Отговори на тема  [ 11 мнения ] 
micropython ESP32 
Автор Съобщение
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Сря Юни 05, 2019 2:03 pm
Мнения: 36
Мнение micropython ESP32
Здравейте,
има ли ентусиасти като мен които са се спрели на въпросната комбинация?


Чет Юни 06, 2019 9:19 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 27, 2012 8:27 pm
Мнения: 2008
Мнение Re: micropython ESP32
ESP32 се пише програма успешно с Ардуино


Чет Юни 06, 2019 12:04 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Сря Юни 05, 2019 2:03 pm
Мнения: 36
Мнение Re: micropython ESP32
timt написа:
ESP32 се пише програма успешно с Ардуино


На много неща се пише успешно за ESP32 въпроса е че ако желаеш да направиш нещо по гъвкаво и разчупено ти трябва език от малко по-високо ниво. Аз като цяло не харесвам python но от няма и накъде прописах на него. Хубавото е че micropython още го разработват активно и като намериш някакъв проблем, постваш в github и някой обръща внимание.


Чет Юни 06, 2019 12:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: micropython ESP32
Аз съм си играл малко. Има едно Zerynth, което е някакъв комерсиален вариант. Като такъв е платено, но за сметка на това са понаписали това-онова. Добре е направено, пробвай го (ако не си още).
Другата леко подобна опция е JS от mongoose-os - него по- го харесвам, но са горе-долу едно и също.


Чет Юни 06, 2019 3:39 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Сря Юни 05, 2019 2:03 pm
Мнения: 36
Мнение Re: micropython ESP32
gicho написа:
Аз съм си играл малко. Има едно Zerynth, което е някакъв комерсиален вариант. Като такъв е платено, но за сметка на това са понаписали това-онова. Добре е направено, пробвай го (ако не си още).
Другата леко подобна опция е JS от mongoose-os - него по- го харесвам, но са горе-долу едно и също.


Преди да се спра на micropython съм проверил почти всичко, този език/разработка според мен за момента е най-доброто с което може да се пише на високо ниво за ESP32. Туй комерсиалното така и не го тествах, но и 2те са python така че съм заложил на OpenSource (като имаш достъп до кода можеш да си го моднеш за твоите нужди, а и е безплатно, но е хубаво отвреме навреме да се донейтва)


Пет Юни 07, 2019 7:50 am
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пон Дек 15, 2014 10:05 pm
Мнения: 324
Мнение Re: micropython ESP32
Като не харесваш python. Има един JS интерпретатор за ESP, казваше се май ESPRUINO. Записваш биновете и после през УАРТ подаваш инструкции.


Пет Юни 07, 2019 9:32 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Сря Юни 05, 2019 2:03 pm
Мнения: 36
Мнение Re: micropython ESP32
kalata23 написа:
Като не харесваш python. Има един JS интерпретатор за ESP, казваше се май ESPRUINO. Записваш биновете и после през УАРТ подаваш инструкции.

Че не го харесвам, не го харесвам но толкова код написах за него вече, че няма никакъв шанс да седна да го пиша наново на друг език. Той даже проекта ми е готов и го тестваме на 1-2 места, накратко казано е алармена система с емейл известявания, управление през WEB и RFID ( с динамична криптировка), остана да напиша SMS известявания и да му добавя клавиатура като опция вместо RFID.


Пет Юни 07, 2019 10:23 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: micropython ESP32
Така е, като натрупаш опит и солидна база от свой код на даден език е трудно да преглътнеш идеята за миграция към друг. Трябва да стигнеш момента в който текущия (примерно питон) почне да те дразни с недостатъците си достатъчно силно че да се огледаш за някаква алтернатива.
Личните ми интереси са към Rust, но съм на много ранна фаза. Докато аз му се кумя, гледам хората активно работят по ембедед използването му (дискавъри, лаунчпад и подобни се поддържат като платформи, вече и nrf52 има май). Засега съм наслагал тулинга и пуснал един пример на lm4f launchpad да мига шарено.
Пък ако някой има опит или интерес в същата посока да казва - да обменяме опит.


Пет Юни 07, 2019 1:35 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пон Дек 15, 2014 10:05 pm
Мнения: 324
Мнение Re: micropython ESP32
Моите наблюдения са, че тия ESP32 има подръжка на:
Espressif SDK - пише се на с/с++
LUA - както споменаха тук или в другата тема - JS/NodeJS среда за писане на приложения, кодът се компилира и се качва бин
Espruino - Това е JS интерпретатор. Пишеш програмата посредством UART, като можеш да я запишеш по-късно във флаша.
Arduino - Пишеш на ардуиновски с/с++

И естествено питонЯ.

За мен е по-удобно да ползвам Espressif SDK или Arduino. Предимството на АрдУйното е, че по-късно можеш с малко корекции да мигрираш кода за друга платка, която е подържана от средата, докато при Espressif SDK-то си ограничен само за дадената платка.
Последно под ардуино работя върху един проект - пускане/спиране/рестартиране на сървъри през ETHERNET:
всеки сървър има малко панелче с бутони, темп. сензор и пик-че за комуникация по I2C. всички сървъри заедно с ESP32 правят I2C шина, където ESP32-ката е мастър. Като изпратиш Get заявка на ESP32-ката, тя изпраща I2C команда на малкото панелче и препредава отговора на панелчето като отговор на същата GET заявка. Така се спестяват множество IP-та и се прави 2-ра независима мрежа.


Пет Юни 07, 2019 1:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4174
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: micropython ESP32
Още един глас за JS - така и така щом си опрял до web трябва да го знаеш и него, пък като го знаеш с него можеш да замениш и python и какво ли още не. Където трябва да изтискаш всичко от хардуер било то заради ограничени ресурси или максимална производителност все още доброто старо C остава най адекватно. Това не значи, че човек не може да използва каквото друго си харесва - но поне от моят опит тези два езика са достатъчни да се напише кажи речи всякакво приложение и съответно обезмислят инвестицията в трети, четвърти и т.н. език, библиотеки и прочее.

Rust наистина е много интересен език, но докато не замести нацяло C не виждам причина да го ползвам - няма спор, фундаментално по добър е от повечето други системни езици, даже има потенциала да замени и C и JS - но още е съвсем в началото и тепърва трябва да набере инерция. Т.е. бих го ползвал само от инат и мерак но истинска прагматична причина не виждам за момента.

_________________
Мразя да мразя ...


Пет Юни 07, 2019 2:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: micropython ESP32
РъстЯ води до схващане на някой фундаментални концепции, които могат да се приложат при дизайна и да доведат до по-качествен код на който и да е език. Т.е. има възпитаващо-обучаващ ефект.
За практическо използване не знам дали не е готов самия език - сигурен съм че аз не съм готов (като знания) да го ползвам. Отделно инфраструктурата около него не е толкова богата, колкото за питон и JS примерно, което често е много по-тежък фактор при избора. Но пък се развива доста бързо и не мисля че тя ще е спиращия фактор - т.е. моето "научаване" ако и сега на 100% да се насоча там, няма да опре на лимита на езика в близката 1-2 години предполагам.


Пет Юни 07, 2019 3:20 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 11 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни