв снифър, да видя какво пропускам, ама ако някой вече е бъркал тия лайна, да каже поне става ли чудото накрая или...

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Пон Дек 30, 2019 3:13 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1953
Мнение Re: FTDI емулация върху контролер.
Голям проблем ли е ако драйвера не е подписан? Може да се инсталира неподписан драйвер и става лесно.

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Пон Дек 30, 2019 3:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: FTDI емулация върху контролер.
Е щом питам, значи е проблем. Нямаше да се хвана с тия сложнотии, ако може да мине по тънката лайсна.

Трябва да е подписан.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Пон Дек 30, 2019 3:22 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: FTDI емулация върху контролер.
https://damogranlabs.com/2018/02/stm32-usb-cdc/


Пон Дек 30, 2019 3:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: FTDI емулация върху контролер.
nik написа:
https://damogranlabs.com/2018/02/stm32-usb-cdc/


Изчетох го отгоре, отгоре... ама това с какво ми помага? Аз с еднопортов CDC съм ОК, там всичко си работи. Зора е да се подкара дву(много)портов, там не може да се ползва usbser.sys. Всъщност това може и да може, но не може да се ползва вградения usbser.inf и проблема с подписа изскача.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Пон Дек 30, 2019 3:37 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: FTDI емулация върху контролер.
https://www.cnblogs.com/shangdawei/arch ... 37053.html
драйвера изглежда да си е същия, а подписа би трябвало да си остане валиден ако модифицираш само inf без да пипаш драйвера


Пон Дек 30, 2019 4:16 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: FTDI емулация върху контролер.
1. Няма такова нещо, барнеш ли inf файла губиш подписа.
2. Въпросния "драйвер" от примера е подписан, но inf файла не е. Аз реално точно него ползвам в момента, но гърми на подпис.

Реално подписа обхваща sys и inf файла. Едното да бъзикнеш и губиш сертификата. На ST е подписана комбинацията само за един CDC, за DFU и за разни други примерни класове, които идват официално от тях. Dual CDC-то е някаква юзерска имплементация, не е на ST, демек няма подпис.

Това съм го изорал, няма решение в тая посока. Затова гоня FTDI емулация.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Пон Дек 30, 2019 4:58 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: FTDI емулация върху контролер.
прави си... изглежда след 7мицата вече подписа за драйверите включва и inf
на ST драйвера отворих документацията и си пишат че за уин10 не бил адекватен...

а щом е само за вътрешно ползване не може ли да се излъже някак, примерно...
http://woshub.com/how-to-sign-an-unsign ... ows-7-x64/

edit: докато ровех забелязах че много хора се оплакват с драйвери за ардуино, на 10ка не искали да се инсталират, и дават като решение да се забрани проверката за подпис
https://forum.arduino.cc/index.php/topi ... #msg727588
https://www.urtech.ca/2016/01/solved-th ... formation/
но сякаш да си добавиш подпис и сертификат ми се струва по елегантно


Пон Дек 30, 2019 5:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: FTDI емулация върху контролер.
Казах вече, заобикалянето на подписа или къстъм подписването не е решение. И двете изискват системна намеса, която в моя случай е невъзможна.
Нямаше да правя щуротии ако беше толкова просто.

Трябва да тествам на машини, които са в друга държава, нямам административни права, не мога да ребутвам, не мога да инсталирам мои софтуер и т.н....

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Пон Дек 30, 2019 6:16 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10355
Местоположение: Добрич
Мнение Re: FTDI емулация върху контролер.
Ти и FTDI реално няма право да ползваш, а и то не е толкова до правото... тия нямат скрупули нито към стандарти, нито като такива дето искат да им ползват драйверите.

Не знам кое е по-голям таралеж, ние си караме на собствени inf и даже нямам идея как се спасяват клиентите с бози и хич не ме интересува ;-)


Пон Дек 30, 2019 6:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: FTDI емулация върху контролер.
Цецо написа:
Казах вече, заобикалянето на подписа или къстъм подписването не е решение. И двете изискват системна намеса, която в моя случай е невъзможна.
Нямаше да правя щуротии ако беше толкова просто.

Трябва да тествам на машини, които са в друга държава, нямам административни права, не мога да ребутвам, не мога да инсталирам мои софтуер и т.н....


явно не съм бил тук като си го казал :D
щом е такава работата почти се изчерпват възможните варианти, ама не знам и колко е разумно да се разчита на драйвер за FTDI
https://hackaday.com/2016/02/01/ftdi-dr ... ips-again/


Пон Дек 30, 2019 7:47 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Чет Апр 19, 2007 3:15 pm
Мнения: 152
Местоположение: Русе
Мнение Re: FTDI емулация върху контролер.
С два USB порта , всеки с по един CDC endpojnt не може ли ?
COMxx - данни , COMxy - дебъг. Може и през USB хъб.
Вероятно 2 CDC на един USB порт ще излязат като
два различни серийни порта.

_________________
The fastest code is code that is not executed. (c) Free Electrons


Нед Яну 05, 2020 6:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 10:41 am
Мнения: 1657
Мнение Re: FTDI емулация върху контролер.
С Composite device ли го правиш?


Пон Яну 06, 2020 10:31 pm
Профил ICQ WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2580
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: FTDI емулация върху контролер.
fich написа:
С два USB порта , всеки с по един CDC endpojnt не може ли ?
COMxx - данни , COMxy - дебъг. Може и през USB хъб.
Вероятно 2 CDC на един USB порт ще излязат като
два различни серийни порта.

И аз си го мислех това но:
Вероятно се ползва вграден USB модул. Едва ли има 2 в процесора. Вторият USB порт трябва да го направи със софтуерна емулация.
Всъщност може да бодне едно двойно FTDI или даже две единични CH340 (CP2104). Но каква е точно целта да не го направи така, не ми е ясно :)
Пък подписа на inf файловете как се проверява, някаква контролна сума, трябва да се вмъкнат някакви символи предполагам за да се настъкми да е необходимата.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Вто Яну 07, 2020 12:42 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: FTDI емулация върху контролер.
Мисля, че достатъчно ясно написах какво ми е нужно още в заглавието. Но пак ще обясня, за да не продължаваме с безмислените "съвети":

Имам устройство, което има един USB порт за връзка с PC. Нищо друго! Устройството е крайно и завършено, т.е. ашламите на допълнителен хардуер ги отхвърляме.

В момента устройството работи през CDC на Win10 с вградените драйвери без проблеми. Искам при някой от клиентите, да активирам втори CDC за да го ползвам за дебъг, докато наглася системата. Клиентите са в корпоративна мрежа, нямат администраторски права върху машините, не мога да им ги рестартирам и да натискам F8 и бла-бла...

В момента на мойто PC имам решение с Composite device с dual CDC използващо драйвер на ST, който обаче не е подписан. Работи си перфектно по двата порта, просто няма как да го инсталирам при клиентите.

Единствената възможност е да използвам ЧУЖД, ГОТОВ, ПОДПИСАН драйвер, който да отлепва безпроблемно под Win10. Единствения такъв за който се сещам е FTDI (FT2232). Т.е. мойто устройство в дебъг режим трябва да се представи като FTDI чип.

Това е. Не съм идиот и знам как да сложа допълнителен FTDI, два USB порта, да заредя неподписан драйвер и т.н. Нищо от това няма как да свърши работа в реалния случай.

Имам идея за подкарването на FTDI емулацията, просто в момента нямам време и питах дали някой го е правил, за да не откривам топлата вода.

Славчо, подписването на драйверите е със сигнатури, в Майкрософт също не работят идиоти и ти гарантирам, че няма как да го настъкмиш...

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Вто Яну 07, 2020 9:10 am
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 31 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни