Отговори на тема  [ 40 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3
PIC32MM + ENC28J60 + MLA TCP IP 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27994
Местоположение: София
Мнение Re: PIC32MM + ENC28J60 + MLA TCP IP
И с едните и с другите в един момент ще удариш на камък, зависи колко и какво инфо ти трябва. За съжаление не са много ориентирани към малки клиенти.


Съб Окт 26, 2019 8:10 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: PIC32MM + ENC28J60 + MLA TCP IP
Откъм информация не виждам какво би могло да ти липсва - говорим за мотор контрол приложения, поне от TI. Пак да спомена че мотор контрол серията е F28xxx - не че много от нещата ги няма и в кортекс сериите, но онова е точно за тия цели (както и за power conversion).
Гарантирано библиотеките им са едни от най-добрите в бранша - като работоспособност и като качество на кода. Малко фирми пускат всички "примерчета" с MISRA репорти. Техническото им ниво също е някъде там и спокойно можеш да приемеш, че поне няколко години ще ползваш без да ти "отеснее" като ниво.
NXP може би имат всички тия дивотии и в кортекс серията, макар че там по-рано имаха някакви dsp58 или нещо такова за тази област.
Специално за качествен сензорлес ACIM ти трябват добри АЦП-та (или sigma delta демодулатори) за тока и добра изчислителна мощност. Оттам ти трябват добри алгоритми - не че не можеш да ги измислиш и имплементираш, но е бонус ако ти ги дадат на тепсия.


Съб Окт 26, 2019 8:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: PIC32MM + ENC28J60 + MLA TCP IP
За piccolo и Delfino говориш. Сега видях, че Пиколото има 100MHz версии. Аз това още вчера го гледах, обаче ми се стори малко слабичко на 60MHz, понеже си правя и още една сметка - да премахна единият контролер от сегашната ми схема и да карам само с 1, който да се грижи и за дисплея. Малък дисплей! Делфиното ми идва май прекалено мощно за технологията, която притежавам. Ама има време и до него ще стигнем. Като задълбаем в тежките методи за управление и като взема по няколко мотора да въртя с 1 контролер :)

_________________
www.elkran.com


Съб Окт 26, 2019 9:44 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: PIC32MM + ENC28J60 + MLA TCP IP
Да, то затова има много варианти в тая серия. Ако е за някой дисплей ще стане, но по-особеното ядро изисква портиране - ако ползваш примерно външни (готови) стекове за мрежа ще трябва или да си ги портираш, или да търсиш вече портирани. За много неща тексасците са се погрижили, но все пак не е най-удобния подход за копи-пейст програмиране. Общо взето е чип да върти мотор само, т.е. без сложни комуникации или ГУИ-та, с идеята да имаш нещо друго до него което да го играе PLC или някаква тежък real-time fieldbus.
Дори 60МХз ще е предостатъчен за сметките, особено ако е с техните ускорители - CLA или каквото там беше. То си е ядро за сметки, в което да ти върви парк-кларк и другото по мотор контрола, докато ти си въртиш комуникация или такива. С техните instaspin-xxx въртят там техен алгоритъм, който поне по презентациите е доста добър - ако искаш можеш да не го ползваш и да си разработиш твой.
Ние ги ползваме като motor control процесори и си имаме отделно друг(и) за задачите от по-високо ниво. Този подход си има и доста недостатъци заради това че става многопроцесорна, distributed система - появяват се допълнителните задачи да си говорят двамата/тримата, както и да се флашат, следят, синхронизират.
По тази причини има и sitara серията - ако ти трябва второ/трето/../пето ядро за допълнителните задачи да е вътре - така комуникацията е през вътрешни хардуерни мейлбокси, споделена памет и други 128 битови (примерно) бъсове. Идва е екстрата да имаш пълноценен линукс за не-толкова-бързите задачи, както и дребни и пъргави ядра за контрола.

Edit: всъщност може да се обобщи така: f28 е по-подходящ като избор ако искаш да ползваш техните сензорлес специални алгоритми - инстаспин-овете. Ако препочиташ ти да си завъртиш мотор контрола, но да си по-гъвкав в другите области (комуникация, графика, периферия) може би кортекс-ките им неща ще са по-подходящи. Периферията от типа на ПВМ и енкодерски входове е еднаква в сериите, драйверите от библиотеките тотално скриват разликите, и съответно свободните (на сорс налични) реализации от тях вървят и на кортекските им чипове, и на f28. Това, което го няма за кортекските са инстаспин-овете.
На кортекските има достъп до много инструменти и готов код - макар че нищо няма да ти липсва ако ползваш CCS-а им, вкл. дебъг през сегер. Но за мотор контрол по-добре дори на ниво запознаване и проби да ползваш галванично разделен jtag (какъвто има дори на launchpad-а за f28). Между другото ми се търкаля някъде един такъв - свирни ако ти трябва за проби.


Нед Окт 27, 2019 8:03 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: PIC32MM + ENC28J60 + MLA TCP IP
gicho, оказа се прав! Този instaSpin много ми харесва. Да, вярно е, че няма да разполагам с конкретния код, понеже е библиотека, но като чета какво са написали като ф-ции, параметри и т. н. аз скоро не мога да ги догоня ако сам си го пиша. Много са напред. Може би аз винаги изхождах от позицията, че сам ще си го пиша и ще си го нагодя. Но какво пък...
Опто изолация не ми трябва. Аз използвам оптоизолирани драйвери м/у контролера и IGBT-тата. Не че не съм подготвен със стар лаптоп - ако стане нещо.
Мисля това XDS100v2 да си взема първоначално. Да видя за какво става въпрос и като се ориентирам вече ще видя дали ми трябва друго. Води се уж debug probe.

_________________
www.elkran.com


Пон Окт 28, 2019 10:30 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: PIC32MM + ENC28J60 + MLA TCP IP
XDS100 имаш на почти всички развойни платки, вкл. лаунчпадите. Има начин да се ползва дебъгера от развойна платка да се закачи към друга платка, все едно ползваш само jtag частта.
По-сложен/скъп адаптер не ти трябва. Това работи директно в CCS-а.
Ако си сигурен в изолацията добре, ама все пак се случват всякакви странности. Как са ти изолирани токовите сензори.


Пон Окт 28, 2019 1:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: PIC32MM + ENC28J60 + MLA TCP IP
XDS110 ще е, че 100 не е налично.
Ами използвам линейни оптрони, обаче сега мисля да мина на ТТ. Защото токът ще е голям...

_________________
www.elkran.com


Пон Окт 28, 2019 5:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: PIC32MM + ENC28J60 + MLA TCP IP
Токов трансформатор е кофти идея - ориентирай се към нещо по-пидходящо. Тексасците имаха апп нот за измерване на ток за мотор контрол. Ако не споменават ТТ значи има защо...


Пон Окт 28, 2019 8:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: PIC32MM + ENC28J60 + MLA TCP IP
По принцип има вероятност да се насища магнитопровода на ТТ-то, но съм гледал разни на LEM, които уж са с добро di/dt. Шунтов резистор не мисля, че е добра идея - говорим за над 20-30А на фаза при 380V! Принципно напрежението се подава импулсно, обаче токът през двигателя не тече импулсно и не е вариант да се смята по другата формула мощността на шунтовете! Мога да сложа сензор за ток. При тях го няма този проблем! А и то винаги има някакво забавяне при изчисление, нелинейност, смущения и т. н.
Сега тестовият модел ще е малък, но големите мощности са ми приоритет! Другият вариант е измервателен трансформатор да ми сваля от 550(380) към по-ниско и там да си меря, но това не ми харесва. Честотите, за които ги дават да работят са много високи - над 50kHz..

_________________
www.elkran.com


Пон Окт 28, 2019 10:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: PIC32MM + ENC28J60 + MLA TCP IP
Хм, LEM не е токов трансформатор - комбо е от хал и токов. Там нямам забележки, мислех даже да ти ги препоръчам.


Вто Окт 29, 2019 11:20 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 40 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни