Отговори на тема  [ 40 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
PIC32MM + ENC28J60 + MLA TCP IP 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: PIC32MM + ENC28J60 + MLA TCP IP
А, mcuxpresso-то на freescale... Ми това си е 100% еклипс с малко дреболии отгоре.
MISRA и подобни (lint) принципно са отделни продукти и евентуално плъгини към средата. Казваш че ги има в експресото? Знам че ги има в code composer-а на texas instruments, което е пак еклипс, ама още по-натъкмен.
Много приятен инструмент за static code check е едно руско чудо - PVS Studio:
https://www.viva64.com/en/pvs-studio/
Най-якото е че има "compiler monitoring tool" - пускаш го да дебне и то следи за появата на процеси на gcc. Така няма значение откъде си билдваш проекта - от еклипс, vs или от конзолата. Като прихване че има пуснато гцц му захапва входа и изхода и си извлича информация за командния ред с които са повикани. Оттам си изгражда пълната картинка на проекта и си прави анализите. При другите инструменти си е бая работа да опишеш за тях проекта си, или е скъпо ако са интегрирани добре в средата.
Друго интересно е че не гонят толкова да покриват стандарти, макар че преди година казаха че ще вкарват MISRA. По-скоро наблягат на "интересни" ситуации - примерно признаци за копи-пейст грешки и други странности, които са хванали в реални проекти. Така че си заслужават и в допълнение на други подобни.


Съб Окт 19, 2019 8:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: PIC32MM + ENC28J60 + MLA TCP IP
Това Atmel studio ми се струва добро. И като гледам е изцяло безплатно! Освен ако не използва нещо на готово от visual studio... И AVR са ок за мотор контрол и гледам са с Cortex-M4F. Ще трябва да пробвам, че на новите серии на Микрочеп много DMIPs им дават. Но може да е просто трик...

_________________
www.elkran.com


Пон Окт 21, 2019 10:13 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: PIC32MM + ENC28J60 + MLA TCP IP
Баш визуал студио ползва - isolated shell май се казва режима. Взимат средата от майкрософт и си слагат техни плъгини. Има много кусури - макрочипците са го позаебали напоследък, върви само под виндоус, и други подобни.
Ако си работил и ти харесва еспресото се зачети за еклипса.


Пон Окт 21, 2019 3:10 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: PIC32MM + ENC28J60 + MLA TCP IP
А бе то аз ще го преглътна еклипса, въпросът е да не взема да гърмя нишки с базука. Харесва ми това i.MX RT1020 на NXP. Като параметри ми се вижда доста сериозно и мога лесно да си го набавя. А и принципно техните AN за специално за ACIM са най-добре. Много се замислям да ли да не приготвя една платка и да тествам. Просто в началото едва ли ще има Linux, защото както казах други работи ме притесняват. То за тези неща какъв е най-читавият вариант за дебъг и програмиране? Гледам са изброили някакви tool-ове - Segger J-Link Plus, P&E Multilink Universal and NXP LPC-Link2...?!

_________________
www.elkran.com


Вто Окт 22, 2019 8:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: PIC32MM + ENC28J60 + MLA TCP IP
Не знам с какво сравняваш "AN" документите на nxp/freescale - разгледай творенията и документите на TI/Analog. За мен там е истината за мотор контрол.


Вто Окт 22, 2019 11:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: PIC32MM + ENC28J60 + MLA TCP IP
Ц. На TI са ориентирани към PMSM(Permanent Magnet Synchronous Motor), докато на мен ми трябва ACIM(AC Induction Motor). И двете фирми имат, но NXP са по-добри там. Няма зн.
Има доста плюсове в това да използвам някой от техните проц-ове спрямо това, което имам в момента. Нямам много опит с такава архитектура и ме притесняват няколко неща. То че ще имам достатъчно процесорно време за обработка - ще имам. Обаче ако нахакам някой Линукс вътре, това няма ли да вземе да се ебава с основната ми програма - да прави парчета или да ми блокира у-вото?! Принципно правилото е, че колкото е по-просто, толкова е по-здраво и нечупливо. Но си има плюсове...

_________________
www.elkran.com


Сря Окт 23, 2019 11:54 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: PIC32MM + ENC28J60 + MLA TCP IP
Гледал ли си instaspin (-foc или -motion) на тексасците? Това е с f28xxxx серията. Предполагам говориш за сензорлес контрол.
Тексасците първи имаха pwm-и с пикосекундна резолюция, сега (амнайсет години по-късно) вече дори и майкрочип го имат. Перифериите за сензори (енкодери) и изходите (pwm/space vector) не съм им намирал аналог в други ширпотребни серии. Макар че ядрото на f28x си има специфики.
Code composer studio-то не знам има ли нещо на неговото ниво от която и да е фирма - ренесас e2 се мъчат ама са далеко. Преди беше сериозна цифра, ама бяха щедри и всичко пуснаха тотално без пари. Китовете им (launchpad) са евтини и с галванично отделен jtag. Да не говориш какъв тонаж от развойни платки, референтни дизайни и тем подобни имат за power conversion и мотор контрол.
Това е по-високия клас, или по-скоро по-добре свързаният:
http://www.ti.com/tool/TMDSIDK437X
Точно поддържа линукс на голямото ядро - cortex-a9 на гигахерц. Има и "орязана" (ама само по документи, иначе си е същия силикон) AMIC120 - 8.5 долара за цялата кинкалерия. Нагоре има и нови батковци - AM6548, ама там е тежко (6 гигабита за цвят ей тъй).

Едит: на RT1020 нормален линукс няма да пуснеш ми се струва, няма пълноценно MMU май? Има алтернативи, но едва ли е оправдано. Ако гониш real time реакция не можеш да го караш под линукс - там джитъра на прекъсванията ще е десетки, ако не е и стотици микросекунди.
Тексасците на оня AM437x го правят по-просто - има си ядро (PRU) което върти бързия контрол (токовия) и не се налага линукса да се меси там.

Пак едит: тука има доста информация:
http://www.ti.com/lit/ug/spruhj1h/spruhj1h.pdf


Сря Окт 23, 2019 7:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4406
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: PIC32MM + ENC28J60 + MLA TCP IP
stoyanoff написа:
Ц....То че ще имам достатъчно процесорно време за обработка - ще имам. Обаче ако нахакам някой Линукс вътре, това няма ли да вземе да се ебава с основната ми програма - да прави парчета или да ми блокира у-вото?! Принципно правилото е, че колкото е по-просто, толкова е по-здраво и нечупливо. Но си има плюсове...


Ако това са ти притесненията, вземи някой дву ядрен, има и от аналог, и от тексас, и ренесас....
например едното ядро е М4 достатъчно бързо да въртиш РТОС а другото си е сигнален процесор да си въртиш в реално време контрола...
другия вариянт (на който аз съм фен) е да вземеш един ксайлинкс зинк, и пак едното ядро да въртиш линукс, другото да реал тайм контрол....

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Чет Окт 24, 2019 10:25 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: PIC32MM + ENC28J60 + MLA TCP IP
gicho написа:
Тексасците на оня AM437x го правят по-просто - има си ядро (PRU) което върти бързия контрол (токовия) и не се налага линукса да се меси там.

Това ще го погледна. Звучи добре.
Да попитам нещо друго! Вече говорим за бюджетно решение! Имам едни модеми GPRS(3G) към RS485,232 и токов кръг. В момента там съм изчистил всичко и работи на пушка - слагаш и забравяш, няма забиване и т.н. Обаче ми се ще да си добавя някакво орязано линуксче - да си има http server-че и от там да се конфигурира, някакъв bootloader, през server-чето да си зареждаш, да си теглиш настройки и да преконфигурираш, и други благинки, които се сетя за модемче. Да стане като истински. И ако взема да нахакам някое по-бюджетно mcu, да не започне да ми забива и да ми прави парчета. Това, което ме притеснява, да не забие и да спре защитите на практика... Как се справяте с такива проблеми? Какво ще препоръчате?
Благодаря!

_________________
www.elkran.com


Чет Окт 24, 2019 12:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: PIC32MM + ENC28J60 + MLA TCP IP
С препоръка за чипче или "линуксче" няма да стане - то си е методология от идеята до сервиза накрая. Можеш да започнеш четенето оттук: https://en.wikipedia.org/wiki/IEC_61508


Чет Окт 24, 2019 1:40 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: PIC32MM + ENC28J60 + MLA TCP IP
Много има за четене. :( То че ми куцат тези методологии - куцат ми! Иначе съм ги приготвил тука и ако остане ред може да взема да ги прочета..

_________________
www.elkran.com


Чет Окт 24, 2019 3:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: PIC32MM + ENC28J60 + MLA TCP IP
Да питам една работа! Разглеждам нещата в момента - както TI, така и NXP. Искам да знам дали ми е необходим някакъв tool - програматор или нещо подобно, или мога просто да си проектирам платките с USB интерфейс примерно и да си карам през него? Каква е стандартната практика? Или отделно наливам във Flash и после дебъгвам през друг интерфейс?!

_________________
www.elkran.com


Съб Окт 26, 2019 12:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1219
Мнение Re: PIC32MM + ENC28J60 + MLA TCP IP
MYXATA написа:
...и въртиш в реално време контрола...
другия вариянт (на който аз съм фен) е да вземеш един ксайлинкс зинк, и пак едното ядро да въртиш линукс, другото да реал тайм контрол....

аероспейс доставчиците вече се преориентират към Xilinx, откакто Actel я осраха за пореден път сега от Майкрочеп. Нямат кой знае какви предимства, не са радиационно устойчиви, на всичко отгоре бутването на конфигурацията от външна памет носи допълнителни рискове но зайлинкс имат добре разработени модели за triple-redundancy примерно, които помагат при грешки не само в архитектурната конфигурация но и при грешки в регистрите. Новите контролери за двигателите на Pratt&Whitney ще бъдат Zynq базирани, виждал съм и ARINC суичове, базирани на същата матрица. Лично аз бих препочел Artix с един или няколко Microblaze които да търкалят Linux/RTOS и останалата част от контрола изградена хардуерно в матрицата.


Съб Окт 26, 2019 2:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4406
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: PIC32MM + ENC28J60 + MLA TCP IP
Така е то байХой, само дето човеко пита за микрочип, пък ние фпгата му хързулкаме :) най добре е да си направим отделна тема за матрици и системончип...
Пък да си бистрят пиковете хората...

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Съб Окт 26, 2019 7:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: PIC32MM + ENC28J60 + MLA TCP IP
Отдавна не говорим за Майкрочип. Там си свърших работата! Сега се боря с TI и NXP. Обаче NXP-то нещо май не ме кефи. Много сложно са го направили като система за инфо. И ми прави впечатление, че контролера, който си избрах има супер много карантия. Ще видя утре тексасците.
Не знам дали искам да ходя на FPGA. Не съм писал VHDL от унито. И не съм сигурен дали вече може да се пише на друго освен на асемблер за ядрата. Едно време един мой колега прави един проект - C за picoBlaze. Може сега ксайлинкс да са си направили собствен, но не ми се забърква там за сега. Ако толкова видя зор..

_________________
www.elkran.com


Последна промяна stoyanoff на Съб Окт 26, 2019 8:12 pm, променена общо 1 път



Съб Окт 26, 2019 8:06 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 40 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни